"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Heavy weapon teamit

Warhammer 40.000 -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Avatar
Dalamar
Viestit: 1409
Liittynyt: Ma 03.03.2003 16:02
Paikkakunta: Oulu

Heavy weapon teamit

Viesti Kirjoittaja Dalamar »

Kysyisin nyt, että onko yhä sallittua laittaa teamit kahdelle pienelle alustalle, vai onko ne pakko sijoittaa isolle tam-alustalle. En ole törmännyt kohtaan joka kieltäisi tämän, mutta en myöskään ole havainnut, että onko se sallittua.
"Kasvatitte vihaani ja melkein tuhositte minut.
Mutta vahi teki minusta voimakkaamman!"

-Nöf loordi

Kynä-ääliöt.
Avatar
figunarkki
Viestit: 2135
Liittynyt: To 05.08.2004 19:37
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja figunarkki »

4. edikan sääntökirjassa mainitaan että figut toimitetaan pienimmällä alustalla mitä saa. Suuremman saa laittaa, mutta ei pienempää.
BTW jos viestillä haet takaa sitä että kun ostat heavy wepon teamin, niin voitko ottaa vaikka singon ja lätkästä sen jollekkin aivan tava guardianille, ja näin saada yhden ylimääräisen teamin. Niin sillon suosittelen leikkaamaan paksusta pahvista oikean kokoisen palasen, ja siihen voit liimata sen tavallisen guardianin. (ja kaverin sille.)
Snowtrooper
Viestit: 1290
Liittynyt: Pe 20.08.2004 11:22
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Snowtrooper »

Ja GW:n pojat selittivät aikanaan, että iso base oli vain "kätevän liikuteltavuuden" takia? Miten tuota kohdellaan pahvinpala-aseiden kanssa? Lähitaistelussa? Onko pakko laittaa kaikki vanhatkin heavy weaponit isolle baselle? Jos ei, niin miksi samalla IG-armeijalla voi olla kahdenkokoisia heavy-baseja?

Peruskaartilainen tulee 25 mm basella, muuten. Ja ainakin se lataaja on tavallinen kaartilainen. Omasta mielestäni tämä tarkoittaa, että saa laittaa myös pienelle baselle. (Ja jos jonkun voitto Kaartista on kyse hevareitten basekoosta, niin...)
Avatar
Matti N
Ylläpitäjä
Viestit: 2863
Liittynyt: Ma 20.05.2002 15:51

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Kyllä minä ainakin tinttaan vastustajan joka rupee valittaan omista hevi veponeista jotka on 1" baseilla per äijä.

On nimittäin niin PERS*ESTÄ ruveta arpoon onko se toinen jannu sen templaten alla. Tosiaan se iso base on vain For convenient movement purposes only tms. Tärkeintä on, että jokaista HW:ta kohti on yksi perus lasgun äijä.
Morbo
Viestit: 12
Liittynyt: Ke 31.03.2004 22:54

Viesti Kirjoittaja Morbo »

Eikos sen toisen pidä olla vähintään 2" päässä, oli alusta minkä kokoinen tahansa? Templatet menee kumminkin miten sattuu, joten turha itkeä jos toinen jää ulkopuolelle.
Älkää ajatelko, emmäkään ajattele.
Avatar
Matti N
Ylläpitäjä
Viestit: 2863
Liittynyt: Ma 20.05.2002 15:51

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Vähintään 2" päässä? Se on kyllä MAKSIMISSAAN 2" päässä...
Tanen
Viestit: 324
Liittynyt: Ke 24.03.2004 20:54
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Tanen »

ainkain on tullut huomattua pelailessani ig tä vastaan, että olis hyvä jos heavy weapon olis isolla alustalla ampujan kanssa ja lataaja 25mm basella, jonka asettaa isomman basen päälle. Tällöin voidaan lataaja (joka jonkun kumman syyn takia kuolee AINA ennemin kuin ampuja) voidaan ottaa pois, jolloin pysyy peli selkeämpänä (omasta mielestäni).
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

Weekender kirjoitti: On nimittäin niin PERS*ESTÄ ruveta arpoon onko se toinen jannu sen templaten alla. Tosiaan se iso base on vain For convenient movement purposes only tms...
Tämänhetkinen FAQ/Q&A-tieto ei mitenkään poista sitä määräystä, että figu sijaitsee siellä missä sen base on (eikä oikeastaan sitäkään, että niitä isoja baseja on käytettävä...). Ei mitään arpomista, siis. Jos se iso base on kokonaan blastin alla niin sitten se äijäkin on kokonaan, ja jos ei, niin sitten 4+:lla.

Yksi Faq:in kohta kuitenkin vihjaa, että kaartilla on kuin onkin kaksi figua samalla basella. Yksinkertaisena olen tulkinnut sen sitten näin, että figut sijaitsevat pelikentällä samassa kohtaa. Eli jos siihen isoon heavy weapon baseen osuu 4+:lla, osut kahteen figuun 4+:lla. Jos taas osut kokonaan, osut kahteen figuun kokonaan.

Koska isot baset loppuivat kesken, käytän joillakin raskailla aseillani tavallisia pikku baseja. Nämä sitten toimivat kuten normaalit ihmiset. Teknisesti ne ovat laittomia, mutta kukapa noista jaksaisi nillittää (ellei tietty pelaa deldareilla).
tane kirjoitti:. Tällöin voidaan lataaja (joka jonkun kumman syyn takia kuolee AINA ennemin kuin ampuja)
Herää todelliseen elämään ja kaartin uuteen codexiin. Nykyään ei ole enää lataajia, vaan vain kaksi crew memberiä joita ei olla sen tarkemmin määritelty. Oikeissakin tykeissä, jotka useampaa miestä vaativat, kaikki miehistön jäsenet osaavat periaatteessa kaikki hommat, ampumisen, asettamisen, lataamisen, jne.
Avatar
figunarkki
Viestit: 2135
Liittynyt: To 05.08.2004 19:37
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja figunarkki »

Amazing Slug kirjoitti:Teknisesti ne ovat laittomia, mutta kukapa noista jaksaisi nillittää (ellei tietty pelaa deldareilla).
Amazing Slug kirjoitti:Olen säälittävä sääntönillittäjä, joka antaa huonon imagon koko lajille.
Ermmm... never heard about mirror?

Mutta asiaan. Se oli joko IG codeksissa tai jossai FaQissa, että siinä heavy wepon teamissa se iso base adustaa kahta ukkelia. Ja niillä lataaja/ampuja kumpi_kuolee_ensin jutuilla ei ole merkitystä koska jos ampuja saa kuulan kalloon se "lataaja" korvaa sen samantien.

Eli kun vaikka ordnancella osut siihen tiimin baseen, osut molempiin kerralla, tai et kumpaankaan.
Avatar
Henri Ketonen
Viestit: 3346
Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Henri Ketonen »

Amazing Slug kirjoitti:Teknisesti ne ovat laittomia
Eivät tietenkään ole. Raskaita aseita toimitetaan edelleen kahden pienen basen ryhmänä, tämä on pienin basekoko mitä niillä on, ja sitä ei saa lähteä pienentämään. Muutenhan voit sanoa, että ne ovat konvertoituja tuon http://uk.games-workshop.com/storefront ... orignav=10
mallisia asetiimejä, ja muut ovatkin sitten niitä toisenlaisia.
zqmfgb
Avatar
DJ_Silverpig
Viestit: 1350
Liittynyt: Ke 07.01.2004 15:36

Viesti Kirjoittaja DJ_Silverpig »

Heavy weapon team koostuu kahdesta guardsmanista, ampujasta ja lataajasta, mutta lataajalla ei ole mitään varsinaista virkaa, se ampuu samalla tavoin kuin muutkin guardsmanit! Eli periaatteessahan se heavy ase otetaan vain yhdelle tyypille, mutta edellytyksenä siihen on kaksi vapaata ukkoa! Eiväthän catachan heavy weapons teamitkaan ole isoilla baseilla! Eli mielestäni se on aivan sama kummalle ne pistää...
Toivottavasti ymmärsitte pointtini!
Possu
Avatar
Markkola
Viestit: 800
Liittynyt: Ti 11.11.2003 17:30
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Markkola »

Jos ukko on siellä missä base, sittenhän vanhat heavy weapon tyypit eivät ole kentällä!
USA upotti Estonian, aiheutti Kekkosen kaljun, järjesti jäävuoren Titanicin eteen, tappoi dinosaurukset ja aiheutti myös alkuräjähdyksen.
asdasdadasa

Viesti Kirjoittaja asdasdadasa »

no mutta se onki sitte sutkia kun onki 2 pientä basee ko ne mahtuu pienempään tilaan esim.jonku kulman taa ,toisin kun isolla pohjalla joka jäisi puoleksi nurkan toiselle puolelle....
Blöö
Viestit: 768
Liittynyt: Ti 18.02.2003 20:51

Viesti Kirjoittaja Blöö »

DJ_Silverpig kirjoitti:Eiväthän catachan heavy weapons teamitkaan ole isoilla baseilla!
Eivätkö ole!?!? Eivätkö?!?!?! Niin, ovathan ne. Nyt voisin sanoa "mene kotiis kasvaan nyyppä", mutta oletan, että tarkoitit catachanien vanhoja heavy aseita, et uusia muovisia.
Avatar
DJ_Silverpig
Viestit: 1350
Liittynyt: Ke 07.01.2004 15:36

Viesti Kirjoittaja DJ_Silverpig »

JPU kirjoitti:
DJ_Silverpig kirjoitti:Eiväthän catachan heavy weapons teamitkaan ole isoilla baseilla!
Eivätkö ole!?!? Eivätkö?!?!?! Niin, ovathan ne. Nyt voisin sanoa "mene kotiis kasvaan nyyppä", mutta oletan, että tarkoitit catachanien vanhoja heavy aseita, et uusia muovisia.
No niinpäs näkyykin! Pahoittelen virhettäni! En tiennyt noiden uusien olemassaolosta (en muistanut)!

Lähinnä viestissäni vetosin pointtiini, että se lataaja on periaatteessa vain ihan tavallinen guardsman lasgunilla, eikä sillä ole mitään yhteyttä sen ampujan kanssa (paitsi base)!
Imperial Guard FAQ kirjoitti: Heavy weapon teams are supplied with a large base to contain both crewmen and the weapon. Treat them as two separate models that are based together for convience of movement.
Boldaus minun
Eli periaatteessahan tässä kerrotaan niiden olevan samalla alustalla liikuttamisen vuoksi! Ne liikkuvat yhdessä, mutta niitä pitää silti kohdella niin kuin kahta erillistä ukkoa, miksi siis niitä ei voisi pitää omilla baseillaan!
Possu
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

Henri Ketonen kirjoitti: Eivät tietenkään ole. Raskaita aseita toimitetaan edelleen kahden pienen basen ryhmänä, tämä on pienin basekoko mitä niillä on, ja sitä ei saa lähteä pienentämään.
Ai niin, unohdin tämän aspektin. Piti kyllä ottaa tämä huomioon, mutta unhoitin. Olen kyllä puhunut tästä asiasta aikaisemminkin.

Niin, koska raskaita aseita yhä myydään vanhojen basekokojen kanssa, niin ehkäpä pienet baset ovat ok, jopa sääntöteknisesti. Toisaalta joku voisi väittää, että koska figujen mukana tulevat baset ovat osa sääntöjä, ja muoviset (isoilla baseilla) ovat viimeisimmät ilmestyneet figut, ajavat näiden säännöt vanhojen yli. Tästäkin voisi sitten kysyä, että miksi niiden pitäisi ajaa yli, eiväthän säännöt ole ristiriidassa?

Jos ovat laillisia niin sitten ovat, jos eivät niin jätetään juttu huomiotta, koska kaartipelaajia ei saa kiusata :) .
Avatar
Dalamar
Viestit: 1409
Liittynyt: Ma 03.03.2003 16:02
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Dalamar »

Tulkitsen tämän nyt sillä tavalla, että voin pitää teamejani kahdella pikkubasella, ja vedän turpaan kaikki jotka valittavat asiasta. For the little bases! Repent, users of big bases!
"Kasvatitte vihaani ja melkein tuhositte minut.
Mutta vahi teki minusta voimakkaamman!"

-Nöf loordi

Kynä-ääliöt.
M.S.

Viesti Kirjoittaja M.S. »

Dalamar kirjoitti:Tulkitsen tämän nyt sillä tavalla, että voin pitää teamejani kahdella pikkubasella, ja vedän turpaan kaikki jotka valittavat asiasta. For the little bases! Repent, users of big bases!
Minullakin on m. launcherit pikkubeisseillä ja h. boltereita olen juuri konvaamassa niille. Ainoastaan isot tykit pidän suurilla. Siten saa yhdestä boksista tehtyä ainakin kolme h. asetta, kunhan ukkoja on ylimääräisiä. Ei ole kukaan alkanut valittaa ainakaan vielä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Yleiset keskustelut”