juu, ostin vallejon maaleja, ja niistä tulee minulle ainakin sellainen kalvomainen/kiiltävä jälki (ultramerine blue, sehän kiiltää niin että silmiä häikäisee).
onko tämä normaalia vai olenko erilainen?
niin ja jos muilla on ollut samoja huolia niin miten olette päässeet niistä eroon?
KousaCreations kirjoitti:juu, ostin vallejon maaleja, ja niistä tulee minulle ainakin sellainen kalvomainen/kiiltävä jälki (ultramerine blue, sehän kiiltää niin että silmiä häikäisee).
onko tämä normaalia vai olenko erilainen?
niin ja jos muilla on ollut samoja huolia niin miten olette päässeet niistä eroon?
kiitän etukäteen
-KC and the sunshine band
Hmm melkeen mitkä vaan maalit kiiltää jonkun verran ja kuivuu sellaseks rasvasen näköseks jos niitä laittaa paksuina kerroksina. Kai ohensit sitä sun maalia. Yleensä tollasissa pohjaväreissä kannatais käyttää sellasta 50% vettä 50% maalia suhdetta. Jotain kiiltoja ja reunoja voi maalata paksummallaki.
no kun se on niin litkua jo luonnostaan niin en usko että sitä kannattaa ohentaa...enempää, muuten se olisi washi.
mattalakkaa olen etsinyt mutta en ole löytänyt mistään...
Kai ravistit eläimellisesti sitä purkkia ennen kuin laitoit paletille? Etenkin jos purkki on ollut pitkään käyttämättä kannattaa ravistaa melkosesti.
Vallejon Game colorit ovat kyllä litkumpia kuin modelit, mutta kyllä mä ainakin jokusen verran sinne vettä lisäisin.
EDIT: Talenssin mattalakka on oikein hyvää. Sitä voi hankkia Helsingistä ainakin Temperasta, Uudenmaankadulta. Tosin spraypurkilla on hintaa n. 20€, eli kohtuu suolasesti.
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
400ml (saman verran taitaa olla normaalistikin spray-purkeissa) ja haisee muuten julmetun pahalle, mutta onkin melkosen hyvää kamaa (ainakin näin olen kuullut ja niis paris figus, joissa olen tota käyttänyt olen ollut tyytyväinen tulokseen).
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
Aa niin joo meinaat varmaanki vallejo game coloria. Monet niistä väreistä kiiltää ihan itestään. Niin joo ja kannattaa sitä game coloriaki ohentaa vaikka se on purkista tullessa aika litkua jo... Mjooh eli jos haluat käyttää noita värejä niin suosittelen hankkimaan tota mattalakkaa. Ite oon ratkassu ongelman niin että en käytä noita juuri ollenkaan , citadel ja model color on paljon parempia.
ravistettu on, mutta kun katsoin putelin takana olevaa tekstiä, siinä luki läpikuultavaa vesiliukoista maalia(?) , niin ja se läpikuultavaa oli yritetty yliviivata tussilla jokaisessa putelissa....mitäköhän sotataidon pojat yrittää...
mutta jooh, koetan lisätä pikkasen vettä vielä tavaran sekaan jos se auttaisi, ravistaakkin voin vielä enemmän jos ssekin vielä auttausi lisää.
myydäänkös vallejon model coloria fantsuissa?
Hyvin yksinkertainen kysymys - Game vai Model Color? Kiistaa olen kuullut molempien paremmuudesta, mutta selkoa en ole saanut. Sotataidossa myytäisiin Game Coloria...
Ai niin, mitäs nämä ovat (puhetta olen kuullut):
- "Smoke Wash" tjsp.
- Jokin metallisävy jota sekoitetaan muihin väreihin (esim. haluat vihreää metallia figuusi - sekoitat tätä ainetta ja vihreää maalia)
Molemmat. Kaikki. Tai ei kaikki. Vain parhaat. Kaikista. Vallejoista ja noista.
Smoke wash on vähän samanlaista ku inkki, mut ei läheskää. Jotkut tykkää. Jotkut ei. Jotkut on siltä väliltä. Ja jotkut ei vaan välitä.
Ja se metallimaali on metal medium. Kuulemma ihan hyvää. Maalia.
And they wonder how he dealt with stress so well..
Smoke on laimennettua maalia, muttei nyt kuitenkaan ihan washiakaan.
Sillä on mukava tehdä likaisuutta. Omissa figuissani toimii kuin tauti ja käytän sitä aika paljon, mutta toisaalta jotkut karttavat kuin ruttoa saatuaan jonkun mallinsa pilalle.
Smoke kuuluu Vallejon Model Colour -sarjaan.
Game colourissa on Smokey Ink -niminen pötti, en sitten tiedä eroaako tämä Modelin smokesta minkä verran. Itse käytän Model Colourin Smokea, lähinnä metallien kanssa kikkailuun mutta silloin tällöin myös muuhunkin.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Toi smokey ink on IMO aika kakspiippunen juttu. Ite käytän sitä, kuten jullevikin, metallien kanssa kikkailuun. Toimii aikasen erittäin hyvin, ja tulee just hieno kulunut/sotkunut/likanen vaikutelma. Tosin olen kohdannut sen kanssa hieman ongelmiakin, eli toisin sanoen smokey ink (tm) näyttää rakeiselta figun pinnalla, eikä ollenkaan tasaselta. Luulisin siis, että noilla voi ollakin jotain eroa, kun niitä nyt jotkut ylistävät ja jotkut haukkuvat.
Nostradamus kirjoitti:Toi smokey ink on IMO aika kakspiippunen juttu. Ite käytän sitä, kuten jullevikin, metallien kanssa kikkailuun. Toimii aikasen erittäin hyvin, ja tulee just hieno kulunut/sotkunut/likanen vaikutelma. Tosin olen kohdannut sen kanssa hieman ongelmiakin, eli toisin sanoen smokey ink (tm) näyttää rakeiselta figun pinnalla, eikä ollenkaan tasaselta. Luulisin siis, että noilla voi ollakin jotain eroa, kun niitä nyt jotkut ylistävät ja jotkut haukkuvat.
No kyllä toi model color smokeki näyttää rakeiselta. Ite käytän pelkästään noita gw:een inkkejä, kun on ollu sen verran huonoja kokemuksia vallejon inkkien kanssa. Jotkut on puhunu käyttävänsä vallejo model airia inkkauksiin ja läpikuultavaan maalaukseen, en siitä tiiä sen enempää mutta vois olla suht hyvä vaihtoehto inkeille.
KousaCreations kirjoitti:ravistettu on, mutta kun katsoin putelin takana olevaa tekstiä, siinä luki läpikuultavaa vesiliukoista maalia(?) , niin ja se läpikuultavaa oli yritetty yliviivata tussilla jokaisessa putelissa....mitäköhän sotataidon pojat yrittää...
mutta jooh, koetan lisätä pikkasen vettä vielä tavaran sekaan jos se auttaisi, ravistaakkin voin vielä enemmän jos ssekin vielä auttausi lisää.
myydäänkös vallejon model coloria fantsuissa?
Se sana läpikuultava on yliviivattu ostitpa vaikka sitten fantsusta tai sotataidosta. Voi olla että siinä on joku virhe.
Joka tapauksessa ei mulla ole ollut kyllä yhtään mitään ongelmia game color maalien kanssa. Niitä pitää vaan vähän ravistella, eikä niitäkään ny tarte vatkata puolta tuntia. Se on ranneliikkeestä kiinni.
Jotkut game colorin maalit voi kyllä kuulemma olla kiiltäviä kuivuttuaan mutta en ole itse niihin törmännyt. Toisaalta onhan noita muitakin maalivalmistajia jos joku vallejon maali ei miellytä.
Itselläni on sitä vallejo GC-sarjan smokey inkkiä ja omasta mielestäni GW:n brown inkki on hieman parempaa, tosin hintavampaa.
Modern cars - they all look like electric shavers.