"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Tau Pathfinderit

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Ceridan the Green One
Viestit: 39
Liittynyt: Su 25.04.2004 17:00

Tau Pathfinderit

Viesti Kirjoittaja Ceridan the Green One »

Pathfinderit on ihan hyviä mutta niitä ottaa vähemmän koska
1 Niitä ei saa ottaa ellei ota Devilfishiä
2 Vaikka Ottaisi Devilfishin nii niille pitää laittaa extra 80 pistettä

Jos nämä kaksi juttua ottaisi pois nii niille tuisi paljon enemmän käyttöa. Olisiko kenelläkään vastausta miksi niille on nuo kaksi sääntöä?
All my foes share one thing:
They all fear me!
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

???

Ekanakin pathfinder- yksikkö on fast attack choice, eivätkä jalkaisin liikkuvat heebot oli oikein... ...nopeita?

Ihan varma en ole mitä tarkoitat. Jospa muotoilisit kysymyksesi uudestaan. Ja osoittaisit sen oikeaan osoitteeseen -> 40k: Armeijat ja yksiköt....
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Lassek
Viestit: 3315
Liittynyt: Ma 05.07.2004 21:04

Viesti Kirjoittaja Lassek »

Kyllä sille Devilfishille aina käyttöä keksii. Huomasikko että Pathfinderit saa infiltroida (toisin kuin kaikki muut) vehiclensä kanssa? Kyllä minua houkuttelisi.
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

Plus se maalin lukituslaite, joka tässä yksiköllä on joka jampalla sisällettynä hintaan. Broadside- yksikön kanssa voi SM- pelaaja sanoa hyvästit niin terminaattoreille kuin tankeilleen...
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Ar-Senator
Viestit: 1049
Liittynyt: Ma 17.11.2003 16:00
Paikkakunta: Turku

Re: Tau Pathfinderit

Viesti Kirjoittaja Ar-Senator »

Ceridan the Green One kirjoitti: 2 Vaikka Ottaisi Devilfishin nii niille pitää laittaa extra 80 pistettä
Siis se 80 pistettä menee nimenomaan siihen devilfishiin. Ei sen (ja itse pathfindereiden) lisäksi mitään lisäpisteitä pidä maksaa.
Me ei olla kotipoikia
Kysykää vaikka meidän äideiltä
Ceridan the Green One
Viestit: 39
Liittynyt: Su 25.04.2004 17:00

Viesti Kirjoittaja Ceridan the Green One »

ai, nii mä ainakin oon pelannu. Kiitti tosta tiedost.

Nii no kysymys on: Miksi Pathfinderien täytyy olla Devilfishissä jotta niillä saisi edes pelata?
All my foes share one thing:
They all fear me!
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Ceridan the Green One kirjoitti: Nii no kysymys on: Miksi Pathfinderien täytyy olla Devilfishissä jotta niillä saisi edes pelata?
Koska ne ovat etumaaston tunnustelijoita, joiden täytyy kyetä liikkumaan nopeasti, ja siihen ei jalkapatikka riitä. Fast attack -yksiköiden on yleensäkin tarkoitus liikkua nopeammin kuin perinteisen jalkaväen.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Lassek
Viestit: 3315
Liittynyt: Ma 05.07.2004 21:04

Viesti Kirjoittaja Lassek »

Lue fluffia, siellä kerrotaan että taut eivät halua koskaan vaarantaa omiensa henkiä, joten infintroijat (joiden työhön kuuluu pyöriä lähellä vihollisia) pääsevät nopeasti turvaan tankillaan, joka tau-järkeilyn mukaan on siis pakko olla.
Kaverien kanssa voit tietysti sopia vaikka että ne tulee kentälle sukkasillaan, GW:n porukat ei varmaan tule teitä siitä hyvästä raahaamaan venytyspenkkiin Nottinghamin kellareihin.
Avatar
Markkola
Viestit: 800
Liittynyt: Ti 11.11.2003 17:30
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Markkola »

Vaikea nimi tuossa ylempänä kirjoitti:GW:n porukat ei varmaan tule teitä siitä hyvästä raahaamaan venytyspenkkiin Nottinghamin kellareihin.
Tuosta ei ikinä voi olla varma...
USA upotti Estonian, aiheutti Kekkosen kaljun, järjesti jäävuoren Titanicin eteen, tappoi dinosaurukset ja aiheutti myös alkuräjähdyksen.
Avatar
Konrad von Richtmark
Viestit: 450
Liittynyt: To 15.04.2004 21:06
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja Konrad von Richtmark »

Sanoisin että tuo devilfishi on ainoastaan turha jos ottaa raidepyssyt pathfindereille. Jos on raidepyssyt niin yksikkö haluaa tulittaa kaukaa, mutta jos on ainoastaan peruskarbiinit pääsee sotimaan liikkuvasti. Forward Scouts - sääntö tarkoittaa että pääset 12'' lähemmäs vihollista kuin muut, ja pääset kivasti 18'' kantomatkalle alusta asti. Ja, jos joku nopea vihollinen tulee liian lähelle törttöilemään niin ei siinä muuta kun sisään paattiin ja pois alta.

Onhan devilfishillä myös jonkinmoinen määrä tulivoimaa, ja seeker missileillä voi myös kikkailla. Jos pathfinderit ovat turvassa hyvässä ampuma-asemassa, lennätä devilfishi vihollisen linjojen taakse, ammu merkkivalo johonkin isoon tankkiin, ja ohjus lentää kyseisen härvelin takapeltiin.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”