"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Reroll vastustajan vuorolla

Warhammer FB -pelin säännöt ovat yleensä hieman tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Avatar
Teral
Viestit: 81
Liittynyt: Su 20.06.2004 22:30
Paikkakunta: Oulu

Reroll vastustajan vuorolla

Viesti Kirjoittaja Teral »

Eli onko mahdollista käyttää rerollia vastustajan vuorolla?

Esimerkkinä dwarf runesmith jolla spelleater rune ja rune of luck. Jos spellin tuhoutumisheiton kämmää, voiko käyttää rune of luckin (1 reroll) ja rerollata?
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Viesti Kirjoittaja Grond »

voi.
Avatar
Blackguard
Viestit: 1568
Liittynyt: La 28.02.2004 09:40
Paikkakunta: Heinola - Porojen Maa

Viesti Kirjoittaja Blackguard »

Mutta Second Signihan ei toimi kuin omalla vuorolla??
"Jazz on imperialistien ideologinen ase vallankumouksellisten kansojen degeneroimiseksi." - Kim Il Sung
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Viesti Kirjoittaja Grond »

Amul toimii, kuvauksensa mukaan, kyseisen oman vuoron loppuun asti. Eli ei toimi vastustajan vuorolla. Rune of Luck (Warpstone Charm jne reroll-esineet) antaa re-rollata minkä tahansa kantajansa nopan - eli millä vuorolla tahansa.
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Second sign toimii vastustajan vuorolla, jos sen saa loitsittua vihollisen vuoron aikana (esim. sillä yhdellä mistcast tuloksella). Second sign toimii _vuoron_ loppuun asti (nus, nus).
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Viesti Kirjoittaja Grond »

Murhe kirjoitti:Second sign toimii vastustajan vuorolla, jos sen saa loitsittua vihollisen vuoron aikana (esim. sillä yhdellä mistcast tuloksella). Second sign toimii _vuoron_ loppuun asti (nus, nus).
Kyllä, tuo tietenkin unohtui. Olikin arvattavaa, että joku kaivaa sen ainoan poikkeuksen sääntöön esille. Yllätys olikin, kuka sen teki.

Ja selostetaan nyt samaan syssyyn että Örkkien Mork Save Us toimii samoin, niin kukaan ei ala siitä kertoilemaan. Ja olikos vielä muita? Orange Fire taisi olla RIP, joten sen kanssa ei tarvitse leikkiä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Säännöt”