"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Turhat yksiköt.

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
Ka'tala
Viestit: 130
Liittynyt: Ke 09.04.2003 17:32
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Ka'tala »

Sanon tähän väliin että 12 TK "heavy" cavalrya on pelottava ratkaisu. Halpaa cavalrya joka saa rivit, massan, lipun ja aiheuttaa vielä pelkoa!
dark-killer
Viestit: 68
Liittynyt: La 03.01.2004 17:43
Paikkakunta: Joroinen

Viesti Kirjoittaja dark-killer »

Da Boss kirjoitti:Itse voisin uhrata pienen yksikön flakelantteja, siihen tarkoitukseenhan ne yleensä otetaan. Koska ei sillä ws2:lla tehdä paljoakaan tuhoa. :)
Eihän noita kukaan raaski edes ampua :D
(panosten hukkaa)
"Whitout pain there can be pleasure, whitout evil there can be no good."
Moukku
Viestit: 292
Liittynyt: La 21.12.2002 23:09
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja Moukku »

Minun armeijassa ei ole koskaan ollut, eikä koskaan varmaan tulekaan olemaan uhrattavia yksiköitä, johtuen siitä, että pelaan High Elveseillä. Niillä kun vain ei ole yksinkertaisesti niitä halpoja yksiköitä. Shadow warrioreja ja kotkia ei lasketa :D
Siis käytä KUUKELIA äläkä kysele tyhmiä kysymyksiä.
fury
Viestit: 148
Liittynyt: Ma 31.05.2004 15:19
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja fury »

Ja sitten on olemassa 72:n pisteen fast cavalryä (5 kpl), joka aiheuttaa fearia. Näillä voi kipittää ympäriinsä ja ammuskella paljasjalalle sattuneita velhoja, napsia lentäviä heikkoheikkejä (fell battejä, ym), houkutella khornelaisia ja muita frenzyttäjiä, tai vaikkapa vallata quartereita.

Monikäyttöinen unitti, joka on olemassa vain, koska se on niin "expendable" - ei tunnu missään, jos moinen mäjähtää luusoosiksi, mutta voitettavaa on paljon.
Ostetaan Tomb Kings sekä Eldar -figuja. Laita YV:tä.
anemi
Viestit: 329
Liittynyt: To 04.09.2003 01:22

Viesti Kirjoittaja anemi »

Ai niin. Tuli lisäystä ensimmäiseen viestiini tässä ketjussa.
Calengon muistutti Shadow Warrioreista, joista kyllä voi tehdä yksikön, jonka menettäminen (uhraaminen) ei tuota niin paljoa tunnon tuskia. Nämä veikkoset, kun eivät kuulu varsinaiseen armeijaani, vaan ne ovat lähinnä kullanhimoisia palkkasotureita, jotka eivät niinkään perusta kunniasta. Ne ryökäleet eivät edes suostu pukeutumaan vaaleanpunaiseen sotilaspukuunsa, vaan pitävät päällään omat töykyiset ja tummat rytkynsä, jotka eivät millään muotoa sovi armeijani ilmeeseen. Kyllähän heidänkin menettäminen sinänsä ikävää on, mutta he tietävät riskit... :D
Haltiajalkaväen wannabe Jeanne d'Arc on jälleen täällä...
Pelätkää, se saattaa purra... tai itkeä...
Avatar
Luna
Viestit: 219
Liittynyt: To 23.09.2004 20:10

Viesti Kirjoittaja Luna »

Itse käytän myös ellyrioneita usein uhrattavina.. tai siis fast cavalryn tapaan houkuttelemassa viholliset kimppuunsa, mutta miten aina onnistun fleeaamaan niin vähän? :( lähes joka kerta itse kuolevat, mutta ainakin tekivät työnsä kunnialla :)
Avatar
Tunkiokuningas
Viestit: 154
Liittynyt: Pe 19.03.2004 22:16
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Tunkiokuningas »

Da Boss kirjoitti:ei sillä ws2:lla tehdä paljoakaan tuhoa. :)
Tuo on aika totta. Riippuu tieyenkin noppatuurista, mutta kun kaltaiseni huono- onninen pelaaja heittää noppaa ja ukolla on kahden WS ja sillä pitäisi sitten osua. Ei ole helppoa. Itse kerään TK:ita ja niillä se vasta onkin mukavaa huiskia kun joka perussoltulla on tuo kyseinen WS 2 ;S
anemi
Viestit: 329
Liittynyt: To 04.09.2003 01:22

Viesti Kirjoittaja anemi »

Kyllähän sillä Flagellanttien WS2:lla tekee hyvinkin tuhoa aikaan WS4-joukkoja vastaan, mutta kohtuullisen monella eliitillä se on jo viisi. Noita vastaan sitä voi hyvinkin sanoa huonoksi. Mutta läheskään kaikilta armeijoilta ei noin hyviä taitoja löydy muilta, kuin charactereilta.
Mutta kyllähän se kaksi hyökkäystä ihan mukavasti kompensoi vähän huonompaa asetaitoa osumisessa, samoin kuin tekee toughness neljä niihin osuttaessa.
Haltiajalkaväen wannabe Jeanne d'Arc on jälleen täällä...
Pelätkää, se saattaa purra... tai itkeä...
Peace
Viestit: 624
Liittynyt: Su 20.04.2003 21:50
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Peace »

Rishadan kirjoitti:mun mielestä turhin unitti on Tomb kingien heavy cavalry jolla ei yksinkertaisesta tee mitään
Minimi unittikoko on luonnollisesti jo tässäkin topicissa mainittu 12 jolla alkaa jo kummasti tehdä jotain. (tosin olen kyllä pyöritellyt toisenlaistakin teoriaa aiheesta - kokeilkaapa montako 5:n unittia joista parille liput saatte 2000 pisteeseen täydellä magialla.) Yksi spelli läpi niin liike on maksimissaan 8"+16"=24" vuorossa - flänkitkin alkavat aukeamaan kummasti. Kuka haluaa US>=24 fear causereita flänkkiinsä...minäminäminä.
Eternity's a scary thought.
I mean - where it's going to end?
Avatar
Iceman
Viestit: 2013
Liittynyt: Pe 31.05.2002 10:07
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Iceman »

Miten yksikkö, minkä tarkoitus on suojella moninverroin kalliimpaa on turha? Miten character, mikä estää tuhoisien spellien hoiton, on turha? Turhaa on sellaiset yksiköt, joita pelaajat ei edes viitsi siirtää, koska ei tiedä miten yksikköä käyttäisi, muttei viitsinyt tulla pelaamaan 1500 pisteen listalla. Tehoja jahdattaessa useitakin yksiköitä voidaan leimata turhiksi, mutta siistien figujen tms. syyn vuoksi ihmiset käyttävät ja hyvä niin, muuten voitaisiin ennen turnausta antaa valmislista, millä kaikki pelaavat, siis vielä sitä yhtä ja samaa rotua.
"I reject your reality and substitute my own!"
Adam Savage
bluebluesky
Viestit: 471
Liittynyt: Ke 26.02.2003 09:39
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja bluebluesky »

JarLoz kirjoitti:Minä pelaan slayer cultilla. Perusäijälläni on T4, I2 eikä minkäänlaista savea. Olenko tehnyt yksiköistäni sellaisia, ettei niiden kuoleminen hirveästi kirpaise? No totta helvetissä. :)

Mielestäni se, että yksiköitä voi uhrata paremman huomisen eteen tekee armeijasta joustavamman, kuin sellainen jossa yhdenkin yksikön menetys rampauttaa suuren osan armeijasta (niin kutsuttu "Kaikki munat samassa korissa"-efekti).
Yksi muna saa riittää, kuhan se on tarpeeksi iso :).
Wizard Lord
Viestit: 142
Liittynyt: Ti 15.06.2004 11:15
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Wizard Lord »

Yksiköiden uhraaminen on turhaa, vaikka ne olisivat scaven slaveja. Tälläisillä heikommilla yksiköillä on hyvä sitoa vihollisia ja laittaa toinen rykmentti vihollisen kylkeen. Heikompi tai halvempia voi käyttää siiis vihollisten pysäyttämiseen tai niillä voi johtaa vihollisia ansoihin.
Mikään yksikkö ei siis ole täysin turha. (toiset ovat vain turhempia, mutta se ei tarkoit että ne olisivat täysin turhia)
Put your trust in stone and iron - stone and iron have always been true friends of the dwarfs.

You can feel thousends of deaths by fearing one.
Lassek
Viestit: 3315
Liittynyt: Ma 05.07.2004 21:04

Viesti Kirjoittaja Lassek »

-> Wizard Lord:
Uhraaminen ei todellakaan ole sama kuin tapattaminen. Uhraamiseen sisältyy yksikön tuhoutumisen lisäksi oman aseman (merkittävä) paraneminen tai vastustajan aseman huonontaminen.

Klass. esim.:
1. Khorne-ritarit juoksevat metsään tappamaan skirmaavia bowmenejä, menettäen pari vuoroa tehokasta työaikaa.
2. Witch elffeille syötetään lurkkijousimiehet, witch elffit overrunnaavat hautakaartin viereen. Hautakaarti kääntyy ja chargaa flankkiin.
Heksa
Viestit: 109
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:39

Viesti Kirjoittaja Heksa »

Siis pelissähän ei ole turhia yksiköitä, koska kaikilla yksiköillä voi tehdä jotain mutta se mitä niillä tehdään on eriasia.
Esim. halpojen fast calavary yksiköiden uhraus ei ole pahakaan juttu mutta se että tapattaa armeijansa täysin ilman mitään järkevää syytä on jo melkein peli taidon puutetta. (siis ei millään pahalla)
Wow miniatyyrejä aika pitkän tauon jälkeen
Tissimato
Viestit: 35
Liittynyt: Ma 01.03.2004 21:32

Viesti Kirjoittaja Tissimato »

Juustomies kirjoitti:Esim. halpojen fast calavary yksiköiden uhraus ei ole pahakaan juttu mutta se että tapattaa armeijansa täysin ilman mitään järkevää syytä on jo melkein peli taidon puutetta. (siis ei millään pahalla)
Ai melkein? :) Minkähänlaisen järkevän syyn keksit koko oman armeijan tapattamiseen warhammerissa (jos nyt joitain kampanjoita ei oteta huomioon)?
Heksa
Viestit: 109
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:39

Viesti Kirjoittaja Heksa »

no siis olen kyllä nähnyt aika omituisia rynnäköitä joissa ei ole mitään oikein mietitty (siis peli taidon puutetta =).
Mutta ehkäpä ainoa kerta kun joku on armeijansa on tapattanut ilman järkeviä syitä taisi olla eräs peli skaveneita vastaan taisi olla lähinnä oman armeijansa tapattamista. Ensin vastustajalla oli kenraalinsa plague monkkien keskellä jotka sitten tekevät minkätahansalaisia itsemurha iskuja (ne koulivat vuorolla 2 =) jonkä jälkeen kaverin loppu armeija vain sitten marssi eteenpäin kuolemaansa ilman mitään ideaa loppupelissä.(Kaverilta loppu ehkä peli into kesken)

Elikkä pelissä ei taida olla mitään muuta syytä kuin peli taidon puute armeijansa tapattamiseen, ellei se syy ole niin kiero että, sen ymmärtämiseen tarvitaan jonkin asteista hulluutta.
Wow miniatyyrejä aika pitkän tauon jälkeen
anemi
Viestit: 329
Liittynyt: To 04.09.2003 01:22

Viesti Kirjoittaja anemi »

Peli-innon loppuminen tekee kaikista yksiköitä turhia. Tuo on muutamaan kertaan huomattu. Jos mikään ei suju (lähinnä nopanheitot), niin silloin tulee monella vietyä joukot huonoille paikoille, tai suorastaan tapettaviksi, että peli vain loppuisi nopeasti. Itsekin olen tuota kerran, pari tehnyt... :(
Haltiajalkaväen wannabe Jeanne d'Arc on jälleen täällä...
Pelätkää, se saattaa purra... tai itkeä...
The Boss
Viestit: 493
Liittynyt: Ti 18.05.2004 08:00
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja The Boss »

anemi kirjoitti:Minulla ei käytännössä koskaan ole yksikköä, jonka menetys ei kirpaisisi. High Elfit ovat yksinkertaisesti niin kalliita, ettei niistä huvita tehdä uhrijoukkoja.

Eikä uhrattavien yksiköiden tekeminen ole tyylin mukaista! Jokaisen helfin henki on tärkeä, eikä niitä sovi tapattaa minkään vuoksi! Kotkat sopisivat hyvin uhritarkoitukiin, mutta eihän niin jaloja ja älykkäitä eläimiä (paljon saastaisia hevosia kuninkaallisempia ovat :D ) voi viedä surman suuhun!
Tuo on totta, hmmm... haitta vai hyöty puoli...? No edelleen en uhraisi empirellä juuri muita kuin flakelantteja, ja niitäkin vain hyvään tarkoitukseen eli kovan yksikön pidättelemiseen kunnes ratsuväki saapuu :D !
"See, this is problem with terrorist, they never care about other peoples schedule."
-Arnold
fury
Viestit: 148
Liittynyt: Ma 31.05.2004 15:19
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja fury »

Mainitsiko joku Skeleton Heavy Horsemenit?

Jos saisin moisille HEAVY armorin ja ehkä BARDINGIN, saattaisin löytää käyttöä. Jopa spearin kanssa. Mutta S4 (WS 2) chargatessa ja armor saven kaltainen eivät oikein nappaa. Tarjolla on halpaa fast-cavalry kuraa, joka ajaa cavalryn roolin heavyjä paremmin. Toki heavyt saavat vaikkapa sen undying legion -lipun, ja näistä saa tuolla tapaa goblininsurman kehitettyä.
Ostetaan Tomb Kings sekä Eldar -figuja. Laita YV:tä.
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Da Boss kirjoitti:No edelleen en uhraisi empirellä juuri muita kuin flakelantteja, ja niitäkin vain hyvään tarkoitukseen eli kovan yksikön pidättelemiseen kunnes ratsuväki saapuu :D !
En vain ymmärrä, mitä järkeä on uhrata 120+ pisteen Flagellanttiryhmä, kun voi uhrata n. 50 pisteen detachmentin.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Taktiikat”