"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Black-tree-designen ww2 figuista ja säännöistä kysymys

"Peli perustuu tositapahtumiin." Kaikki ns. oikeasta elämästä aiheensa ammentavat pelit maailmamme historiasta.
Avatar
Tankki
Viestit: 634
Liittynyt: La 03.08.2002 21:02
Paikkakunta: Vampula/Pori

Black-tree-designen ww2 figuista ja säännöistä kysymys

Viesti Kirjoittaja Tankki »

Elikkä kysyn tässä onko kellään kyseistä sarjaa ja jos on niin ovatko ne hyviä maalata vaikka gw:n maaleilla eli lähteekö niistä maalit liian helposti? Minkälaiset ovat kyseisen pelin säännöt? Ovatko ne helppoja oppia?
Kiitoksia vastauksista etukäteen.
Quanto fa due meno uno? Fa uno.
Avatar
VC
Viestit: 1201
Liittynyt: Ke 22.05.2002 16:01
Viesti:

Viesti Kirjoittaja VC »

Black treen mallit ovat mettallisia, eli niitä on hyvä maalailla vaikka GW:n tai Vallejon maaleilla. Onko Black treellä säännötkin myynnissä?
Avatar
Tankki
Viestit: 634
Liittynyt: La 03.08.2002 21:02
Paikkakunta: Vampula/Pori

Viesti Kirjoittaja Tankki »

Tietääkseni sillä on myynnissä sääntöjä, ainakin tiettyihin taisteluihin ja operaatioihin esimerkiksi Operation market garden.
Quanto fa due meno uno? Fa uno.
Avatar
behemoth
Viestit: 1446
Liittynyt: Ma 02.09.2002 10:25
Paikkakunta: Lieto, Turun kupeessa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja behemoth »

Mallit ovat ihan kelpoja hintään nähden. Mitään Rackhamia ei siis sovi odottaa, kun hintaa on vajaat euron per nappi. Monet skulptit ovat hyviä ja varsinkin dynaamisissa asennoissa löytyy joitakin "helmiä". Mulla on noita BTD:n WW2 malleja puolentuhatta kappaletta. Flashia on jonkin verran. Metallissa on aika paljon tinaa, joten sekä niiden konffaus on helppoa että ne valitettavasti vääntyvät helposti (esim. aseiden piiput). Maalaaminen nyt onnnistuu ihan samalla lailla kuin minkä tahansa metallisen mallin maalaaminen.

BTD taitaa lähinnä myydä sääntöjä - eivät he kai itse mitään sääntöjä ole markkinoille puskeneet.
JuhoL
Viestit: 1366
Liittynyt: La 12.06.2004 11:29
Paikkakunta: Halikko

Viesti Kirjoittaja JuhoL »

ovatko nuo WW2 figut semmoisia pikku (pikku,pikku) ukkoja, pikku sotaukkoja.... siis nykyaikaisia sotaukkoja. niitä joilla pikkulapset leikkivät pieninä... (tulipas monta "pikku" sanaa) :)
jos vaikka sais linkin niistä
Sumppi Ry
Salon Kortti-, Lauta- ja Miniatyyripelaajat
http://sumpinmukana.blogspot.fi/
https://www.the-ninth-age.com/
Griefbringer
Viestit: 299
Liittynyt: To 12.09.2002 14:17
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Griefbringer »

BTD:n WWII figut ovat 28mm metallifiguja, eli niihin pikkulapset harvemmin pääsevät käsiksi. Tuossa linkki valmistajan sivuille:

http://www.blacktreedesign.com/catalog. ... typenum=71

Griefbringer
maxxon
Viestit: 824
Liittynyt: Ti 20.08.2002 10:14
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja maxxon »

Black Treen "omat" säännöt ovat nimeltään Landser, ja ne oli ainakin ennen vapaasti imuroitavissa niiden saitilla. Lisäksi ne myyvät muiden julkaisemia sääntöjä.

Figut ovat kookkaanpuoleisia 28mm (eli about GW -kokoa), mutta hinta-laatusuhde on erinomainen. Lisäksi BTD:llä on jatkuvasti jotain alennuksessa. Kun vähän seuraa sopivaa hetkeä, figut saa helposti -25% alennuksella.

Niin joo, niissä ei sitten ole slottabasea (BTD:n fantasiafiguissa on, historiallisissa ei), eli ne pitää beissata jotenkin tai ne ei pysy pystyssä. 25mm koriprikat ovat hyviä, vedät vaan epoksilla tai kuumaliimalla kiinni.
//Mx
Avatar
behemoth
Viestit: 1446
Liittynyt: Ma 02.09.2002 10:25
Paikkakunta: Lieto, Turun kupeessa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja behemoth »

Ite beissaan ne ihan GW:n tavallisiin pyöreisiin slottabaseihin.
Nuo WW2 figut ovat anatomisesti korrektimpia kuin GW:n mallit, joten niiden pitäminen rinnakkain saa jomman kumman mallin (riippuu katsojasta...) näyttämään hassulta. Lisäksi mallien aseet ovat samassa mittakaavassa kuin mallitkin, joten esim. MG34 näyttääkin ihan kk:ltä ... vastapainona nyt vaikkapa heavy bolterilla heiluvalle IG:n jampalle.
Griefbringer
Viestit: 299
Liittynyt: To 12.09.2002 14:17
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Griefbringer »

behemoth kirjoitti: Lisäksi mallien aseet ovat samassa mittakaavassa kuin mallitkin, joten esim. MG34 näyttääkin ihan kk:ltä ... vastapainona nyt vaikkapa heavy bolterilla heiluvalle IG:n jampalle.
Kyllähän 40K-figujen aseetkin ovat yleensä suhteellisen samassa mittakaavassa figujen kanssa - pitää vain muistaa että ko. universumista vastuussa olevien tahojen mielestä vuonna 40000 aseet vain ovat julmetun isoja.

Itse asiassa useilla nykyaikaisilla 28mm metallifiguilla on hieman ylikokoiset aseet - mittasuhteiltaan oikeaoppiset metalliaseet kun voisivat olla vähän hauraita pelikäyttöön. Jos oikeasti haluaa mittasuhteiltaan tarkkoja aseita, täytyy etsiskellä 1/35 mittakaavan muovifiguja.

Griefbringer
Pesis
Viestit: 980
Liittynyt: Ke 20.10.2004 18:49
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Pesis »

Hei mistäs noita btd modeleita voi ostaa. En ole nähnyt missään ja nettiostokset ei oikein innosta... joten missä kaupassa niitä olisi?
patsy02 kirjoitti:Useless as they may be, the horses still need their knights for the extra armour save.
http://2011.piraattivaalit.fi/
Griefbringer
Viestit: 299
Liittynyt: To 12.09.2002 14:17
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Griefbringer »

Korjatkaa jos olen väärässä, mutta Suomesta BTD:n figuja tuskin löytyy suoraan minkään kaupan hyllyltä. Alan liikkeistä voi ehkä saada erikoistilauksena.

Griefbringer
Avatar
behemoth
Viestit: 1446
Liittynyt: Ma 02.09.2002 10:25
Paikkakunta: Lieto, Turun kupeessa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja behemoth »

Juu ... nettiostoksena pitää hankkia.
Tosin itse monasti BTD:ltä tilanneena en voi kyseisen lafkan toimintaa millään muotoa haukkua. Eli toimii kuin tauti.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Historialliset miniatyyripelit”