"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Huonoa tuuria.

Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Avatar
VeriBigBoss
Viestit: 84
Liittynyt: Ke 18.08.2004 18:19
Paikkakunta: Joensuu

Huonoa tuuria.

Viesti Kirjoittaja VeriBigBoss »

Aiheena olisi kunkin kertoa kaiken maailman sattumuksista pelipöydällä.

Itse pelasin äskettäin pelin jossa räjähti kaikki tykit(2) kahden ensimmäisen vuoron aikana. Heti perään pegasikapu pelästyy ja pakenee kaksi vuoroa. Tämän jälkeen alkavat totiset vaikeudet. Alkaa sataa brain burstaa ja jättiläisen pelkoa, omilla velhoilla metallin 1 ja 2 kummallakin joten omasta loitsuhyökkäyksestä ei juuri tietoakaan. Ritarit onnistuvat taistelemaan 3 vuoroa tavan örkkejä vastaan, kun muu armeija pakenee erinomaisen noppatuurin seurauksena!!!!!!!!!! Loppu tulosta voi vapaasti veikata.

Teidän vuoronne.
elämä on ^.^
Avatar
Kauppias
Viestit: 574
Liittynyt: To 17.07.2003 15:27
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kauppias »

Niin se joskus on. Mulle on sammallainen sattunut kaksi kertaa (molemmat kerrat welffejä vastaan). Eräs Bretonnilais pelaaja onnistui heittää lordinsa osumiseen neljä ykkösta (osui 2+).
Hedelmälepakoiden pitäisi kuolla sukupuuttoon...
Quintus
Viestit: 158
Liittynyt: Pe 14.02.2003 09:20

Viesti Kirjoittaja Quintus »

Miten olisi vaikka eräs valloituspeli Khemri-Empire. Sattui mammutissa (turnauksessa), missä vain charru pystyi miehittämään objektiivin. Peli jatkui seuraavalle vuorolle 6+ (Randon lenght). Kaveri kipitytti hierophantin kahvimukin viereen hullunkiilto silmissään, ja mikäs sieltä tulikaan? Kuutonenpa tietenkin. Seuraavalla vuorolla aika moni pyssy kiskoi tämän onnettoman Lichin alas, eikä lopputuloksesta enää ollut paljoakaan arvailun varaa. :)

Sitten vaikkapa toinen peli, jossa 5 WE archeria onnistui muistaakseni kertalaakilla tiputtamaan 5 kaaosnihtiä. :D

Ja näitähän meillä riittää...
Dice are my best weapons.
Turretti
Viestit: 410
Liittynyt: Ma 01.09.2003 15:11
Paikkakunta: Raahe

Viesti Kirjoittaja Turretti »

itselläni on nyt näitä ihan paljonkin, mutta sanompa pari:

Ensiksikin, minun 15 archeriani ampuivat yhtä (tai kahta, ei muista) chaoswarrua, jotka vielä raahasivat lippua. Olisi ollut paljon pisteitä tiedossa. Niin piti nakata 5+:ssia. No, lopputuloksen varmaan tietää, ei yhtään 5+ noppaa. Jesh, ja ens vuorolla Chaos hero chariotissa teurasti ne.

Toinen oli, kun otin pakenemista Dragon Princeillä, kun chariotti ja joku toinen regimentti yhteischargas. Ajattelin että sitten joutuisin ottamaan vain yhden chargen vastaan kun juoksen tuonne solaan. Mutta pirulaiset eivät rallyttaneet, eivät kahteen kertaan, ja pirulaiset juoksivat ulos kentältä joutumatta edes kontaktiin vihun kanssa. Ja ld:hän oli luonnollisesti 10 kun musikantti oli mukana.
"Monet ihmiset tuhlaavat rahoja, joita eivät ole ansainneet, tavaroihin, joita eivät halua, tehdäkseen vaikutuksen ihmisiin joista eivät pidä."
kääppämies
Viestit: 86
Liittynyt: La 21.08.2004 20:08
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja kääppämies »

no mulla kävi viime pelissä näin oli käävät vastaan vampire countsit ja kun päästiin lähi taisteluun niin käävät hävis ja lähtivät karkuun mutta vain 3 tuumaa! näin tapahtui 2 ryhmälle ja yhelle yksi lähti vain 1 tuuman ;)! ja tietysti ne otettiin kiini...
Avatar
Pii
Viestit: 211
Liittynyt: To 04.03.2004 21:23
Paikkakunta: Långvik
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Pii »

Minulla kävi niin, että kaamosritarit pääsivät vahingossa rynnäköimään skinkkieni kimppuun. Skinkit yllätyksellisesti tuhottiin viimeiseen mieheen, mikä aiheutti paniikkitestit melkein koko armeijalleni. Saurukset sitten juoksivat Cold-Blooded-säännöstään ja 8 leadershipistään välittämättä porukalla karkuun, useimmat suoraan reunan yli.
Tämä siis pelin alkuvaiheilla... lienee sanomattakin selvää, että hävisin...
Gere curam mei finis.
Alien
Viestit: 4
Liittynyt: To 23.09.2004 09:58
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Alien »

Iku-turso kirjoitti:Minulla kävi niin, että kaamosritarit pääsivät vahingossa rynnäköimään skinkkieni kimppuun...
*hihihihi*

Otetaan viikonloppuna uusiksi. ;-)
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Viesti Kirjoittaja Grond »

Jossain foorumin syövereissä tästäkin aiheesta on joku monikymmensivuinen ketju - jos oikeasti kiinnostaa kaivakaa se esille ja postatkaa/lukekaa siellä.
Lukittu

Palaa sivulle “FB: Yleiset keskustelut”