"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Pursuit kymysys.

Warhammer FB -pelin säännöt ovat yleensä hieman tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Razgul
Viestit: 45
Liittynyt: Ma 06.12.2004 11:46

Pursuit kymysys.

Viesti Kirjoittaja Razgul »

Mitä sillon tapahtuu ku on pakeneva unitti joka on fleeannu viime omalla vuorolla combatista mutta vastustajat ei saanu kiinni mut sit niitten seuraavalla omalla vuorolla chargeaa siihen fleeaavaan unittiin? Älyskö kukaan? :D
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Eli siis rynnäköidän jo valmiiksi pakenevaan yksikköön? jos tarkoitit tuota, niin yksikkö vastaa automaattisesti Flee-reaktiolla ja pakenee poispäin rynnäköijästä. Rynnäköijä liikkuu normaalilla rynnäkköliikkeellä. Jos pakenija jää alle, niin tuhoutuu ja jos ei, niin Failed charge/Redirect.
Viimeksi muokannut Ropetus, Ke 08.12.2004 17:08. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Jos pakenevaan yksiköön chargetetaan, yksikkö jatkaa välittömästi pakenemista (sen voi ajatella esim automaattisena flee -charge reaktiona). Jos hyökkäjä yltää (chargeliikkeellään - hyökkäjää ei heitä mitään noppia) yhä yksikköön, siirtyy se chargematkansa verran kohti pakenevaa yksikköä tuhoten yksikön. Jos charge ei yllä, tulee failed charge.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Razgul
Viestit: 45
Liittynyt: Ma 06.12.2004 11:46

Viesti Kirjoittaja Razgul »

Ok. Kiitoksia. Meni viime taistelussa sit vähän väärin... :) Ens kerralla tiiän.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Ensi kertaa ajatellen myös seuraava ohje voi olla hyödyksi:

http://forums.sotavasara.net/viewtopic.php?t=10830
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Säännöt”