Lohikäärmeistä

Warhammer FB -pelin säännöt ovat yleensä hieman tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Avatar
Strixie
Viestit: 47
Liittynyt: Ti 11.05.2004 21:48
Paikkakunta: Kouvola

Lohikäärmeistä

Viesti Kirjoittaja Strixie »

Eli, jos ratsastaja kuolee niin kuoleeko lohikäärme automaattisesti? eli samalla tavalla, kuin hevosissa. Entäs jos lohikäärme tapetaan niin jatkaako ratsastaja matkaansa, mielestäni ei.. Kiitos
MakeH
Viestit: 3101
Liittynyt: To 18.07.2002 15:21

Re: Lohikäärmeistä

Viesti Kirjoittaja MakeH »

Strixie kirjoitti:Eli, jos ratsastaja kuolee niin kuoleeko lohikäärme automaattisesti? eli samalla tavalla, kuin hevosissa. Entäs jos lohikäärme tapetaan niin jatkaako ratsastaja matkaansa, mielestäni ei.. Kiitos
Kylle se usean sadan pisteen ukko tai käärme jatkaa jos toinen noista Kuolee. Eli siinä suhteessa ovat erillisiä systeemejä.

Sitten sitä bashausta:
edes pieni sääntöjen tuntemus on edellytys fabassa ja sotussa toimintaan.

Marko
Viimeksi muokannut MakeH, Su 05.09.2004 13:31. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Turretti
Viestit: 410
Liittynyt: Ma 01.09.2003 15:11
Paikkakunta: Raahe

Viesti Kirjoittaja Turretti »

jos lohhari kuolee, ratsastaja jatkaa, ja jos ratsastaja kuolee, lohhari ottaa sitä creature testiä, löytyy sääntökirjasta (jos passaa ld testin, ei mitään, jos kämmää, kato taulukko tjs...).

edit: Marko kerkes sen 2 sekkaa suunnilleen eka.
Viimeksi muokannut Turretti, Su 05.09.2004 13:31. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
"Monet ihmiset tuhlaavat rahoja, joita eivät ole ansainneet, tavaroihin, joita eivät halua, tehdäkseen vaikutuksen ihmisiin joista eivät pidä."
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Rulebook 103-105, kappaleet Monster Mounts (tjsp) ja Slain Rider.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Tehenhauin
Viestit: 38
Liittynyt: Pe 23.07.2004 16:21
Paikkakunta: Joutseno

Viesti Kirjoittaja Tehenhauin »

Rule book s.105: Ratsastaja kuolee, lohis jää kentälle, heittää monster reaction ja tekee sit sen mukaa. Jos lohis kuolee sankari jatkaa itse jalan.

Edit: Darn, jotkut on nopeita...
Viimeksi muokannut Tehenhauin, Su 05.09.2004 13:34. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
niin, ja en osaa käyttää hymiöitä:)
Avatar
Strixie
Viestit: 47
Liittynyt: Ti 11.05.2004 21:48
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja Strixie »

Kiitos
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Säännöt”