Ellyrean reaverit
-
PhoenixKing
- Viestit: 297
- Liittynyt: Pe 24.09.2004 21:22
- Paikkakunta: Lieto
Ellyrean reaverit
Menettääkö Ellyrean reaverit (HE fast cavalry) tehonsa jos niile ei pistä jousia Tai ottaa jouset pois? Kanattaako ellyreaneilla olla standard bearer ja msician? Ei niille sitä harbingeriä kannata pistää, kun eihän se +1 BS mitään auta.
Myyn 40k SM tactical squadin ja eldar craftworld kirja.Täällä.
No, jouset ovat kyllä aina kiva lisä, voivat tehdä kaikenlaista jäynää bs4:nsä avulla. Musikantin ottaisin, sillä se on mukava lisä olla varmistamassa flee ja rallyjä 
"Monet ihmiset tuhlaavat rahoja, joita eivät ole ansainneet, tavaroihin, joita eivät halua, tehdäkseen vaikutuksen ihmisiin joista eivät pidä."
-
bluebluesky
- Viestit: 471
- Liittynyt: Ke 26.02.2003 09:39
- Paikkakunta: Hyvinkää
Standard Beareria ei kannata laittaa. Niistä vastustaja vain saa ylimääräisiä victory pointeja, ja yleensä ellyrioneilla hyökätään vastustajan kimppuun, joka on jo lähitaistelussa lippua kantavan yksikön kanssa.
Jouset toimivat joskus. Ne ovat vain niin kalliita, että harvoin maksavat pisteitään takaisin.
Jouset toimivat joskus. Ne ovat vain niin kalliita, että harvoin maksavat pisteitään takaisin.
Haltiajalkaväen wannabe Jeanne d'Arc on jälleen täällä...
Pelätkää, se saattaa purra... tai itkeä...
Pelätkää, se saattaa purra... tai itkeä...
Jouset olisivat kyseisille hepuille varsin mukava lisä, mutta valitettavasti sillä pistehinnalla ei niitä raaski ostaa, sillä kevyt ratsuväki pääsee hengestä heti, kun joku niitä edes pahasti katsahtaa.
Jousien käyttö kuitenkin rajoittuisi pienten tukiyksiköiden ja yksinään juoksentelevien maagien ammuskeluun tai paremman maalin puuttuessa tietysti mihin tahansa liikkuvaan.
Ellyrianeille on paljon enemmän iloa keihäistä, joilla saa tapon pari enemmän ensimmäisellä kierroksella ja kääpiöihin puhkoo hieman helpommin ilmareikiä.
Jousien käyttö kuitenkin rajoittuisi pienten tukiyksiköiden ja yksinään juoksentelevien maagien ammuskeluun tai paremman maalin puuttuessa tietysti mihin tahansa liikkuvaan.
Ellyrianeille on paljon enemmän iloa keihäistä, joilla saa tapon pari enemmän ensimmäisellä kierroksella ja kääpiöihin puhkoo hieman helpommin ilmareikiä.
Mielestäni fast cavalryn tärkein tehtävä on eliminoida vastustajan fast cavalry (sen jälkeen sitten niitä flankkeja vasta pääsee hakemaan) ja tähän tarkoitukseen jouset ovat ainoa konsti jos vastapuoli pelaa kelvollisesti. En sitten tiedä kuinka "rajoittunutta" tuo toiminta on kun siinä on usein henki ja elämä kyseessä kumpi saa toisen flankit auki.Murhe kirjoitti:Jousien käyttö kuitenkin rajoittuisi pienten tukiyksiköiden ja yksinään juoksentelevien maagien ammuskeluun..
Mikä ei tapa, ärsyttää!
-
PhoenixKing
- Viestit: 297
- Liittynyt: Pe 24.09.2004 21:22
- Paikkakunta: Lieto
Mutta kannattaako esim. turnaukseen ottaa jouset?
Myyn 40k SM tactical squadin ja eldar craftworld kirja.Täällä.
Vihollisen nopea ratusväki yleensä kaatuu kätevästi taikoihin ja ampumiseen koska niillä ei kummoista haarniskaa ole, joten kannattaa keskittyä flankkimaan ennen kun koko rykmentti on kuollut (tai menettänyt tehonsa saatuaan us:n alle viiden).Väkipyörä kirjoitti:Mielestäni fast cavalryn tärkein tehtävä on eliminoida vastustajan fast cavalry (sen jälkeen sitten niitä flankkeja vasta pääsee hakemaan) ja tähän tarkoitukseen jouset ovat ainoa konsti jos vastapuoli pelaa kelvollisesti. En sitten tiedä kuinka "rajoittunutta" tuo toiminta on kun siinä on usein henki ja elämä kyseessä kumpi saa toisen flankit auki.Murhe kirjoitti:Jousien käyttö kuitenkin rajoittuisi pienten tukiyksiköiden ja yksinään juoksentelevien maagien ammuskeluun..
Se sinun täytyy nyt kyllä miettiä ihan itse. Riippuu kuitenkin 90%:sesti armeijasi muusta koostumuksesta.PhoenixKing kirjoitti:Mutta kannattaako esim. turnaukseen ottaa jouset?
Minkä vuoksi juuri niitä kannattaakin ampua fast cavalryn jouskareilla. Muut ampujat on poikkeuksetta järeämpää kaliiperia jos pelaamalla pelataan. Mutta ymmärrän mitä tarkoitat ja sinäkin varmasti seuraat ajatuksenkulkuani, tässä on vaan tällainen "muna vai kana"-tyylinen juttu, että haluaako itse flankata vai estää toista tekemästä moista. Järjestys: a)tapa vihun flankkerit b)flankkaa, on tosin sinänsä fiksumpi ajatusmalli että b-kohta voi olla mahdoton toteuttaa ilman a:ta.Lateksimajava kirjoitti:Vihollisen nopea ratusväki yleensä kaatuu kätevästi taikoihin ja ampumiseen..
Että sellaista sodankäynnin filosofiointia tänään.
Mikä ei tapa, ärsyttää!