Vampyyrien jumalat?

Jos et tiedä, keitä ovat Chaos Dwarfit tai kuka on Sigmar tai mitä olivat Fimirit, tieto löytyy tältä palstalta.
Oja
Viestit: 28
Liittynyt: Su 29.08.2004 10:59
Paikkakunta: Helsinki

Vampyyrien jumalat?

Viesti Kirjoittaja Oja »

Onko noita? Vai uskovatko kuolemattomat verenimijämme olevansa itse puoli/kokojumalia vai heittävätkö he moisilla teeskentelijöillä vesilintua?
Avatar
Luna
Viestit: 219
Liittynyt: To 23.09.2004 20:10

Viesti Kirjoittaja Luna »

Warhammer vampyyreistä en osaa varmasti sanoa, mutta yleensä vampyyrit ovat tälläisiä epäpyhiä olentoja jotka eivät usko mihinkään kuin itseensä. kaikki muut ovat pieniä ja mitättömiä heidän rinnallaan.. en vaan usko että nämä lukisivat rukouksia tai mitenkään muutenkaan uskoisi kehenkään ;)
Avatar
Henri Ketonen
Viestit: 3346
Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Henri Ketonen »

Luultavasti uskovat vanhojen Nehekharan jumalien olemassaoloon, sieltähän he ovat peräisin, mutten usko yhdenkään vampyyrin nöyrtyvän palvomaan mitään jumalaa.
zqmfgb
Tohtori-SyFilis
Viestit: 1027
Liittynyt: Ke 26.03.2003 19:43
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Tohtori-SyFilis »

Sen verran omahyväistä porukkaa että palvovat itseään, tekijäänsä tai Nagashia.
The small boys have come to see me hang
Avatar
joppu
Viestit: 648
Liittynyt: Ma 27.01.2003 14:25
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja joppu »

Von Carsteinit eivät taida palvoa tai edes kunnioittaa ketään mutta kai muille nuo alkuvampyyrit ovat tärkeitä. Aborash, Nefereta, Ushoran ja W'soran ovat melko tärkeitä. Tosin W'soranin tappoi eräs tuntemamme necrarch joten se siitä kunnioituksesta....Eniten taitaa lahmiat ja blood dragonit arvostaa alkuvampyyreitaan kerta heillä on siihen viittaavat tavoitteet.
irc:ssä minut tunnetaan nikillä Mechafan

Vain yksi asia voittaa hammerin peluun ja se on animen katselu.
Avatar
ErrSol
Viestit: 648
Liittynyt: La 01.03.2003 13:29
Paikkakunta: Glamtron

Viesti Kirjoittaja ErrSol »

Se, ketä vampyyrit palvovat riippuu hyvin pitkälle Bloodlinestä.
Nechrarchit ainakin palvovat Nagashia ylimpänä voimana maailmassa. Monet muutkin vampyyrit pitävät häntä mahtavimpana olentona, mutta eivät avoimesti palvo häntä.
Von Carsteinit eivät palvo ketään, pitävä arvokkuudessaan itseään moisen yläpuolella.
Blood Dragonitkaan eivät palvo ketään, mutta kunnioittavat Abhorashia johtajanaan ja "isänään".
Lahmialla on yhä vahva linkki Nehekharaan ja sen historiaan, joten ei ole epätavallista, että Lahmialainen vampyyri palvoisi yhtä Nehekharan vanhoista jumalista.
Strigoit taas ovat hylänneet kaikki palvontariitit, ja elävät vain itseään varten.
retro|
Viestit: 106
Liittynyt: La 06.03.2004 22:46
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja retro| »

Vamppyyreillä ei ole minkäänlaisia jumalia. Paitsi että rivilihat palvovat komentajiaan kuin mitkäkin kommunistit.
Uusi tietokonepelifoorumi avattu! http://www.u-gaming.com/forums , kaikki mukaan!
Ar-Senator
Viestit: 1049
Liittynyt: Ma 17.11.2003 16:00
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Ar-Senator »

retro| kirjoitti:Vamppyyreillä ei ole minkäänlaisia jumalia. Paitsi että rivilihat palvovat komentajiaan kuin mitkäkin kommunistit.
Eivät ne rivilihat ketään palvo, ei niillä ole tarpeeksi aivosoluja sellaiseen.
Me ei olla kotipoikia
Kysykää vaikka meidän äideiltä
Avatar
ErrSol
Viestit: 648
Liittynyt: La 01.03.2003 13:29
Paikkakunta: Glamtron

Viesti Kirjoittaja ErrSol »

retro| kirjoitti:Vamppyyreillä ei ole minkäänlaisia jumalia. Paitsi että rivilihat palvovat komentajiaan kuin mitkäkin kommunistit.
Koko lailla väärin. Nagash on monelle vampyyrille se ainoa jumala.
Jos ollaan tarkkoja, niin Nagashan on "vain" puolijumala, mutta voimiltaan vetäisi vertoja monelle FB-maailman jumalallekin.

Ja, kuten Senator sanoikin jo, riviluurangot ym. olennot eivät palvo summonaajiaan; he vain toimivat herransa voimalla. Mutta älyä heillä ei riitä minkään palvomiseen.
Avatar
Druzhina Captain
Valvoja
Viestit: 1835
Liittynyt: Ke 13.11.2002 13:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Druzhina Captain »

The Witch king kirjoitti:Koko lailla väärin. Nagash on monelle vampyyrille se ainoa jumala.
Paitsi että Nagash itse ei ole vampyyri vaan necromancer. Ja kuten monet tietävät, kaikki 'oikeat' vampyyrit vihaavat necromancereita. ;)

PS: jos taas puhutaan asiasta vakavasti, en usko, että vampyyrit oikeasti palvoisivat mitään necromanceria, ei edes näin voimakasta kuin Nagash.
Avatar
Henri Ketonen
Viestit: 3346
Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Henri Ketonen »

Skavenit juonivat Nagashin kerran hengiltä, joten sanoisin ettei se niin kova jätkä ole, varsinkaan kun voimat heikkenivät kuolemisesta.

Hyvä saavutus tietenkin, hengissä vielä vaikka silputtiin maailman kuolettavimmalla miekalla tuhannen palasiksi, mutta ei se millekään jumalalle vertoja vedä...
zqmfgb
Ari
Viestit: 1396
Liittynyt: Ke 22.05.2002 17:54

Viesti Kirjoittaja Ari »

Nagashan on delannut kahdesti.
Ensimmäisellä kerralla se sai Sigmarilta vasaraa otsalohkoon ja toisella kerralla skaveneilta.
Mutta se että kuolee kahdesti ja palaa vielä senkin jälkeen takaisin on aika jumalallinen teko (-> vertaa erään valtauskonnon keskeiseen hahmoon joka nousi "vain" kerran kuolleista).
Avatar
Druzhina Captain
Valvoja
Viestit: 1835
Liittynyt: Ke 13.11.2002 13:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Druzhina Captain »

Ari kirjoitti:Ensimmäisellä kerralla se sai Sigmarilta vasaraa otsalohkoon ja toisella kerralla skaveneilta.
Täsmennyksenä sanoisin, etteivät skavenit sitä tappaneet (eivät uskaltaneet itse) vaan ne tekivät taikamiekan, jota ne antoivat Nagashin vankille (en muista nimeä), joka sitten tappoi Nagashin skaveneiden puolesta. Skavenit tosiaan auttoivat tappamisessa, mutteivät suoranaisesti. Mikä on muuten rotille tyypillistä.

Kun tämän jälkeen Nagash palasi takaisin, melkein kaikki warpstone oli viety hänen vuorilta, jolloin hän jäi ilman tärkeintä voimalähdettä. Mutta tämähän kaikki ei liity vampyyreihin.
retro|
Viestit: 106
Liittynyt: La 06.03.2004 22:46
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja retro| »

Noh.. Vamppyyrit eivät usko mihinkään tai kehenkään, mitä ei voi koskettaa, syödä, tappaa, kaivaa sen silmiä ulos tjsp.
Uusi tietokonepelifoorumi avattu! http://www.u-gaming.com/forums , kaikki mukaan!
Avatar
ErrSol
Viestit: 648
Liittynyt: La 01.03.2003 13:29
Paikkakunta: Glamtron

Viesti Kirjoittaja ErrSol »

Druzhina Captain kirjoitti: PS: jos taas puhutaan asiasta vakavasti, en usko, että vampyyrit oikeasti palvoisivat mitään necromanceria, ei edes näin voimakasta kuin Nagash.
Nagash, lisänimestä "The great Necromancer" huolimatta ei ole Necromancer vaan Liche. Ja kyllä, useat vampyyrit palvovat- tai vähintään kunnioittavat ylempänään- Nagashia, erityisesti Nechrarchit.
Ari kirjoitti:Nagashan on delannut kahdesti.
Ensimmäisellä kerralla se sai Sigmarilta vasaraa otsalohkoon ja toisella kerralla skaveneilta.
Pakko korjata: järjestys on väärä. Ensin asialla olivat Skavenit, sitten Sigmar.
Druzhina Captain kirjoitti: Täsmennyksenä sanoisin, etteivät skavenit sitä tappaneet (eivät uskaltaneet itse) vaan ne tekivät taikamiekan, jota ne antoivat Nagashin vankille (en muista nimeä), joka sitten tappoi Nagashin skaveneiden puolesta. Skavenit tosiaan auttoivat tappamisessa, mutteivät suoranaisesti. Mikä on muuten rotille tyypillistä.
Vangin nimi oli Alcadizaar, Khemrin viimeinen elävä hallitsija. Nagash vihasi häntä, eikä sen takia tappanut suoraan, vaan teki kaikkien pahojen jätkien perusmokan: jätti hänet tyrmään mätänemään.
Ja Council of Thirteen oli henkilökohtaisesti Alcadizaarin mukana varmistamassa, että tämä onnistuu. Nagash, vaikka olikin heikoimmillaan Suuresta herätyksestä, pisti silti vastaan, ja onnistui tappamaan 3 Councilin jäsentä. Ja nämä ovat siis Skavenien ylimpiä herroja ja parhaita sotureita, ja Nagash oli heikoimmillaan.
Druzhina Captain kirjoitti:Mutta tämähän kaikki ei liity vampyyreihin.
Ei niin, mutta kun Nagashista puhutaan, niin minä olen paikalla, OT tai ei.
Avatar
Thelacan
Viestit: 2011
Liittynyt: Ma 03.05.2004 17:59
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Thelacan »

The Witch king kirjoitti:Ja Council of Thirteen oli henkilökohtaisesti Alcadizaarin mukana varmistamassa, että tämä onnistuu. Nagash, vaikka olikin heikoimmillaan Suuresta herätyksestä, pisti silti vastaan, ja onnistui tappamaan 3 Councilin jäsentä. Ja nämä ovat siis Skavenien ylimpiä herroja ja parhaita sotureita, ja Nagash oli heikoimmillaan.
Pahoittelen että jatkan OT:tä, mutta en kyllä muista mistään lukeneeni noin (GW:n kirjoista). Council valitsi pari tyhmintä/rohkeinta rottaa viemään sen tuhoisan aseen Alcadizaarin luo. Rotat vapauttivat Alcadizaarin ja perääntyivät kun tämä lähti miekan ohjaamana kohti Nagashin valtaistuinta. Alcadizaar pätki Nagashin yksin palasiksi, pakeni linnasta, tappaen jokaisen rotan joka oli tyhmänrohkea yrittääkseen estää tätä. Jatko onkin historiaa, mutta Council varmisti Nagashin jäänteiden hävittämisen mutta toista hänen kättä ei löytynyt koskaan... Näin siis ulkomuistista.
- Kynä-ääliö
Avatar
ErrSol
Viestit: 648
Liittynyt: La 01.03.2003 13:29
Paikkakunta: Glamtron

Viesti Kirjoittaja ErrSol »

Thelacan kirjoitti:Pahoittelen että jatkan OT:tä, mutta en kyllä muista mistään lukeneeni noin (GW:n kirjoista). Council valitsi pari tyhmintä/rohkeinta rottaa viemään sen tuhoisan aseen Alcadizaarin luo. Rotat vapauttivat Alcadizaarin ja perääntyivät kun tämä lähti miekan ohjaamana kohti Nagashin valtaistuinta. Alcadizaar pätki Nagashin yksin palasiksi, pakeni linnasta, tappaen jokaisen rotan joka oli tyhmänrohkea yrittääkseen estää tätä. Jatko onkin historiaa, mutta Council varmisti Nagashin jäänteiden hävittämisen mutta toista hänen kättä ei löytynyt koskaan... Näin siis ulkomuistista.
Ärsyttävää. Olen lukenut tuon niin monta kertaa niin monesta paikasta, enkä nyt onnistu löytämään sitä millään. Palataan asiaan, kun pääsen etsinnöissäni pitemmälle.
Mutta tapahtumasta olen varma. Council of Thirteenin jäseniä todella kuoli Nagashin käsittelyssä.
Ari
Viestit: 1396
Liittynyt: Ke 22.05.2002 17:54

Viesti Kirjoittaja Ari »

5. Edikan Skaven kirjassa oli muistaakseni tuosta tapauksesta (Ja tod.näk. Undead kirjassa, en vain omista sitä enää). siinä counsil tosiaan suojasi omilla loitsuillaan Alcadizaaria jotta tämä saisi tilaisuuden iskeä Nagashia.
EDIT: Mutta ne eivät olleet henkilökohtaisesti paikan päällä, vaan Skavenien tyyliin kuuluvasti työt tehtiin mahdollisimman kaukana etulinjasta, eli Skavenblightista käsin.
Avatar
Cannonball
Viestit: 898
Liittynyt: Ke 12.11.2003 18:55
Paikkakunta: turku

Viesti Kirjoittaja Cannonball »

Sen lisäksi nagash (TK-kirjan mukaan) oli paitsi heikoimmillaan, myös transsissa, eikä tajunnut puolustautua kun Alcadizaar viipaloi hänet.
Väitä vastaan, olen mestari.
"Routiolainen Kirjailijanalku joka pitää Pahis-sitruunoista."
I'm just a soul whos intentions are good, oh Lord, don't let me be misunderstood.
Avatar
Thelacan
Viestit: 2011
Liittynyt: Ma 03.05.2004 17:59
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Thelacan »

Cannonball kirjoitti:Sen lisäksi nagash (TK-kirjan mukaan) oli paitsi heikoimmillaan, myös transsissa, eikä tajunnut puolustautua kun Alcadizaar viipaloi hänet.
Tämä varmaan pitää kohta splitata alkuperäisestä ketjusta mutta. Nagash heräsi kuin jonkun 6. aistin varoittamana kun Alcadizaar toi terän alas tappavassa kaaressa. Nagashin toinen koura siinä irtosi kun Nagash pisti sen tielle. Sitten hän nappasi Alcadizaaria kurkusta kiinni, tämän kynnet aiheuttivat haavoja Alcadizaarille joka siitä huolimatta hakkasi Nagashin paloiksi.
Kyllähän 5. edikan Undead kirjassa mainittiin kuinka Council tässä vaiheessa yhdisti kaikki voimansa suojellakseen Alcadizaaria, mutta ei ollut paikalla. Ovathan ne rottia :).
- Kynä-ääliö
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Historia”