Mitä käyttöä Gnoblareille?
Mitä käyttöä Gnoblareille?
Nyt kun vuoden alussa ostan Ogre Kingdomsin Batallionin, niin tottahan siinä tulee 24 hiisinkäistä (Gnoblaria) mukana. Sääli niitä pikkuotuksia olisi pois myydä, joten aloin miettimään että mahtasiko mokomille löytyä käyttöä Ogrearmeijassa? Ensimmäisenä tuli mieleen kalliiden yksköiden screenaus, mutta entäs muita? Toimisivat varmaankin parhaiten isoina lösseinä (30+)... Jos selvitään häsyyn asti hengissä, niin sekin voitetaan CR:lla.
No, kuten joku mainitsi jo aiemmin, että Gnoblarit omaavat 2/3:sta hyvästä ominaisuudesta jota jalkaväki voi omistaa, eli määrä + halpa hinta. Eli kun tavalliset ogret eivät omista kumpaakaan, näillä voidaan hommata taisteluun rankit. Ja halpojakin ovat. Näitä ottaisin itse noin 20-24 unitteja ilman mitään, niin toisivat CR:ää.
"Monet ihmiset tuhlaavat rahoja, joita eivät ole ansainneet, tavaroihin, joita eivät halua, tehdäkseen vaikutuksen ihmisiin joista eivät pidä."
- Gorkiporki
- Sotavasaran Maalaajamestari 2008
- Viestit: 2419
- Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15
Yksi käyttötarkoitus tollasissa halvoissa yksiköissä voisi olla myös se, että deploymentissä voi säästää parempia yksiköitä loppua kohti ja laittaa eka noita halpoja kurayksiköitä. En nyt tosin muista onko jossain skenaarioissa määrätty jotenkin se missä järjestyksessä ukkoja isketään kentälle.
Modern cars - they all look like electric shavers.
-
bluebluesky
- Viestit: 471
- Liittynyt: Ke 26.02.2003 09:39
- Paikkakunta: Hyvinkää
Ei tule mieleen yhtään, missä et saisi järjestystä päättää itse, ainakaan ogreilla. Saattaa olla scenario jossa war machinet tulevat ennen aikojaan... Jossain määrin toimivaa, katsoa ensin mihin menevät tykit, sitten heitellä tärkeät ukot piiloon, mutta eipä tuo ole ainoa kannattava puoli(kyllä se +1 aloitukseenkin on ihan mukava...),