Jos maageja haluaa niin semmoiset eläinten sisälmyksistä ennustajat olivat roomassa joskus enemmän tai vähemmän korkeassa virassa.
P.S löytyykö jostain askartelu liikkeestä pääkaupunki seudulla roomalaisia figuja?
Jäljessä? Roomalaisilla oli käytössään kaiken laista kivaa mistä vaikkapa keskiajalla ei osattu edes uneksia: viemärit, keskuslämmintys ja juokseva vesi. Roomalaisten arkkitehtuurikin oli äärettömän paljon kehittyneempää kuin vaikkapa 1000-luvulla. Ohi alettiin mennä vasta esimerkiksi 1400-luvun firenzessä ja Rooman kaupungin jälkeen seuraava yli miljoonan asukkaan kaupunki euroopassa oli Lontoo 1800-luvulla. Rooman vallan alla olleessa kreikassa tehtiin keksintöjä joita seuraavan kerran antiikin jälkeen keksittiin vasta 1800-luvun lopulla. Kreikkalainen tiedemies Heros keksi mm. höyrykoneen jo ennen ajanlaskun alkua, mutta se ei saanut suurta suosiota koska orjia oli helposti saatavilla.Jaqo kirjoitti:Noh roomalaiset ei ehkä oikein sovi FB:eehen koska ne olisivat vähän ajastaan jäljessä.
Niin, eikös Rooman jälkeen seuraava eurooppalainen miljoonakaupunki ollutkin Lontoo**, ja Heros(vai Heron?)* keksi höyrykoneen, tosin ennen Rooman valtaa. Käsittääkseni myöskään esim. suuria itseään tukevia kupoleita ei rakennettu ihan heti antiikin jälkeen.***Oikolukuguzlob kirjoitti: ...ja tämän jälkeen jokainen lause onkin puutaheinää.
...ja tämän jälkeen jokainen lause onkin puutaheinää. Normaalioloissa törsäisin muutaman tunnin ja pätisin kympillä asianmukaisten lähdeviitteiden kera, mutta gradun deadline on perjantaina ja aikataulu ei vain anna periksi. Palaan asiaan jahka saan historioitsija-humanistimaisterin paperit kouraani. Lupaan olla sitten sitäkin sarkastisempi.Janne Forsell kirjoitti:Jäljessä?Jaqo kirjoitti:Noh roomalaiset ei ehkä oikein sovi FB:eehen koska ne olisivat vähän ajastaan jäljessä.
Niinpä. Mitkäs "armeijat" panivat roomalaisille pahiten kampoihin? Germaaniheinot, jotka eivät olleet muodostelmista kuulleetkaan, kanervikossa kykkivät piktit, jotka eivät tunteneet edes raudan valamista, ja lopulta koko valtakunnan yli juoksi muutama lauma kevyttä ratsuväkeä ja lisää germaaneja.Janne Forsell kirjoitti: Sanoisin että legioonat voittaisivat minkä tahansa armeijan, siihen asti kunnes raskas ratsuväki yleistyi, ja jalan kulkevat armeijat tuliaseisiin asti,
Oletko koskaan kuullut lorica segmentatasta? Legionalaisten peruspanssari, tehty metallilevystä. Nahkapanssaria taisivat käyttää merijalkaväki ja osa upseereista... Legionalaisten keihäs ei ollut mikään pistokeihäs vaan pilum eli raskas heittokeihäs. Pistokeihästä Rooman armeijoissa käyttivät enimmäkseen auxilaryn jalkaväki, joka muodostui ei-rooman kansalaisista, jotka saivat kansalaisuuden palkkioksi sotilaspalveluksesta...Legioonalaiset käyttivät Nahkahaarniskoita joten light armour
on sopiva,kilpeä ja keihästä.
Ancient battlessa tortouse antaa 2+ armoursaven ampumista vastaan...eli ota vaikka Empiren sotilaan statsit ja laita tuo light armour,kilpi ja keihäs päälle niin on siinä legioonalainen ja lisä sääntönä voisi olla että legioonalaisille saisi 1+ ld ja ryhmä voisi muodostaa
kilpikonna muodostelman joka vaikka antaisi -2 to hit,1+ Armour save,Always strike Last.
Ps.turha urputtaa ne olivat ihmisiä joten vain DoW,Bretonnia ja Empire on sallittava
Jep, ja joka suojasi torsoa. Raajasuojukset ja alasuoja olivat nahkaa tai metallivahvistettua nahkaa. Ei missään nimessä kovin raskas suojavarustus, ja jätti vielä melko paljon suojaamattakin (tosin iso kilpi korvasi paljon).Morhgoz kirjoitti:Oletko koskaan kuullut lorica segmentatasta? Legionalaisten peruspanssari, tehty metallilevystä.Legioonalaiset käyttivät Nahkahaarniskoita joten light armour
on sopiva,kilpeä ja keihästä.
Siis ei Rooman valtakunta Länsiosan tuhon vuoksi jakautunut, vaan eräs keisari (en muista nimeä) päätti että kahtiajako oli poliittinen välttämättömyys jotta jättiläiskokoiseksi paisunutta valtakuntaa voitaisiin hallita tarpeeksi tehokkaasti.nostradamus kirjoitti:Nooh, Roomahan kukistui alunperin Hunnien aikaansaamaan Germaaniheimojen kansainvaellukseen, joka jakoi Rooman kahtia. Syntyi länsi-Rooma ja Itä-Rooma, eli Bysantti?
Länsi ikäänkuin katosi ja tilalle perustettiin pikku maakuntia heimoittain. Valtiojakoahan ei vielä ollut.
Itä-Rooma kukistui myöhemmin Islamia vastaan käytyyn sotaan, sillä Islam syntyi 622 jKr? ja alkoi levitä Eurooppaan, juuri Konstantinopolin ja toiselta puolen Gibraltarin salmen kautta. 1100-luvulla oli ristiretkiä, ja sitten 1400-luvullakosköhän Islam oli vallannut Eurooppaa nykyisen Bulgarian rajoille asti.