"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

kuinka kukistetaan ogre kingdoms?

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
kaaos-soturi
Viestit: 327
Liittynyt: Pe 05.11.2004 22:12

kuinka kukistetaan ogre kingdoms?

Viesti Kirjoittaja kaaos-soturi »

tiedän että armeija on vasta tullut/tulossa, mutta mitäköhän taktiikoita näin yleensä lähtis kehittelee niit vastaa (millä armeijal vaan), niiden koko armeija kun on sellasii kestävii teurastajii (lukuun ottamatta gnobbei)
Viimeksi muokannut kaaos-soturi, Ke 15.12.2004 17:59. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Lantty
Viestit: 180
Liittynyt: Ti 27.04.2004 19:53

Viesti Kirjoittaja Lantty »

Minä lähtisin flänkkimään nopeallaratsuväellä ja joillain scouteilla ja vastaavilla.
Ps. Ne on Gnoblareita eikä mitään "snobbei"! ;)
"Arseniikki on vahva mauste, joka voi helposti pilata koko päivällisen." - Jeanette 10 v.
Avatar
pamp-pu
Viestit: 2196
Liittynyt: Su 15.12.2002 13:39

Viesti Kirjoittaja pamp-pu »

Kovin magiapainotteista armeijaa kannattaa välttää Hellheartin takia. Itse lähtisin sotakoneilla moukaroimaan, mikäli mahdollista, ja ottaa lämpimästi vastaan kovalla jalkaväellä.

Kääpiöiden luulisi olevan melko vahvoilla OK:a vastaan. Epäkuolleet selviävät varmaankin myös hyvin, kunhan eivät luota liikaa magiaan.

Mutta pelaajasta kaikki on loppujen lopuksi kiinni - millä tahansa armeijalla voi voittaa minkä tahansa toisen.
Avatar
Chukie
Viestit: 507
Liittynyt: Ti 19.11.2002 23:11
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja Chukie »

Eipä nuo nyt vielä hirveän vaarallisilta ole vaikuttaneet, tähän asti lukemani perusteella. Dark Elfini luottaisivat nopeuteen ja ampumiseen. Bolth throwerit tekevät varmasti rumaa jälkeä ja Dark Riderit tulevat tarpeeseen. Muutenkin suurempi move -value antaa hyvin tasoitusta.
Valhalla
Viestit: 443
Liittynyt: Ke 05.11.2003 20:58

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

Kauhea kohu noussut tuosta hellheartistä, eihän se "estä" kuin yhden vuoron taikomisen (one use only), eli sen takia on ihan turha jättää pelaamatta OK:ta vastaan heavy magic-armyllä.
"Se joka sanoi että rahalla ei saa onnea, ei osaa ostaa oikeasta paikasta"
Janson
Viestit: 657
Liittynyt: Su 17.11.2002 11:29
Paikkakunta: Ylivieska

Viesti Kirjoittaja Janson »

Varmaan ottaisin tuttuja ja turvallisia tykkejä ja paukuttelisin ogreja niillä. Mikäli arvailuni pitävät paikkansa, niin ogreja nähdään lähinnä 4 ogren porukoissa, jolloin yhdenkin tappaminen aiheuttaa sen paniikkitestin.
"Beibi, sulla on focusta, tekis mieli slammata sua. Haluisitsä marshalloida mun 'jackia?"
Avatar
Lantty
Viestit: 180
Liittynyt: Ti 27.04.2004 19:53

Viesti Kirjoittaja Lantty »

Kyllä kun aattelee, niin tuo HellHeart on aika paha:
Therion kirjoitti:Hellheart maksaa 50 pinnaa ja on one use only itemi. Se käytetään minkä tahansa vastustajan magic phasen alussa. Sen phasen aikana kaikki vastustajan wizardit miscastaa jokaisella tuplalla, ei vain tupla ykkösillä. Tupla kutoset miscastaa myös. Se juttu tässä on se että ne vastustajan maagit joutuu käyttämään Gut Magic miscast tablea, joka on selvästi vaarallisempi kuin O&G miscast table. Tällä itemillä lopettaa kylla magic phasen aika varmasti, ellei vastustaja ole aivan täysi hullu. Miscast numero 1 esimeriksi tappaa wizardin joka yritti taikaa automaattisesti ja kaikki muut saman armeijan wizardit ottaa automaattiset D3 woundia. Jopa miscast 4 (1-3 tappaa suoraan) poistaan yritetyn spellin käytöstä koko armeijalta. Eli jos Necromanceri miscastaa Invocationissa ja heittää nelosen niin VC armeija ei sitten nostata enää ollenkaan.
;)
"Arseniikki on vahva mauste, joka voi helposti pilata koko päivällisen." - Jeanette 10 v.
kaaos-soturi
Viestit: 327
Liittynyt: Pe 05.11.2004 22:12

Viesti Kirjoittaja kaaos-soturi »

bansheen kirkaisu vois olla perus ogre rykmenttiä vastaan aika paha, niitten LD on 7 ja kirkasustahan heitätään 2d6(ld test) + 2, ja niin paljon kun menee ld:een yli tulee yksikköön lämää
Avatar
Cutter
Viestit: 509
Liittynyt: Ma 23.12.2002 13:49
Paikkakunta: Nivala

Viesti Kirjoittaja Cutter »

kaaos-soturi kirjoitti:bansheen kirkaisu vois olla perus ogre rykmenttiä vastaan aika paha, niitten LD on 7 ja kirkasustahan heitätään 2d6(ld test) + 2, ja niin paljon kun menee ld:een yli tulee yksikköön lämää
Eikös se Ld ollut 8? Muistelisin ainakin...
blaa blaa aargh
Avatar
Iceman
Viestit: 2013
Liittynyt: Pe 31.05.2002 10:07
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Iceman »

Hellheart antaa ogreille yhden vuoron totaali suojan magialta, ellei vastustaja halua riskeerata tuplien kanssa. Muilla vuoroilla heavy-magic toimiikin sitten taas normaalisti. Hyvä itemi, muttei mikään automaattinen kuolemantuomio heavy magicille.
"I reject your reality and substitute my own!"
Adam Savage
Avatar
pamp-pu
Viestit: 2196
Liittynyt: Su 15.12.2002 13:39

Viesti Kirjoittaja pamp-pu »

Iceman kirjoitti:Hellheart antaa ogreille yhden vuoron totaali suojan magialta, ellei vastustaja halua riskeerata tuplien kanssa. Muilla vuoroilla heavy-magic toimiikin sitten taas normaalisti. Hyvä itemi, muttei mikään automaattinen kuolemantuomio heavy magicille.
True. Mutta jos vastustaja on kokematon, pahaa-aavistamaton tai muuten vaan hieman hullu, niin Hellheart on kuningas. Ja noppapelihän tämä loppuviimeksi on, joten kohtuu suurella todennäköisyydellä maagit ottavat lämää.

Joku edistyneempiä todennäköisyyslaskuja osaava voisi kertoa, millä todennäköisyyksillä tulee tuplat kahdella/kolmella/jne. nopalla loitsua heitettäessä? Gut Magicin Miscast- taulukosta heitettäessä 50 % mahdollisuudella velho sanoo pum.
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

pamp-pu kirjoitti:Joku edistyneempiä todennäköisyyslaskuja osaava voisi kertoa, millä todennäköisyyksillä tulee tuplat kahdella/kolmella/jne. nopalla loitsua heitettäessä? Gut Magicin Miscast- taulukosta heitettäessä 50 % mahdollisuudella velho sanoo pum.
Tähän ei järin kummoista koulutusta tarvitse.

Kahdella nopalla 1/6 = n.16.7%
Kolmella nopalle 96/216 = 4/9 = n. 44.4%
Neljällä nopalla 936/1296 = 13/18 = n. 72,2%
Viidellä nopalle: 7056/7776 = 49/54 = n. 90%

Todennäköisyys heittää tuplat/triplat jne = 1- (todennäköisyys heittää eri tulos joka nopalla).
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Avatar
pamp-pu
Viestit: 2196
Liittynyt: Su 15.12.2002 13:39

Viesti Kirjoittaja pamp-pu »

jullevi kirjoitti:Tähän ei järin kummoista koulutusta tarvitse.
Hmm - ainakaan meille ei ole vielä opettetu muuta kuin perusteet.
jullevi kirjoitti:Kahdella nopalla 1/6 = n.16.7%
Kolmella nopalle 96/216 = 4/9 = n. 44.4%
Neljällä nopalla 936/1296 = 13/18 = n. 72,2%
Viidellä nopalle: 7056/7776 = 49/54 = n. 90%
Kuten näemme, jo kolmella nopalla heitettäessä mahdollisuus on melkein puolet. Neljällä nopalla tökitään jo nukkuvaa karhua silmään.
Avatar
Iceman
Viestit: 2013
Liittynyt: Pe 31.05.2002 10:07
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Iceman »

Kolmellakin nopalla on todennäköisempää selvitä ilman miscastia kuin saada miscast. Mikäli hellheart pitää aktivoida ennen kuin spelliä heitetään, niin todennäköisin vaihtoehto on se tyhjä magic-phase. Tämän lisäksi parit scrollit ja ilman irkkua ogret saavat olla pari vuoroa rauhassa magic phasen suhteen.
"I reject your reality and substitute my own!"
Adam Savage
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Therion kirjoitti:Se käytetään minkä tahansa vastustajan magic phasen alussa.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
MakeH
Viestit: 3101
Liittynyt: To 18.07.2002 15:21

Viesti Kirjoittaja MakeH »

heittää vc ainakin vielä sen neljä summonia yhdellä nopalla ja sitten tanssin kirjasta. Käytännössä tuo kuitenkin tarkoittaa, että yksi magia vuoro (ja melkovarmasti tärkein) on suht tulokseton.

Tosin mikään satavarma magiapuolustus tuo ei vielä ole, on se kuitenkin aika hyvän tuntuinen itemi. Varmuutensa puolesta jopa parempi kuin cube of darkness.
"Embrace the filth" -Voices in Oggy's head
Avatar
Kheirakh
Viestit: 175
Liittynyt: Ma 29.11.2004 22:55
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kheirakh »

no mut voihan niit yrittää pätkyttää yhden nopan taioilla sillä vuorolla.. delffeillä on hyvä asema.. tarttee heittää nelonen että saa esim chillwindin tai hand of deathin taiottua.. dispellys on tietty eri juttu.. ja magic heavy armeijois on yleensä bound spell-itemeitä, eihän sen hellheartin, vai mikä nyt olikaan, pitäs vaikuttaa niihin.. voin olla väärässä tietty.. ;)
If the apocalypse comes, beep me.
niblebitzer
Chaosboyz Crew
Viestit: 722
Liittynyt: Ti 20.08.2002 10:55
Paikkakunta: Masala, Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja niblebitzer »

Sillä perusteella, mitä ogre kingdoms review antaa ymmärtää ovat ogret varsin vaativa vastus joillekkin armeijoille. Heikkouksiakin sillä on.

Hyviä vehkeitä ogreja vastaan on varmasti multiwound aseet kaikissa muodoissaan, sekä nopeat yksiköt kuten edellä on mainittukkin. Varsijouset ja handgunnit toimivat myös aika hyvin. Runsas magian käyttö on kinkkinen. Riippuen pelin tilanteesta, vastustajaa hidastavista joukoista ja monesta muusta tekijästä, voi pelaaja keritä taikoa liikaa huolimatta Hellheartin olemassa olosta.

Ogreja vastaan puolestaan jalkaväki armeijat ovat helisemässä. Ogre yksikkön charge kantaa pidemmälle kuin perus jalkaväen ja sattuu oikein kunnolla. Kriittisen magia vaiheen voi menettää Hellhearttiin. Massa ei tuo voittoa ogreista jos vastaan nostetaan 4 scrap launcheria. Lead belcherit vaikuttivat venkeiltä kalliimpaa lihaa vastaan(lue haltioita). Yksikkö gnoblareita maksaa vähemmän kuin yksi ogre mikä tuntuu aika hurjalta. Orjat toimivat rotilla ja örkeillä, varmasti myös ogreilla.

Jos tarvitsisi veikata jotain armeijaa yleisesti toimivaksi ogreja vastaan, olisi se Empire. Tykkejä, handguneja, varsijousia, ratsuväkeä ja tankki ogreja vastaan. Jalkaväkeä gnoblareita vastaan. On niitä muitakin jotka toimivat, tämä nyt oli esimerkki sopivista vahvuuksista.

Ei niin hyvin ogreja vastaan sopivaksi armeijaksi julistaisin vampire counttia ja tomb kingejä. Nämä siksi, että ne eivät juokse karkuun, lyövät heikosti, liikkuvat pääsääntöisesti hitaasti (lukuunottamatta paria yksikköä), toinen niistä ajautuu usein kriittiseen magia vuoroon ja menettävät fearin tuoman hyödyn.

Varsinaisia taktiikoita on varsin vaikea alkaa tässä vaiheessa vielä rakentelemaan kun ogre kingdoms ei ole vielä päässyt kunnolla ison yleisön pyöriteltäväksi, eikä turnausarmeijoita ole kerinnyt muodostua.

-Eikka
- The number of people watching you is directly proportional to the stupidity of your action.

http://lunatix.epixx.org/
Avatar
Henri Ketonen
Viestit: 3346
Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Henri Ketonen »

Niblebitzer kirjoitti: Ei niin hyvin ogreja vastaan sopivaksi armeijaksi julistaisin vampire counttia ja tomb kingejä. Nämä siksi, että ne eivät juokse karkuun, lyövät heikosti, liikkuvat pääsääntöisesti hitaasti (lukuunottamatta paria yksikköä), toinen niistä ajautuu usein kriittiseen magia vuoroon ja menettävät fearin tuoman hyödyn.
En ole samaa mieltä, tumpuista saa oikein liikekykyisen ja kovaa iskevän armeijan, joka tosin on hiukan magiastaan (jota ogret taas eivät helposti pysäytä) riippuvainen. Jalkaväkeä ei tietenkään tumpuilla kannattaisi roikottaa mukana muuten kuin huumorin vuoksi.

Pitäisi päästä kokeilemaan.
zqmfgb
Biibob HElf
Viestit: 155
Liittynyt: Ke 31.12.2003 17:08
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Biibob HElf »

Hellheart kuulostaa kyllä pahalta, mutta mitenkäs sitten, jos vastustaja käyttääkin paljon bound spellejä ja 4-6+ onnistuvia taikoja, eli heittää jokaiseen taikaan vain sen yhden nopan. Jos sinulla on monta maagia, niin äkkiä ne ogrejen dispell nopat on kulutettu loppuun ja sitten alkaa bound spell pauke. Tuollaisessa tilanteessa hellheart on aika turha, mutta kyllä se kuitenkin on hyvä väline taikuutta vastaan. Ainakaan hellheart kierroksella ei ole tulossa mitää kovin vaarallisia taikoja.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Taktiikat”