"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Oma luomus: Chaos Warband

mEnths
Viestit: 110
Liittynyt: Ke 24.03.2004 15:21
Paikkakunta: Helsinki

Oma luomus: Chaos Warband

Viesti Kirjoittaja mEnths »

--Tähän tulee uusi kun saan kunnollisen hiottua!--
Viimeksi muokannut mEnths, Ti 05.10.2004 14:51. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
mEnths
Viestit: 110
Liittynyt: Ke 24.03.2004 15:21
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja mEnths »

Kommentteja?
Malkuth
Viestit: 2059
Liittynyt: La 02.10.2004 15:18

Viesti Kirjoittaja Malkuth »

Aika reippaasti liian kova tuo on verrattuna virallisiin warbandeihin. Chaosmarkit vain pomolle, ja Tzeenchin mark erilaiseksi, missään warbandissa ei pitäisi olla (ainakaan alussa) useampaa velhoa. Tuo Chaos Warriorin Steed on aivan liian halpa, eikä sitä perus Mordheimissa edes tarvita, Empire in Flamesissa enemmän. Statit ja hinnat tuntuisi olevan aika kohdallaan, paitsi initiativeja pitäisi pudottaa yhdellä kautta linjan. Hiukan kyseenalaista on myös, tarvitseeko nuo enää mitään Trollia tai Spawnia, kun jo Chaos Warriorkin on Mordheimin normaaliin soturiin verrattuna aika monsteri.

Mordheimin virallisten sivujen Lustria vaihtoehtosettingistä löytyy Norse Marauder Warband, jota kannattaa vilkaista jos et vielä ole sitä tehnyt.

Ihan kehityskelpoinen varmaan, mutta tässä vaiheessa reippaasti over powered, mahdollisesti jo teemaltaan sellainen, ettei siitä tasapainoista voi saadakaan.
Ar-Senator
Viestit: 1049
Liittynyt: Ma 17.11.2003 16:00
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Ar-Senator »

Chaos warrior yhteen woundiin, shamaanin voisi tiputtaa, jos tahtoo velhon saa ottaa tzeentchin merkin. Chieftaineilta myös kaaosmerkit pois, merkkien hintaa ylöspäin, khornen merkille frenzy ja loitsuimmuniteetti, jonkinlainen systeemi, että kokemuksen myötä voi saada merkkejä muillekin sankareille, mutta siihen sisältyy jonkunlainen riski. Peikko pois. Steedioptio pois tai hintaa reippaasti ylös. Nämä nyt tuli ensivilkaisulla mieleen.
Me ei olla kotipoikia
Kysykää vaikka meidän äideiltä
Avatar
Druzhina Captain
Valvoja
Viestit: 1835
Liittynyt: Ke 13.11.2002 13:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Druzhina Captain »

Ehdottaisin, että ottaisit jonkin virallisen (mielummin sääntökirjasta) jengin ja muokkaisit sitä uuteen uskoon. Tuo ei ole missään nimessä pelikelpoinen jengi.

Yleisesti ajatellen Mordheimin tapahtumat sijoittuvat vuoteen 2000, jolloin maagia Empiressa oli vielä alkutekijöissä eikä sitä kuuluisaa sotaa War Against Chaos vielä käyty. Joten myös kaaoksen voimat Empiressa eivät ole niin laajasti edustettu. Johtuen näistä seikoista jättäsin markit kokonaan pelin ulkopuolella, 4-5 erikoisominaisuutta (skill) on enemmän kuin tarpeeksi. Voi näitä tietenkin nimetä markeiksi, mutta silloin tekisi vain pari per mark eikä sallisi niiden sekakäyttöä.

SPAWNin kannattaa unohtaa kokonaan! Jos yrität tehdä siitä pelikelpoisen (siis Mordheim-pelikelpoisen), se ei ole enää spawn, mutta jos teet sitä mahdollisimman lähelle oikeata spawnia, siitä tulee reilusti ylitehoinen. Käytännössä se voi tuhota yksin koko jengin.

Kuten jossain toisessa viestissä joku on jo ehdottanut, jengin kannattaa tehdä marauder pohjasta, eli Chieftain on johdolla, sillä on yksi championi, yksi shamaani, sekä pari räkänenää. Henchmeneiksi riviwarriorit sekä jotain eliittia, hunterit on hyvä valinta.

Houdit ovat hintaansa nähden liian tehokkaita. Jos niitä vertaa tribewarrioreihin, niillä on liian hyvä M ja parempi I ja ne aiheuttavat pelon, kaikki muut statit ovat samat. Houndit eivät tietenkään käytä varustuksia eivätkä opi mitään, mutta silti ne ovat liian halpoja. Itse antaisin niille vain M6, rajoittaisin max määrä 5 sekä hinnaksi laittaisin 40 GC. (BTW Mordheimissa ei ole pointteja vaan Golden Crown - GC).

Chaos warrior on kova, sen kyllä kuuluu olla sellainen, muttei Mordheimissa. Sellainen ukko on liian tehokas siihen. W ja A 2 on liikaa. Itse jättäisin sen kokonaan pois.

Varustuslista kannattaa myös tehdä ja jakaa sitä eri ryhmiin: huntereilla on eri varustus kuin tribemiehillä.

Mikä on jengin maksimi koko? Jos teet eliittijengi, niin 12 on maksimi, muuten 15. Mikä on aloitus exp kullakin herolla? Miten Rölli vaikuttaa jengin raitingiin? Muuten mihin Rölli tarvitse rahaa eihän se voi syödä sitä? Sille kannattaa keksiä parempi selitys.

Markeista vielä sen verran, että jos kuitenkin meinaa niitä käyttää, kannattaa keksiä jotain parempia kuin pelkät statsboonukset. Niin ja mikä on muuten chaos warriorin sekä Röllin maxit? Vai voiko rölli kerätä kokemusta? Senhän täytyy olla iso ja tyhmä.
A chaos warband can not hire units.
Mitä nyt tämä tarkoittaa?

Vielä kerran ehdotan ottaa vaikka Middenheim jengin, korvaa yhden championin shamanilla (warlock stateilla), vaihda nimet ja mieti, mitä muuta haluaisit muuttaa, poistaa tai lisätä. Muokkaa varustuslistaa, keksi omat skillit ja mahdollisesti oman loren. Kannattaa aloittaessa tehdä alitehoisen jengin ja sitten miettiä millä siihen saa lisää tehoa. Yleensä jengiin (varsinkin pahaan ;) ) on helpompi lisätä tehoa kuin vähentää sitä.
mEnths
Viestit: 110
Liittynyt: Ke 24.03.2004 15:21
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja mEnths »

Ok... kiitoksia kommenteista ja lista haiskahtaa vähän, koska olen mahtavan 2 peliä mordia pelannut sekä säännöt yms. vielä vähän hakusessa. Luonpas kokonaan uuden. Kittoos
gobliini
Viestit: 352
Liittynyt: Pe 16.08.2002 22:10
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja gobliini »

Itse tein myös kaaos porukan. En tuota listaa nähnyt kun näköjään uusi versio tulossa mutta omastani...

Armeijassa ei ole muita kun heroja joita ei kuitenkaan 6 enempää. Tästä johtuen jokainen on luonnollisesti aikamoinen "kilipää". Aloitukseen sain kasaan 4 tyyppiä.

Peleissä menestys nyt on vähän mitä on. Eiväthän nuo tyyppini kuitenkaan kokonaista armeijaa teurasta.

Pieni esimerkki siitä millaisia mörköjä nuo ovat...
Chosen warrior (poppoon johtaja)
190gc.
M4 WS5 BS3 S4 T4 W2 I5 A3 LD10
Automaattisesti saa chaos armourin joka on käytännössä sama kun FB:ssä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Mordheim”