"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Hyvää ja pahaa yht 1000 pts.

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Karu
Viestit: 2875
Liittynyt: To 29.01.2004 17:13

Hyvää ja pahaa yht 1000 pts.

Viesti Kirjoittaja Karu »

Tässä pitkään on himottanut jonkin sortin lotrin turnauspelaaminen. Nyt olen muutamat harjoituslistat tehnyt. Kommentteja listojen toimivuudesta turnauksissa haetaan.

(listat on tehty AB:llä, laiska kun olen)

640 Pts - The Free Peoples Force

1 Dain Ironfoot, King of Erebor (Dwarf) @ 125 Pts
Barazantathul

1 Balin (Dwarf) @ 95 Pts
Hand Weapon; Durin's Axe; Throwing Weapon; Heavy Armour

1 Gimli (Dwarf) @ 90 Pts
Elven Cloak; Hand Weapon; Two-handed Weapon; Throwing Weapon; Heavy Armour

1 Dwarf Captain (Dwarf) @ 70 Pts
Hand Weapon; Two-handed Weapon; Throwing Weapon; Armour

1 Dwarf Kings (Dwarf) @ 85 Pts
Hand Weapon; Two-handed Weapon; Throwing Weapon; Heavy Armour

11 Khazad Guard (Dwarf) @ 121 Pts
Hand Weapon; Two-handed Weapon; Heavy Armour

6 Dwarf Warrior @ 54 Pts
Hand Weapon; Dwarf Bow; Armour

Total Models: 22


Total Force Cost: 640

360 Pts - Forces of Darkness Force

1 The Ringwraiths (RoTK) @ 120 Pts
Hand Weapon; Black Dart; Compel; Drain Courage; Sap Will; Transfix

4 Uruk-Hai Warrior Mordor @ 40 Pts
Hand Weapon; Armour

2 Uruk-Hai Warrior Mordor @ 20 Pts
Two-handed Weapon; Armour

8 Orc Warrior @ 48 Pts
Hand Weapon; Armour; Shield

8 Orc Warrior @ 48 Pts
Spear; Armour

6 Orc Warrior @ 30 Pts
Two-handed Weapon; Armour

4 Orc Warrior @ 24 Pts
Orc Bow; Armour

1 Orc Warrior @ 30 Pts
Armour; Banner
#Banner [25]

Total Models: 34


Total Force Cost: 360
Viimeksi muokannut Karu, Pe 17.12.2004 18:37. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Linendail
Viestit: 322
Liittynyt: Ti 25.02.2003 13:23
Paikkakunta: Järvenpää
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Linendail »

Krhm! Tuossa hyvislistassa on! Niin, ON. Siinä on hyvä fight-valueta, hurjat deffat, ja ennen kaikkea, siinä on öö... ilman sääntökirjaa pikaisesti arvioituna 12 mahtia. urgh. Se ei vaan voi hävitä, jos sillä pelaa oikein.

Pahislistassa on liian vähän joukkoja, mutta sehän on ihan selvääkin tuolla pistemäärällä jonka hyvislista sille jättää. Voihan tuolla toki yrittää tasapeliä tai pikkutappiota hakea, jolloin kääpälistan pitäsi enää tehdä isovoitto.

Tämä kyllä jopa useinmiten onnistunee. Oikein muakvan näköiset listat, kaikinpuolin turnasubalanssia ajatellen.
Men cenuva fánë cirya
métima hrestallo círa,
i fairi nécë
ringa súmaryassë
ve maiwi yaimië?
Avatar
gawd
Viestit: 1583
Liittynyt: Ma 08.03.2004 17:25
Paikkakunta: kangasala

Viesti Kirjoittaja gawd »

ihan kiva tuo kääpälista mutta gimli tuskin "oikeasti" tappelisi balinin ja dainin rinnalla.... ja vielä pahixista =niitä on liian vahän!---
big or small,we loot it all.hmph..
Andros
Viestit: 304
Liittynyt: Ti 06.07.2004 21:29
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Andros »

Muuten ihan kivan näköinen, mutta heittäisin röllin tai sormus aaven veks, ja tilalle massaa.
Vile kirjoitti:ANDROS KALAMIESTEN AATELIA, KAIKKIEN TAUKENRAALIEN ISÄ, KESKI-MAAN SANKARI
Avatar
Karu
Viestit: 2875
Liittynyt: To 29.01.2004 17:13

Viesti Kirjoittaja Karu »

Miksikäs Gimli, Dain ja Balin ei taistelisi rinnakkain? Gimlihän on Gloinin kakara ja Gloin on taas Balinin kavereita. Kaikki ovat Ereborin kääpiöitä.

Juu, ajattelinkin että peikon tai wraithin voisi ottaa pois, jengiä näyttää olevan niin vähänlaisesti. Mitä kannattaisi ottaa tilalle (omistan tällä hetkellä pelkän örkkiboksin sisällön, eli ne archerit, spearmanit, kilpi-ukot sekä 2-h-ukot)
Avatar
Karu
Viestit: 2875
Liittynyt: To 29.01.2004 17:13

Viesti Kirjoittaja Karu »

Pahislistaa modattu suuremmaksi massaltaan. Kommentteja ihmiset! Mahtia on vähänlaisesti ja kaikenlaiset monsut puuttuvat, mutta voisiko toimia, vai pitäisikö vieläkin säätää?
Zarec
Viestit: 1224
Liittynyt: Ma 12.01.2004 17:50

Viesti Kirjoittaja Zarec »

pisteitä kyllä on käytetty aivan liian epätasaisesti ja uskon että pahis listalla ei pärjää kuin säkällä ja aveenlla vois kyllä tappaa koviakin heroita.... mutta muuten ei kyllä toimi
Gobirin
Viestit: 313
Liittynyt: Ma 15.11.2004 19:52

Viesti Kirjoittaja Gobirin »

pisteet kallistunut aivan liikaa hyvien puolelle ei tosta tuu mitään ellet tasapainota niitä
Mahdollisimman 500-500
Spinal
Viestit: 411
Liittynyt: Ma 29.03.2004 16:54
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Spinal »

Aika riskaa peliä tuon pistesuhdehomman kanssa, mutta riskejä kannattaa joskus ottaa, vähän onnea mukaan ja pääset turnauksissa ehkä käyttämäänkin tuota hyvislistaa :).
Shall I burn you?
Avatar
Garoth
Valvoja
Viestit: 3965
Liittynyt: Ke 17.07.2002 02:59
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Garoth »

Kyllä sillä pelataan aina puolet peleistä... Ja toiset puolet tuolla heikommalla listalla, joten ei tuossa hirveästi voi voittaa...

Ellei sitten käytetä jotain erikoisempaa turnausformaattia, mutta niiden toimiminen on hieman kyseenalaista.
Phil Kelly says "No!"
Spinal
Viestit: 411
Liittynyt: Ma 29.03.2004 16:54
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Spinal »

Garoth kirjoitti:Kyllä sillä pelataan aina puolet peleistä... Ja toiset puolet tuolla heikommalla listalla, joten ei tuossa hirveästi voi voittaa...
Aih, no sitten, mutta kyllä siinä tarttee onnea, ettei pahislistalla pelatessa tule massacre tappioita, että on edes jonkinmoiset saumat pärjätä. Tuskin tuolla kuitenkaan ihan turnausvoittoja pääsee tulemaan ;). Yksi mordor troll ja koko hyvislista saattaa kaatua (kääpiöt kun ei ole tunnetusti ylitaitavia kirveen heiluttajia) ja jos on vielä loihtija apuna, niin aijaijai! :D
Shall I burn you?
Avatar
Linendail
Viestit: 322
Liittynyt: Ti 25.02.2003 13:23
Paikkakunta: Järvenpää
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Linendail »

Itse sanoisin, että ei. Hyvislistalla otetaan varmat massavoitot, ja sitten pahislistalla pyrittään pikkutappioon tai tasapeliin. Hyvä idea sinänsä.
Men cenuva fánë cirya
métima hrestallo círa,
i fairi nécë
ringa súmaryassë
ve maiwi yaimië?
srouval
Viestit: 29
Liittynyt: Pe 05.11.2004 21:06
Paikkakunta: Lahti

ei

Viesti Kirjoittaja srouval »

liian vähän tyyppejä
war mumak is the best
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “LOTR: Armeijalistat”