"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Tyranidit pakosalla.

Jos et tiedä, mitä C'tanit ovat tai kuka on Cypher ja ketkä olivat Primarkit, tieto löytyy tältä palstalta.
Avatar
ankara halla
Valvoja
Viestit: 1244
Liittynyt: La 22.03.2003 20:41
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ankara halla »

^ Ei ole ei, muttei ole myöskään mahdollisuutta luoda aikaan organisoitu, täsmällisen tehokas ja kohdistettu isku Imperiumin valtakoneistoa vastaan... Örkit kun ovat keskenään hieman eripuraista sakkia (siis merkittävästi enemmän kuin Kaaos konsanaan!) joiden sisällä parhaimmillaankaan joku loistavan karsimaattiinen (...ja ennenkaikkea voimakas...) johtaja saa hyvänä vuosikymmenenä kasattua muutamat kymmenet miljoonat örkit yhteen poppooseen toteuttamaan omaa agendaansa.
"Minä en kärsi mielisairaudesta, minä nautin joka hetkestä!"
Avatar
Inexis
Viestit: 512
Liittynyt: Ke 29.10.2003 15:31
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Inexis »

Mutta jos ensin örkit runttaavat kohti Terraa ja saavat jonkinasteista tuhoa aikaan, ja kuolevat tai pakenevat tämän jälkeen. Ja sitten lisä soppaan on se että Leviathan päättää tulla muistamaan maata, onko mahdollista että Terra kaatuu kahteen peräkkäiseen aaltoon?
Warmachine & Hordes ranking: http://ordoaboensis.fi/wmh-ranking
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

onhan tosi mahdollista että orkit pääsevät lähelle meidän aurinkokuntaamme, miettikääpä esimerkiksi Armageddonin kolmannen sodan hyökkäysaaltoa. Tosin tämä hyökkäys ei pääsisi kovinkaan pitkälle ennen kuin Terran, Marssin, Titanin yms puolustusvoimat pysäyttäisivät sen samalla kun apuun kutsutut vahvistukset hyökkäisivät sen kylkiin ja selkään.

Jos tämän hyökkäyksen jälkeen vielä melkein heti perään saapuu Tyranidien hive fleetti, niin todennäköisesti paikalle saapuneet vahvistusjoukot teksiivät siitä selvää jälkeä. Imperiumi on oppinut jo että orkkien jälkeen kaikki paikat missä ne ovat olleet pitää puhdistaa moneen kertaan jotta Feral Orkit eivät nousisi myöhemmin.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Avatar
Rectunator
Viestit: 1451
Liittynyt: Su 09.05.2004 00:01
Paikkakunta: Raahe, Suomi Finland perkele!

Viesti Kirjoittaja Rectunator »

Jos, ja JOS 'nidit kaikesta huolimatta pääsisivät terralle asti, ja pistäisivät siegett pystyyn, niin pitää muistaa että Horuskin oli tiukilla kymmenine tuhansine kaamos mariineinen Emperorin linnakkeen kanssa. Ja esim. Macraggella nidit pysähtyivät yhteen mariini-chapteriin ja keisarillisen laivaston osastoon. Ja terralla on vielä Custodianit, sisterit ja toden näköisesti vierestä Marsista tulisi niin paljon titaaneja ja sotalaivoja että siinä Hive Mindilla tulee intergalaktiset kuset housuun. Ja jos emperor kuolisi, niin se olisi loppujen lopuksi vain plussaa Imperiumille. Pitää muistaa että koko Imperiumi syntyi melkein tyhjästä, raunioista. Joten nytkin kävisi niin, ja toden näköisesti uusi Imperiumi valloittaisi ajan kanssa koko galaksin.
"For the love of god and all that is holy, MY ANUS IS BLEEDING!!!"

Kynä-ääliö
Avatar
Henri Ketonen
Viestit: 3346
Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Henri Ketonen »

ankara halla kirjoitti:^ Ei ole ei, muttei ole myöskään mahdollisuutta luoda aikaan organisoitu, täsmällisen tehokas ja kohdistettu isku Imperiumin valtakoneistoa vastaan...
Tässähän spekuloitiin nyt sitä, mitä tapahtuisi jos örkit runttaisivat kohti terraa. Ei sitä kuinka todennäköistä se olisi että örkit kokonaisuutena tekisivät ylipäätänsä mitään.
zqmfgb
Avatar
Rectunator
Viestit: 1451
Liittynyt: Su 09.05.2004 00:01
Paikkakunta: Raahe, Suomi Finland perkele!

Viesti Kirjoittaja Rectunator »

Miksi hitossa ne örkit juoksevat pois nidien tieltä? Saavatpahan paljon tappelukavereita.
"For the love of god and all that is holy, MY ANUS IS BLEEDING!!!"

Kynä-ääliö
weis
Viestit: 667
Liittynyt: Su 08.02.2004 10:42
Paikkakunta: Raahe
Viesti:

Viesti Kirjoittaja weis »

rectunator kirjoitti: Ja jos emperor kuolisi, niin se olisi loppujen lopuksi vain plussaa Imperiumille.
hoo? Miten kävisi warppimatkailulle?
[11:24] <Dalamar> äiti ilmeisesti pitää minua seksiorjana
Avatar
Uzi-99
Viestit: 805
Liittynyt: Ti 16.12.2003 22:27
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Uzi-99 »

Rectunator kirjoitti:Miksi hitossa ne örkit juoksevat pois nidien tieltä? Saavatpahan paljon tappelukavereita.
--- Jaa-a... Sitä Imperiumi kuitenkin pelkää (Ref: Codex Tyranids, Hive Fleet Leviathan).
Heikkoliha yrittää tuhota, metsästää itseä kuin itse niitä, mutta ne heikkoja. Itse taistelee viimeiseen, kaikki täytyy ahmia.
Avatar
ankara halla
Valvoja
Viestit: 1244
Liittynyt: La 22.03.2003 20:41
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ankara halla »

Henri Ketonen kirjoitti:
ankara halla kirjoitti:^ Ei ole ei, muttei ole myöskään mahdollisuutta luoda aikaan organisoitu, täsmällisen tehokas ja kohdistettu isku Imperiumin valtakoneistoa vastaan...
Tässähän spekuloitiin nyt sitä, mitä tapahtuisi jos örkit runttaisivat kohti terraa. Ei sitä kuinka todennäköistä se olisi että örkit kokonaisuutena tekisivät ylipäätänsä mitään.
Höh... siis yritin sanoa, että vaikka kaikki örkit lähtisivät laumassa hyökkäämään kohti Terraa ei tämä hyökkäys olisi organisoitu, tehokas tai kohdistettu :)

Kyllähän se jo Talvisodassa nähtiin, ettei pelkällä massalla loppuun asti jyrätä vaikka olisi kuinka paljon momenttia takana.
"Minä en kärsi mielisairaudesta, minä nautin joka hetkestä!"
Avatar
Hän itse
Viestit: 953
Liittynyt: Su 03.10.2004 13:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja Hän itse »

Riippuu kuka ögyreitä johtaa.
Ghazghkullhan sai Armageddonin melkein murskattua , ellei 24 Space Marine chapterii olisi tullut auttamaan.

Eli jos joku Iso örkki sais kerättyä ison joukon örkkijä kokoon, voisi hyökkäys terraan tapahtua.
Avatar
Rectunator
Viestit: 1451
Liittynyt: Su 09.05.2004 00:01
Paikkakunta: Raahe, Suomi Finland perkele!

Viesti Kirjoittaja Rectunator »

Ehkä, mutta mietitäämpä Armageddonin ja Terran eroa. Terra on KOKO, aivan koko galaksin merkittävin planeetta. Ihmiset ovat lähtöisin seltä, emperor on siellä ja koko Imperiumia ohjataan sieltä. Tuskin Imperiumi antaa örkkien tai muidenkaan torakoiden vain marssia Terraan.
"For the love of god and all that is holy, MY ANUS IS BLEEDING!!!"

Kynä-ääliö
Aacheron
Viestit: 1261
Liittynyt: Ti 09.07.2002 18:24
Paikkakunta: Liljendal (kohta Turku)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Aacheron »

Uzi-99 kirjoitti:
Rectunator kirjoitti:Miksi hitossa ne örkit juoksevat pois nidien tieltä? Saavatpahan paljon tappelukavereita.
--- Jaa-a... Sitä Imperiumi kuitenkin pelkää (Ref: Codex Tyranids, Hive Fleet Leviathan).
Näin. Eivät ne Örkit aivan alkukantaisia ole, vaan joskus jopa ne tajuavat että "If ya runz away today, ya can fightz again annuver day", näin örkistäen vanhaa sananlaskua. Etenkin suuremmat Warlordit tajuavat että jos tulee tarpeeksi paljon ötököitä, ei auta vaikka niitä vetäisi kuinka paljon pataan. Ja pataanvetely loppuu jopa Örkeiltä finaalisti siihen, kun ötökkäongelma nousee yli neljän torakka-asteikolla...
and her hallway
moves
like the ocean
moves
Kuno
Viestit: 10
Liittynyt: Pe 22.10.2004 13:15
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja Kuno »

Prepare for the ultimate conspiracy theory!

Joskus miljoonia vuosia sitten C'tanit sotivat Old oneja vastaan. Old onet sitten onnistuivat hutaisemaan perkeles koko galaksin uudestaan jollakin mahtavalla hyökkäyksellä/aseella. Nyt mieleen tuli useitakin erilaisia ideoita:

A) Tämä älyttömän mittakaavan sota oli epäilemättä sellainen, jonka taistelijat olivat sitä luokkaa, että ne pistävät kaaoksen jumalat ja kymmenen keisaria palasiksi ilman minkäänlaista hikeä. Epäilemättä tässä konfliktissa käytettiin psyykkisiä hyökkäyksiä, joiden taso on kymmenentuhatta kertaa kovempi kuin joku light of the astronomican. Ehkäpä tämä sai hive mindin kiinnostumaan galaksistamme ja sen takia tyranidit ovat täällä.

B) Jos joku old one selvisi, ja nyt on herännyt. Hän saattaa komentaa tyranideja, tai säikäyttänyt koko ötökkälauman liikkeelle. Se voisi selittäää myös miksi necronit ja C'tanit ovat liikekannalla: He valmistuvat sotaan old oneja vastaan.

C)Hive mind on minun tietääkseni osa warppia. Sellainen aivan älyttömän suuri mieli, joka on puhdasta energiaa. Tämä tukisi niitä teorioita jotka sanovat että nidit seuraavat light of the astronomicania, sillä jos tällainen... entiteetti elisi warpissa, se voisi helposti vastaanottaa tuollaisen psyykkisen majakan. Ajattelepa tätä esimerkkinä: Ihminen kuulee vain läheltä tulevat äänet veden alla, mutta hai kuulee pierun viiden kilometrin päästä. Tämä johtuu siitä, että vaikka osaatkin uida, et ole vesieläin, jos nyt ymmärrätte mitä tarkoitan.
The difference between treachery and heresy is ignorance
Avatar
neon
Viestit: 56
Liittynyt: Ke 18.08.2004 23:39

Viesti Kirjoittaja neon »

Valitsen salaliittoteoria-C:n.
Oma galaksi oli syöty putipuhtaaksi, mutta Ikuinen Nälkä pakotti etsimään lisää ruokaa. Voi olla, että seuraava kohde oli heti tiedossa tai sitten Tyranidit ovat ajelehtineet tähtienvälisessä avaruudessa todella pitkään ennen kuin "ruokamajakka" alkoi kutsua houkuttelevasti.

Ensimmäisen vaihtoehdon ongelma on, että välimatkat ovat isoja, mutta matkaan käytetty on aika naurettavan pieni (vain ~10000 vuotta). Ehkäpä Warpin avulla etäisyyksiä voi vääristää (Hive Mind voisi ehkä onnistuakin tuossa). Kyllähän "GW kohtaa avaruusfysiikan" -tarkastelu johtaa aina hassuihin lopputuloksiin, mutta josko kumminkin laittaisin rahani jälkimmäiselle vaihtoehdolle.


OT: Oliko Old Onet ja kaverit tukkanuottasilla juuri ~65 miljoonaa vuotta sitten? Jotenkin huvittava "yhteensattuma", kun miettii millaiset elukat täällä oli silloin vallassa.
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

jaah, tuostahan saisi vedettyä melkoisen salaliittoteorian
itse valitsen B:n muutettuna siten, että yksi Old One pääsi pakon C'taneja, pakeni naapuri galaksiin ja loi siellä 'nidit aseeksi C'taneja vastaan. Kun hän oli hionut rodun huippuunsa, hän lähetti ne vanhan kotinsa suuntaan.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Kuno
Viestit: 10
Liittynyt: Pe 22.10.2004 13:15
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja Kuno »

neon kirjoitti: OT: Oliko Old Onet ja kaverit tukkanuottasilla juuri ~65 miljoonaa vuotta sitten? Jotenkin huvittava "yhteensattuma", kun miettii millaiset elukat täällä oli silloin vallassa.
Jonkinlaisen timelinen mukaan se on 60 million years BC. En sitten tiedä kuinka luotettava tämä kyseinen timeline on, mutta jos GW on halunnutkin tehdä sillä lailla, että tämä sodan sivulliset uhrit olivat mm. dinosaurukset, jotka juuri tähän aikaan kuolivat yhtäkkiä sukupuuttoon.
The difference between treachery and heresy is ignorance
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Historia”