"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Haltioiden kyvykkyys ampumisessa

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Daruan kirjoitti:Suomeks: Archerit ovat hyvännäköisiä ja niistä on hyötyä (arkki)maagin kanssa ja boltterit o muuten vaa hyviä mutta ne tarvii syötin ja/tai maastoapua.
Eli sinun mielestäsi yksikkö, joka vaatii monta maagia ja näiden powernopat toimiakseen, on hyvä?
Daruan
Viestit: 17
Liittynyt: Ke 03.11.2004 18:56
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Daruan »

En ole sanonutkaan että se olisi maailman paras idea.



Ja Puolisukeltaja, sanoin jo äsken että sen kukkulan pitää olla isohko, johon ne archerit mahtuu.
Ja vielä että voihan niitä archereita laittaa pieniksi yksiköiksi
(esim. 3x 20 archers) ja laittaa eri paikkoihin. Ei niin helppo vihun ampujieen maali, mutta en suosittele all-shoot HElf amryä muuten ku fanaattisimmille HElf-archer-faneille.


Mutta siihen ette voi sanoo mitää etteikö ne näyttäs hyviltä...:D
anemi
Viestit: 329
Liittynyt: To 04.09.2003 01:22

Viesti Kirjoittaja anemi »

Daruan kirjoitti:Ja Puolisukeltaja, sanoin jo äsken että sen kukkulan pitää olla isohko, johon ne archerit mahtuu.
Ja vielä että voihan niitä archereita laittaa pieniksi yksiköiksi
(esim. 3x 20 archers) ja laittaa eri paikkoihin.
Mistä lähtien kahden kymmenen jousimiehen yksikkö on ollut pieni? En näe mitään järkeä tehdä yli kymmenen miehen yksikköä noista. 240 maailman helpointa lähitaistelupistettä laittaa vastustajan hyökkäämään noihin lähimmällä vähänkin taistelukykyisellä (tai edes rankitetulla ja lipullisella) yksiköllä.
Jos välttämättä haluaa laittaa 720 pistettä 60:een jousimieheen, niin kannattaa ne pitää minimiyksiköissä (vaikka deployment voi mennä vähän vaikeaksi) ja mielellään laittaa vaikka kärryjä ja silver helmejä niitä vielä suojelemaan, vaikkakaan paljoa pisteitä ei enää jääkään bolt throwereiden ja charactereiden jälkeen.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijat ja yksiköt”