"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Swarmit

Warhammer FB -pelin säännöt ovat yleensä hieman tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Jerkkeri
Viestit: 173
Liittynyt: Ke 04.08.2004 00:37
Paikkakunta: Espoo

Swarmit

Viesti Kirjoittaja Jerkkeri »

Saako esim jungle swarmien yli vaikkapa saurus yksikkö? Ja saako vastustaja, ei varmaan, rynnäköidä swarmin yli saurusyksikköön? Tiedän että kroxigorit voivat rynnäköidä skinkkien yli, mutta ois kiva jos sama sääntö pätisi tähän asiaan. ;)
Life is a bitch and then we die.
Viljanderi
Viestit: 418
Liittynyt: Ma 15.12.2003 19:00
Paikkakunta: Kirkkonummi

Re: Swarmit

Viesti Kirjoittaja Viljanderi »

Jerkkeri kirjoitti:Saako esim jungle swarmien yli vaikkapa saurus yksikkö? Ja saako vastustaja, ei varmaan, rynnäköidä swarmin yli saurusyksikköön?
Ei saa.
Viimeksi muokannut Viljanderi, Ke 29.09.2004 20:06. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
"Always play on one and don't fake the funk." -Bootsy
The Scientist
Viestit: 736
Liittynyt: To 12.06.2003 12:57

Viesti Kirjoittaja The Scientist »

Ei. Jungle swarmit ovat aivan tavallisia yksiköitä, eikä niihin päde mitkään erikoissäännöt.

-E
"I don't know what I want, but I know how to get it."
fury
Viestit: 148
Liittynyt: Ma 31.05.2004 15:19
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja fury »

Ennen kuin joku kuvittelee muuta, korjaan edellistä: jungle swarmeihin pätee sääntö small, joka hyvin tarkoin selvitetään sivulla 27 liskomiesten armeijakirjaa. Yli ei juosta, mutta ammutaan toki, esimerkiksi.
Ostetaan Tomb Kings sekä Eldar -figuja. Laita YV:tä.
bluebluesky
Viestit: 471
Liittynyt: Ke 26.02.2003 09:39
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja bluebluesky »

The Scientist kirjoitti:Ei. Jungle swarmit ovat aivan tavallisia yksiköitä, eikä niihin päde mitkään erikoissäännöt.

-E
Taas jotain myöhäisen kellonajan aiheutamia aistiharhoja? Eikös näihin päde small, eli ovat muita pienempiä, eli saa normaalisti julistaa chargen?
Avatar
Myyra
Viestit: 2078
Liittynyt: Pe 11.06.2004 17:53
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Myyra »

Saa ne julistaa chargen swarmien takaa kun kerran niiden yli näkevät mutta ei ne voi niiden läpi kyllä juosta.
Avatar
puolisukeltaja
Viestit: 1007
Liittynyt: To 09.01.2003 16:42
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja puolisukeltaja »

Niin, paitsi terradonit voivat (koska ne lentää). Ja tämän varmaan kaikki tiesivätkin.
Jerkkeri
Viestit: 173
Liittynyt: Ke 04.08.2004 00:37
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Jerkkeri »

Juu kiitoksia kaikista vastauksista, tyhmä kysymykseni johtuu lizardmen ab:n puuttumisesta. ;)
Life is a bitch and then we die.
bluebluesky
Viestit: 471
Liittynyt: Ke 26.02.2003 09:39
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja bluebluesky »

Tämä on suhteellisen typerä viesti, mutta koska topic on muutenkin ylimmäisenä, en katso rikollisena ystävällisesti tokaista, että tähän voisi luetella 20 typerämpää sotussa esitettyä kysymystä muutamassa minuutissa. Asiaan sinällään vaikuttaa kuitenkin monta yksittäistä sääntöä, jotka vaikutavat kokonaisuuteen...

CapuEditoi-kun-ei-halua-nostaa-viestiä-taas-ylimmäksi: Tosin armeijakirjan puutteesta johtuva kyseleminen on kuolemalla rangaistava rikos.

CapuEditoiLisää: Ai se olikin jo ylimpänä. Doh.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Säännöt”