Battlefleet gothic

Avatar
NetDiver
Viestit: 619
Liittynyt: Ma 02.02.2004 08:57
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja NetDiver »

Joskus Fantasiapeleissä bongasin näitä B5-laivastopelin nappeja, tosin B5-lisenssi ei välttämättä vielä silloin ollut Mongoosella. Napit sopivat erittäin hyvin kokonsa puolesta Gothiciin, tosin aidossa skaalavertailussa ilmeisesti häviävät Imperiumin aluksille. Käsittääkseni Imperiumin alukset ovat valtavia, jotain B5-aseman kokoisia. Mutta sääntöjen puitteessa ei ole niin väliä minkä näköinen nappi siinä tikun päässä kiikkuu, sillä etäisyydethän mitataan siitä tikusta. Aluksen tarkoitus on vain näyttää makeelta (mitä nuo B5-alukset ovat ;)) ja ainakin nuo Starfuryt päihittävät Gothicin omat hävittäjät mennen tullen. Itselläni ei ainakaan ole mitään ongelmia pelata B5-nappeja vastaan, kunhan ennen peliä tehdään selväksi mikä nappi vastaa mitä.

Dream Pod 9 valmistaa jonkin verran Jovian Chronicles-peliinsä avaruusalusnappeja, jotka varmasti sopivat myös Gothiciin. Kuvia täällä ja en tarkoita niitä Gundameilta näyttäviä härveleitä :P.

Holistic Designin Fading Suns-pelin maailmaan sijoittuva Noble Armada-laivastolaistelufigupelin napit voisivat sopia myös Gothiciin. Tosin en tiedä onko firman miniatyyribisnes enään edes pystyssä, ropepuoli näyttää vielä pyörivän. Lisätietoja Noble Armadasta.
Comebackia pelaamisen eturintamaan...
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

NetDiver kirjoitti: Mutta sääntöjen puitteessa ei ole niin väliä minkä näköinen nappi siinä tikun päässä kiikkuu, sillä etäisyydethän mitataan siitä tikusta. Aluksen tarkoitus on vain näyttää makeelta (mitä nuo B5-alukset ovat ;))
Yep. Tosin ongelmana lienee se että gothic fighterit(eli B5:n thunderboltit tms) eivät vastaa teholtansa B5:n fightereita(missä ne ilmeisesti voivat vahingoittaa vakavastikkin isoja sota-aluksia, mitä ne ei voi tehdä gothicissa) eikä B5:ssä ilmeisesti ole escortteja BFG tyyliin.

Yksi ratkaisu tosin olisi käyttää B5 hävittäjiä BFG escortteina ja unohtaa BFG ordnance. Tuon luulisi toimivan kohtuullisena B5 versiona BFG säännöillä.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Avatar
archon
Viestit: 601
Liittynyt: Ke 27.11.2002 23:01
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja archon »

Teräratas kirjoitti:Tiukka välikysymys liittyen erinäisiin vaihtoehtoihin laivaston kasaamisen suhteen:

Sopisivatko nämä skaalansa puolesta gothicin peluuseen? http://www.mongoosepublishing.com/minia ... 39cff74690
Skaala sopii mainiosti! Itsellä on on B5 nappeja helkutinmoinen kasa ihan maalattuinakin ja niitä, lähinnä transportteja, olen käyttänyt BFG:ssä vastaavassa roolissa. Transportteja kun tarvitaan useissa tehtävissä paljon joten mitä suotta jokaiseen peliin omia purtiloita hankkimaan.


Itse B5 Wars pelistä sanon sen että kaksi pelikertaa riitti. Liian pitkäveteinen, näennäisen tarkka mukamas taktinen systeemi. Kun kentällä on esim. yksi reisteilijä plus saattolaiva plus niiden hävittäjät per puoli niin peliä pelataan takuuvarmasti yli 8 tuntia. Sen verran paljon on muuttujaa muuttujan päälle sekä paperisotaa ja seurantaa alkaen aina yksittäisestä aluksesta lähtien. Mikäli moisesti nippelöinnistä ja mikrojohtamisesta on kiinnostunut niin go for it.

Sittemmin AOG julkaisi kevyemmän B5 Wars Fleet Actionin joka pelimuodoltaan ja skaalataan muistuttaa BFG:tä. Tätä peliä taas vaivaa bugisuus sillä sääntökirjassa on errataa varmaan puolet sivuista. Tosin mieluummin silti pelaan BFG:tä vaikka B5 onkin lähempänä sydäntä fluffillisesti sekä taiteellisesti.

B5 Warsin hävittäjiä voisi käyttää mainiosti esim System Monitor shippeinä yms. kevyenä kaurana. Mutta B5 Fleet Actionin pienen pienet hävittäjät soveltuvat kaikenlaisiin muihin hävittäjänappuloiden tekemiseen kuin nenä päähän. Ne ovat vain vähän isompia kuin GW:n tarjoamat hävittäjä&pommittaja mallit.

Minbari laivat menevät 1:1 Eldareina, ja Centauri & Narnit & League käytännössä ihan mitä vain. EA:n laivat voisivat olla tietysti ihmisten. Vorlon & Shadows sopivat yllättäen tyranideiksi.
I don’t know half of you half as well as I should like, and I like less than half of you half as well as you deserve.
Avatar
Teräratas
Valvoja
Viestit: 3713
Liittynyt: La 03.08.2002 13:48
Paikkakunta: Varkaus

Viesti Kirjoittaja Teräratas »

archon kirjoitti: Skaala sopii mainiosti! Itsellä on on B5 nappeja helkutinmoinen kasa ihan maalattuinakin ja niitä, lähinnä transportteja, olen käyttänyt BFG:ssä vastaavassa roolissa. ...
Hyvällehän tuo sitten kuulostaisi. Noita B5 nappeja siis ymmärtääkseni on kahdessa koossa? Edustavatko nuo Mongoosen napit sitä suurempaa? (Muistelisin että jossain olisi niin sanottu, mutta eipä voi muistaa varmaksi.)

Pelisysteeminä BFG kelpaisi hyvin, sillä kun on pari etua noihin muihin (Ilmainen ja edes joku ehkä pelaa sitä.) Call to Arms kiinnostaisi marginaalisesti, säännöt ilmeisesti toimivat, mutta paketti ei ilmeisesti lladultaan vastaa n. 40-50e hintaa kovinkaan hyvin. Avaruusaluksia voisi kuitenkin olla kiva maalata ja nysvätä vaihteeksi ja olettaen että tuollainen iso B5 figu vastaisi kooltaan isoa BFG alusta, ei laivastolle kovin pahaa hintaakaan jäisi. Eli tyyliin että Novat, Omegat, yms. menisivät uskottavasti capital shippeinä, hyperionit, yms. cruisereina, cutterit, yms. escortteina ja fighterit fightereinä.

Noin laskettuna tuosta B5 boxista irtoaisi karkeasti jotain 2000+ pistettä BFG laivastoa? (Mikäs muuten on BFG:n "turnauskoko"?)
Avatar
NetDiver
Viestit: 619
Liittynyt: Ma 02.02.2004 08:57
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja NetDiver »

Teräratas kirjoitti:Noin laskettuna tuosta B5 boxista irtoaisi karkeasti jotain 2000+ pistettä BFG laivastoa? (Mikäs muuten on BFG:n "turnauskoko"?)
Ymmärtääkseni turnausarmeijat ovat 1500p. Tosin riippuu turnauksesta ja monesta muusta muuttujasta. Luulisin tuon 2000p laivaston riittävän aivan hyvin. Ei BFG-turnauksia kovin paljoa ilmeisesti järjestetä. Ehkä tämän vuoden RopeConissa olisi tilaa pienella turneelle ;).
Comebackia pelaamisen eturintamaan...
Avatar
archon
Viestit: 601
Liittynyt: Ke 27.11.2002 23:01
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja archon »

Teräratas kirjoitti:
archon kirjoitti: Skaala sopii mainiosti! Itsellä on on B5 nappeja helkutinmoinen kasa ihan maalattuinakin ja niitä, lähinnä transportteja, olen käyttänyt BFG:ssä vastaavassa roolissa. ...
Hyvällehän tuo sitten kuulostaisi. Noita B5 nappeja siis ymmärtääkseni on kahdessa koossa?
Oh yes. Saatavuus ei vaan taida olla kovin hyvä tällä hetkellä. Mongoosen laivat lienevät isompaa skaalaa.
Teräratas kirjoitti: Avaruusaluksia voisi kuitenkin olla kiva maalata ja nysvätä vaihteeksi ja olettaen että tuollainen iso B5 figu vastaisi kooltaan isoa BFG alusta, ei laivastolle kovin pahaa hintaakaan jäisi. Eli tyyliin että Novat, Omegat, yms. menisivät uskottavasti capital shippeinä, hyperionit, yms. cruisereina, cutterit, yms. escortteina ja fighterit fightereinä.
Hommaa helpottaa kun katsoisi laivojen B5W ominaisuudet vastaamaan jotain Imperial/Chaos laivojen ominaisuuksiin.
Esim. Lunar/gothic voisi stuntata Hyperionina, Chaos Styx Heavy Cruiser voisi hyvinkin toimia pohjana EA:n Omega Destreoyeriksi. B5:ssa han hävittäjillä on suurempi rooli taistelussa ja etenkun niitä aina paljon käytettiin. Täten ei tarvitsisi kehitellä mitään omaa pistelaskusysteemiä vaan vaan kaikki menisi "as is".
Teräratas kirjoitti: Noin laskettuna tuosta B5 boxista irtoaisi karkeasti jotain 2000+ pistettä BFG laivastoa? (Mikäs muuten on BFG:n "turnauskoko"?)
No 1500 se varmaankin on. Yleisin pistemäärä, mutta skenaarioissa vaihtelee kuitenkin. Turnauksista en BFG:stä ole koskaan kuullut. Ropeconiin voisi sellaisen järjestää mikä ettei, mutta veikkaan että itseäni kiinnostaa enemmän wh40k pelaaminen, (mikäli järjestetään).
I don’t know half of you half as well as I should like, and I like less than half of you half as well as you deserve.
Avatar
Teräratas
Valvoja
Viestit: 3713
Liittynyt: La 03.08.2002 13:48
Paikkakunta: Varkaus

Viesti Kirjoittaja Teräratas »

Kun nyt Wishmaster sai toivomuksia täytettyä (kohtuullista korvausta vastaan, edes sielua ei tarvinnut tarjota ;), niin sain pienen EA laivaston alun kasaan kerralla. Sovittelin tuossa vähän BFG sääntöihin noita laivoja, ja ihan siedettävän simuloinnin aluksista saisi seuraavasti:

Omega -> Joko Despoiler tai Styx (Jälkimmäinen, mikäli jostain saisi Warlockin samaan laivastoon. Kokoero cruisereihin verrattuna on kuitenkin niin selvä, että helposti menee Despoileristakin.)

Hyperion -> Murder (Vähän runsaan laisesti tykkejä sivulla, mutta keulan lancet ja tykkipatterit sivuilla sopivat kyllä hyvin.)

Olympus -> ??? Tämä on pahin: aluksen kuuluisi olla n. puolet hyperionin koosta, mutta figupas onkin vaatimattomasti hyperionin mittainen ja tuplasti paksumpi. Eli selvästi hevy cruiser ainesta. Ajattelin käyttää Hadeksen sääntöjä. Aivan liian tuhovoimainen siihen mitä B5 version pitäisi olla. Tosin johtuen varsin suuresta erosta "oikeaan" kokoonsa, tämä nyt sitten voi varmaan olla mitä tahansa...

Lisänä vielä kasa _isoja_ fightereitä. Nämä ovat sellaista escort kokoluokkaa, joten kai ne voivat sellaisia proxyttää. Vähän höpöltä näyttävät, kun tietää mitä ne esittävät, mutta pitää varmaan keksiä joku todella kiero fluffiselitys megaisoista starfuryistä... :)

Pari aiheeseen liittyvää kysymystä:
Paljonko on battleshippien figuilla suunnilleen pituutta?
Kuinka suuria BFG:n laivat fluffillisesti ovat? Ymmärtääkseni hemmetin isoja, mutta onko mitään pituutta esim. perus cruiserille koskaan kerrottu?
Zarathustrian
Peliporukkavalvoja
Viestit: 946
Liittynyt: Su 18.08.2002 22:27
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Zarathustrian »

örkkien hammer class battleship on jotain 10cm pitkä, suurinpiirtein pienen nyrkin kokoinen. Jos oikein muistan perus cruiserit ovat n.3-5km pitkiä.
Avatar
Celebdae
Viestit: 4374
Liittynyt: Ti 28.01.2003 20:14
Paikkakunta: Töölö

Viesti Kirjoittaja Celebdae »

Kysytäänpäs täällä sääntökysymys, kun tänään pelatussa pelissä jäi jotain hieman epäselväksi.

Jos necron-laivasto käyttää omaa All Ahead Full -käskyään, niin saako se samalla vuorolla ampua kaikella aseistuksellaan vai vaan puolella?
Nothing is forgotten. Nothing is forgiven.

Ja älkää pliis lähettäkö mulle yksityisviestejä, jos tiedätte jonkun muun yhteystiedon. Me hates 'em.
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Teräratas kirjoitti:Lisänä vielä kasa _isoja_ fightereitä. Nämä ovat sellaista escort kokoluokkaa, joten kai ne voivat sellaisia proxyttää. Vähän höpöltä näyttävät, kun tietää mitä ne esittävät, mutta pitää varmaan keksiä joku todella kiero fluffiselitys megaisoista starfuryistä... :)
Ongelma jos suhtauttaa BFG aluksiin, ei ongelma jos suhteuttaa B5:n.

Itseasiassa escort nimenomaan on oikea vaihtoehto starfuryille etc. Miksi? BFG fighterit eivät voi vahingoittaa isoja aluksia kun taas B5 sarjassa starfyryt etc vahingoittivat moisia.

Jättää BFG launch bay ongelman miksi BFG alukset ei IMO toimi B5:lle täydellisesti. Paremmin pärjäisi korvata launch bayt escort launch baylla(mutta escortit pitää myös ostaa) ja tehdä uudet statit.

Hätätilassa fighterien voisi olettaa kuvata guided missile tms. B5 universumissahan hakeutuvia ohjuksia kaiketi oli?
Kuinka suuria BFG:n laivat fluffillisesti ovat? Ymmärtääkseni hemmetin isoja, mutta onko mitään pituutta esim. perus cruiserille koskaan kerrottu?
3km tai 5km. En muista kumpi oli oikea arvo.
Viimeksi muokannut tneva82, Ma 07.03.2005 14:53. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Celebdae kirjoitti:Jos necron-laivasto käyttää omaa All Ahead Full -käskyään, niin saako se samalla vuorolla ampua kaikella aseistuksellaan vai vaan puolella?
Puolet. Ei se erikoiskäsky sentään mikään täydellinen uber komento ole :D
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Battlefleet Gothic”