Joo, en halua haastaa riitaa, mutta kyllä niistä slaaneshin tyypeistä melko kovan listan saa. Lainailen tähän nyt muitten perusteluja, kun en itse mikään 40k haka ole. Ensiksi pari kuvaa maeliksen maalaamasta slaanesh armeijasta, jonka voisin sanoa olevan melko juusto:shiwan8 kirjoitti:Tohon slaaneshin kultti argumenttiin kaipaan kyllä perustelua. Ellet ole havainnut KAIKKI kulttilistat AINOASTAAN heikentävät peruslistaa rajoittamalla valintoja ja pakottamalla maksamaan kalliimpaa hintaa perusmarineista ilman kohtuullista korvausta. Slaaneshin tapauksessa saat edut pelkästään jo ottamalla markin. Ainoa todellinen etu on se että moraalia ei tarvitse oikeastaan ikinä testata ja tämäkin on laiha lohtu koska 20% hinnalla saa käytännössä saman asian.
...
Chaos on siis hyvä mutta marinet saavat saman tai paremman vastineen suhteessa samalla tai halvemmalla hinnalla. Ei muuten ole ehtinyt haitata mutta tässä joutuu kohta pelaamaan IW:eilla jos meinaa päästä samoihin tuloksiin kuin marineilla.
http://personal.inet.fi/peli/maelis/fig ... rmeija.jpg
http://personal.inet.fi/peli/maelis/fig ... ahoito.jpg
Sitten muutama copypaste vanhasta "Kovin mättö HQ?" - topicista:
Teräratas kirjoitti:Esim. seuraava demoniprinssi taitaisi viedä helposti:
-Dread axe
-CCW
-Mutation
-Aura
-Stature
-Drugs
-Mark of Slaanesh
-Spiky Bits
Lyö sen 6(7 chargessa + reroll), woundaa 4+, ei jätä mitään saveja. Sopivilla minor powereilla tätä ei voi ampua eikä assaultoida.
Eli kyllä slaanesille pelin kovimpia listoja saa. Esim. nuo sonic blasterit ja blastmasterit troopeilla ja havoceilla runsaina määrinä kannettuna tekevät rumaa jälkeä ampumisessa. Lisäksi Sireeniprinssi mättää lähiksessä ja daemonettet on hintalaatusuhteeltaan parhaita demoneja.Oba kirjoitti:Eihän demoni prinssit edes kaikista kovimpia ole! Slaaneksen kaaoslordille saa 7(chargessa 8)*ws6 s8 i5 power weapon hyökkäystä + rerolli. Ja jos haluaa vähän kakkailla, ottaa 6*slaaneksen minorpoweria jolloin todennäköisesti saa sen ettei tyyppiä voi ampua tai assaultoida.
Joku kokenut slaaneshpelaaja jatkaa listaa jos haluaa, tässä vain pieniä huomioita slaaneshin tehosta.