"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Adeptus Mechanicus T'aulla

Jos et tiedä, mitä C'tanit ovat tai kuka on Cypher ja ketkä olivat Primarkit, tieto löytyy tältä palstalta.
Avatar
Azured
Viestit: 420
Liittynyt: Ma 27.09.2004 17:59
Paikkakunta: Tarokeen

Adeptus Mechanicus T'aulla

Viesti Kirjoittaja Azured »

Taun Codexissa kerrotaan tarinaa, kuinka vuonna 789.M35 Adeptus Mechanicuksen alus sattuu löytämään varhaisvaiheessaan elelevät Taut. No, sitähän seurasi sitten warppimyrskyt ja muut kivat ja Taut unohdettiin, mutta kysymyksiä jäi mielestäni auki.

1. AM jätti väkeä tutkimaan ja seuraamaan Tau-väen kehitystä. Kuinka isolla joukolla AM oli matkalla, onko siis siitä joukosta enää mitään jäljellä? (Tuskin ne sentään kuutta tuhatta vuotta elävät, joten varmaan jonkinlainen väestöpohja tarvitaan sen väen hengissäpitimiksi...)
2. Auttoiko em. porukalta saatu (anastettu/ostettu/löydetty/whateva) Imperiumin teknologia Taun kehitystä rodun alkumetreillä?
3. Taun valtakunta ei ole niin naurettavan xenofobinen kuin Imperiumi, joten he saattavat sietää planeetalla pitkään ollutta AM:n porukkaa, jos niitä on jäänyt henkiin. Raportoiko siis tämä imperiuminripe edelleen Terraan vai ovatko he onnellisina liittyneet palvelemaan Suurempaa Hyvää?
"Where is this Emperor now, when you have need of him, human?"
-Shas'la T'au Kais, Fire Warrior
Avatar
Oikolukuhirvi
Viestit: 1742
Liittynyt: Ti 29.10.2002 19:26
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Oikolukuhirvi »

Niille on varmaan sanottu tuo join us or die ja sitten ammuttu.
Griffon on suomeksi griippi tai aarnikotka. "Griffoni" on tarmokas, vankka ja maatiaismaiselta vaikuttava koirarotu.
Ukkosleka
Viestit: 829
Liittynyt: La 09.11.2002 13:16
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ukkosleka »

Ottaen huomioon taun kehitys asteen, ne ovat sanoneet join as or die ja sitten ne oammuttiin. AM oli siis tuossa kohtaa aika paljon tuata edellä. Taut ammuskelivat vielä ruutiaseilla.
Cleanse and purify!
Avatar
Samsson
Valvoja
Viestit: 3359
Liittynyt: To 30.05.2002 14:32
Paikkakunta: Kauniainen

Viesti Kirjoittaja Samsson »

"Human Auxiliaries", anyone!?
Kuten Oikoluku sanoi, saivat vissiin tehdä oma valinta; "Live for the Greater Good or not at all!"

Voi muuten hyvinkin olla että AM on osittain Taun nopeakasvuisen imperiumin takana! (Omnissiah = C'Tan) Vähän kuten CIA arabiterroristien takana... ;)
Avatar
mauno
Valvoja
Viestit: 709
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:47
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja mauno »

Silloin kun Adeptus Mechanicus-tiimi kävi T'aulla kylässä 789.M35, olivat Taut vasta keksineet tulen ja käyttivät yksinkertaisia aseita. Ihan kivikautista meininkiä siis eikä ruutiaseita.

1. Missään ei ole muuten mainittu jäikö AM-tiimejä T'aulle ansaan warppimyrskyjen takia. Sinne yrittäneet siirtokunta-alukset warppimyrsky kyllä pyyhkäisi pois, mutta AM-tiimit saattoivat olla jo lähteneet T'aulta tutkimaan uusia planeettoja. Joka tapauksessa fluffissa puhutaan AM-tiimeistä, joten ei varmaankaan isosta joukosta ole kysymys. En usko että niin suurta tutkijajoukkoa T'aulla oli, että väestöpohja olisi riittänyt ihmispopulaation pysymiseen planeetalla pitkään. Jos olisi ollut, niin taut olisi ollut varmaan aika helppo puhdistaa planeetalta pois jo heidän toimestaan ennen kuin taut olisivat kehittyneet uhkaksi imperiumille.

2. Hyvinkin mahdollista...

3. Taut varmaan olisivat antaneet AM:n olla rauhassa, mutta AM ei olisi antanut taujen olla rauhassa varsinkaan jos AM-tiimit pysyivät keisarille uskollisina.
Avatar
Azured
Viestit: 420
Liittynyt: Ma 27.09.2004 17:59
Paikkakunta: Tarokeen

Viesti Kirjoittaja Azured »

Samsson kirjoitti:"Human Auxiliaries", anyone!?
Kuten Oikoluku sanoi, saivat vissiin tehdä oma valinta; "Live for the Greater Good or not at all!"
Human Auxiliariesit ovat itse asiassa lähtöisin Damocles Gulfin ristiretkestä, jolloin Imperiumi ja Taut ottivat ensimmäistä kertaa kunnolla mittaa toisistaan maasodankäynnissä. Tyranidien uhka ja Taun pysäyttämä hyökkäys saivat Imperiumin sitten häipymään Taun avaruudesta, jättäen samalla monta entistä Tau-planeettaa osittain tai kokonaan Imperiumin valtaan. Kun Taut sitten myöhemmin valtasivat planeetat takaisin, oli moni Taun toimintatapoja seurannut imperiumilainen enemmän kuin valmis liittymään Taun valtapiiriin. Ja kyseessä todellakin oli vapaaehtoinen liittyminen, sanoivat muukalaispelkoiset aivopesuinkvisiittorit sitten mitä hyvänsä.
"Where is this Emperor now, when you have need of him, human?"
-Shas'la T'au Kais, Fire Warrior
08058
Viestit: 154
Liittynyt: To 19.06.2003 12:22
Paikkakunta: Helsinki

Re: Adeptus Mechanicus T'aulla

Viesti Kirjoittaja 08058 »

Azured kirjoitti: 1. AM jätti väkeä tutkimaan ja seuraamaan Tau-väen kehitystä. Kuinka isolla joukolla AM oli matkalla, onko siis siitä joukosta enää mitään jäljellä? (Tuskin ne sentään kuutta tuhatta vuotta elävät, joten varmaan jonkinlainen väestöpohja tarvitaan sen väen hengissäpitimiksi...)
En löytänyt Codexista äkkiseltään mitään viitettä siihen, että AM väkeä olisi jäänyt planeetalle. Heidän tehtävänsä ei ole seurata muukalaisrotujen turhaa kehitystä, varsinkin kun planeetta luokiteltiin rutiini puhdistukseen ja asutettavaksi.
En usko että alkuperäiset AM henkilöt ovat enää hengissä. Valitettavasti on olemassa raja jonka yli mekanisoitu jumalansa kuvakaan ei voi elää ilman todella erikoisia ominaisuuksia (Emperor).
Azured kirjoitti:2. Auttoiko em. porukalta saatu (anastettu/ostettu/löydetty/whateva) Imperiumin teknologia Taun kehitystä rodun alkumetreillä?
Vaikka onkin mahdollista, että Taut olisivat onnistuneet tappamaan jonkun AM henkilökunnasta joka tutki planeettaa, mutta en usko että scitariit olisivat antaneet heidän viedä ruumista mihinkään tutkittavaksi tms. Tuskin onnettomuuteen joutunutta joukkoakaan olisi hylätty. Eli on mahdollista mutta erittäin epätodennäköistä.
Azured kirjoitti:3. Taun valtakunta ei ole niin naurettavan xenofobinen kuin Imperiumi, joten he saattavat sietää planeetalla pitkään ollutta AM:n porukkaa, jos niitä on jäänyt henkiin. Raportoiko siis tämä imperiuminripe edelleen Terraan vai ovatko he onnellisina liittyneet palvelemaan Suurempaa Hyvää?
Epäilemättä Taun hyväuskoisessa valtakunnassa on paljon Imperiumin vakoojia, jotka raportoivat tapahtumista, mutta kuten sanoin mitään kohtaa en löytänyt jossa viitattaisiin siihen että AM väkeä olisi jäänyt planeetalle. Lisäksi AM väki olisi täysin järkyttynyt pyhien konehenkien käytöstä palvelijoina. Taut eivät vain ymmärrä, että liha on vain heikkoa konetta ja näin ollen koneen palvelija.
Kerettiläiset Taut tulisi pyyhkäistä pois universumin kartalta saastuttamasta konejumalan valtakuntaa.

Annatko sijainnin sille fluffille joka puhuu paikalle jätetystä AM henkunnasta.

Lähteet:
Codex Tau
"All hail the mighty Machine God"
Avatar
Azured
Viestit: 420
Liittynyt: Ma 27.09.2004 17:59
Paikkakunta: Tarokeen

Re: Adeptus Mechanicus T'aulla

Viesti Kirjoittaja Azured »

08058 kirjoitti:En löytänyt Codexista äkkiseltään mitään viitettä siihen, että AM väkeä olisi jäänyt planeetalle. Heidän tehtävänsä ei ole seurata muukalaisrotujen turhaa kehitystä, varsinkin kun planeetta luokiteltiin rutiini puhdistukseen ja asutettavaksi.
En usko että alkuperäiset AM henkilöt ovat enää hengissä. Valitettavasti on olemassa raja jonka yli mekanisoitu jumalansa kuvakaan ei voi elää ilman todella erikoisia ominaisuuksia (Emperor).

Vaikka onkin mahdollista, että Taut olisivat onnistuneet tappamaan jonkun AM henkilökunnasta joka tutki planeettaa, mutta en usko että scitariit olisivat antaneet heidän viedä ruumista mihinkään tutkittavaksi tms. Tuskin onnettomuuteen joutunutta joukkoakaan olisi hylätty. Eli on mahdollista mutta erittäin epätodennäköistä.

Annatko sijainnin sille fluffille joka puhuu paikalle jätetystä AM henkunnasta.
Tokihan suoraa viitettä juuri mihinkään ei ole, siitä tämä spekulointi. Warppimyrskyjen katkaistaessa matkustusyhteydet saattoi alkuperäinen tutkintaryhmä jäädä planeetalle (jos heidän oli esimerkiksi tarkoitus tavata loput Imperiumin rupuporukasta planeetan tuntumassa ettei ihan koko planeetan pintaa paisteta). Näin ollen keskustelu aukeaa uudelleen; selväksi on toki jo tullut, ettei alkuperäisestä ryhmästä ole enää edes muistoa jäljellä. Taut saattoivat esimerkiksi kehittyä kaikessa rauhassa ja antaa AM:n väen kuolla vanhuuteen. Sitten kehittyneempiä aseita kehitellessään Taut löysivät ehkä Imperiumin taskulamput ja plasma-ampujantappajat ja parantelivat niitä. Kommentteja?
"Where is this Emperor now, when you have need of him, human?"
-Shas'la T'au Kais, Fire Warrior
08058
Viestit: 154
Liittynyt: To 19.06.2003 12:22
Paikkakunta: Helsinki

Re: Adeptus Mechanicus T'aulla

Viesti Kirjoittaja 08058 »

Azured kirjoitti: Tokihan suoraa viitettä juuri mihinkään ei ole, siitä tämä spekulointi. Warppimyrskyjen katkaistaessa matkustusyhteydet saattoi alkuperäinen tutkintaryhmä jäädä planeetalle (jos heidän oli esimerkiksi tarkoitus tavata loput Imperiumin rupuporukasta planeetan tuntumassa ettei ihan koko planeetan pintaa paisteta). Näin ollen keskustelu aukeaa uudelleen; selväksi on toki jo tullut, ettei alkuperäisestä ryhmästä ole enää edes muistoa jäljellä. Taut saattoivat esimerkiksi kehittyä kaikessa rauhassa ja antaa AM:n väen kuolla vanhuuteen. Sitten kehittyneempiä aseita kehitellessään Taut löysivät ehkä Imperiumin taskulamput ja plasma-ampujantappajat ja parantelivat niitä. Kommentteja?
Mitä jäi edellisestä tarpeeksi selvästi ilmaisematta: AM tutkimusmatkailijoiden käynnin ja asuttamis laivaston lähdön välillä on varmasti useampi kymmenen tai satakin vuotta. Imperiumi ei ole kovin nopea liikkeissään ja tuskin asuttamis laivasto odottaa missään lähtövalmiina. Administratum on harvinaisen pitkä tie saada mitään aikaiseksi vaikka pistäisi paperit menemään heti kun tieto tulee.
Tämä ei tietenkään tarkoita etteivätkö AM tutkimusmatkailijat olisi voineet jäädä jumiin Warppi myrskyjen takia. En vain usko, että Taulle.

Tuskin rutiini puhdistus tarkoittaisi mitään exterminatusta, vaan asutuslaivaston mukana tulevan armeijan suorittamaa xenojen täydellistä pois pyyhkäisyä.

Varmasti tau on saanut jostain teknologiaa jonka pohjalta ponnistaa eteenpäin, mutta veikkaan ennemminkin Örkkien mukanaan tuomaa tavaraa ja sitä mystistä hylkyä läheisessä kuussa. Örkeiltä olisi varmasti löytynyt vinkkiä voimakenttä teknologiaan ja ehkä jossain niiden värkeistä on käytetty vaikka rikkinäistä plasmakivääriä pylväänä tms.
"All hail the mighty Machine God"
Virtanen..
Viestit: 129
Liittynyt: Ke 09.03.2005 18:53
Paikkakunta: Röykkä City
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Virtanen.. »

Örkeilläkö voimakenttä?!
Hullu_Proffa on Virtanen!!
Tosin... ketä se nyt kiinnostaa?
Avatar
Dalamar
Viestit: 1409
Liittynyt: Ma 03.03.2003 16:02
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Dalamar »

Sattuu olemaan. Kustom force fields. Jokainen Mek rakastaa niiden vääntelyä.
"Kasvatitte vihaani ja melkein tuhositte minut.
Mutta vahi teki minusta voimakkaamman!"

-Nöf loordi

Kynä-ääliöt.
Avatar
Tybraal
Viestit: 1467
Liittynyt: Pe 20.12.2002 21:12
Paikkakunta: Espoo

Re: Adeptus Mechanicus T'aulla

Viesti Kirjoittaja Tybraal »

08058 kirjoitti:Tuskin rutiini puhdistus tarkoittaisi mitään exterminatusta, vaan asutuslaivaston mukana tulevan armeijan suorittamaa xenojen täydellistä pois pyyhkäisyä.
Jep, surullinen malliesimerkki löytyy Baranilta. (pdf)
That is not dead which can eternal lie.
And with strange aeons even death may die.
Avatar
Azured
Viestit: 420
Liittynyt: Ma 27.09.2004 17:59
Paikkakunta: Tarokeen

Viesti Kirjoittaja Azured »

Vastauksia näyttää tulleen ihan riittävästi, varsinkin kun nyt tietää mitä tuo "routine cleansing" tarkoittaa tarkalleen ottaen. Tulipa tässä mieleen tosin uusia kysymyksiä:
1. Voiko Warppimyrskyjä ennustaa, eli joutuiko Adeptus Mechanicuksen väki ehkä lähtemään planeetalta kiireellä saatuaan selville matkustuyhteyksien kohta katkeavan?
2. Minkälaista varustusta tuommoisella kartoitusjoukolla on mukanaan, eli jos imperiumin väeltä jäi laitteistoa planeetalle niin minkälaista?
"Where is this Emperor now, when you have need of him, human?"
-Shas'la T'au Kais, Fire Warrior
Avatar
Tybraal
Viestit: 1467
Liittynyt: Pe 20.12.2002 21:12
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Tybraal »

Azured kirjoitti:1. Voiko Warppimyrskyjä ennustaa, eli joutuiko Adeptus Mechanicuksen väki ehkä lähtemään planeetalta kiireellä saatuaan selville matkustuyhteyksien kohta katkeavan?
Myrskyt yleensäkkään eivät ole aivan on/off asioita. On mahdollista että havaittiin että kulkuyhteydet tuliosivat katkeamaan kun Warp alkoi värähdellä uhkaavasti. Yllyttyään se tuhosin matkalla olevan laivaston. Ennemmin olen kyllä sitä mieltä ettei kartoituslaivasto jäänyt planeetalle odottelemaan rutiinipuhdistusta vaan otti näyttet, lähetti kordinaatit ja jatkoi matkaansa. (Siis muutamassa vuodessa tai jotain.)
Azured kirjoitti:2. Minkälaista varustusta tuommoisella kartoitusjoukolla on mukanaan, eli jos imperiumin väeltä jäi laitteistoa planeetalle niin minkälaista?
Tyypillistä Mechanicusta. Lähinnä biologisia tutkimuslaitteita, konepappeja, ase-, kone- ja työservitoreja sekä ehkä rykmentti Skitarii'a. Hieman valaisua Mechanicuksen sotajoukoista voi saada Epicistä(pdf) paitsi ilman titaaneja :D.
That is not dead which can eternal lie.
And with strange aeons even death may die.
Avatar
Attila
Viestit: 1015
Liittynyt: La 12.02.2005 17:35
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Attila »

Yritätkö Tybraal viedä paikkani? (ks. allekirjoitus) Ei kuule onnaa. :D

Tässä olisi Adeptus Mechanicuksen tutkimusretkikunnista juttua Inquisitor-malliin.
Taktiikka? Minä olen täällä heittämässä noppaa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Historia”