"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

"Tippanokkaapulloja"? mistä saa?

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Impaleq
Viestit: 359
Liittynyt: Ti 30.03.2004 18:21
Paikkakunta: Vantaa

"Tippanokkaapulloja"? mistä saa?

Viesti Kirjoittaja Impaleq »

Ongelmana on citadelin mahtavat maali purkit. Elikkä tyhjiä vallejo tyylisiä tippnokkapulloja pitäis jostain saada kohtuuhintaan. Mutta mistä?
hyytelöperuna

Viesti Kirjoittaja hyytelöperuna »

Niitä ei tietääkseni myydä erikseen, ainakaan Suomessa.
Avatar
VC
Viestit: 1201
Liittynyt: Ke 22.05.2002 16:01
Viesti:

Viesti Kirjoittaja VC »

Aivan varmasti myydään suomessa erikseen. Ei purkin tarvitse olla merkiltään Vallejo tai edes nimenomaan maaleille tarkoitettu. Askarteluliikkeistä voisi kannattaa kysellä.
Avatar
Dolmot
Valvoja
Viestit: 3545
Liittynyt: Su 04.08.2002 23:10
Paikkakunta: HenkisESti tamperelAinen

Viesti Kirjoittaja Dolmot »

Asiaa enemmän tiedustelleiden mukaan näitä saa aika heikosti.

Vallejo myy tyhjää purkkia irrallaan taalan hintaan. Eräässä maalipaketissa tulee myös muutama tyhjä. Hinta on kuitenkin melkoinen pelkästä tyhjästä purkista, eikä näitä välttämättä edes tuoda Suomeen.

Paljon halvemmalla selviäisi ostamalla tippapulloja laboratoriotarvikkeina. Tässä taas Suomen jälleenmyyjien minimierät ovat useita satoja ja muualta tilaaminen maksaa. On niitä kyllä hankittu rapakon takaa, mutta touhu ei ole oikein kannattavaa. Periaatteessa joku urhoollinen voisi hankkia erän ja välittää pienempiä paketteja muille, mutta pitäisi ensin testata purkin toimivuus ennen kuin niitä ostaa tuhannen paketissa. Lisäksi tarvitaan se "joku".

On näitä jahdattu kuumeisesti, mutta ei näytä hyvältä. Jos tiedätte, mistä näitä oikeasti saa halvalla niin kertokaa. "Kai niitä saa jostain" ei oikein auta, kun kivetkin on jo käännetty ilman menestystä.

(bonuslinkki)
Peikkojen äly on hitaanlainen ja ne epäilevät kovasti kaikkea mikä on niille uutta.
VJ
Viestit: 1401
Liittynyt: Ma 08.07.2002 22:38
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja VJ »

Eiks hypsilurus jossain vaiheessa hommannut noita? Hää varmaan tietää kertoo enemmän, jos huomaa tän threadin.
And they wonder how he dealt with stress so well..
Imperial
Viestit: 27
Liittynyt: Ti 06.04.2004 15:06
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Imperial »

Kannattaa kysellä askarteluliikkeistä, niist vois tärpätä.
No kato perkele, nehän käy päälle!
hypsilurus
Viestit: 383
Liittynyt: Ke 03.07.2002 14:00

Viesti Kirjoittaja hypsilurus »

Jou!

Löytyy vielä muutama kymmenen.
Laatu on huikea ja hinta on eskon kipale......näistä ilmoiteltiin aikoinaan aika äänekkäästikin mutta ketään ei silloin tuntunut nappaavan. Hinta oli silloin €0,80kpl....henkinen kärsimys ja varastointilisää sittten tuo €0,20.

Saatavilla myös pienempää kokoa esim, W&N musteille.

Kiinnostuneet voivat tiedustella YV'nä.

Kiitos.
M
"Kaulaparta huohottaja"
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”