"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Beastmenejen taikakalu "The Goretooth"

Warhammer FB -pelin säännöt ovat yleensä hieman tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Avatar
Ilkeapikkuperkele
Viestit: 1222
Liittynyt: Su 16.02.2003 16:20
Paikkakunta: Kuopio

Beastmenejen taikakalu "The Goretooth"

Viesti Kirjoittaja Ilkeapikkuperkele »

Mietin tässä, että Goretooth vaihtaa yhden shamanin heittämistä loitsuista Bear Angeriksi... (toivottavasti pysytään tekijäoikeus asioiden rajoilla) ja tekee muuta kivaa charrulle.

Tässähän ei sinänsä ole mitään vaikeaa, mutta tarvitseeko vastujalle ilmoittaa tästä loitsun vaihtumisesta? Jos täytyy, se sinänsä heikentää tätä taikakalun yllätyksellistä voimaa...

Joku viisaampi siis kertokoon. :D
The Captain kirjoitti: Vittuilun määrä maailmassa on muuttumaton vakio.
Janson
Viestit: 657
Liittynyt: Su 17.11.2002 11:29
Paikkakunta: Ylivieska

Viesti Kirjoittaja Janson »

Jaa-a. Eipä sitä oikein siinä sanota. Veikkaisin kyllä että pitää, koska loitsut eivät muutenkaan ole mikään salaisuus. Tai sitten voit sanoa vastustajalle tyyliin "tämä loitsu vaihtuu erääseen toiseen".

EDIT: Näin tarkemmin ajateltuna loitsujen vaihtuminen pitäisi kyllä varmastikin sanoa vastustajalle ja koska kukaan tuskin pelaa salaisilla armeijakirjoilla vastustaja käsittää kyllä mikä esine beastmaneilla aiheuttaa kyseisen vaikutuksen
Eraphion
Viestit: 1074
Liittynyt: Ma 21.07.2003 17:46
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Eraphion »

Taikaesineet on salaisia kunnes niitä käytetään että siinä vaiheessa kun sen teet, vihjaat siitä vastustajalle ja that's it.
Eye is green.
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Eraphion kirjoitti:Taikaesineet on salaisia kunnes niitä käytetään että siinä vaiheessa kun sen teet, vihjaat siitä vastustajalle ja that's it.
Ja ensimmäisen kerranhan käytät esinettä vaihtaessasi jonkin taioistasi Beast's Angeriin.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Säännöt”