"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Fluffikas- vai kilpailukykyinenarmeija turnauksissa?

Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Avatar
Grey
Viestit: 364
Liittynyt: La 03.01.2004 22:18
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Grey »

Eihän se niinkään ole etteikö fluffikas armeija voisi olla myös tehokas ( hyviä esimerkkejä ovat skaven skryre ja tzeench juustoilut) eikä tosin niinkään etteikö tehokas powerplay armeija voisi olla fluffikas. ( samat esimerkit käyvät tähänkin :D ) mutta tässä haetaankin takaa sitä että joistakin listoista tulee helposti epäfluffikkaita, kun niiden tehomaksimoidaan. mielipiteitä?

-Grey
Mosse
Viestit: 23
Liittynyt: Ma 21.02.2005 14:54
Paikkakunta: Manse

Viesti Kirjoittaja Mosse »

No, tehot ja fluffi eivät ole varsinaisesti mitenkään toisistaan riippuvaisia, eli fluffikas armeija voi olla parempi kuin täysin ilman fluffia oleva armeija. Mutta kyllä jos aletaan täysillä maksimoimaan tehoja, niin kyllä se fluffi jää helposti taustalle...
-Reilu peli?? Mitä se on? Voiko sitä syödä?
Mayhemia
Viestit: 3610
Liittynyt: Ti 09.03.2004 08:37
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Mayhemia »

ET kirjoitti:No, tehot ja fluffi eivät ole varsinaisesti mitenkään toisistaan riippuvaisia, eli fluffikas armeija voi olla parempi kuin täysin ilman fluffia oleva armeija. Mutta kyllä jos aletaan täysillä maksimoimaan tehoja, niin kyllä se fluffi jää helposti taustalle...
Ai miten niin? ei ainakaan Summon hordessa ja skryre hordessa ole jäänyt fluffi taka-alalle, tai ainakin kaikki on fluffin mukaista... ...en nyt äkkiä keksi mitään epäfluffikasta missään turnausarmeijassa, kun nyt miettii niin mikä edes oikeasti on epäfluffikasta? Khorne ja tzeentch charrut samassa armeijassa?
Avatar
GobbladasSquig
Viestit: 1593
Liittynyt: Ti 02.03.2004 13:46
Paikkakunta: Umeå

Viesti Kirjoittaja GobbladasSquig »

Hmm... Minä ainakin pelaan listoilla, jotka itseäni miellyttävät. Se, että ovatko ne maksimoituja vai eivät, ei juuri vaikuta. Tai no, eihän se ole kivaa matkustaa jonnekin häviämäänkään, mutta kaikkien vastustajien massacroiminen on ainakin minusta tylsyydessä täysin verrattavissa aiempaan.

Jos maksimoi armeijansa pelkkää voittoa varten, iskostaa samalla päähänsä vain voittamisen. Ja jos on vain pokaali silmissä, on pelaaminen aika p:stä. Niin itselle kuin vastustajallekin.
Tsekkaa uusi Cabal Ostium -blogi! http://cabal-ostium.blogspot.fi/
Mosse
Viestit: 23
Liittynyt: Ma 21.02.2005 14:54
Paikkakunta: Manse

Viesti Kirjoittaja Mosse »

No, en nyt tarkoita täysin epäfluffikasta armeijaa, eihän sellaista kukaan kehtaisi turnaukseen tuoda (toivottavasti). Tarkoitin lähinnä sellaista armeijaa, missä on tähdätty siihen, että voittaa keinolla millä hyvänsä, eikä fluffista ole niin väliä.
-Reilu peli?? Mitä se on? Voiko sitä syödä?
Froggy
Viestit: 435
Liittynyt: Su 22.02.2004 22:59

Viesti Kirjoittaja Froggy »

Miksi fluffikas armeija ei olisi kilpailukykyinen? Fluffi on vain armeijan höyste, ei sen enempää. Fluffia voi keksiä mille armeijalle tahansa, sekä powerplay-listoille, luuserilistoille että kaikille tällä välillä. Jos onnistutte keksimään listan jolle ei voi keksiä mitään fluffikkaita perusteita, tunnustan kerrankin olleeni väärässä.
Avatar
Blackguard
Viestit: 1568
Liittynyt: La 28.02.2004 09:40
Paikkakunta: Heinola - Porojen Maa

Viesti Kirjoittaja Blackguard »

Fluffi ja tyylikkyys on eri asia. Jollekin kärryhordelle voi kehittää Fluffin, mutta se on silti powerplay. Toisin kuin esim. 4 Vampyyrin Lahmia tai Strigoi, jotka ovat tyylikkäitä ilman fluffiakin.
"Jazz on imperialistien ideologinen ase vallankumouksellisten kansojen degeneroimiseksi." - Kim Il Sung
Tohtori-SyFilis
Viestit: 1027
Liittynyt: Ke 26.03.2003 19:43
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Tohtori-SyFilis »

Tar-Minastir kirjoitti:
Tohtori-SyFilis kirjoitti: Ja topicciin: Jokainen lista on niin fluffikas kuin sen itse tahtoo olevan.
Totta, jopas high elves listakin muuttuu fluffikkaammaksi kun maagilistassa otetaan banner of sorceryä kantamaan swordmastereita, eikä dragon prinssejä, joilla ei ole mitään tekemistä high elf maagien kanssa
Tarkoitin tuolla lähinnä että mikä estäisi minua kehittämästä fluffia sille että nuo Dragon Prinssit olisivat neljän maagin kanssa?
Ihan yhtä fluffikas ratkaisu sekin olisi.
The small boys have come to see me hang
Zymeth Salkir Dkhan
Viestit: 1750
Liittynyt: Pe 05.07.2002 00:12
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan »

Tzeentchin demonit ja mortalit olleet armeijoinani turneissa jo viitisen vuotta. Fluffia löytyy ja tehot menevät edikkojen mukaan.
We will march, until whole world is in his colours, his glory and his madness.
Minastir
Viestit: 82
Liittynyt: Ma 07.06.2004 23:48
Paikkakunta: Espoo/Kouvola -akseli

Viesti Kirjoittaja Minastir »

Tohtori-SyFilis kirjoitti:
Tar-Minastir kirjoitti:
Tohtori-SyFilis kirjoitti: Ja topicciin: Jokainen lista on niin fluffikas kuin sen itse tahtoo olevan.
Totta, jopas high elves listakin muuttuu fluffikkaammaksi kun maagilistassa otetaan banner of sorceryä kantamaan swordmastereita, eikä dragon prinssejä, joilla ei ole mitään tekemistä high elf maagien kanssa
Tarkoitin tuolla lähinnä että mikä estäisi minua kehittämästä fluffia sille että nuo Dragon Prinssit olisivat neljän maagin kanssa?
Ihan yhtä fluffikas ratkaisu sekin olisi.
Totta tuokin, mikä ihme meitä estää pysymään yleisimpien mahdollisuuksien rajoissa. Onhan poikkeuksia aina olemassa.
"I love the smell of starcannons in the morning!"
Mayhemia
Viestit: 3610
Liittynyt: Ti 09.03.2004 08:37
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Mayhemia »

Blackguard kirjoitti:Fluffi ja tyylikkyys on eri asia. Jollekin kärryhordelle voi kehittää Fluffin, mutta se on silti powerplay. Toisin kuin esim. 4 Vampyyrin Lahmia tai Strigoi, jotka ovat tyylikkäitä ilman fluffiakin.
4 vampyyrin lahmia ei ole mikään ihmeen tyylikäs, kyllä minusta on ainakin tyylikkäämpää pistää ne kymmenet sudet ja chariotit kentälle. Teemalistan palkinnon tuo ainakin voittaa. ;)

4 Vampyyrin strigoi ei taas ole kovin kaukana powerplaysta...
Tor
Viestit: 90
Liittynyt: Ke 05.02.2003 18:48

Viesti Kirjoittaja Tor »

Nazreg Moonsinger kirjoitti:
4 Vampyyrin strigoi ei taas ole kovin kaukana powerplaysta...
Tosin tuohan voipi olla vaikka kiva pikku strigoi perhe iltakävelyllä...

Fluffinhan voi keksiä jokaiselle listalle. Eli armeijoita ei erota toisistaan fluffipohjaisuus, vaan pelaajan tahto panostaa listaansa pelkkien numeroiden lisäksi. Fluffihan on hieno asia, mutta kuitenkin pelataan mielikuvitusmaailmassa (vaikka meillä onkin hienoa muoviukkoja kuvaamassa tuota mielikuvitusmaailmaa), mielikuvitusarmeijoilla, jotka koostuu mielikuvitustaistelijoista. Rajaton mielikuvitus voi muodostaa kaikenlaisia tarinoita kaikenlaisille armeijoille.

Eli loppujen lopuksi fluffi on vain pelaajan tapa kuvitella oma armeija. 4 strigoi vampyyria iltakävelyllä voi jonkun mielestä olla hieno ja romanttinen fluffi, itse sanoisin tuollaisen armeijan tekemistä juuri tuon fluffin takia lähinnä huonoksi powerlistan selitykseksi.

Fluffi on vapaaehtoista, ketään ei voi kepillä hakkaamalla pakottaa miettimään armeijaansa muutenkin kuin kasana pisteitä.

Eli fluffia tehdään rakkaudesta lajiin ja powerlistassa ei ole mitään vikaa. Se että fluffi puuttuu, kertoo vain siitä että pelaaja ei välttämättä ole kiinnostunut pelaamisesta sillä tasolla kuin muut.

Epämääräistä ja varmasti jossain välissä epäloogista, kieliopillisesti kamalaa ja täysin vastoin normaalia logiikkaa. Such is life...
compton ass
Viestit: 15
Liittynyt: Su 09.01.2005 19:45
Paikkakunta: helsinki

Viesti Kirjoittaja compton ass »

mä en oo ainakaa ikinä ymmärtäny fluffin mielenkiintoa, oon jo monia vuosia pelannu hammereilla ja eri armeijoilla mutta en oo ikinä jaksanu lukee niitä armeijoiden tarinoita ja muita höpinöitä mitä niissä alussa on. itse en pidä niitä oleellisena pelaamisen ja harrastuksen kannalta. jotkut jotka tykkää fantasiakirjallisuudesta ja sellasest nii varmaa saaki niist jotaa kiksei irti.. nautin ennemmin maalattujen pistekasojen kohtaamisista kun mietin et ei tää skinkki voi olla sininen koska metsä o vihree tai ei tää ryhmä voi ottaa tätä lippuu koska sen lipun tekijän isä ei digannu sammakoista ym.
Mayhemia
Viestit: 3610
Liittynyt: Ti 09.03.2004 08:37
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Mayhemia »

Säälin sinua, fluffi on oikeasti iso osa peliä ainakin mulle. (Väännän tässä juuri tarinaa 'hordelle suden turneen pohjalta. ;))
Uni
Viestit: 7
Liittynyt: Ti 15.03.2005 18:16

Viesti Kirjoittaja Uni »

Kumpaakin, mutta ei kauheaa muotiarmeijaa.
Selvisin viisi vuotta ilman tätä sivustoa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Yleiset keskustelut”