Tässä pari kysymystä.
1. Jos oletetaan että nobiryhmään tulee 5 woundia. Ryhmässä on 5 nobia ja warboss. Voiko örkkipelaaja jakaa woundit nobejen/warbossin kesken, niin että kukaan ei kuole, vai pitääkö poistaa yksi nobi joka 2 woundin kohdalla? En muista että tälläistä tilannetta olisi tullut vastaan, mutta kysyn silti.
2. Lähitaistelusta...jos kaikki eivät pääse base contactiin, niin menevätkö he suoraan omien taakse(niiden jotka ovat basecontactissa) vai kahden tuuman päästä heistä ja loput heidän taakseen, jos he chargaavat?
3. Space Wolffit jos tekevät counterattackin, niin saako vihollinen siirrellä joukkojaan parempiin lähitaisteluasemiin, kuten susipelaaja voi?
4. Voivatko perääntyvät joukot ampua taaksepäin jos he eivät katso siihen suuntaan?
5. Kun yli 50% ryhmästä on kuollut, voivatko he epäonnistuttuaan moral-checkissä vielä re-groupata ja ottaa osaa taisteluun vielä mitenkään? Luultavasti tämä voisi onnistua jos vihollinen rynnäköisi näihin.
6. Jos ajoneuvo on hull-down, voiko tähän tehdä penetrating hittejä esim. meltagunilla. koska ap on 1?
Vastauksia jos saisi näihin niin olisin kiitollinen, välttäisi riitoja.
Sääntökysymyksiä
-
Andromedus
- Viestit: 1968
- Liittynyt: Su 06.10.2002 19:57
- Paikkakunta: Savonlinna, Itäisten arojen linnake
Sääntökysymyksiä
On se kumma että sain potkut työstäni vaikken mitään tehnyt.
Re: Sääntökysymyksiä
Warboss on Independent Character, joten siihen voi tulla osumia vain, jos siihen kohdistetaan hyökkäyksiä. Eli vihollinen jakaa hyökkäyksiään joko Warbossiin tai Nobeihin, nämä eivät kantaudu toisesta toiselle. Jos Nobeihin tulee vammoja, pitää poistaa figuja jos pystyy, eli jos tulee vaikka 3 vammaa, pitää poistaa yksi ja yksi ottaa yhden vamman. Ei voi antaa kolmelle yhtä vammaa.Andromedus kirjoitti: 1. Jos oletetaan että nobiryhmään tulee 5 woundia. Ryhmässä on 5 nobia ja warboss. Voiko örkkipelaaja jakaa woundit nobejen/warbossin kesken, niin että kukaan ei kuole, vai pitääkö poistaa yksi nobi joka 2 woundin kohdalla? En muista että tälläistä tilannetta olisi tullut vastaan, mutta kysyn silti.
Pääsevät juuri siihen kohtaan, minne oma liike riittää. Sitten lähitaistelussa katsotaan, ketkä ylettävä lyömään.Andromedus kirjoitti: 2. Lähitaistelusta...jos kaikki eivät pääse base contactiin, niin menevätkö he suoraan omien taakse(niiden jotka ovat basecontactissa) vai kahden tuuman päästä heistä ja loput heidän taakseen, jos he chargaavat?
Ei saa. Vihollinen chargaa, ja laittaa sääntöjen mukaisesti kiinni. Sitten susipelaaja tekee counterin, ja sitten lähitaistellaan.Andromedus kirjoitti: 3. Space Wolffit jos tekevät counterattackin, niin saako vihollinen siirrellä joukkojaan parempiin lähitaisteluasemiin, kuten susipelaaja voi?
Katsesuunnallahan ei jalkaväellä ole mitään väliä. Ampua saa vaikka selän taakse, mutta yleensä on tapana kääntää ukot siihen suuntaan, mihin meinaan ampua. Näyttää tyylikkäämmältä...Andromedus kirjoitti: 4. Voivatko perääntyvät joukot ampua taaksepäin jos he eivät katso siihen suuntaan?
Juuri tuossa tapauksessa re-group on vielä mahdollista. Normaali re-group ei kuitenkaan enää onnistu.Andromedus kirjoitti: 5. Kun yli 50% ryhmästä on kuollut, voivatko he epäonnistuttuaan moral-checkissä vielä re-groupata ja ottaa osaa taisteluun vielä mitenkään? Luultavasti tämä voisi onnistua jos vihollinen rynnäköisi näihin.
Ei voi, hull down (eli nykyään Obscured Target) on "vahvempi sääntö".Andromedus kirjoitti: 6. Jos ajoneuvo on hull-down, voiko tähän tehdä penetrating hittejä esim. meltagunilla. koska ap on 1?
Phil Kelly says "No!"
-
Andromedus
- Viestit: 1968
- Liittynyt: Su 06.10.2002 19:57
- Paikkakunta: Savonlinna, Itäisten arojen linnake
-
Brightstar
- Viestit: 1246
- Liittynyt: Su 15.12.2002 16:21
- Paikkakunta: Lahti
Juu. Indepent characterit lasketaan aina omaksi ryhmäkseen mitä tulee lähitaistelussa lyömiseen.Andromedus kirjoitti:Mielenkiintoista. Kiitos paljon. Selvensi selvästi.
Ai voiko Independet Charactereihin jakaa hyökkäyksiä vaikka he olisivat jossain ryhmässä mukana?
GW:n kotisivut ovat kuin diablo: joka kerta kuin aloitat uuden seikkailun niin sinulle on luotu uusi sattumanvaraisesti tehty labyrintti missä vielä suurinosa poluista ei edes johda mihinkään...
-
Andromedus
- Viestit: 1968
- Liittynyt: Su 06.10.2002 19:57
- Paikkakunta: Savonlinna, Itäisten arojen linnake
Hmm...entä jos on bodyguard?
Jos hyökkää independet characteriin ja tappaa tämän, sanotaan vaikka että aihettaa 4 woundia 2 woundin characterille, independet characterin kaverina on toinen ryhmä. Menevätkö 2 ylimääräistä woundia hukkaan vai kohdistetaanko ne toiseen ryhmään?
Jos hyökkää independet characteriin ja tappaa tämän, sanotaan vaikka että aihettaa 4 woundia 2 woundin characterille, independet characterin kaverina on toinen ryhmä. Menevätkö 2 ylimääräistä woundia hukkaan vai kohdistetaanko ne toiseen ryhmään?
On se kumma että sain potkut työstäni vaikken mitään tehnyt.
Re: Sääntökysymyksiä
Asia on suhteellisen monimutkainenAndromedus kirjoitti:Tässä pari kysymystä.
1. Jos oletetaan että nobiryhmään tulee 5 woundia. Ryhmässä on 5 nobia ja warboss. Voiko örkkipelaaja jakaa woundit nobejen/warbossin kesken, niin että kukaan ei kuole, vai pitääkö poistaa yksi nobi joka 2 woundin kohdalla? En muista että tälläistä tilannetta olisi tullut vastaan, mutta kysyn silti.
Puolustaja määrää keihin woundit laitetaan seuraavilla poikkeuksilla:
"When unit suffers wounding hits, each will affect a different model." s26 kappale 2.
Tulkitsen tätä sääntöä siten, että IC ei voi ottaa kuin yhden "woundin" kierroksessa. Paitsi tietysti, jos muita kohteita ei ole. Sääntö ei kuitenkaan toimi täysin mixed armour säännön ollessa voimassa.
"So its perfectly fair for a player to avoid taking casulties on heavy weapons or squad leaders if he doesn't wish to." s26 kappale 3.
Usein kuitenkin on niin, että puolustaja haluaa laittaa woundeja koviin johtajin. Sääntö sallii woundien levittämisen.
"When a unit contains several multiple-Wound models and those models take wounds, you must remove whole multiple wound casulties." s26 kappale 6.
Tämä sääntö estää woundien levityksen, jos ryhmässä on useampi kuin yksi nappula jolla on monta woundia. -> IC:t ovat huonompia muiden IC:den kanssa
"Characters who've joined a unit are considered part of that unit and so may not not normally be picked out as targets." s51 kappale 4.
Sääntö kieltää IC:den targetoinnin, mutta ei sitä että niihin ei voisi laittaa woundeja.
Palatakseni alkuperäiseen kysymykseen...
Koska Warbossin Nobi joukkueessa on monta "multiple-Wound" otusta, ei puolustaja pysty levittämään woundeja. Mixed Armour kikkailulla tämä on kuitenkin mahdollista.
Jos Warboss olisi slugga boyz mobissa, puolustajalla on mahdollisuus "levittää" 1 woundi per kierros Warbossiin.
Oulun Höyryliiga Ropeconissa (taas). Katso raportti ja kuvat!
Re: Sääntökysymyksiä
Kannattaisi myös mainita että tämä sääntö on vain ampumista koskeva. Lähiksessä toimitaan toisin.Tanan kirjoitti:"Characters who've joined a unit are considered part of that unit and so may not not normally be picked out as targets." s51 kappale 4.
Sääntö kieltää IC:den targetoinnin, mutta ei sitä että niihin ei voisi laittaa woundeja.
"Characters are treated as a separate unit when resolving close combats, following normal rules for multiple combats." (sivu 51, The Assault Phase)
Kyseinen osa sisältää myös muita asiaan vaikuttavia sääntöjä/tarkennuksia, mutta en ryhdy koko kappaletta lainaamaan tänne.