Kuka voittaa 40k universumin valtiuuden?

Warhammer 40.000 -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Avatar
Tybraal
Viestit: 1467
Liittynyt: Pe 20.12.2002 21:12
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Tybraal »

Goblin fan kirjoitti:No jos toiset ei kuole vanhuuteen korjaa ittensä ja tekee lisää liukuhihnalla niin miten ne voitetaan.
Vielä kerran, Necroneita on Galaksissa rajallinen määrä, jokainen Hautamaailma joka lopullisesti atomisoidaan on poissa, kaput. Eli Necroneita EI tehdä liukuhihnalla.
That is not dead which can eternal lie.
And with strange aeons even death may die.
Avatar
Hukka
Viestit: 613
Liittynyt: To 19.09.2002 14:30
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Hukka »

Entäs pariahit? Niitähän necronit tekevät tietääkseni lisää kaappaamistaan ihmisistä? Ja tämä hautamaailmojen atomisointi ei luultavasti ole ihan niin helppoa miltä se kuullostaa, varsinkin kun c'tanat pääsevät vauhtiin.

Mutta jos gw tekee pelille joskus lopun (lue: not gonna happen) niin luultavasti ihmiskunta nousee kuin ihmeen kautta ylitsepääsemättömästä vaikeudesta ja ahdingota niukkaan voittoon. Ja niin he elivät onnellisina elämänsä loppuun asti...
Ensinäkin haltiat ovat päättöminä parempia ja toiseksi ei siitä hamekansasta kumminkaan ota selvää, kuka on nainen ja kuka ei.
-Teräratas
Ari
Viestit: 1396
Liittynyt: Ke 22.05.2002 17:54

Viesti Kirjoittaja Ari »

Hukka kirjoitti:hautamaailmojen atomisointi ei luultavasti ole ihan niin helppoa miltä se kuullostaa, varsinkin kun c'tanat pääsevät vauhtiin.
C'taneja on vain neljä, eivät ne millään ehdi repeämään joka hautamaailmaa suojaamaan.
Avatar
Uzi-99
Viestit: 805
Liittynyt: Ti 16.12.2003 22:27
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Uzi-99 »

Hukka kirjoitti:Mutta jos gw tekee pelille joskus lopun (lue: not gonna happen) niin luultavasti ihmiskunta nousee kuin ihmeen kautta ylitsepääsemättömästä vaikeudesta ja ahdingota niukkaan voittoon. Ja niin he elivät onnellisina elämänsä loppuun asti...
--- Jos GW olisi jenkkiyhtiö, niin ehkä...

Mutta britteinä ei ole lainkaan sanottua että he päättäisivät tarinan "onnellisesti".
Heikkoliha yrittää tuhota, metsästää itseä kuin itse niitä, mutta ne heikkoja. Itse taistelee viimeiseen, kaikki täytyy ahmia.
Avatar
Henri Ketonen
Viestit: 3346
Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Henri Ketonen »

Tybraal kirjoitti: Pitäisiköhän sitä varten päästä Terran aurinkokuntaan ja pysyä hengissä siellä?
Mitenkäs se muka sitten olisi vaikeaa ruumiittomana? Mitä mitkään Mariinit muka energiasta koostuvalle olennolle tekevät? C'tanit ovat käytännössä kuolemattomia kunnes joku kehittelee jonkun uuden aseen niiden tuhoamiseen, Imperiumissa tälläisiä ei kuitenkaan tehdä, Taut eivät ymmärrä warpin päälle ja Eldarit angstaavat.
zqmfgb
Thor
Viestit: 323
Liittynyt: Ke 22.05.2002 17:52
Paikkakunta: Imatra

Viesti Kirjoittaja Thor »

Kyllähän noita C'taneja on mahdollista kurmottaa, eikös Talisman of Vaulit juuri tehty C'taneja vastaan? Monta niitä on jäljellä, taitavat olla kaaoksen hallussa?
Let the Hammer Fall
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

kaksi niitä on jäljellä ( ainakin Necronit metsästivät kahta EoTssä )...
molemmat tosin ovat Kaaoksen hallussa.

Mutta onhan Eldareilla Wraithguardit, nehän kehitettiin alunperinkin Necroneiden kurmotukseen.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Avatar
Henri Ketonen
Viestit: 3346
Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Henri Ketonen »

Thor kirjoitti:Kyllähän noita C'taneja on mahdollista kurmottaa, eikös Talisman of Vaulit juuri tehty C'taneja vastaan? Monta niitä on jäljellä, taitavat olla kaaoksen hallussa?
Eikös Ulthran lennättänyt ainakin yhden johonkin mihinlie, et ei kaaoksella taida olla kuin yksi jos sitäkään?

Ja miten se imperiumin puolustusta mitenkään auttaa jos kaaos pystyisi ampumaan C'tanin silpuksi Blackstonella?
zqmfgb
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

ei Ulthran sitä minnekkään lennättänyt. Slaanesh oli korruptoinut aluksen ja imaisi Ulthranin sielun ja pakeni Necroneiden laivastoa Warppiin.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Valo
Viestit: 20
Liittynyt: Su 25.07.2004 19:19
Paikkakunta: Kempele

Viesti Kirjoittaja Valo »

Jos joskus kävisi niin ikävästi,että GW lopettais 40Kn,Joku keisari,c'tan tms alistaisi nidit ja teurastaisi kaikki muut ja menettäisi 'nidien hallinnan ja 'nidit vaihatisivat galaksia jne...
The End.
Ja kävi niin että uljaat lehmät valtasivat maailman...
Mikki N
Viestit: 647
Liittynyt: Pe 01.11.2002 12:49
Paikkakunta: Juuka

Viesti Kirjoittaja Mikki N »

Plague Zombie kirjoitti:[OT] kuinka C'Tan lausutaan???[OT]
Suomalaisittai Khatan, Englantilaisittain Khxeihtan, vrt Chtulhu.

Ihmiset voittavat. 1000 000+ Planeettaa hallussa. Huom. Hallussa, ei "Meillä on täällä sadan tyypin siirtokunta jonka kolme Necronia jyrää". Keskiverto populaatio tällaisilla planeetoilla tuppaa olemaan suuruhke (Hive, 30-50 Miljardia, Forge/Agri siinä miljardin hujakoilla hujakoilla). Sitten annetaan vielä amerikkalaisittain naisille ja lapsille Magnumeita/muita tehokkaita käsi-aseita ja Vòila!
You do the math.
Hyvän analogian löytäminen on yhtä hankalaa kuin...yhtä hankalaa kuin...
Avatar
neon
Viestit: 56
Liittynyt: Ke 18.08.2004 23:39

Viesti Kirjoittaja neon »

Kristallipallostani näkyy seuraavaa:

Ihmisten (Avaruusmerijalkaväki ja Kaarti) kohtaloksi koituu liian suurelle alueelle jakautuminen, jolloin painopistetaisteluissa tulee tylysti turpaan.
Jo nyt Keisarin puolesta taistellaan erittäin raivokkaasti, Keisari sai jo turpaansa Horukselta (Horus vaikutti vahvemmalta, mutta hänen mielensä petti hänet ratkaisevalla hetkellä), Horus oli primarkki, eivätkä ne ole kuolemattomia. Tuskin siis Keisarin comebackikaan saisi enää tilannetta haltuun.
Viimeinen taistelu Terrasta tulee varmasti olemaan erittäin hektinen,
ketä vastaan se sitten ikinä onkaan ja voi maksaa hyökkääjälle voiton Imperiumin hallinnasta.

Eldarit (lasketaan nyt darkitkin mukaan) ovat jo omasta mielestäänkin taistelunsa hävinneet, mutta voivat kuitenkin ennen loppuaan tuhota Slaaneshin ja siten kuolla tyytyväisinä saavutuksiinsa.

Örkit ja Kaaos eivät ole voittajia, mutta onnistuvat vesittämään Imperiumin voiton pakottamalla sen jakamaan joukkojaan liian moneen paikkaan. Kaaos varsinkin vain katselee mielellään vierestä, kun Valheellinen Keisari kukistetaan (tekivätpä sen sitten Necronit tai Tyranidit), mutta sadonkorjuuseen ei Abaddoninkaan voimat riitä. Örkitkin pyyhkäistään tylysti isolla viikatteella, oli taistelutahtoa paljon tai vielä enemmänkin.

Taulle käy ennen pitkää samalla tavalla kuin Natsi-Saksalle, voimaa on paljon, mutta ei vain riittävästi, nekään tosin eivät myy henkeään halvalla, vaan voivat vaikuttaa voittajaan.

Tyranidit ovat toinen hyvin potentiaalinen voittaja. Ellei pelitilanne ole todella huono (koko galaksi vastaan 'Nidit), galaksi putsataan biomassasta. Tyranidien suurin etu on, että maataisteluissa ne ovat lopultakin kuolemattomia, kunhan voittavat. Biomassa nimittäin ei katoa edes Melta-pyssyillä ampuessa, vaan siirtyy vain ilmaan (tästä syystä 'Nidien kodeksissa kuvattu Exterminatuskin meni aivan käsille). Tyranidit voivatkin siis varsin isollakin riskillä pistää kaiken peliin, koska kaiken saa voitossa takaisin, ja siihen tulee vielä ekstrat päälle.
Tähtien välinen avaruus on Tyranidien heikoin lenkki, koska jos Hive Shipit tuhotaan sinne, silloin biomassaa katoaa ja paljon.

Necronit perivät kivipallot. Vaikka C'Tanien voima voi olla valtava, 'Nidejä ei välttämättä kannata haastaa, koska C'Tanitkaan eivät ole täysin kuolemattomia. Putsatut pallotkin kelpaavat ihan hyvin, koska pii ja rauta jää maahan.
Necronit voivat tosin saada enemmänkin kuin kivipallot, jos Tyranidit ja muut Galaksin olennot ovat tuhonneet toisensa melkein täysin, jolloin galaksi vain pitää napata haltuun. Samoin tappiokin voi olla iso, jos oleellisimmat planeetat saavat Isoista Torpedoista.

Ratkaisevin asia on siis pelitilanne; kuka on kenenkin puolella kun galaksin tulevaisuudesta taistellaan viimeisen kerran. Ainahan on myös olemassa mahdollisuus, että kukaan ei selviä voittajaksi; galaksi tuhotaan täysin asumiskelvottomaksi ja voittajakin katoaa juhlittuaan ensin hetken voittoaan tai ehkä voittonsa huipulla oleva C'Tan korruptoituu ja räjähtää supernovana, joka vie loputkin elämän rippeet mennessään tai...
Avatar
ankara halla
Valvoja
Viestit: 1244
Liittynyt: La 22.03.2003 20:41
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ankara halla »

neon kirjoitti:Kristallipallostani näkyy seuraavaa:

(Horus vaikutti vahvemmalta, mutta hänen mielensä petti hänet ratkaisevalla hetkellä)
Väärin, Horus ymmärsi erheensä vasta kun Kaaosvoimat hylkäsivät hänet. Tässä vaiheessa Keisari oli jo voittanut ja ainoa kysymys kuului jättäisikö hän Horuksen henkiin vai ei.
Horus pääsi niin pitkälle kuin pääsi (Keisarin ja hänen välisessä kamppailussa) koska Keisari edelleen rakasti häntä kuin poikaansa eikä sallinut itsensä vahingoittaa Horusta. Kun Keisari tajusi ettei Horukselle olisi pelastusta hän tiputti kaverin yhdellä psyykkisellä hyökkäyksellä (ja tässä vaiheessa Keisari oli jo mukiloitu nykyiseen kuntoonsa eli eläväksi ruumiiksi... jos Keisari syntyisi uudestaan hän todennäköisesti taas vallottaisi Galaksin ilman suurtakaan hikeä => ja juuri tämän takia ei GW tätä muumiota tule koskaan henkiin herättämäänkään :) )
neon kirjoitti:, Horus oli primarkki, eivätkä ne ole kuolemattomia. Tuskin siis Keisarin comebackikaan saisi enää tilannetta haltuun.
Ei. Kts. edellinen :) ...ja jonka lisäksi vielä Horus oli tässä vaiheessa jo edennyt huomattavasti Primarkkia voimakkaammaksi olennoksi, 40k universumin historian ainoaksi kaikkien Kaaosjumalien (ei siis mikään Undivided vaan kaikki Kaaosjumalat tukivat häntä ja syöttivät hänelle voimaa) eläväksi avatariksi. Keisaria lukuunottamatta voimakkain olento universumissa, antoi pataan Sanguniuksellekkin ilman suurempia ongelmia (vaikkakin tämä Arkkiverienkeli oli jo toki aika voimaton puolustettuaan Terraa viikkoja ilman lepoa ja sai tästä huolimatta iskettyä haavan Horukseen, mutta tämä menee kyllä enemmän Sanguiniuksen taitojen ja päättäväisyyden piikkiin kuin Horuksen heikkouden).


Muuten olen kyllä aika samoilla linjoilla spekuloinnissasi ;)
"Minä en kärsi mielisairaudesta, minä nautin joka hetkestä!"
Avatar
Uzi-99
Viestit: 805
Liittynyt: Ti 16.12.2003 22:27
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Uzi-99 »

Myöskin samaa mieltä neon:in kanssa... Vaikka olenkin tainnut jo vastaavanlaisen postin tänne aikanaan pistää. :)

Mikki N:n edeltävään kommentiin liittyen:

Ihmisestä voi kouluttaa suunnilleen taistelukelpoisen lähemmäs 13 vuodessa (9kk raskausaika luettu mukaan). Täyden taistelukelpoisuuden saavuttaminen vaatii vielä 4-6 vuoden lisäpanostuksen. Lisäksi joku joutuu pyörittämään tehtaita ja maatiloja koko ajan jotta näille saadaan ruokaa, tarvekaluja, aseita ja ampuatarvikkeita, ajoneuvoista ja aluksista puhumattakaan.

Örkit hajoaa itiöiksi, kasvuaika oletettavasti kuukausia, korkeintaan muutama vuosi. Ilman mitään varsinaista varustusta tai koulutusta paljon vaarallisempi kuin vastaava ihminen. Huom, ei varmaa tietoa kasvuajasta, mutta todennäköisesti kuitenkin huomattavasti nopeampi kuin ihmisten.

Tyranidit keräävät biomassaa, Norn Queen ryhtyy töihin, ja noin 100 päivää kestävän planeetanvalloituksen aikana pystytään toteamaan kuinka Tyranidit sopeutuvat ympäristöihin ja vihollisiin. Tarkkaa muna-vaiheessa vietettyä aikaa ei tiedossa, ei myöskään mahdollista kotelovaihetta, mutta jälleen näissä tiloissa vietetty aika oletettavasti huomattavasti lyhyempi kuin ihmisen kasvuaika. Siitä päästyään Tyranid-olento on täysin taistelukykyinen, ja osaa käyttää bioaseistustaan vaistomaisesti.

Eli kyllä ne mahdolliset syyt ihmisten pärjäämiseen lopullisessa koitoksessa on löydettävä muualta kuin määrästä... Eldareilla ja Taulla samat ongelmat, jos ei jopa pahemmin. Eldareilla ainakin käsittääkseni äärimmäisen hidas lisääntymisnopeus.

Tietysti ihmisillä on tälllä hetkellä varsin paljon asujaimistoa, mutta mikäli raakaan sotaan lähdetään, niin ei pystytä pitämään määrää yllä, toisin kuin Örkit ja Tyranidit jotka lisääntyvät jo itse taistelualueella huomattavasti tehokkaammin kuin ihmiset.
Heikkoliha yrittää tuhota, metsästää itseä kuin itse niitä, mutta ne heikkoja. Itse taistelee viimeiseen, kaikki täytyy ahmia.
Viikate
Sotavasaran WH40k-tarinamestari
Viestit: 410
Liittynyt: Su 02.02.2003 20:16

Viesti Kirjoittaja Viikate »

neon kirjoitti:Necronit perivät kivipallot. Vaikka C'Tanien voima voi olla valtava, 'Nidejä ei välttämättä kannata haastaa, koska C'Tanitkaan eivät ole täysin kuolemattomia. Putsatut pallotkin kelpaavat ihan hyvin, koska pii ja rauta jää maahan.
Necronit voivat tosin saada enemmänkin kuin kivipallot, jos Tyranidit ja muut Galaksin olennot ovat tuhonneet toisensa melkein täysin, jolloin galaksi vain pitää napata haltuun. Samoin tappiokin voi olla iso, jos oleellisimmat planeetat saavat Isoista Torpedoista.
Tähän väliin sellainen kommentti, että nidit vievät planeetalta paitsi biomassan, ilmakehän ja veden, myös hyvän osan pintakerrosta, mukaanlukien edellämainitut raaka-aineet. Nidien jäljiltä planeetan ympärysmitta siis pienenee hiukan.

Toisaalta, eivät C'Tanit raaka-aineiden perässä juoksekaan, vaan nimenomaan niiden elävien olentojen ja sen energian, joka kuolemassa vapautuu. Se kai maistuu paremmalta kuin pelkät tähdet, tai jotain. Siksi C'Tanit alunperinkin lähtivät nukkumaan, Enslaverit söivät niiden karjan jolloin niille ei jäänyt tarpeeksi ruokaa. Eli kivipallot eivät C'Taneille riitä, tai ainakaan tee niitä tyytyväisiksi. Hengissä ne varmaan pysyisivät, mutta ne haluavat muutakin. Kuten katkaista warpin ja tosimaailman yhteyden, mikä tekisi aika hallaa Tyranideillekin.
"Ja tarkemmin silmäillen löydykkään ei mitään naurettavaa"
Avatar
Uzi-99
Viestit: 805
Liittynyt: Ti 16.12.2003 22:27
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Uzi-99 »

Viikate kirjoitti:ne haluavat muutakin. Kuten katkaista warpin ja tosimaailman yhteyden, mikä tekisi aika hallaa Tyranideillekin.
--- Ja tästä päästään sikäli mielenkiintoiseen pointtiin että Warppi on täysin toinen ulottuvuus, kaikella todennäköisyydellä yhtä ääretön kuin oma universumimme.

Suhtaudun äärimmäisen skeptisesti siihen että C'tanit (ja Necronit niiden johtamana) pystyisivät sulkemaan pääsyn Warppiin universaalissa mittakaavassa. Galaktisessakin mittakaavassa äärimmäisen epätodennäköistä.

Suurin mihin uskon Necrojen pystyvän on paikallisten repeämien (kuten Eye of Terrorin) sulkeminen, eikä sekään mikään heppoinen temppu ole... Ja tietysti pienemmällä mittakaavalla haitata paikallisia Warppivirtauksia keinotekoisilla nolla-alueilla, mikä kyllä haittaa niin Tyranideja kuin kaikkia muitakin Warppia tai sen energiaa hyödyntäviä rotuja.
Heikkoliha yrittää tuhota, metsästää itseä kuin itse niitä, mutta ne heikkoja. Itse taistelee viimeiseen, kaikki täytyy ahmia.
Suprus_
Viestit: 64
Liittynyt: Pe 26.09.2003 11:23

Viesti Kirjoittaja Suprus_ »

Jos ajatellaan tätä realisesti niin ihmiset voi ainakin heti laskea pois. emmehän me voi hallita edes yhtä pientä planeettaa (kuinkas monta eri maata ja hallintoa maassa onkaan) ilman että alkaisimme sotimaan keskenämme, saati sitten koko Universumia!
Mutta jos jätämme realistisen ajattelutavan pois ja katsomme sinisilmäisesti kaikkien ihmisten auttavan toisiaan niin sitten voivat tosiaan vielä tehdä ihmeitä.
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

Suprus: Imperiumi onkin ratkaissut tuon ongelman diktatuurilla. Terra hallitsee rautaisella nyrkillä ja antaa pienten lordien johtaa omia planeetotiaan miten haluavat, kunhan tottelevat Terran komentoja kyselemättä...
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Avatar
Tanan
Viestit: 1926
Liittynyt: Ke 28.04.2004 14:10
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Tanan »

daider kirjoitti:Suprus: Imperiumi onkin ratkaissut tuon ongelman diktatuurilla. Terra hallitsee rautaisella nyrkillä ja antaa pienten lordien johtaa omia planeetotiaan miten haluavat, kunhan tottelevat Terran komentoja kyselemättä...
Eikö tuon hallinnon salaisuus olekaan Administratum? Ihmiset uskovat Keisariin paremman vaihtoehdon puuttuessa. Myös sisäiset ja ulkoiset viholliset pitävät kansan Keisarin nuhteessa ja pelossa. Impeurumi ei kestäisi vuottakaan ilman vihollisiaan :).
Oulun Höyryliiga Ropeconissa (taas). Katso raportti ja kuvat!
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

luuletko tosiaan että Imperiumin johto myöntää suoraan että ovat diktaattoreita? Administratum on vain peitenimi heidän "Iso-veljelleen".

tosiaan kun kansalle sanotaan suoraan ketkä ovat vihollisia ja ketkä pelastajia, he tekevät kaikkensa pelastajien eteen....
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Lukittu

Palaa sivulle “40k: Yleiset keskustelut”