"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Warhammer armies: Far North

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
ChildGamez
Viestit: 340
Liittynyt: Su 14.12.2003 20:21

Viesti Kirjoittaja ChildGamez »

Miten ois Horndeer? Ei kovin monimutkainen lausua mut kuulostaa hyvältä :) . Juu reindeer on sit se toinen vaihtoehto mut "hornfiend" ei kuulosta kovin FN maiselta
A person can't defeat loneliness.
Waiting for the rising of Chaos Dwarfs
hyytelöperuna

Viesti Kirjoittaja hyytelöperuna »

ChildGamez kirjoitti:Miten ois Horndeer? Ei kovin monimutkainen lausua mut kuulostaa hyvältä
Kannatan ihan kybällä. Juuri sopiva nimi, muut kuulostaa joiltain hirviöiltä.
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rune »

Erinomaista. Alan säädellä listaa. Tähän mennessä ehdottomasti paras ehdotus.
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
Scar-Veteran
Viestit: 288
Liittynyt: La 18.10.2003 17:05

Viesti Kirjoittaja Scar-Veteran »

Tuosta listasta puuttuu jotain. Charruja ei ole tarpeeksi (esim: delffeillä on beastmaster ja assasin). Ja ainut IMO hauskuus Far Northissa on leikkiä peasenteillä (varsinkin kun on eri heimoja) ja rareilla. Kun veillä spessuista puuttuu chariotit ja sotakoneet niin sieltä ei löydy mitään poikeavaa mikä olisi kiinostavaa. Eli kysyisin vain onko tuohon listaan tulossa enään mitään lupaavaa?

PS: Lore on aika huono. Joten kannattaisi harkita vaikkapa toisen loren tekemistä vaikkapa ainoastaan falandereille, ja farlanddereiden shamaanit saisivat joitain tiettyjä itemeitä ja olisivat parempia tai jotain. Tai sitten ottaisitte jonkun rulebookin loreista.
Mutta tämä kaikki on vain minun mielipiteeni...
"So long as there is light, there is a shadow"
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rune »

Kieltämättä, joku erikoisheero olisi ihan näppärä. Joku seppä? Metsästäjä? Vai meneekö taas liian säätämiseksi. Itsekin tulin miettineeksi ainakin life lorea noille, taikka beastia. Vai? Life ainakin menisi minusta aika näppärästi.

edit\\ Eikun nyt tuli mestari-idea! :D Jos Pinelander shamani saisi joko Far Northin loresta, tai Life loresta, ja Farlander shamaanit saisivat joko Far North loresta, tai Beasts loresta. ;) Hyväkin idea? Saataisiin jotain erilaistakin noihin shamaaneihin, nythän se on käytännössä ihan sama kumman ottaa. :P
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
ChildGamez
Viestit: 340
Liittynyt: Su 14.12.2003 20:21

Viesti Kirjoittaja ChildGamez »

Rune kirjoitti: Eikun nyt tuli mestari-idea! :D Jos Pinelander shamani saisi joko Far Northin loresta, tai Life loresta, ja Farlander shamaanit saisivat joko Far North loresta, tai Beasts loresta. ;) Hyväkin idea? Saataisiin jotain erilaistakin noihin shamaaneihin, nythän se on käytännössä ihan sama kumman ottaa. :P
Kannatetaan. Hyvin erottaa shamaanit, ja luo leikki varaa :) .
A person can't defeat loneliness.
Waiting for the rising of Chaos Dwarfs
Scar-Veteran
Viestit: 288
Liittynyt: La 18.10.2003 17:05

Viesti Kirjoittaja Scar-Veteran »

Tuo Runen ajatus noista loreista on varsin hyvä. Antaa vähän enemmän vaihtelua.
Metsästäjähän on jo ogreilla. Että se tuskin olisi hyvä. Mutta seppä kuulostaa jo paremmalta. Mutta sen kuitenkin pitäis olla suomalaismainen se erikoishero. Jotain mitä meillä suomalaisilla on.
Mutta voisitteko hiota nuo ideat ensi maanantaihin valmiiksi? Olisi nimittäin tarkoitis silloin testata tätä teidän listaanne O&G vastaan.
Viimeksi muokannut Scar-Veteran, Pe 24.09.2004 21:09. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
"So long as there is light, there is a shadow"
Avatar
Henri Ketonen
Viestit: 3346
Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Henri Ketonen »

Karhu on ainakin 50 pisteen verran ylihintainen, verratkaa sitä nyt vaikkapa Minotauriin tai edes Rat Ogreen.
zqmfgb
Buhani
Viestit: 73
Liittynyt: Ti 03.08.2004 14:17
Paikkakunta: Jämsä

Viesti Kirjoittaja Buhani »

Tuo far north lore on paitsi kehnonpuoleinen, myös hieman tylsä ja mahdollisesti myös pikkaisen epäfluffikas. Siellä voisi olla pari loitsua jotka auttavat omia yksiköitä, eikä vain luonnolla ja pohjolan hirviöillä pelottelua ja tuhoamista. Ja karhu todellakin on liian kallis, tai sitten vain liian kehno. Se kuitenkin vie yhden rare-slotin eikä se yksin saa paljoakaan aikaan. Se voisi edes liikkua 7 jotta sillä voisi flankata tai tuhota sotakoneita. Ja kyllä kai karhut nyt kohtalaisen nopeita ovat.

Ja tuon great shamaanin Ld voisi olla vain tuo 8. Vaikka samaanien puheilla ja teoilla saattoi olla suuri vaikutus ihmisten mieliin, mutta eivät he välttämättä silti mitään suuria johtajia olleet, saatikka rohkeita. Nuo loitsut voisivat olla edelleenkin minusta enemmänkin FNläisiin vaikuttavia jotta samaanien vaikutus näkyisi paremmin.

Ja tuo peasant bowmanien unit size on hieman erikoinen mielestäni, kun kaikilla normi-archereilla unit size on 10+. Nuo skirmishaajat ovat tosin asia erikseen. Ja tuo kehitys bear slayeriin on liian kallis jos siitä saa vain +1BS. Sen pitäisi olla vain 5 pistettä. Nojoo, pikkujuttu, mutta kuitenkin..
nynnyt ei tohdi humpata!

;)
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rune »

Karhun movement seiskassa. Ei luulisi olevan tosiaan liian kova nytkään. Great Shamanin Ld kasissa. Minusta ihan järkevää noin. Peasant Bowmen roska korjattu, nyt taas 10+. Mutta toisaalta, kaikki muutkin +1 Bs kessut maksavat saman verran kuin lipunkantaja, empirelläkin handgun mäysti maksaa 10 pistettä. Miksei täälläkin?

edit\\ Runefang: No hemmetti, ihan säälittävää. *heittää kirjan pois* En pelaa enää... :D No joo. Mutta pitäisikö tuo hinta sitten tiputtaa viiteen? Voisi olla reilua. Ja elffeillä se maksaa kaiketi saman verran kuin mättökessut, koska elffien bs on jo valmiiksi korkea, siitä vielä kovin nosto alkaa kai jo vaikuttaa ampumatehokkuuteen. Esimerkkinä kapteenin ja Elector countin samojen varusteiden piste-erotus.
Viimeksi muokannut Rune, Pe 24.09.2004 23:42. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
Buhani
Viestit: 73
Liittynyt: Ti 03.08.2004 14:17
Paikkakunta: Jämsä

Viesti Kirjoittaja Buhani »

jaa no samapa tuo, muistelin että ainakin welffeillä ja kääpiöiden joillain yksiköillä se olisi halvempi, mutta se kai sitten vähän vaihtelee tai sitten vain muistan väärin :/
nynnyt ei tohdi humpata!

;)
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Rune kirjoitti:Peasant Bowmen roska korjattu, nyt taas 10+. Mutta toisaalta, kaikki muutkin +1 Bs kessut maksavat saman verran kuin lipunkantaja, empirelläkin handgun mäysti maksaa 10 pistettä. Miksei täälläkin?
Milloin luit Empire kirjaa viimeksi? Omani mukaan se on 5 pojoa. Yhtä kallita nämä Bs-sienet taitavat olla vain High- ja Dark elffeillä (miksiköhän?).
Buhani
Viestit: 73
Liittynyt: Ti 03.08.2004 14:17
Paikkakunta: Jämsä

Viesti Kirjoittaja Buhani »

Tarkkailin tässä tuota listaa hieman tarkemmin ja mieleeni tuli joitain ehdotuksia.. ;)

Eikö noiden horndeer ridereiden aseistus voisi olla jokin muu, esim. spear+shield. Tuota great weaponia on nimittäin viljelty tuossa listassa jo melkoisen monelle yksikölle. Ja eikös spear ole farlander peasanttienkin aseistus?

Entäs jos noiden eroavien listavalintojen sijaan farlander- ja pinelander-samaaneilla olisi jotkut magiaan viittaavat eroavat erikoisabilityt?

Ja nuo noiden harmlandereiden mahdollisuudet ratsastaa hevosilla vaikuttavat melko omituisilta imo... Ja esim. axemanien ja ancestorien groupit voisi maksaa enemmän esim. 12/12/6, sillä kaikilla eliittiyksiköillä ne on hieman kalliimmat. Ja tuo axemanien T4 ja miksei jopa S4 kuulostavat hieman erikoisilta, samoin kuin se, että ylimääräiset hand weaponit niille maksavat 2 pistettä. Miksei se olisi ilmainen? Ja horndeer ridereiden ja border rangereiden WS voisi olla 4 niin ne olisivat hieman eliitimpiä.

Nuo karhut voisivat olla vaikka vielä 10 pistettä halvempia ja vaikka 1-2 per rare choice, mutta silti pitää olla 1 samaani per karhu. Tai entä jos harmlander warchief voisi ratsastaa karhulla (+110pt)? Tai sitten ei, kun samaanit kerran "kontrolloivat" karhua. Tai ehkä karhut deployaavaisivat samaan aikaan kuin niiden samaani, ja vähintään 8 tuuman päähän siitä, mutta voisivat liikkua normaalisti kauemmaksi omalla vuorollaan?

Tuosta loresta.. Se on oikeastaan ihan ok lore, mutta muuttaisin kakkosloitsun nimeä. Jotenkin se vain kuulostaa tympeältä. Ja loitsut 3 ja 4 ovat liian samankaltaisia, kun molemmat tavallaan estävät shootingia. Entä jos nelosloitsun S olisi 3 mutta se ei estäisi ampumista ensi vuorolla? nojaa enpä tuosta tiedä.. Ja 5-loitsu on minusta hieman hankala. Muuttaisin sen niin, että yksikkö joka ottaa kasualteja liikkuu puolet hitaammin ensi vuorolla ettei tarvi enää miettiä missä se templaatti oli. Ja loitsu 6 tarvitsisi ehkä kaikista kipeiten muutosta. En tiedä muista, mutta minusta tuo vaikuttaa liian tuuria painottavalta loitsulta.. Se pitäisi muuttaa jotenkin, (esim. kaikilla vastustajilla -1Ld until casters next magic phase, difficulty 10+) Ja jos sitä heikentäisi sen verran että sen vaikeus olisi vaikka 10+ niin tuo loitsu numero 5 voisi vaikuttaa kaikkiin modeleihin jossain yksikössä, jolloin siitä tulisi 'north-loren "kova loitsu"
nynnyt ei tohdi humpata!

;)
The Swordmaster
Viestit: 258
Liittynyt: To 10.07.2003 18:03

Viesti Kirjoittaja The Swordmaster »

Once in a magic phase, the Shaman may play the Kannel

Onko toi typo vai tahalteen tehty?

Skull of the Owl pitäisi ehkä olla 30 pistettä? High Elffit joutuvat maksamaan samasta esineestä 5 pistettä enemmän...

En oikeen ymmärrä oravanahan tarkoitusta.... Mitä järkeä ottaa oravanahka kun joutuu maksamaan tuplasti pisteitä kun voi ottaa saman iteemin ilman oravanahkaa...

Siinä nyt pari asiaa jotka pistivät miettimään. Muutoin todella erinomainen lista. Good Job!
Tässä oli quote mutta jostain ******** syystä se on kieletty.
Ar-Senator
Viestit: 1049
Liittynyt: Ma 17.11.2003 16:00
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Ar-Senator »

The Swordmaster kirjoitti:Once in a magic phase, the Shaman may play the Kannel

Onko toi typo vai tahalteen tehty?
En minä ainakaan huomaa siinä mitään outoa, Kanteletta voi sanoa myös kannel:iksi.
Skull of the Owl pitäisi ehkä olla 30 pistettä? High Elffit joutuvat maksamaan samasta esineestä 5 pistettä enemmän...
Lue pari viime sivua, niin löydät vastauksen.
En oikeen ymmärrä oravanahan tarkoitusta.... Mitä järkeä ottaa oravanahka kun joutuu maksamaan tuplasti pisteitä kun voi ottaa saman iteemin ilman oravanahkaa...
Siis saa enemmän taikaesineitä kuin normaalisti?

Horndeer-nimestä en kauheammin välitä, sehän on suomennettuna SARVIPEURA. Erittäin pelottava. Hornbeast? Tuskbeast? Tuskeer?

EDIT: Susille pitäisi myös laittaa joku rajoitus, ettei koko corea täytettäisi niillä. Ainakin, etteivät täytä pakollisia core-paikkoja, tai sitten sama samaaniriippuvuus kuin karhuilla. Niistä voisi myös laittaa fast cavalryä.

Karhujen hintaa tosiaan voisi laskea, tai laittaa metsässä liikkumisen penaltyttömäksi.
Viimeksi muokannut Ar-Senator, La 25.09.2004 18:33. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Me ei olla kotipoikia
Kysykää vaikka meidän äideiltä
Zherec
Viestit: 621
Liittynyt: Ke 16.07.2003 23:36
Paikkakunta: Rauma

Viesti Kirjoittaja Zherec »

Suomessa ehkä voi sanoa "Kannel", mutta ei se englantiin noin käänny. Kanteleelle on kaksi käännöstä. Finnish zither ja kantele.
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Susille tosiaankin kannattaisi laittaa sääntö, etteivät täytä Core-paikkoja (kuten Hobgobbot, Chaos Houndit ja Cult of Ulric koirat). näille voisi antaa sen fast cavalry säännön ja hintaa nostaa 1-2 pistettä.

Karhun hinnan voisi laskea 80 pisteeseen ja laittaa sen kaksi yhteen slottiin.

Special yksiköitä kannattaisi jotenkin korjata: Harmlandereille joko S4 tai T4, ei molempia. Sanoisin, että T4 kävisi paremmin. Ne ovat kuitenkin vain ihmisiä (eikä kukaan nyt sano, että onhan kaamoswarrutkin ihmisiä ja niillä on S4 ja T4). Näille mieluummin seuraava optio:
¤ May swap great weapons for additional hand weapons for free.

Horndeer on minusta loistava nimi. Siinä kuvastuu se, että ovat jonkinlaisia isosarvisia hirvieläimiä, eli juuri niinkuin pitääkin. Näiden aseistus taitaa muuten yhä olla niiltä ajoilta, kun listassa oli great weapon- lappalaisia. Näille mieluummin ainoaksi optioksi keihäät ja kilvet, sopivat paremmin Farlandin tyyliin. Lisäksi Ws4 olisi paikallaan, kun kuitenkin ovat eliittiä.

Border rangerit näyttävät hieman ylihintaisilta. Näille voisi antaa myös kaksi käsiasetta, light armourin ja Ws4:n. Ovat kuitenkin eliittiä. Tällöin nämä kuvastaisivat näitä koulutetuja Pinelandin partiolaisia, jotka osaavat sekä taistella, että ampua.
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rune »

Säätelin listaa Runefangin ideoiden mukaan. Mutta onko karhu nyt aika kova sana, vai oliko se ennen vain säälittävä? Jätin hinnan sentään 90, minusta kahdeksankymmentä on vähän liian vähän. Odottelemme sitä raporttia sitten. Sudet jätin kanssa epäfastcavalaryksi vielä. Katsotaan onko se tarpeellinen. Josko Scar-veteran saisi listaa sitten testatuksi. :D Rune', olisitko kiinostunut taas testailemaan tätä? Nyt kun se vaikuttaa vähän mielekkäämmältä kuin viimekerralla. :D
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Voisinhan minä tuota listaa testailla. Varmaan ensi viikonloppuun menee, kun koeviikko sattuu olemaan meneillään. Voisin kokeilla näitä Beastmaneja vastaan.

'FangEdit: niin, ja jotenkin minusta tuntuu, että Axemenien hinnassa on kaksi pojoa ylimääräistä. Laskin sillä periaatteella, että Peasant 5pts + great weapon, light armour, shiedl 4 pts + 1 Ws, T, I, Ld 3pts + Stubborn 2pts = 14pts.

'FangEdit2: Itseasiassa kaikilla Special Uniteilla voisi olla Ld8. En nyt tiedä mitä mieltä muut ovat. Lisäksi ainakin Border Rangerit vaikuttavat yhä ylihintaisilta: Peasant Bowman 6pts + light armour, additional hand weapon 3pts + skirmish 1pts + scout 1pts + Hiking equipmentin sanoisin 1pts armoiseksi + 1 Ws,Bs 1pts = 13pts. Jos näille antaa tuon Ld8:n niin 14pts olisi sopiva. Horndeer ridereiden hinta nousisi Ld 8:n kanssa 18 pisteeseen.
Jaqo
Viestit: 452
Liittynyt: Su 04.01.2004 18:33
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Jaqo »

Niinpä muuten onkin jos vertaa vaikka GreatSwordiin vain 12 pistettä ja niillä on vielä FullPlate Armour
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijat ja yksiköt”