"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Pari huhua SM Codexista...

Warhammer 40.000 -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
MakeH
Viestit: 3101
Liittynyt: To 18.07.2002 15:21

Viesti Kirjoittaja MakeH »

Henri Ketonen kirjoitti:Jotenkin vain tuntuu siltä että siinä missä joitakin armeijoita heikennettiin jonkin verran, tartutettiin Blood Angeleihin malaria. Vertailussa perusmarineihin Blood Angelit saavat Death Companyn ja Baal Class Predatorin. Et jes, perusmarineiden ei tarvitse rymistellä ympäri pöytää silloin kun haluaisi ampua ja normimariineilla on 15 pistettä halvemmat Razorit. Niin ja Flesh Tearereilla on Death Company Dreadnought, tosin muut saavatkin astetta kovemman Venerable Dreadnoughtin.

Erot normimariineihin eivät ole suuren suuria, sehän minua tässä ottaakin päähän.
tosipaljon heikennettiin, kaamoksesta saa melkein voittamattoman armeíjan, eli ehkä hiukan rikkinäinen lista uudessa edikassa
"Embrace the filth" -Voices in Oggy's head
Avatar
Henri Ketonen
Viestit: 3346
Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Henri Ketonen »

MakeH kirjoitti: tosipaljon heikennettiin, kaamoksesta saa melkein voittamattoman armeíjan, eli ehkä hiukan rikkinäinen lista uudessa edikassa
Kaaos kuuluu niihin listoihin mitä ei viitsitty turhaan tasapainottaa, mutta miten se liittyy Blood Angeleihin tai minun kommenttiini?
zqmfgb
Ari
Viestit: 1396
Liittynyt: Ke 22.05.2002 17:54

Viesti Kirjoittaja Ari »

Henri Ketonen kirjoitti:Erot normimariineihin eivät ole suuren suuria, sehän minua tässä ottaakin päähän.
Niinhän se pitääkin olla. BA on pohjimmiltaan C:Astartesia noudattava, joten ne pienet erot ovat se joka tekee niistä erilaisen (Death Company, Sanquinary Priest, Furioso, Baal-Predator).
Avatar
Henri Ketonen
Viestit: 3346
Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Henri Ketonen »

Ari kirjoitti: Niinhän se pitääkin olla. BA on pohjimmiltaan C:Astartesia noudattava, joten ne pienet erot ovat se joka tekee niistä erilaisen (Death Company, Sanquinary Priest, Furioso, Baal-Predator).
Normit saavat Chaplainin joka on ilmeisesti samanlainen kuin Sanguinary High Priest, Normit saavat nyt kahden lähisaseen Dreadnoughtin ja Furious Chargen, samoin kuin Veteran Assault Squadin, ja ilmeisesti Command Squadista tulee aikalailla samanhenkinen kuin Honour Guardista.

No, odotetaan uutta BA - codexia. Ehkä codex astartesille on siinä annettu kenkää.
zqmfgb
Avatar
Iceman
Viestit: 2013
Liittynyt: Pe 31.05.2002 10:07
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Iceman »

Henri Ketonen kirjoitti:No, odotetaan uutta BA - codexia. Ehkä codex astartesille on siinä annettu kenkää.
Ensimmäinen järkevä kommentti, koska aiemmin vertaat viime edikkaan kirjoitettua BA-codexia tulevan SM-codexin huhuihin ja toteat BA:n olevan täysin huononnettu. Itse en ole ainekaan nähnyt yhtään huhua koskien uutta BA-codexia, joten erikoischaptereita on turha sotkea SM-codexkeskusteluun. Tulevaisuudessa tulevat erikois-codexit sitten näyttävät miten erikoischapterit löytävät paikkansa 40K:ssa.
"I reject your reality and substitute my own!"
Adam Savage
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Kysymys kuuluukin, mitä uutta Blood Angeleille (tai sen puoleen millekään muullekaan "isolle" chapterille) voidaan antaa, että niistä tulee varteenotettava vaihtoehto perusmarinelistalle? Tällä hetkellä DC ja Baal ovat ainoat BA:iden erikoisuudet, joita ei saa perusmarineille (SHP:n erikoisuus menee siis pastorille, joka saanee lisäksi edelleen armoury-pisterajan lisäksi 4+ invunsa).

Jos tarkoitus on tehdä codex, jossa on fluffin ja studioarmeijan kuvien lisäksi armeijalistakin, VeriEnkeleille joudutaan antamaan jotain radikaalia. Saa sitten nähdä, onko lopputulos Khornen tavoin sekoileva häröporukka vaiko punaiseksi maalattu Ultrasmurffi-chapter.

No, Blood Angeleiden todellinen vahvuus on tähänkin asti ollut death company. Niin kauan kuin eivät sitä riko, kaikki on hyvin (ja uusien pastori-rerollien myötä DC sen kun kovenee).

Mutta mitäs jos odoteltaisiin ensin sitä SM-codexia; "varmistettuja huhuja" kun on netissä niin paljon ja niin moni keskenään ristiriitaisia (melko moni sääntökirjan huhuistakin oli vääriä tai ainakin eri lailla tulkittuja kuin lopullinen totuus osoitti), että vasta kun läpyskä on kourassa, alan vaatia päitä seipään nokkaan.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Avenger
Viestit: 82
Liittynyt: Pe 27.02.2004 19:11
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Avenger »

Tietääkö kukaan milloin uusi BA codexi on tulossa?
Avatar
Henri Ketonen
Viestit: 3346
Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Henri Ketonen »

The Captain kirjoitti: Saa sitten nähdä, onko lopputulos Khornen tavoin sekoileva häröporukka vaiko punaiseksi maalattu Ultrasmurffi-chapter.
Sanguine Chain - Axe ;)
zqmfgb
Avatar
ankara halla
Valvoja
Viestit: 1244
Liittynyt: La 22.03.2003 20:41
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ankara halla »

Avenger kirjoitti:Tietääkö kukaan milloin uusi BA codexi on tulossa?
Tästä ei ole ollut mitään puhetta. Vuosia kuitenkin vielä ainakin menee.
"Minä en kärsi mielisairaudesta, minä nautin joka hetkestä!"
Ari
Viestit: 1396
Liittynyt: Ke 22.05.2002 17:54

Viesti Kirjoittaja Ari »

Otso
Viestit: 90
Liittynyt: Ti 29.07.2003 20:02
Paikkakunta: Tuusula

Viesti Kirjoittaja Otso »

On muuten pahuksen paljon hienompi kansi kuin siinä vanhassa codexissa.
Alea iacta est.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Huomatkaa, että asetelma on yhä sama. Crimson fistit vain ovat vaihtuneet ultrasmurffeiksi.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Rejector
Viestit: 1120
Liittynyt: Ke 08.01.2003 12:04
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Rejector »

On muuten tuo sama asetelma tai sen muunnos ollut jo RT:n ajoista asti mariinien taikka peruspelin kannessa. Joku voisi luulla että ideat alkavat loppua, toinen voisi väittää vastaa kunnioitusta edeltäville sukupolville ja jatkuvuuden korostusta. Tiedä sitten kumpi olisi oikeassa tai vaikka kummatkin.
Galleriaan pääsee tästä.
chrome
Viestit: 720
Liittynyt: To 12.12.2002 13:12
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja chrome »

RT:n kirjassa nuo Fistit kyllä oli saamassa nenään ja pahasti :)
Mikki N
Viestit: 647
Liittynyt: Pe 01.11.2002 12:49
Paikkakunta: Juuka

Viesti Kirjoittaja Mikki N »

Falconiin mahtuu sitten nykyään kahdeksan Guardiania. Ennenhän se oli kuusi, huh?
Hyvän analogian löytäminen on yhtä hankalaa kuin...yhtä hankalaa kuin...
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

Mikki N kirjoitti:Falconiin mahtuu sitten nykyään kahdeksan Guardiania. Ennenhän se oli kuusi, huh?
Ei taida mahtua... ...niitä guardianeja on 4 per sprue, eli tuossa tulee kaksi sprueta guardianeita...
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Mikki N
Viestit: 647
Liittynyt: Pe 01.11.2002 12:49
Paikkakunta: Juuka

Viesti Kirjoittaja Mikki N »

Mutku ne kahdeksan oli siinä niin että näytti kuin ne olisivat tullee t Falconista :_(
Dam..minä olin jo tekemässä itselleni Falcon-rushia..
Hyvän analogian löytäminen on yhtä hankalaa kuin...yhtä hankalaa kuin...
Brightstar
Viestit: 1246
Liittynyt: Su 15.12.2002 16:21
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Brightstar »

Mikki N kirjoitti:Mutku ne kahdeksan oli siinä niin että näytti kuin ne olisivat tullee t Falconista :_(
Dam..minä olin jo tekemässä itselleni Falcon-rushia..
Jos nyt puhutte niistä tulevista "squadi + Transport" ryhmistä niin ottakaa myös huomioon että marineitten vastaavassa ryhmässä tulee 10 marinea ja razorback. Ja razorbackkiin mahtuu vain 6 jannua parhaimillaan.
GW:n kotisivut ovat kuin diablo: joka kerta kuin aloitat uuden seikkailun niin sinulle on luotu uusi sattumanvaraisesti tehty labyrintti missä vielä suurinosa poluista ei edes johda mihinkään...
Oberon

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Ja chimeran mukana tulee 10 kaartilaista, ja autoon menee 12. Minkäköhän hintaisia nämä sitten olevat euroissa?
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

Dollarin ja euron kurssi on aika lähellä toisiaan. Joten ainakin kaartin kohdalla näyttäisi menevän ylihinnaksi, squadi 12,5 e ja transport 35 e.

EDIT: Valehtelin, euro on tänään 1,2238 dollaria, tai jotain sinnepäin (memory cells corrupted).
Viimeksi muokannut Amazing Slug, To 16.09.2004 19:33. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Yleiset keskustelut”