"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Daemon herot sucks!

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Avatar
Naldor
Viestit: 604
Liittynyt: Ke 07.04.2004 19:22
Paikkakunta: Espoo

Daemon herot sucks!

Viesti Kirjoittaja Naldor »

oon huomannut että demoni herot kaaoksella ei koskaan osoittaudu käytännöllisiksi (ei saanut itemittömään orc big bossiin edes yhtä woundia aikaan).
käytättekö itse (ei demonilegioona lasketa) demoni heroja (itse en).
"Glory, Honor & Victory over Death"
Avatar
Luna
Viestit: 219
Liittynyt: To 23.09.2004 20:10

Viesti Kirjoittaja Luna »

ovathan ne hiukan kalliita tehoonsa nähden, mutta on näilläkin omat hetkensä jolloin ylittävät itsensä :)

Itse käytän aina silloin tällöin, mutta harvoin hänestä kovinkaan paljoa hyötyä ole :|
Täällä taas piiiitkästä aikaa :>
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rune »

Kyllähän minulla tuo demoni on olemassa. En minä demoniprinssiä (alle 2000 pisteen peleissä luonnollisesti exalted demon) pelitehon vuoksi käytä, se vain sattuu olemaan niin hemmetin tyylikäs. ;)

Ja itseasiassa, kyllä nekin jotain osaavat. Exalted demon on ehkä vähän laadukkaampi tehoonsa nähden, sillä demonilla lähinnä terrorisoidaan ja haetaan tykkimiehiä, sekä blade of etherin kanssa nihtiblokkeja. Yhtään paremmalla tuurilla Exalted demonikin niittää ryhmän paloiksi chargessa. Ei yhtään huonoa minusta. ;) Oikein käytettynä maksavat pisteensä varmasti takaisin, mutta jos käyttää demoniprinssiä kovin pumpattuna (nostaa kätensä ylös), niin se tuskin on kannattavaa. Kuolee diabolic splendourinkin kanssa aivan liian helposti. GW ryssi niinsanotusti FaBan demonit. Tyyliä on, mutta olisin tahtonut vähän taitoakin. Todella kiva otus kuitenkin näin yhteenvetona. ;)
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
Avatar
Varjomies
Viestit: 276
Liittynyt: Ke 14.08.2002 18:21
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Varjomies »

Yhdyn Runen mielipiteeseen Demoneiden laadusta. Figut on hienoja ja niissä on munaa useammankin tiun verran. Mutta asiaan.

Itselläni on usein Exalted armeijan johdossa Nurglen merkillä ja joko Streamilla tai Cloudilla. Stream on sellainen ovela kikka mitä vihollinen ei välttämättä osaa arvata, ettäkö Kaaos ampuisi. Ja sillä tappaa myös ritareita niiden kahden savemodifierin kanssa. :) Cloudin kanssa taas kaverin voi heittää kiperiin taisteluihin mukaan, jolloin vihollisilla on vaikeampi osua esim. samassa taistossa oleviin Maraudereihin.

Toinen (lähes) toimiva kikka on ottaa näitä kaksi ja rynnäköidä yhdessä vihollista päin. Toinen haastaa Champin ja toinen tempaisee yksikön sen tuhannen solmuun. Näin siis toivottavasti. :D

Hyviä Exaltedin kyllä ovat, mutta yleensä liian kalliita ja kuolevat helposti. :) Mutta toisaalta, eikös kaikki Hammerissa kuole helposti jos niihin keskitetään koko armeijan huomio? ;)
Melmon
Viestit: 207
Liittynyt: Su 18.01.2004 20:06
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Melmon »

Minulla on käytössä undivided Demon prinssi jolle on pumpattu 100 pistellä kamaa ja on aina maksanut pisteensä takaisin kaatoi puumiehen ja siinä sivussa muutaman maagituksen ja ajeli giantin kanssa yhteisrynnäköllä vc vampyyri lordin alas ja muuta mukavaa. Demoni herojen kanssa pitää vaan olla varovainen että ne ei jää minkään ikävän ampumisen tai taikomisen jalkoihin. Nihti blokkeja sillä voi hyvin metsästää. Pitää vaan olla varovainen.
FB is far better than that round-based nonsense...
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Demonicharruilla on se ongelma, ettei niille saa minkäänlaista mundaania varustusta, vaan kaikki täytyy hankkia näiden "taikaesine"-pisteillä. Tämä tekee jo muutenkin hinta-laatu-suhteeltaan huonosta Exalted Daemonista entistä heikomman. Lisäksi saven puute vaivaa, sillä leikkiwardi on ainoa, joka näillä on.

Jos demonicharrua lähtee käyttämään, kannattaa ehdottomasti ottaa suoraan prinssi: 70 pisteellä saa +1Ws, +1 W, +1 I, +1A ja +1Ld sekä mahdollisuus ottaa 100 pistettä giftejä. Gifteiksi kannattaa ottaa ainakin Blade of the Ether ja Soul Hunger, jolloin demonista tulee tehokas peltipurkkien aukoja. Loppupisteillä voi sitten ottaa joko Diabolic Splendorin (ehdoton rottia, kääpiä tai toisia demoneita vastaan) tai Spell Breakerin. Lisäksi Master of Mortals tai Unliving Idol on aina hyvä ostos. Loput Undivided Giftit ovat melko huonoja.

Merkki ei kovinkaan usein ole prinssille kannattava ostos, sillä harvojen vaikutuksista on kovinkaan paljoa hyötyä prinssille eikä suurin osa jumalten omista lahjoista ole hyviä. Velholevelitkin ovat vähän kyseenalaisia, sillä demoniprinssiarmeijaan ei kovin helposi saa kunnon magiajyrää. 1lvl on kuitenkin hyvä olla, sillä se antaa armeijalle yhden Dispel-nopan. Jos magialeveleitä laittaa enemmän niin sitten täydet neljä ja toivotaan Flaming Swordia Fire-loresta.

Khornen merkin voisi kenties antaa, jolloin voi harkita Might of Khornea Ether meikan sijaan ja saa demonin generoimaan dispel-nopan. Frenzyn kanssa tosin pitää pelata varovasti lentävällä figulla, joka ei murra rivejä.

Slaaneshin ominaisuus on hieman kyseenalainen lentävällä figulla, eikä Slaaneshilla oikein ole hyviä Giftejäkään. Ainoa syy ottaa Slaanesh merkki (tyylin lisäksi) on magia (josta on jo jauhettu muuallakin).

Nurglen antama lisäwoundi voi olla hyvinkin hyödyllinen figulla, jota ei saa edes yksikköön piiloon. Lisäksi Nurglelta löytyy hyödyllinen Gift nimeltä Stream of Corruption, jolla voi käydä tappamassa sotakoneiden miehistöä ja massajalkaväkeä.

Tzeentch-merkkikin on heiman kyseenslainen. Kannattaa luultavasti maksaa 10pts enemmän neljästä magialevelistä, jotta pääsee käyttämään parempaa magiaa. Tzeentchin giftit eivät kuitenkaan ole niin hyviä.
fury
Viestit: 148
Liittynyt: Ma 31.05.2004 15:19
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja fury »

Nurklella saa myös sen cloud of fliesin mikä parantaa lähitaistelumukavuutta, samoin Slaneeshin Sopoforic Musk (taisin typottaa).
Ostetaan Tomb Kings sekä Eldar -figuja. Laita YV:tä.
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rune »

fury kirjoitti:Nurklella saa myös sen cloud of fliesin mikä parantaa lähitaistelumukavuutta, samoin Slaneeshin Sopoforic Musk (taisin typottaa).
Jos tulet tarvitsemaan Cloud of fliesia, tai vielä parempaa, jos vastustaja tulee kärsimään siitä olet jo käyttänyt pisteesi väärin. Ideana on, että demoni ei ole taistelussa sitä vuoroa kahta, pidempään ja suuremman ininsä ansiosta iskee lähes aina ensin kakkosvuorolla. Eikä iskujen ihan niin paljoa pitäisi sattua, ws kun prinssillä on kuitenkin se 8 ja toughness 5, woundien suuresta määrästä puhumattakaan. Cloud of flies on ajatuksena kätevä, mutta en löydä yhtäkään oikeasti tärkeää paikkaa, jossa sitä voisi käyttää, paitsi challengeissa joidenkin muiden valtaisien petojen kanssa.
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Viesti Kirjoittaja Grond »

[OT-warning]
Otsikkoon viitaten. Yksi hero sucks. Useampi hero suck. Ja Slaaneshin hero poikkeuksetta. :o)
[/OT-warning]
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Re: Daemon herot sucks!

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Naldor kirjoitti:oon huomannut että demoni herot kaaoksella ei koskaan osoittaudu käytännöllisiksi (ei saanut itemittömään orc big bossiin edes yhtä woundia aikaan).
Ja tämä yksittäistapausko on saanut sinut induktoimaan yleispätevän päätelmän, että demonisankareilla ei tee mitään?

Eivät ne mortal-armeijassa kustannustehokkaita olekaan. Eivät silti täysin kyvyttömiäkään. Muut ovatkin jo esittäneet perusteluja demonien puolesta ja vastaan, mutta halusin vain nostaa esiin tämän päätelmäsi mahdolisen hätäisyyden.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Henri Ketonen
Viestit: 3346
Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Henri Ketonen »

Runefang kirjoitti:70 pisteellä saa +1Ws, +1 W, +1 I, +1A ja +1Ld sekä mahdollisuus ottaa 100 pistettä giftejä.
Hassua, miten eri pelaajat lukevat tuonkin eri tavalla. Minusta se on "70 pisteellä +1A".

Tzeentchin Daemon Prince on mielestäni niin kallis, että yhtä hyvin armeijaan voisi napata Galrauchin, jolla on kuitenkin kaaoslohikäärmeen statit ja pari ihan jees erikoissääntöä. Muutenkin mielestäni Daemon Prince on liian kallis, ehkä Nurglen DP voisi menetellä, ihan ok lahjat ja viisi woundia.
zqmfgb
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Henri Ketonen kirjoitti:
Runefang kirjoitti:70 pisteellä saa +1Ws, +1 W, +1 I, +1A ja +1Ld sekä mahdollisuus ottaa 100 pistettä giftejä.
Hassua, miten eri pelaajat lukevat tuonkin eri tavalla. Minusta se on "70 pisteellä +1A".
Eihän noista kaikista tietenkään kovin paljoa hyötyä ole. Demoniprinssillä Ws ja I ovat kohtuu turhat, mutta muista on sentään hyötyä: Ylimääräinen haava on korvaamaton kalliille T5 5+ Ward save hepulle, jota ei saa yksikköön suojaan. Tämä ottaa todella helposti osumaa erilaisista ei-LoS taioista. Ylimäärinen hyökkäys on tietysti aina hyvä ja Ld:kin on aika kiva kaaoksen muuten keskitason Ld:lle. Lisäksi Ld9 laskee mahdollisen poksahtamisen mahdollisuuden 1/6. 100 Gift-pistettä on huomattavasti parempi kuin 50 edellisessä viestissä mainitsemistani syistä.
Avatar
hölömpöö
Viestit: 196
Liittynyt: Ti 16.03.2004 15:53
Paikkakunta: Nurmi

Viesti Kirjoittaja hölömpöö »

Itse käytän khornen mortal armeijassa exalted demonia ja prinssiä. Ehkä eivät ole parahaat mahdolliset characteri paikkojen viejät mutta ovat ainakin hauskoja kentällä. Ja lisäksi niillä on hienot figut!
Avatar
Guzlob
Viestit: 942
Liittynyt: Ma 07.10.2002 23:39
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Guzlob »

Henri Ketonen kirjoitti:Tzeentchin Daemon Prince on mielestäni niin kallis, että yhtä hyvin armeijaan voisi napata Galrauchin, jolla on kuitenkin kaaoslohikäärmeen statit ja pari ihan jees erikoissääntöä.
Galrauch ei ole Daemonic.
it is apparent the intent has been revealed
Avatar
figunarkki
Viestit: 2135
Liittynyt: To 05.08.2004 19:37
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja figunarkki »

Grond kirjoitti:[OT-warning]
Otsikkoon viitaten. Yksi hero sucks. Useampi hero suck. Ja Slaaneshin hero poikkeuksetta. :o)
[/OT-warning]
Haha :D

Itsellä on exalted daemon kyllä pelannut ihan hyvin. Se tosin johtuu osittain siitä että en yleensä päästä sitä klosikkaan yksin. Ja jos se on kovin pahasti uhattuna laitan lihamuuriksi fureja.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijat ja yksiköt”