"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Figujen valaminen

Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Goblinisti
Viestit: 584
Liittynyt: Ti 21.09.2004 14:51
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Figujen valaminen

Viesti Kirjoittaja Goblinisti »

Tulipahan Googlea selaillessa mieleen, että pystyisikö figuja (metallisia) valamaan itse. Mitä muita välineitä tarvitaan muottien ja itse valettavan materiaalin lisäksi.

PS. Kun Zekta muisti minua valistavalla YKllaan, päätinkin katsoa haulla, olisiko tämä pälkähtänyt jo jonkun toisen mieleen. En aiheita löytänyt tai tein jotakin väärin. =)

PS. Pystyisiköhän muotteja myös tekemään itse, ettei tarvitse tehdä N. Gobbo armeijaan lisäväkeä undeadien muoteilla. =)
Pinegulf
Viestit: 220
Liittynyt: Pe 31.01.2003 11:58
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Pinegulf »

Kyllä tuo onnistuu. Tarvitset kipsiä ja tinaa. Ongelmana on vain saada muotti tarpeeksi tiiviiksi. Tuttuni on onnistunut valamaan hyvällä menestyksellä trolleja hirmuisen armeijan. Detaalit kärsivät kyllä kauheasti. Sitten on vielä nämä tekijänoikeusjutut. Periaatteessa piratisoit gw:n tekeleitä valamalla kopioita niistä.

-Pinegulf
Tyhmäkin voi käydä fiksusta... -kun pitää suunsa kiinni.
elector
Viestit: 576
Liittynyt: Ma 26.01.2004 21:13
Paikkakunta: 'Kumpu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja elector »

Olen valanut tinasotilaita, muotit ovat A-silikonia jotka kestävät n. tuhat valua. Siitä kai saisi tehtyä muotin(jotenkin ;) ).
Headquarters -turnauksia jo vuodesta 2005.
8 järjestetyn turnauksen kokemuksella.
HQ - Laatupelit Avoin Yhtiö
http://www.headquarters.fi uudistunut sivusto!
EI POSTIKULUJA! KAIKKI MINIATYYRIT -20%!!
Avatar
Nostra
Viestit: 1390
Liittynyt: Ma 10.11.2003 15:37
Paikkakunta: Kangasala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nostra »

Tästä oli keskustelua joskus aiemminkin. Periaatteessahan tämä on mahdollista, tosin ehkä pienoisen tuskan takana.

Tekijänoikeuslaki ei ole ongelma, sanoisinki että taisi olla 11§, jossa ainakin sallitaan muutaman kopion tekeminen, ja myöhemmässä tarkennuksessa muutama rajoitetaan viiteen. Eli kyllähän tuo laillisestikin onnistuu.'

GW vain sivuillaan muistuttaa siitä, että joka maassa ei ole automaattisesti sallittua tehdä kopioita. Eli tutustumalla kyseisen maan lainsäädäntöön pitäisi tuo saada selville.

Kun kerran Hesan GW:ssä saa pelata vain GW:n figuilla, niin mitäköhän siellä sanottaisiin armeijasta, jossa on 1 muovigobbo ja 200 kopiovalosta ?
kääppämies
Viestit: 86
Liittynyt: La 21.08.2004 20:08
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja kääppämies »

ne varmaan vähän ihmettelis kun kakki gobot on samanlaisia =) muutenki ne sanois varmaan jotain niistä goboista.
Maedhros
Viestit: 1055
Liittynyt: Ma 02.02.2004 22:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Maedhros »

kääppämies kirjoitti:ne varmaan vähän ihmettelis kun kakki gobot on samanlaisia =) muutenki ne sanois varmaan jotain niistä goboista.
Kai ny sentään ihmiset tajuavat ottaa muotin useammasta erilaisesta.

Mutta kyllä tuo onnistuu, tuo muotittaminen ja valaminen (jokseenkin detailit kärsivät, kuten edellä mainittu on). Itsellänikin on taas urakkaa edessä, kun tuo aine tuolta hyllyltäkin pitäisi saada äkkiä käytettyä, kauhean hinnan siitäkin on saanut maksaa...

Ja niin, älä käytä kipsimuotteja. Silikonivalmisteista tehdyt ovat parhaita tähän, kestävät n. 100+ kertaa, aineesta riippuen.
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

Maedhros kirjoitti: Kai ny sentään ihmiset tajuavat ottaa muotin useammasta erilaisesta.
nostradamus kirjoitti: Kun kerran Hesan GW:ssä saa pelata vain GW:n figuilla, niin mitäköhän siellä sanottaisiin armeijasta, jossa on 1 muovigobbo ja 200 kopiovalosta ?
onhan niitä yhden asennon ihme figuja ollut ennenkin....
ja onko tuo valaminen loppupeleissä rahallisesti/ajallisesti kannattavaa joidenkin gobbojen kohdalla? isoissa metallifiguissa joita voi ottaa kentälle useampia ( kuten peikot, ogret yms ) sen ymmärtää mutta jos joku alkaa 400 gobbon armaijaa valamaan parin erilaisen muotin kanssa niin en näe siinä mitään järkeä
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Maedhros
Viestit: 1055
Liittynyt: Ma 02.02.2004 22:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Maedhros »

daider kirjoitti:
Maedhros kirjoitti: Kai ny sentään ihmiset tajuavat ottaa muotin useammasta erilaisesta.
nostradamus kirjoitti: Kun kerran Hesan GW:ssä saa pelata vain GW:n figuilla, niin mitäköhän siellä sanottaisiin armeijasta, jossa on 1 muovigobbo ja 200 kopiovalosta ?
onhan niitä yhden asennon ihme figuja ollut ennenkin....
ja onko tuo valaminen loppupeleissä rahallisesti/ajallisesti kannattavaa joidenkin gobbojen kohdalla? isoissa metallifiguissa joita voi ottaa kentälle useampia ( kuten peikot, ogret yms ) sen ymmärtää mutta jos joku alkaa 400 gobbon armaijaa valamaan parin erilaisen muotin kanssa niin en näe siinä mitään järkeä
Kyllä se kannattavaa on, jos ajattelee tietyltä kantilta. Tosin jos jotain lähtee muotittamaan, niin kannattaa otta blistereissä myytäviä figuja. Muoviset ostaa ihan mielellään, kun eivät niin kalliita ole. Mutta jos ajattelee, että maksat 53 euroa/kg aineesta, josta saat useamman muotin ja valat näillä sanotaan 500 figua, jotka myytäisiin normaalisti kolem kympillä, niin kyllä säästää, kun metalli ei ole kallista. Vaivaa se maksaa ja kärsivällisyyttä vaaditaan paljon. Tosin jos itse haluan detailoitua, niin sitten ostan figut. Muotittaminen on hyllytavaraa varten. Ehkä kaveripiirin peleihinkin. Turnauksiin en koskaan lähtisi.

Ja rölleissä tämä kannattaa myös. Isommissa ei, koska niiden muotittaminen on vaikeammanpuoleista.


Eli siis, IMO muotittaminen on järkevää tietyltä kannalta, mutta jos aikoo turnauspelaajaksi vakiintua, kannattaa unohtaa muotitettujen figujen ottaminen niihin, ainakin virallisissa ja isommissa (Fanaticit sun muut). Jo detailin puutteista sakotetaan ankarasti.
Impaleq
Viestit: 359
Liittynyt: Ti 30.03.2004 18:21
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Impaleq »

Ja voisihan geeässästä tehdä jotakin detaileja. Jos vaan on tarpeeksi hyvä skupltaaja. (tosin jos on tarpeeksi hyvä skulptaaja osaa tehdä koko figun geeässästä)
johannes
Valvoja
Viestit: 325
Liittynyt: Su 02.06.2002 14:43
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja johannes »

Tästä on mainittu jo aikaisemmin:

Ei keskustelua figujen kopioinnista täällä.

-Johannes
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

nostradamus kirjoitti: Tekijänoikeuslaki ei ole ongelma, sanoisinki että taisi olla 11§, jossa ainakin sallitaan muutaman kopion tekeminen, ja myöhemmässä tarkennuksessa muutama rajoitetaan viiteen. Eli kyllähän tuo laillisestikin onnistuu.'
Siltä varalta vielä, että joku usko voivansa vedota lakiin (korostukset omiani):
Tekijänoikeuslaki, 12.§ kirjoitti:Julkistetusta teoksesta saa jokainen valmistaa muutaman kappaleen yksityistä käyttöään varten. Siten valmistettua kappaletta ei ole lupa käyttää muuhun tarkoitukseen.

Kappaleen valmistamisen valmistuttajan yksityistä käyttöä varten saa myös antaa ulkopuolisen suoritettavaksi.

Mitä 2 momentissa säädetään, ei koske sävellysteoksen, elokuvateoksen, käyttöesineen tai kuvanveistoksen kappaleen valmistamista eikä muun taideteoksen jäljentämistä taiteellisin menetelmin.
Eli tehdä saa. Muilla ei saa teettää. "Yksityinen" käyttö on vaikeahko määritellä, mutta julkisissa tilaisuuksissa pelaaminen piratisoiduilla napeilla lienee jo tuomittavaa.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Lukittu

Palaa sivulle “FB: Yleiset keskustelut”