Virallinen Mordheim-sääntötopic.

Avatar
Druzhina Captain
Valvoja
Viestit: 1835
Liittynyt: Ke 13.11.2002 13:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Druzhina Captain »

wasara kirjoitti:Saako Possessedille antaa varusteita? Säännöissä selkeästi kielletään aseet ja panssarit, mutta mitenkäs on muiden varusteiden laita, esim. Elven Cloak yms.
Säännöissä sanotaan, että misc varusteet voi antaa heroille eikä FAQista löytynyt asiaan korjausta. Joten sääntöjen mukaan näyttää olevan näin. Hassulta se voi kuulostaa, mutta possessedille voi laittaa esim. Elven Cloak.
wasara kirjoitti:Ja voiko Possessedista tulla warbandin leader jos alkuperäinen pomo, siis magister kuolee?
En löytänyt mitään kohtaa, jossa sitä kumottaisi (ei säännöissä eikä FAQissa). Joten vastaus on KYLLÄ.
Avatar
wasara
Viestit: 208
Liittynyt: To 23.10.2003 17:04
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja wasara »

Juuri noin minäkin sääntöjä tulkitsin, mutta toisaalta jos ihan maalaisjärjellä ajattelee niin Possessed ei soveltuisi johtajaksi eikä sille oikein amuletteja tms. kummoisempia varusteita voisi antaa. Eihän se lie kovin järkeä käyttävä olento enää ole, vaan pikemminkin eläimen kaltainen peto. Vaan jos säännöt sallii, niin eihän sitä silloin voi kieltääkään. Tosin oman warbandini possessed saa pysyä kiltisti ilman varusteita, niin on mukavampi. :)
"Over clouds my mind will fly, forever now I can't think why
My body tries to leave my soul, or is it me I just don't know"
Avatar
J-P
Viestit: 254
Liittynyt: Pe 20.09.2002 08:50
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja J-P »

Jooh... en minäkään oikein miellä possesedille mitään elven cloackkia. Oikeastaan ainoa itemi mitä olen sille koskaan antanut on lucky charm.
Ja johtajakysymyksestä, että miksipäs ei possesed pärjäisi johtoportaassa. Hyvinhän se osaa johtaa. "Hrgaaaaaaargh! Ynghazfgryihpth!" ja viittoilee samalla vihollista kohti. Eikait possesed warbandilla muuta taktiikkaa ole, kuin vetää vihollista turpaan kovaa lähimätössä? Tai no ehkä joku magisteri pysyy kaukana, mutta jos se on kuollut niin...

Sitten kysymys, joka on mietityttänyt minu, tämmöistä tilannetta ei ole ollut vielä, mutta en ole ainakaan nähnyt missään kohtaa miten pitäisi toimia. Pari eriävää mielipidettä olen kuullut. Eli warbandissä voi olla max 2 possesedia. Mitäs jos esim. warbandin mutantti ottaa giftin ja nakkaakin, että "possesed" Tällöin bandyyn tulisi kolmas possesed. What would hapened? Oletan, että heitto rerollataan tai jotain. Ongelma on vain, että sitten kun nakkaa ne tuplayköset ni voi vituttaa suunnattomasti. Toinen vaihtoehto on, että jos haluaa niin yksi possesedeista voi lähteä lätkimään kolmannen tieltä. Onko tästä jossain virallista kantaa ja jos ei ole, niin mikä on muiden mielipide?
Blood for the bloodgod!
Iron within, iron without.
Avatar
wasara
Viestit: 208
Liittynyt: To 23.10.2003 17:04
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja wasara »

J-P kirjoitti:Mitäs jos esim. warbandin mutantti ottaa giftin ja nakkaakin, että "possesed" Tällöin bandyyn tulisi kolmas possesed. What would hapened?
Tätäpä minäkin mietin kun nyt olen sääntökirjaa oikein perusteellisesti lueskellut. Jos bändiin heilahtaa kolmas possessed, niin johan siitä melkoisen kova poppoo tulee, mutta toisaalta, kyllä minä ainakin voisin sallia "ylimääräisen" possessedin. Eikös se periaatteessa ole vähän sama jippo kuin Henchmenien "Lad got talents" jolla tavallinen rivihäiskä pääsee Herojen kastiin.
Eihän mutanttikaan muutu statseiltaan suoraan possessediksi, vaan säilyttää entiset statsinsa, pariin kohtaan vähän plussaa. Taisi muistaakseni jopa muutaman skillin menettää?

[Offtopic]Et J-P olisi kiinnostunut osallistumaan juuri aluillaan olevaan Mordheim-kampanjaan? Heitä YV:tä! ;) [end Offtopic]
"Over clouds my mind will fly, forever now I can't think why
My body tries to leave my soul, or is it me I just don't know"
Avatar
Druzhina Captain
Valvoja
Viestit: 1835
Liittynyt: Ke 13.11.2002 13:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Druzhina Captain »

J-P kirjoitti:Eli warbandissä voi olla max 2 possesedia. Mitäs jos esim. warbandin mutantti ottaa giftin ja nakkaakin, että "possesed" Tällöin bandyyn tulisi kolmas possesed.
Rewards of the Shadowlord säännön Possessed! palkinnolla ei ole mitään tekemistä hepun tyypin vaihtaimisen kanssa. Siinä ei sanotaan, että se muuttuu possessed tyypiksi vaan että se saa parannettua muutaman statin sekä menettää jotain vastapainoksi. Käytännössä se muuttuu possessediksi, pelillisesti se kuitenkin on edelleen samaa tyyppiä, mitä se oli ennen sitä. Eli sitä ei lasketa max. 2 possessedien määrään. Eli parhaassa/pahemmassa tapauksessa jengissä voi olla 5 possessedia. ;)

Itse asiassa sieltä löytyy vastaus myös siihen, voiko possessedista tulla jengin pomo? Magister vaeltaa Kuopalle ja saa Varjolordilta palkinnoksi possessed lahjan. Sen jälkeen se on silti Magister ja jengin pomo. Eli vastaus on: possessed voi olla jengin pomo.
Avatar
Konrad von Richtmark
Viestit: 450
Liittynyt: To 15.04.2004 21:06
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja Konrad von Richtmark »

Olisi semmoinen kysymys, että Prepare shot-aseista lukee sääntökirjassa että ei saa ampua kyseisellä aseella seuraavalla vuorolla.

Voiko seuraavalla vuorolla ampua toisella aseella, vaikkapa toisella samanlaisella pyssyllä ja siten saada ampua joka vuoro vaihtelemalla pyssyjä? En näe sääntökirjassa mitään mikä tämän kieltäisi, mutta vaikuttaa hieman epärealistiselta. Ei yhtä asetta saa ladattua samalla kun toisella tähtää ja ampuu.
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Viesti Kirjoittaja Grond »

Kyllä onnistuu. Samalla lailla kun aseen voi ladata juostessaan. Tähän vastattiin jossakin FAQissa, en jaksa alkaa nyt metsästämään eksaktia kohtaa.
Avatar
Konrad von Richtmark
Viestit: 450
Liittynyt: To 15.04.2004 21:06
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja Konrad von Richtmark »

Nojoo, sittenhän ruutiapyssyt eivät ole niin arvottomia kun miltä ne näyttävät, ainoastaan kalliita.
Avatar
Druzhina Captain
Valvoja
Viestit: 1835
Liittynyt: Ke 13.11.2002 13:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Druzhina Captain »

Kyselin pari päivä sitten SG:ltä, meinaavatko he julkaistaa sivustoillaan vanhoissa TC lehdissä julkaistuja jengejä (esim. Clan Pestilens, Beastmen jne). Sain vastauksen Jake Thorntonilta:
Jake Thornton kirjoitti:yes, we will indeed be posting them on the website at some point. I will, in fact, go through all of the old TCs to put up the best of the articles that are now out of print.
Tämä on hyvin lupaava. Toisaalta on vaikea sanoa, millä aikataululla se toteutuu, toivottovasti jo tämän vuoden puolella.

Itse asiassa huomasin, että SG:ltä aina saa vastauksen jos ei heti seuraavana päivänä, niin ainakin parin päivän päästä. Tämä on mielestäni oikeaa asiakaspalvelua.
johannes
Valvoja
Viestit: 325
Liittynyt: Su 02.06.2002 14:43
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja johannes »

Mielenkiintoista, sillä ite tiedustelin joskus town cryer 8 sääntöartikkelia (mitä tarttee mm. jos haluaa käyttää torcheja empire in flamesissa) enkä saanu ees vastausta. Mut hyvä että ne on tulossa, joskus.

-Johannes
Mystiz
Viestit: 5
Liittynyt: Ti 14.09.2004 08:59
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Mystiz »

Olis kysymys tuon Lucky Charmin käytöstä magiaa vastaan. Eli toimiiko Lucky Charm jos ensimmäinen hitti tulee jostain loitsusta (esim High Elfien "Fiery Wrath" tai Sigmarien "Soulfire"). Säännöissä kyllä lukee että Lucky Charm neutraloi ensimmäisen taistelussa saadun hitin, mutta tuntuu kyllä oudolta jos se toimii myös magiaa vastaan.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Miksi? Minusta on paljon loogisempaa ajatella, että onnenamuletti suojaa vastustajan pahalta manaukselta kuin miekan sivallukselta.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Mystiz
Viestit: 5
Liittynyt: Ti 14.09.2004 08:59
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Mystiz »

The Captain kirjoitti:Miksi? Minusta on paljon loogisempaa ajatella, että onnenamuletti suojaa vastustajan pahalta manaukselta kuin miekan sivallukselta.
No niinpä tietenkin :) Itse ymmärsin kavereiden kanssa amuletin toimivan esim niin, että amuletin avulla ns "väistetään varmat osumat". Meidän logiikalla tuumattiin, että tuskin sitä aletaan väistelemään jotain laajalla alueella olevaa räjähdystä, mutta tuolla sinun logiikalla homma toimii niinkuin pitääkin. Kiitos paljon!
johannes
Valvoja
Viestit: 325
Liittynyt: Su 02.06.2002 14:43
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja johannes »

Tuli extemporee mieleen:

Mihin kategoriaan Gromril ja Ithilmar armour lasketaan. Onko ne heavy armouria vai voiko niitä laittaa kenelle vaan kuka voi käyttää armouria? Tästä tuli vääntöä joskus taannoin Kampanjaa pelatessa.
Avatar
J-P
Viestit: 254
Liittynyt: Pe 20.09.2002 08:50
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja J-P »

johannes kirjoitti:Tuli extemporee mieleen:

Mihin kategoriaan Gromril ja Ithilmar armour lasketaan. Onko ne heavy armouria vai voiko niitä laittaa kenelle vaan kuka voi käyttää armouria? Tästä tuli vääntöä joskus taannoin Kampanjaa pelatessa.
Tjaa-ah... tuota on itekkin joskus kait mietitty aikanaan. Ja näin enempiä sääntöjä/erratoita tarkistamatta sanoisin, että heavy armoreita ovat. Ihan vaan siitä syystä, että jos noi sais melkein kelle vaan niin olisipahan kavereilla vähän turhan hyvät panssarit yllään aina. Ja onhan nuo kuitenkin aika raskaita.
Toisaalta noi on niitä harvoja armoreita, jotka on oikeesti kannattavia mordheimissä.... ainakin loppupeleissä.
Blood for the bloodgod!
Iron within, iron without.
Avatar
Druzhina Captain
Valvoja
Viestit: 1835
Liittynyt: Ke 13.11.2002 13:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Druzhina Captain »

Molempien armoureiden säännöissä lukee (Mordheim sääntökirja, s.51): "... and does not slow him down if he is also armed with a shield." Tuon perustella itse ainakin päättelen, että molemmat ovat heavy armoureita. Tätä on myös pohdittu myös muuallakin, mutten muista, että missään olisi mitään virallista lausuntaa asiasta.
Avatar
NetDiver
Viestit: 619
Liittynyt: Ma 02.02.2004 08:57
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja NetDiver »

Päivitetty versio mortikan sääntökirjasta on nyt ladattavissa SGn sivuilta. Sääntökirja on lisäksi jaettu pienempiin osiin, mikä helpottaa navigoimista ruudulla, imo.
Comebackia pelaamisen eturintamaan...
Malkuth
Viestit: 2059
Liittynyt: La 02.10.2004 15:18

LRB

Viesti Kirjoittaja Malkuth »

NetDiver kirjoitti:Päivitetty versio mortikan sääntökirjasta on nyt ladattavissa SGn sivuilta. Sääntökirja on lisäksi jaettu pienempiin osiin, mikä helpottaa navigoimista ruudulla, imo.
Steel Whippien Reach --> Whipcrack muutos näyttää unohtuneen, mutta muuten tuossa uudessa versiossa on kaikki Rules Reviewin materiaali mukana. Voisi melkein jo jaksaa tulostaa koko roskan.
Malkuth
Viestit: 2059
Liittynyt: La 02.10.2004 15:18

Keihin "Holy" oikeastaan vaikuttaa?

Viesti Kirjoittaja Malkuth »

Sigmarite Warhammerit ja Soulfire prayer sekä Holy Waterin vaikuttavat (tehokkaammin) tiettyihin pahiksiin. Mutta keihin oikeastaan?

Asiaankuuluvat säännöt:

Soulfire
All enemy models within 4" of the servant of Sigmar suffer a Strength 3 hit. No armour saves are allowed. The servants of darkness and Chaos are especially susceptible to Sigmar's holy power. Undead and Possessed models in range suffer a Strength 5 hit instead.

Sigmarite Warhammer
Holy Weapon: Each warhammer is blessed by the High Matriarch herself before it is handed to the Sisters. The warhammer has a +1 bonus on all to wound rolls against any Possessed or Undead models. Note that you will still need to score a 6 before any modifiers in order to cause a critical hit.

Eli Possessed ja Undead.

FAQ:sta löytyy tälläistä:

Q With regards to blessed weapons which
wound Undead and Possessed on a 2+ (sic). Do the
list members here think that this would refer
to all members of an Undead or Possessed
warband (excluding Hired Swords) or just
Undead like Vampires, Zombies, Dire Wolves,
and maybe Ghouls but not Necromancers and
Dregs? And with Possessed, just Possessed
models, not Beastmen, Mutants, or Magisters
etc, (which would seem odd)?

A Blessed water and weapons only affect
Undead that are dead! Since Dregs and
Necromancers are human, they are not
affected. The manual actually states that
Zombies and Dire Wolves are undead, and
therefore can be wounded. However it doesn’t
say in the book that Vampires are Undead but
naturally they are. As for Possessed – Magister,
The Possessed, Dark Souls and Mutants are all
affected.

Epäkuolleiden osalta homma selkeä, mutta possessedien kanssa menee oudoksi. Siis koko warbandi? Brethrenejä ja Beastmaneja ei ole mainittu? Niihinkö se ei tehoa?
Ja pitäisikö noiden kaikkien vaikuttaa warbandeihin joiden kaikki jäsenet ovat kaaottisia olentoja, siis Beastmanit ja Skavenit sekä Carnival of Chaos? Sääntöjen mukaan ei (ainakaan skaveneihin), mutta miten on fluffin perusteella?
Malkuth
Viestit: 2059
Liittynyt: La 02.10.2004 15:18

Haarniskoista

Viesti Kirjoittaja Malkuth »

Druzhina Captain kirjoitti:Molempien armoureiden säännöissä lukee (Mordheim sääntökirja, s.51): "... and does not slow him down if he is also armed with a shield." Tuon perustella itse ainakin päättelen, että molemmat ovat heavy armoureita. Tätä on myös pohdittu myös muuallakin, mutten muista, että missään olisi mitään virallista lausuntaa asiasta.
Vanhahkosta FAQ:sta löytyy tälläinen, eli jotain virallista lausuntoa on olemassa:

1. According to page 65, Starting a Warband, a warband can only ever use the weapons and armor on their initial equipment list. A provision is made to get other weapons that aren't on the list later on (ie: the Weapons Training skill). However there is no provision for armor. On the Price Chart we see Gromril and Mithril Armor. They have costs and rare rolls, but no warband has them on their equipment list. Is this something that will be added later or is it an error or something else?

- No. Gromril and Ithilmar are Materials. They are still suits of heavy armor, albeit made from expensive materials.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Mordheim”