"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Lakka pilasi figut

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Dr.Pepper
Viestit: 98
Liittynyt: Ma 30.06.2003 19:57
Paikkakunta: Vantaa

Lakka pilasi figut

Viesti Kirjoittaja Dr.Pepper »

Ostin GW kaupasta mattapintaista spray lakkaa, suihkutin sitä noin 25- 40 cm päästä, lyhyitä aikoja kerralla. Tämän jälkeen jätin figut noin 30 min kuivumaan, kun tulin takaisin olivat figut osittain paksun valkoisen aineen alla. En aivan tätä odottanut ja nyt on mm. warboss mega armourissa pilalla.
"Now is the Time. This is the Place. Dr Pepper, This is the Taste."
Janne Forsell
Viestit: 291
Liittynyt: To 24.07.2003 15:09
Paikkakunta: Tampereen Hervanta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Janne Forsell »

Laitoit liikaa lakkaa. Lakkaa ei sprayta samaa määrää kuin maalia, vaan rutkasti vähemmän.
Viimeksi muokannut Janne Forsell, Ma 09.08.2004 22:11. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Dr.Pepper
Viestit: 98
Liittynyt: Ma 30.06.2003 19:57
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Dr.Pepper »

Voiko tilannetta pelastaa mitenkään? Ja oli aivan varmasti viimeinen kerta kun lakkaan yhtään figua. Noudatin mukana tulleita ohjeita, helvetin moista kusetusta jos ei yhtään tarkempia ohjeita voida pulloon laittaa.
"Now is the Time. This is the Place. Dr Pepper, This is the Taste."
Battousai
Viestit: 800
Liittynyt: La 10.07.2004 20:59
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja Battousai »

Unohdinpa tuohon omaan topikkiini kirjoittaa, että toinen yritys onnistui täydellisesti. Kysyin neuvoja myös B&C foorumista, ja siellä neuvottiin tämä "Drive-By" tyyli, eli et sprayaa suoraan figuun, vaan pidät nappulaa pohjassa, ja nopealla liikkeellä suhautat siitä figusta ohi. Toivottavasti ymmärsit.
Minkäsnäköinen eläin tuo lateksi muuten on? -TietoPredator
Etana
Viestit: 261
Liittynyt: Ti 27.04.2004 22:03
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja Etana »

Johan sen jo järkikin sanoo ettei niihin litra tolkulla sitä lakkaa löräytetä.
Monet ohjeet ovat harhaan johtavia eikä niitä aina kannata ottaa
suoraan todesta...
Avatar
Jänkäkoira
Viestit: 350
Liittynyt: La 20.12.2003 13:23
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Jänkäkoira »

Sprayt kuuluu, tai ainakin minulla toimivat niin maalit kuin lakatkin, sillain hyvin kun suihkuttelet sellaisina pieninä painalluksina.
Ei sitä kuulu pitää pohjassa ja suihkuttaa figuun päin. Sillee nätisti ko pieninä suhauksina laittaa ni se ei tule paksusti yhteenkohtaan. IMO
"That's when my people say oh,
we don't feel no contamination!"
hyytelöperuna

Viesti Kirjoittaja hyytelöperuna »

Viestistäsi tulee mieleeni seuraavanlainen juttu: "Jee, maalataampa näitä mun uusia figuja." Maalauksen jälkeen:"Öhhh, nää ei näytä samalta kuin pakkauksessa. Ihan huijausta nää maalit ja pensselit." Aina vika ei ole varusteissa, yleensä vika on käyttäjässä.

Muuten, ravistitko pulloa kuinka kauan? Ja mihin jätit figut kuivumaan, ja mikä oli paikan lämpötila? Ja voi olla, että figut eivät olleet vielä kuivuneet, lakka muuttuu näkymättömäksi sitten, kun se on kuivunut. Joko figut eivät olleet kunnolla kuivuneet tai olet löräyttänyt liikaa lakkaa.
bekkoh
Viestit: 104
Liittynyt: Ma 15.03.2004 18:41
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja bekkoh »

Shit happens. Olisiko ollut fiksua kokeilla ensin yksittäiselle turhemmalle figulle jos et kerran lopputuloksesta ja lakankäyttötaidoistasi ole varma? Lakkaa riittä pieni kerros.
54y-n0_t0-g04753d
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”