Mistä on GW:n nimet tehty (by Andromedus ja The Captain)?

Onko kynä (tai näppäimistö) miekkaa mahtavampi? Tule ja todista, että näin on - muuten emme usko.
Lukittu
Valtsu
Viestit: 1494
Liittynyt: Ma 19.01.2004 19:33
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Valtsu »

Itsekin olen Tolkien fani ja pakko se on sanoa että kyllähän se tolkien ne nimet suurimaksi osaksi muualta otti. Tai siis muokkasi ja yhdisteli jne. Tuli tässä mieleen että kun olin lomalla Sardiiniassa niin satuin lukemaan jostakin sanan "aragornialaiset". Ei liene tuotakaan Tolkien lainannut. :D
Lalalaa
Pohjaan palanut
Viestit: 40
Liittynyt: Ma 08.03.2004 17:11
Paikkakunta: Nilsiä

Viesti Kirjoittaja Pohjaan palanut »

Ei Tolkien paljoa itse keksinytkään, muokkasi vain.

Tolkienin laajimmalle levinnyt nimi örkki taas tulee jostain orcuksesta tai jostain sen kaltaisesta, joka on manalan vartija tai ainakin sinne päin. Tieteen kuva lehdessä oli kerran juttua siittä mistä oli kerännyt nimensä.

Mutta vähän topiccia välillä eli deldareiden Asdrubael vect on otettu Hannibalin veljen Asdrubalin nimestä.
Misc
Viestit: 229
Liittynyt: Ma 26.04.2004 21:07
Paikkakunta: Riihimäki

Viesti Kirjoittaja Misc »

^^Hasdrubal

Talos on muinaiseksi kreikaksi "aurinko".
Talos oli kreikkalaisessa mytologiassa pronssinen robotti joka suojeli Kreetaa. Joidenkin teorioiden mukaan "fallen sun god" tai minotauri, tai kummatkin.

Muinaisessa kreikassa hallitsija (mm. saakuli), Ateenassa pari sataa vuotinen hallinto joka koostui alkuun koostui kolmesta archonista jotka valvoivat yleistä :S, armeijaa ja uskonnollisista järjestelyistä.
Viikate
Sotavasaran WH40k-tarinamestari
Viestit: 410
Liittynyt: Su 02.02.2003 20:16

Viesti Kirjoittaja Viikate »

Ha! Tieteen Kuvalehti numero 10/2004 todisti väitteeni oikeaksi. Lainaan:
Tieteen Kuvalehti 10/2004 s.29-30 kirjoitti:Slaavien käyttämän rus-sanan taustalla arvellaan olevan Uplannin rannikolla sijainnut Rodenin eli Roslagenin maakunta, jonka nimi perustuu sanaan roddlag, soutuvenekunta. Sen mukaan suomalaiset kutsuivat naapurimaan väkeä ruotseiksi, joka Venäjällä kääntyi muotoon rus. Useissa kielissä Venäjästä käytetään yhä nimeä, joka perustuu tähän sanaan.
Eli Leman Russin sukunimi tulee ruotsalaisia viikinkejä tarkoittaneesta sanasta. Kun vielä tarkistamme Index Astartes: Space Wolvesista nimen fluffillista historiaa huomaamme, että Lemanin ottoisää kutsutaan nimellä "King Thengir of Russ" ja vanhan karvaturrin virallinen nimi on "Leman of the Russ", mistä päättelemme, että "Russ" viittaa kansaan, jonka kuningas otti Keisarin sylikoiran väliaikaisesti huostaansa. Aivan kuten slaavien sana rus viittasi kansaan, joka souteli Ruotsinmaalta. Eli päätämme todistuksemme lähes aukottomana tähän.

(Havaitsemme myös, että matemaattisesti Ruotsi=Venäjä eli olemme piiritetyt. Rautaa rajalle, varmistin sarjatulelle, Huomio, Rynnäkköön jne.)
"Ja tarkemmin silmäillen löydykkään ei mitään naurettavaa"
Neukku
Viestit: 330
Liittynyt: Ke 03.03.2004 10:44
Paikkakunta: Rovaniemen mlk
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Neukku »

Kuka on Morgoth?Tuossa Listassa se loi örkit.
All Orks is equal, but some Orks are more equal dan others.

-Goff Warboss Bugrat Skumdreg
Misc
Viestit: 229
Liittynyt: Ma 26.04.2004 21:07
Paikkakunta: Riihimäki

Viesti Kirjoittaja Misc »

Morgoth on Tolkienin Silmarillionissa yksi maailman (yhdeksästä?) luojasta, ja ensimmäinen paha maan päällä. Sauron on sitten tämän palvelija...
Averren
Viestit: 3041
Liittynyt: Su 31.08.2003 17:23
Paikkakunta: TKU

Viesti Kirjoittaja Averren »

Lieneekö tämä ollut, mutta Lahmia tulee luultavasti sanasta Lamia, joka oli roomalaisille verta imevä kaunis naisolento, jolla oli tosin käärmeen vartalo.
I never met another man I'd rather be. And even if that's a delusion, it's a lucky one.

Ostetaan Bolt Action Jenkkien menopelejä ja kaikkea Saksaa. Tarjotkaa YV:llä
Andromedus
Viestit: 1968
Liittynyt: Su 06.10.2002 19:57
Paikkakunta: Savonlinna, Itäisten arojen linnake

Viesti Kirjoittaja Andromedus »

Averren kirjoitti:Lieneekö tämä ollut, mutta Lahmia tulee luultavasti sanasta Lamia, joka oli roomalaisille verta imevä kaunis naisolento, jolla oli tosin käärmeen vartalo.
Hyvä huomio, oletko huomannut että Lahmialla on kaikenlaisia kääremsauvoja sun muita, käyttävätkö käärmettä jopa ikonografiassaan?

Viikatteella oli hyvä mielipide, joka pitää vielä paikkansa. Tulipa tuossakin tietoisku!
On se kumma että sain potkut työstäni vaikken mitään tehnyt.
Battousai
Viestit: 800
Liittynyt: La 10.07.2004 20:59
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja Battousai »

Nergal is an ancient Sumero-Babylonian deity and the god of the netherworld, where he rules with his consort Ereshkigal. He is an evil god who brings war, pestilence, fever and devastation. He is sometimes regarded as representing the sinister aspect of the sun god Shamash. He is the subject of an Akkadian poem which describes his translation from heaven to the underworld. The foremost center of his cult was the city Kuthu. His attributes are the club and the sickle.
Nurgle=Nergal.
Minkäsnäköinen eläin tuo lateksi muuten on? -TietoPredator
Battousai
Viestit: 800
Liittynyt: La 10.07.2004 20:59
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja Battousai »

Tau=latinassa käytetty numero omega delta jne. jne.
Minkäsnäköinen eläin tuo lateksi muuten on? -TietoPredator
Andromedus
Viestit: 1968
Liittynyt: Su 06.10.2002 19:57
Paikkakunta: Savonlinna, Itäisten arojen linnake

Viesti Kirjoittaja Andromedus »

Plague Zombie, nuo molemmat asiat olisivat mahtuneet yhteen viestiin...
Tau juttu tiedetään jo, mutta kapu ei ole ilmeisesti(vai onko?) laittanut sitä tuonne. Tosin en tiiä minkä takia Taun nimi on just Tau.
On se kumma että sain potkut työstäni vaikken mitään tehnyt.
LordDemon
Viestit: 352
Liittynyt: Ti 13.04.2004 17:47
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja LordDemon »

Andromedus kirjoitti:Plague Zombie, nuo molemmat asiat olisivat mahtuneet yhteen viestiin...
Tau juttu tiedetään jo, mutta kapu ei ole ilmeisesti(vai onko?) laittanut sitä tuonne. Tosin en tiiä minkä takia Taun nimi on just Tau.
Tuli vaan sellanen idea, että tau on 19 aakkonen muinaisen kreikan aakkosissa.

Montakohan codexia on julkaistu ennen Taun kirjaa? Mahtaakohan sattua sopivasti että Tau:t olis 19. codexi? uka tietää noitten kodeksien järjestyksestä vahvistakoon/kumotkoon, jos voi.
Muta ihan ideana...
”ceterum censeo delendas esse Legiones Astartes”
"Veni, vidi, aleam ieci" - Thrawnille kiitokset latinan avusta
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

LordDemon kirjoitti: Tuli vaan sellanen idea, että tau on 19 aakkonen muinaisen kreikan aakkosissa.

Montakohan codexia on julkaistu ennen Taun kirjaa? Mahtaakohan sattua sopivasti että Tau:t olis 19. codexi?
Ei osu, valitan. Taut olivat vissiin 12. codexi (alicodexit mukaan laskettuna).

En ole tuota ykkössivun listaa enää päivittänyt, saavatpahan muutkin projektiin osallistuneet henkilöt asianmukaisesti krediittinsä, kun heidän löytämänsä nimiyhteydet löytyvät suoraan heidän omista viesteistään.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Araknofobia
Viestit: 249
Liittynyt: Ti 02.07.2002 10:03

Viesti Kirjoittaja Araknofobia »

Grand Admiral Thrawn kirjoitti: Ghazghkull Mag Uruk Thraka - Ghâsh tarkoittaa Tolkienin keksimässä örkkikielessä tulta, ja loppuosa kenties englannin sanasta skull (=kallo). Ilmeisesti viittaa hänen päänupissaan palavaan pakkomielteeseen vallata Imperium. Mag on lyhennys latinan sanasta magnus-a-um (=suuri) tai sen johdannaisista, ja Uruk on edelleen Tolkienin örkkikieltä ja tarkoittaa örkkiä. Siis suuri örkki, mikä sopii kuvaan hyvin. Sitä en tiedä mistä Thraka on väännetty, mahdollisesti vain coolilta kuulostava sana...
Jännää, mutta...
WD 290 kirjoitti Heroes & villain... jutussa kirjoitti:Warlord Ghazghkull Mag Uruk Thraka (trans. Metal-skull great/big Ork ruler)
Viikate
Sotavasaran WH40k-tarinamestari
Viestit: 410
Liittynyt: Su 02.02.2003 20:16

Viesti Kirjoittaja Viikate »

Viralliseen fluffiin tuskin voi kirjoittaa, että Gazghull sai nimensä J.R.R. Tolkienin teoksista, jotka olivat siihen aikaan erittäin suosittuja kyseisen planeetan örkkiheimojen keskuudessa, eli tosimaailmaan viittaaville nimille täytyy keksiä selitys fluffin piirissä. Örkkien kieli ei ole oikea eikä edes keksitty kieli, ainoastaan joukko sopivalta kuulostavia sanoja joille GW on antanut merkityksen. Tässä tapauksessa "Metal-skull great/big Ork ruler". Eli sisäpiirin vitsit ja viittaukset tosimaailmaan täytyy piilottaa fluffiin. Ja näitä tosimaailman yhteyksiähän tässä topicissa etsitään.
"Ja tarkemmin silmäillen löydykkään ei mitään naurettavaa"
Avatar
TietoPredator
Viestit: 498
Liittynyt: La 18.10.2003 11:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja TietoPredator »

Wanhaan aikaan Fabassa oli örkkisankari nimeltä Notlob.

Kyseessä on palindromi (Bolton, kaupunki Englannissa) sekä viittaus Monty Pythonin legendaariseen papukaijasketsiin.
"Katsoimme, ettei Pori enää ole pelastettavissa, joten Exterminatus jäi ainoaksi vaihtoehdoksi." - Teräratas
Ar-Senator
Viestit: 1049
Liittynyt: Ma 17.11.2003 16:00
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Ar-Senator »

rokottaja FB-huhutopikissa kirjoitti:Oi! Oi! Onko kellekään tullut mieleen että Mengil = Mengele. Ja natseillahan oli tapana tehdä ihmisen nahasta esineitä.
Siis Mengil the Manflayer, yksi RoR jolle on nyt tulossa uudet napit. Laitoin siksi lainauksen kun en tuota kuitenkaan itse keksinyt.
Me ei olla kotipoikia
Kysykää vaikka meidän äideiltä
High king Godric
Viestit: 422
Liittynyt: Su 25.05.2003 11:25
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja High king Godric »

Mikäli joku ei tätä ole maininnut (ei ollut ainakaan tuossa alun listassa) niin joku kuuluisa Kaamos Kääpiöiden komentaja oli Zhatan (the Black) joka oli tunnettu julmuudestaan. Tästä tulee kyllä auttamatta mieleen Zhatan - Satan, Itse Vihtahousu ;)
There is no "Overkill", there is only "Open fire" and "I need to reload".
Vieras123
Peliporukkavalvoja
Viestit: 223
Liittynyt: La 17.08.2002 22:51

Viesti Kirjoittaja Vieras123 »

High king Godric kirjoitti:joku kuuluisa Kaamos Kääpiöiden komentaja oli Zhatan (the Black) joka oli tunnettu julmuudestaan. Tästä tulee kyllä auttamatta mieleen Zhatan - Satan, Itse Vihtahousu
Kuinka niin? Ihan hyvältä kaverilta vaikuttaa... tilastojen valossa siis.
Githoniel
Viestit: 420
Liittynyt: Pe 16.07.2004 18:02
Paikkakunta: Pöytyä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Githoniel »

Ehkä tämä on tyhmä kysymys, mutta miksei siellä ole Codex: TAU
Sieni ei ole kasvi.
Lukittu

Palaa sivulle “Tarinat ja novellit”