Figujen koko, kun olen nyyppä tällä alueella.
Figujen koko, kun olen nyyppä tällä alueella.
Kun en aiheesta mitään tiedä, enkä ole oulusta tavannut yhtään pelaajaa, niin menin sitten uteliasuuttani katselemaan nappeja tuonne sotataidon sivuille, ja nehän olivat henkeäsalpaavan kauniita. Nyt pitääkin sitten kysyä, että minkä kokoisia nämä ovat, voisikos niitä käyttää esim. Fabassa?
"Kasvatitte vihaani ja melkein tuhositte minut.
Mutta vahi teki minusta voimakkaamman!"
-Nöf loordi
Kynä-ääliöt.
Mutta vahi teki minusta voimakkaamman!"
-Nöf loordi
Kynä-ääliöt.
-
hurmelapsi
- Valvoja
- Viestit: 123
- Liittynyt: Ma 11.08.2003 21:53
Skaala on jotain vähän isompaa kuin geeween 28mm. Mutta pidemmittä turinoitta: http://www.wegotgame.net/jen/scale.html tuolla on hyvä kokovertailu, josta saat varmasti hyvää kuvaa.
Confrontationia tai Rag'narokia pelailevat ihmiset kanavalle !confrontation, olkaa hyvät.
- Hammerheart
- Viestit: 3207
- Liittynyt: La 01.02.2003 16:52
- Paikkakunta: Espoo
Lisäksi on huomattava, että Rackham tekee eri armeijoille eri skaalassa olevia figuja, eli monet kääpiöt ovat ihmisfiguja isompia, vaikka ovatkin säännöissä kokoluokkaa small. Tästä johtuen esmes juuri kääpiöitä ei Fabassa voi oikeastaan käyttää. Ihmiset toimivat ihan OK. Lisäksi kaikkein vanhimmat Rackhamin ihmisfigut ovat hieman eri skaalassa uusien kanssa, jolloin esim. head-swapit ovat hiukan hassuja.
Mutta suosittelen kuitenkin Confrontationin aloittamista, peli on ensiluokkaisen näppärä ja paras skirmish-peli mitä on vastaani tullut.
Mutta suosittelen kuitenkin Confrontationin aloittamista, peli on ensiluokkaisen näppärä ja paras skirmish-peli mitä on vastaani tullut.
Inouj kirjoitti:Väliin tietty kommentoi joku pelihipsteri, joka ei tiedä kommentoimastaan asiasta mitään, siirryttyään jo vuosia sitten pelaamaan GW:n main stream tuotteita "parempia" pelejä.
-
Goblinisti
- Viestit: 584
- Liittynyt: Ti 21.09.2004 14:51
- Paikkakunta: Helsinki
- Viesti:
I've been told that the scales used in miniature gaming (25mm, 28mm, etc.) are a measure of the distance from base to the mini's eyes. Don't know how precise this is, but there does seem to be a fairly well established difference between them
Pseudok kirjoitti:Dogmaattiset raamatullisenkuuloiset kärjistetyt mielipiteet ovat aika lol.