The Captainin todennäköisyys on juurikin todennäköisyys saada 'hit' re-rollin kanssa (yhdellä katapultilla), kuten hän mielestäni mainitsinkin. Enemmän tai vähemmän -scatterointi on sitten asia erikseen, sen todennäköisyys on kuitenkin pienempi kuin osumisen Rune of Accuracyllä.Gorkiporki kirjoitti:Nyt on kyllä pakko kysyä että miten esim. kapu laski tuon stonarin osuman todennäköisyyden. Meinaan että sillä runella voi re-rollata scatter noppaa, eli jos se artillery dice päättää kimmottaa sitä vaikka jokun 8" tuumaa muualle, niin se on melkeen ihan sama mitä scatterista pyöräyttää, ellei se ole hit.
katapultti vai kanuuna
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
- TietoPredator
- Viestit: 498
- Liittynyt: La 18.10.2003 11:00
- Paikkakunta: Espoo
Täysosuman todennäköisyys jos osaa arvata matkan oikein:Gorkiporki kirjoitti:Nyt on kyllä pakko kysyä että miten esim. kapu laski tuon stonarin osuman todennäköisyyden.
100 - (2/3) * (2/3) * 100 ~= 55,56%
Tuosta tosin pitäisi varmaan vähentää 1/6 pois jotta se ottaa huomioon misfiren, eli lopputulos olisi sitten 46,3%.
Ööö... niin? Yhtä hyvin voisi todeta että jos artillerystä ei tule misfireä niin se on ihan sama mikä luku siitä tulee jos scatterista tulee "hit".se on melkeen ihan sama mitä scatterista pyöräyttää, ellei se ole hit
Perusperiaatteena on että kun tarpeeksi monta kertaa roiskii niin joskus osuu jo ihan vahingossakin. Ja jos osaa arvioida matkat oikein, niin todennäköisyys sille että edes toinen osuu täysosuman on jo melkein 70%.Ja miten kaksi stonaria parantaa osumatarkkuutta, kun nehän mitataan samaan aikaan ennen muuta ampumista?
"Katsoimme, ettei Pori enää ole pelastettavissa, joten Exterminatus jäi ainoaksi vaihtoehdoksi." - Teräratas
-
Wizard Lord
- Viestit: 142
- Liittynyt: Ti 15.06.2004 11:15
- Paikkakunta: Helsinki
- Finklestein
- Viestit: 581
- Liittynyt: La 18.12.2004 18:00
- Paikkakunta: Imatra
Re: katapultti vai kanuuna
..bolt thrower..Mazu kirjoitti:juu tässä mieteskelin että kumpi on ylensä paremmpi vaihtoehto jos ei tiedä vastustajasta mitään.
eli vaihtoehdot ovat kanuuna tai katapultti/mortar
kumpi näistä on kannatavampi hankinta?
joo vois tähän vielä lisätä että nyt olis kääpiöt kyseesä
"mul on pieni marine armeija jos on ; vast 10 marinee ja 1 tankki" -nöhö
Re: katapultti vai kanuuna
KuinkaNIIN? Heti kun joku osoittaa tämän todeksi, niin uskon. Sotun väki yhdessä on jo haukkunut kääpäbolttiksen niin maanrakoon, ettei moni usko. Lisäksi turnauslistoissakin tuntuu stonari olevan käytetyin, tykki joskus. Tykkikin on tehokkaampi DOW-valinnan kautta, kun kääpiöiltä.peikko perkele kirjoitti:..bolt thrower..Mazu kirjoitti:juu tässä mieteskelin että kumpi on ylensä paremmpi vaihtoehto jos ei tiedä vastustajasta mitään.
eli vaihtoehdot ovat kanuuna tai katapultti/mortar
kumpi näistä on kannatavampi hankinta?
joo vois tähän vielä lisätä että nyt olis kääpiöt kyseesä
Niin, miten siis kääpiöiden BS3 boltterilla ammutaan kovaa ja kustannustehokkaasti? kyllä hyvä arvaaja+tykki/stonis - combo bolttiksen jyrää, aivan varmasti.
Re: katapultti vai kanuuna
Täh, kuinniin? Itselläni on aina se neljä bolttista parin stonarin kaverina.Nostradamus kirjoitti:Sotun väki yhdessä on jo haukkunut kääpäbolttiksen niin maanrakoon, ettei moni usko. Lisäksi turnauslistoissakin tuntuu stonari olevan käytetyin
- Henri Ketonen
- Viestit: 3346
- Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
- Paikkakunta: Turku
Re: katapultti vai kanuuna
Haltioiden reapereita (mitä olivatkaan) vastaan kääpiöt saisivat tuplana tavallisen bolttiksen. Lasketaan vaikka, mitä tekee kaukaaNostradamus kirjoitti: Niin, miten siis kääpiöiden BS3 boltterilla ammutaan kovaa ja kustannustehokkaasti? kyllä hyvä arvaaja+tykki/stonis - combo bolttiksen jyrää, aivan varmasti.
Haltsubolttis (joka siis maksaa 10 pistettä enemmän kuin kaksi kääpäbolttista, kestää huonommin koska haltiat ovat nössöjä ja niitä on vain kaksi) hajoittaa kaukaa siinä kaksi t3 ääliötä, olettaen, ettei niillä ole mitään hurjaa savea.
Ne kaksi kääpiöbolttista taas hajoittavat neljä riviä syvästä t3 yksiköstä jotain 2.2 apinaa, samantekevää mikä save niillä on. T3 SV2+ ritareita (edestä, ei rivejä) haltsuboltikka tappaa siinä kuudesosan enemmän, joko T4 tai 1+ save riittää kallistamaan todennäköisyydet kääpiöbolttiksien puolelle.
Tykistä en oikein tiedä, nyt en jaksa laskea, tekeekö se jotain todennäköisemmin kuin kaksi bolttista.
zqmfgb
Re: katapultti vai kanuuna
Haltiat kun eivät saa stonaria niin niiden täytyy tyytyä bolttikseen. Itse olen stonarin kannalla ehdottomasti.Henri Ketonen kirjoitti:Haltioiden reapereita (mitä olivatkaan) vastaan kääpiöt saisivat tuplana tavallisen bolttiksen. Lasketaan vaikka, mitä tekee kaukaaNostradamus kirjoitti: Niin, miten siis kääpiöiden BS3 boltterilla ammutaan kovaa ja kustannustehokkaasti? kyllä hyvä arvaaja+tykki/stonis - combo bolttiksen jyrää, aivan varmasti.
Haltsubolttis (joka siis maksaa 10 pistettä enemmän kuin kaksi kääpäbolttista, kestää huonommin koska haltiat ovat nössöjä ja niitä on vain kaksi) hajoittaa kaukaa siinä kaksi t3 ääliötä, olettaen, ettei niillä ole mitään hurjaa savea.
Ne kaksi kääpiöbolttista taas hajoittavat neljä riviä syvästä t3 yksiköstä jotain 2.2 apinaa, samantekevää mikä save niillä on. T3 SV2+ ritareita (edestä, ei rivejä) haltsuboltikka tappaa siinä kuudesosan enemmän, joko T4 tai 1+ save riittää kallistamaan todennäköisyydet kääpiöbolttiksien puolelle.
Tykistä en oikein tiedä, nyt en jaksa laskea, tekeekö se jotain todennäköisemmin kuin kaksi bolttista.
Tykillä osuminen on vähintään samallaista arpapeliä kuin lingollakin. Itse asiassa olen aina miettinyt miten sillä tykillä olisi helpompi osua. Siinä pitää ensin saada se kuula pysymään kohteen edessä ja sitten pitäisi viellä saada kuula kohteeseen asti.
Jos tarkkuus on samaa luokkaa niin tarkastellaan tehoja. Tykillä on se s10 lingolle saa vitosen. Tykki kuitenkin tekee vain d3 woundia siis kaikkea isompaa saa ampua moneen otteeseen. Jalkaväkeä vastaan tykki häviä jo pelkkiean hittien osalta reilusti, ratsuväkeä saa enemmän mukaan vain jos toinen kääntää kyljen sinulle ja kuten totesin kaikki isompi kuolee kanssa helpommin lingolla.
Boltiksien paras puoli muihin koneisiin verrattuna on halpuusa ja niitä saa 2 yhteen slottiin, mutta jos osaat arvioida matkoja niin sillä lingolla on se hitin saamisen mahdollisuus vain jonkinverran pienempi, mutta tehoa taas löytyy ihan toisella tavalla. Linko voittaa boltikset monipuolisuudessakin. Kaiken tämän takia itse valitsisin lingon yli muiden koneiden.
Pahoittelen huono kieliasua ja painovirhe paholaisia.
Jamopower heittikin aika pahan. Kukaan ei ole vielä nähnyt 8 kääpiöboltterin riviä (hintaan 140€ heh...). mitä se voisikaan saada aikaan? ja vielä suolaisella 360 pts hinnalla. No, ehkä joku on tätäkin kokeillut, mutta usein tuntuvat vain nuo boltterit pois jäämään, ja jotenkin muistelisin, että eräässä aiheessa jo todistettiin enemmän tai vähemmän teoreettisesti tai empiirisesti kokeilemalla, että boltterit eivät kykene mihinkään. On toki totta, että kääpiöiden sotakoneistolla on pelin kovimpia ampujia, tosin tästäkin voimme kiistellä vaikka kuinka. Siis kyllä ne boltterit sittenkin ovat käyttökelpoisia, myönnyn.
- Finklestein
- Viestit: 581
- Liittynyt: La 18.12.2004 18:00
- Paikkakunta: Imatra
itelläni on 3 bolttista ja yks stonari
bolttis on siinä mielessä mielestäni parempi kuin tykki koska jos ei saa woundeja aikaan voi syyttää noppia.. tykkiä kaytettäessä jos arvailee distancea perseelleen voi vain syyttää itseään.. en ottaisi itse tykkiä ollenkaan
bolttis on siinä mielessä mielestäni parempi kuin tykki koska jos ei saa woundeja aikaan voi syyttää noppia.. tykkiä kaytettäessä jos arvailee distancea perseelleen voi vain syyttää itseään.. en ottaisi itse tykkiä ollenkaan
"mul on pieni marine armeija jos on ; vast 10 marinee ja 1 tankki" -nöhö
- Gorkiporki
- Sotavasaran Maalaajamestari 2008
- Viestit: 2419
- Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15
Nyt kun tuli sitten hankittua tuo katapultti, niin täytyy sanoa että olen kovin pettynyt sen tehoon. Toistaiseksi se ei ole tehnyt mitään jälkeä kehenkään, vaikka sai olla yhdessä pelissä koko pelin ajan elossa ja ampumassa. Ihmettelin vaan kovasti kaunka paljon noita stonareita kehutaan. Jotkut jopa suosittelevat sitä isojen körmyjen (lohari jne.) metsästykseen. Yleensä käy nimittäin niin että se kivi menee aina vähintää 6" harhaan. Yleensä kyllä 8-10". Et nyt kun olen oikeasti testannut sitä, niin täytyy sanoa et moinen random härveli saa lähteä armeijasta. Täytyy tosin antaa vielä yksi mahdollisuus.
Modern cars - they all look like electric shavers.
- Gorkiporki
- Sotavasaran Maalaajamestari 2008
- Viestit: 2419
- Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15
No totta kai siinä on molemmat. Mut ei niistä ole juuri mitään iloa. Mä en koskaan hyötynyt tosta scatter nopan re-roll mahdollisuudesta. Penetrating nyt ei vaikuta osumiseen mitenkään. Mä sain jopa yhden kerran sen Hit-symbolin mut se ei juuri auttanut. Aina muilla kerroilla on tullut nuoli johonkin suuntaan ja artillery nopasta on tullu joku 8-10" ylimääräistä. Ehkä jotain tosi isoja yksiköitä vastaan tuokin saattaisi vielä osua, jos koittaa arvioida matkan siten että kiven laskeutumispaikan ja kohteen väliin jää hieman tuumia.Blacklion kirjoitti:Mitäs runeja olet käyttänyt stonarissa? Eihän sillä tee hevon p****ttä ilman oikeita runeja! Accuracy ja penetrating, menee läpi vaikka harmaan kiven..Tosin kallis, mutta jo melko todennäköistä että tulee hit... Mutta eipä paljoa hyödytä, jos ei osaa arvioida..
Modern cars - they all look like electric shavers.
-
Päätön Kasakka
- Viestit: 15
- Liittynyt: La 15.01.2005 18:51
-
TranssiApina
- Viestit: 965
- Liittynyt: To 06.06.2002 11:02
- Paikkakunta: Vantaa
Kanuuna on yleensä toiminut älyttömän hyvin Rune of Forgingin kanssa, kerran kaiketi saanut sillä misfiren(2 misfire heittoa putkeen siis), lähes joka kerta tuolla saanut täysosuman. Yleensä vaan se arvaus + artillery dice mennyt niin putkeen. Hyvä peli se on.
Mutta tuota Grudge Throweria ei ole vielä päässyt käyttämään, eilen tuli mokoma kasailtuakin, pöydällä odottaa tällä hetkellä pohjamaalia.
Ihan kivalta se kuitenkin vaikuttaa, Rune of Accuracy varmasti helpottaa osumista. Kyllä se hitti sieltä pyörähtää kun re-rollatakkin saa
Rune of Penetreting kuulostaisi kyllä myös hyvältä, ne useimpien rotujen raskaasti panssaroidut hevosjoukot tippuvat sillä 2+:lla
Itseltä tulee varmaan löytymään 2000pts listasta 2 x tykkiä, Grudge Thrower ja 2 x Bulttista, tosin joku saa tehdä tilaa Hammerereille sillon tällöin
-Jori
Mutta tuota Grudge Throweria ei ole vielä päässyt käyttämään, eilen tuli mokoma kasailtuakin, pöydällä odottaa tällä hetkellä pohjamaalia.
Ihan kivalta se kuitenkin vaikuttaa, Rune of Accuracy varmasti helpottaa osumista. Kyllä se hitti sieltä pyörähtää kun re-rollatakkin saa
Itseltä tulee varmaan löytymään 2000pts listasta 2 x tykkiä, Grudge Thrower ja 2 x Bulttista, tosin joku saa tehdä tilaa Hammerereille sillon tällöin
-Jori
"If it bleeds, we can kill it."