Pelasimme siis 3000 pisteen pelin. Meinasimme käyttää WD:ssa julkaistua skenaariogeneraattoria, mutta olimme laiskoja ja päätimme sitten pelata ah niin tutun Bithced Battlen. Pelaajat kertovat itse omat ajatuksensa, deploymentinsa ja vuorojensa kulun. Kuvat ovat suht epäselviä (en osaa vielä kuvata siistejä yleiskuvia), mutta toivottavasti ne antavat edes jonkinlaisen kuvan taistelusta.
Maalaamattomia nappeja esiintyy valitettavasti.
Armeijalistat:
3000 Pts - Empire Army
1 * Elector Count @ 204 Pts
General; Barding; Great Weapon; Full Plate Armor; Warhorse
Holy Relic [45]
Enchanted Shield [10]
Icon of Magnus [30]
10 Reiksguard Knights @ 326 Pts
Inner Circle; Barding; Lance; Full Plate Armor; Shield; Standard;
Musician; Warhorse
1 First Knight @ [16] Pts
1 Grand Master of the White Wolves @ 266 Pts
Barding; White Wolf Hammer; Full Plate Armor; Warhorse
White Cloak [30]
Laurels of Victory [70]
10 White Wolf Knights of the Inner Circle @ 373 Pts
Inner Circle; Barding; White Wolf Hammer; Full Plate Armor; Standard;
Musician; Warhorse
War Banner [25]
1 First Knight @ [16] Pts
1 Battle Wizard of the Celestial Order @ 140 Pts
Magic Level 2; Lore of Heaven
Rod of Power [45]
1 Battle Wizard of the Jade Order @ 155 Pts
Magic Level 2; Lore of Life; Warhorse
Seal of Destruction [50]
1 Battle Wizard of the Celestial Order @ 155 Pts
Magic Level 2; Lore of Heaven; Warhorse
Dispel Scroll [25]
Dispel Scroll [25]
1 Captain @ 137 Pts
Barding; Full Plate Armor; Battle Standard; Warhorse
The Orb of Thunder [40]
23 Swordsmen Count's troops @ 327 Pts
Light Armour; Shield; Standard; Musician
Banner of Griffon [50]
1 Duellist @ [10] Pts
12 Detachment - Swordsmen @ [84] Pts
Light Armour; Shield
12 Handgunners @ 96 Pts
10 Handgunners @ 80 Pts
4 Pistoliers @ 112 Pts
Brace of Pistols; Light Armour; Warhorse
1 Marksman @ [17] Pts
Repeater Pistol
13 Flagellants @ 166 Pts
Flail
1 Prophet of Doom @ [12] Pts
1 Great Cannon @ 100 Pts
1 Great Cannon @ 100 Pts
1 Mortar @ 75 Pts
1 Hellblaster @ 125 Pts
6 Huntsmen @ 60 Pts
Longbow
Casting Pool: 8
Dispel Pool: 5
Models in Army: 127
Total Army Cost: 2997
3000 Pts - High Elves Army
1 Elf Prince @ 549 Pts
Lance; Dragon Armour
Vambraces of Defence [55]
Enchanted Shield [10]
Helm of Fortune [25]
1 Dragon @ [320] Pts
1 Elf Prince @ 216 Pts
2ndWeapon
Pure of Heart [0]
Bow of the Seafarer [60]
Shadow Armour [25]
1 Commander @ 196 Pts
Heavy Armour; Battle Standard; Ithilmar Barding
Battle Banner [80]
1 Elf Steed @ [0] Pts
1 Female Mage @ 180 Pts -General
Magic Level 2; Lore of Heaven
Channeler [10]
Dispel Scroll [20]
Dispel Scroll [20]
1 Male Mage @ 180 Pts
Magic Level 2; Lore of Heaven
Channeler [10]
Dispel Scroll [20]
Dispel Scroll [20]
10 Archers @ 120 Pts
6 Silver Helms @ 173 Pts
-Full command
6 Silver Helms @ 173 Pts
-Full command
20 SpearElves @ 250 Pts
-Full command
9 Dragon Princes @ 319 Pts
-Full command
-Banner of Arcane Protection [40]
7 Shadow Warriors @ 134 Pts
-Shadow-walker
2 Tiranoc Chariot @ 170 Pts
5 Ellyrian Reavers @ 90 Pts
3 Great Eagles @ 150 Pts
1 Repeater Bolt Thrower @ 100 Pts
Casting Pool: 6
Dispel Pool: 4
Models in Army: 78
Total Army Cost: 3000
Alkujorinat, Empire:
High Elfit saivat valita puolen, ja vastustajani rentona heppuna valitsi puolen jolle oli jo asettunut koska ei jaksanut siirtyä toiselle puolelle. Tämä koitui myöhemmin hänen kohtalokseen, kuten tulette huomaamaan.
Alkujorinat, High Elves:
Sain hyvällä noppatuurillani valita pöydän puolen ja valitsin puoleni koska toisella puolella oli kaksi metsää joihon saisin varmaankin Tiedustelijani asetettua, sekä omalta puoleltani oli lyhyt matka juosta Velhoilla haltiatorniin. Samalla taisin tosin valittaa laiskuuttani etten jaksaisi siirtyä toiselle puolelle.
Deployment, Empire:
Keskellä deployment zoneani oli suuri kukkula (jonka tunnistin heti Tykkimäeksi, sillä sen etureuna oli kalliota, eli siis impassable-maastoa), ja molemmilla reunoilla metsät. Tykkimäelle asettelin Suurtykkini, mörssärini sekä suuremman Handgunner-yksikköni. Kukkulan vasemmalle puolelle asetin pienemmän Handgunner-yksikköni yhteen riviin, kun taas kukkulan oikealle puolelle asetin miekkamiehet detachmenteineen. Heidän oli tarkoitus siirtyä eteenpäin ensimmäisten vuorojen aikana ja suojata tykkimäkeä rynnäköiltä, samalla kun Handgunnerit yrittäisivät tiputella kotkat ja vastaavat ilonpilaajat. Kukkulan vasemmalle puolelle, pienemmän Handgunner-yksikön taa asetin Flagellantit. Heidän oli tarkoitus suojata kukkulan vasenta puolta, ja tarvittaessa siirtyä tukemaan hyökkäystä.
Vastustajani lykki kentälle kotkia kotkien perään, joten minun täytyi tehdä suurin osa deploymentistäni "sokeana" - en voinut tietää mihin kaikki kovat yksiköt ovat tulossa.
Vasemman laidan metsän viereen sijoitin toisen suuresta ritarirykmentistäni - yhdentoista Reiksguard-ritarin ryhmän, johon Vaalikreivini oli tarkoitus myöhemmin liittyä.
Heidän vasenta sivustaansa suojaamaan, ja mahdollisia sivustaankiertomahdollisuuksia hyödyntämään laitoin Pistolierit. Ankkuroin vasemman laitani Helblasteriin, jonka laitoin metsään suojaan lentävien otusten rynnäköiltä. Jätin myös jalan kulkevan Heavens-maagini ja Life-maagini metsikön taa.
Oikealle sivustalleni, haltioiden pultterimäkeä vastapäätä olevan suht suuren metsän taa laitoin Valkosusi-ritarini ja ratsastavan Heavens-maagini. Siellä ne olisivat ainakin hetken turvassa nuolisateelta.
White Wolfien Suurmestari (jota esitti maalaamaton Reiksguard-ritari
Lopuksi laitoimme Scoutit. Vastustajani päätti nopanheiton jälkeen laittaa tiedustelijansa ensin, muttei keksinyt mitään niille järkevää paikkaa ja jätti ne omalle Deployment Zonelleen. Minä laitoin Mehtämieheni(tm) melko keskellä kenttää sijaitsevaan haltiatorniin, jossa ne sitten pysyttelivätkin melkein koko pelin.
Jalan kulkeva Heavens-maagini heitti taioikseen Second Sign of Amulin ja Forked Lightningin. Hienoa, Amulilla voisin lievittää tykkien misfirejä, ja Forked Lightningilla voisin yrittää tiputella kotkia ja muuta ärsyttävää pikkutauhkaa. Ratsastava Heavens-maagi sai taioikseen Uranon's Thunderboltin ja komeetan - vielä hienompaa, sain sitten ne loputkin hyvät Heavens-taiat.
Life-maagi sai Master of Stonen ja Mistress of Marshin. No, voisinpahan tiputella kaikki bolt throwerit kukkuloilta ja aiheuttaa yleistä hämminkiä Stone Masterilla.
Strategia (täh, siis mikä?) kaikessa yksinkertaisuudessaan oli vastaavanlainen:
Flagellantit ja miekkamiehet suojaisivat Tykkimäkeä samalla kun tykit yrittäisivät tiputtaa lohikäärmeen ja kovat ritariyksiköt, Handgunnereiden ampuillessa kaikkea liian lähelle eksyvää. Samalla ritarit ja pistolierit liikkuisivat eteenpäin ja yrittäisivät jyrätä kaiken tielleen sattuvan, välttäen mahdollisimman paljon vihollistulta. Maagit nakkelisivat taikojaan milloin mitenkin, mitä nyt ikinä sattuisinkaan tarvitsemaan. Onneksi vastustajallani oli vain yksi Bolt Thrower. Ritareita siis uskaltanee liikuttaakin johonkin.
Haltioilla oli vain kaksi toisen tason maagia, joten minulla oli pieni ylivoima magiassa (joskus näinkin päin). Dispelnoppia tulisi luultavasti säästymään, joten voisin jemmailla niitä Voimasauvallani (kuulostaa jotenkin irstaalle
Tällä suunnitelmalla lähdin siis sotimahan, toivoen vain hyvää onnea ja vähän misfirejä.
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... ent/02.JPG
Deployment, High Elves:
Tämä se oli helppo kohta, senkuin vain lykin Kotkia Kotkien perään ja sitten katsoisin minne oikeat yksikköni laittaisin.
Boltterin laitoin eniten edessä olevalle kukkulalle antamaan jonkinmoista tukea. Jousiampujat pistin keskikohdille ampumaan inhoja Käsiampujia.
Kun tuli aika laittaa nopeat yksikköni, eli hyökkäysjoukot, pistin ne vasempaan laitaani kuvitellen että ne sieltä pääsevät jotenkin läpi. Oikealla kun oli niitä hulluja Flagellantteja Helvetintulittajan lisäksi.
Eli suuri Lohikäärmeprinssiyksikköni kulki aivan laitaa myöten Reavereiden tukemana. Boltterin edestä kulkivat kaksi pienempää Hopakypäräyksikköä kahden Kärryn tukemana.
Tuon haltiamäärältään suurimman yksikön eli Keihäshaltiat laitoin tukemaan keskustaa Jousiampujien seuraksi, kun en niille nopeassa armeijassani muutakaan keksinyt. Pakollinen corevalinta, kun ei niitä Hopakypäriä nyt aivan tuhottomasti ole.
Sitten sankarien asettelussa pistin Taisteluviirinkantajani Lohikäärmeprinssien mukaan ja Velhot metsään oikeaan laitaan.
Lohikäärmeloordini laitoin oikeaan laitaan kuvitellen sen kestävä Tykki- ja Hellblastertulitusta yhden vuoron, kuten se yleensä kestää. Samalla luulin vasemman laidan pärjäävän Taisteluviirinkantajan Taistelulipun kanssa (+D6 combat relolutioniin).
Sitten tuli Tiedustelijoiden asettelun vuoro. Taaskin voitin nopanheiton ja sain laittaa omani ensin (se olikin sitten viimeinen voittoisa nopanheitto). Hölmistyneenä kuitenkin huomasin etten Tiedustelijoitani mihinkään saisikaan. Toisessa Empirepuolen metsässä lykki Helvetintulittaja ja toisella oli Taikoja hevosensa kanssa. Ja kun minulla oli vielä Scouttaava prinssi kannettavan bolt throwerinsa kanssa(Bow of the Seafarer)... Noh ei muu auttanut muu kuin pistää omalle deployment alueelleni Jousiampujien viereen.
Vieläkin hölmistyneenä katsoin kun Strangten laittoi omat Tiedustelijansa torniini! Pojat varmaan menivät katsomaan sinne taikatelkusta komedioita kun eivät näyttäytyneet kuin vasta viimeisellä vuorolla
Sitten tulikin jo Kenraalin valitseminen. Tälläkin kertaa johtajuus valittiin demokraattisella nopanheitolla ja Kenraalikseni tuli - kukas muu kuin - armeijani ainut naispuolinen henkilö (oikeesti hei, ne muut olivat ja ovat vieläkin varmasti miehiä!!) eli toinen Velhoistani. Minkäs sille mahtaa että on tossun alla?!
Taikojen valinta: molemmat Velhoni olivat toisen tason taijanviskojia taivasopilla. Toiselle lankesi Second Sign of Amul ja Uranon's Thunderbolt, ja toiselle Second Sign of Amul ja Comet of Casandora. Ei yhtään hullumpaa ei, vieläpä ilman Seeriä juuri ne taijat jotka muutenkin valitsisin, näillä taioilla saisin varmaankin jotain hyötyä.
Strategiana oli pihtiote. Toisella sivustalla kaikki Ratsuväkimiehet murtaisivat Empiren köykäisen puolustuksen ja toisella sivustalla Lohikäärmeloordini levittäisi terroria ja hyökkäilisi linjojen taakse.
Toisella prinssilläni koittaisin liikkua ja ampua boltterillaan ratsumiehiä kylkeen, paikoiltaanhan se osuisi 2+ joten heihei ritarit!
Muilla joukoilla vaan edettäisiin ja suoritettaisiin tuhoisia yhteisrynnäköitä.
Siis soitellen sotaan! Mikään ei voisi estää haltioita puollustamasta omaa kotitorniaan Kaaoksen korruptoimaa Vaalikreiviä vastaan!
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... ent/03.JPG
Yleiskuva deploymentin jälkeen:
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... ent/01.JPG
Näin siinä sitten kävi:
1. vuoro, Empire:
Jee jee, voitin aloitusheiton, ja päätin liikkua ensin.
Oikealla sivustalla näkyi ikävä peltikeskittymä: Kaikki kaksitoista Hopeakypärää ja yhdeksän Lohikäärmeprinssiä Battle Standardilla, jonka tiesin kantavan Taistelulippua (hupaisia nämä suomennokset - Taistelulippu on siis Battle Banner joka antaa +D6 Combat resoluutioon). Lisäksi samalla sivustalla oli Pultteri, Ellyrian Reaverit ja kaksi Kärriä. Käänsin siis Valkosudet ympäri ja lähdin kiertämään viereistä metsää toiselta puolelta, tarkoituksenani kohdata vain Lohikäärmeprinssit ja vetää niitä lättyyn. Jos (kun) Battle Standardilla olisi vain Taistelulippu, sillä ei olisi mitään wardia, eikä kovin hyvää panssaria. "S5/6-vasara siis puree siihen kuin kuuma veitsi voihin", järkeilin.
Siirsin miekkamiehet suunnitelman mukaisesti Tykkimäen edustalle. "Niillä on Griffon Banner, ne kestää mitä vaan", tuumin.
Pienempää Handgunner-yksikköä siirsin täydet kahdeksan tuumaa eteenpäin, toivoen niiden kestävän edessään olevista kymmenestä jousihaltiasta seuraavalla vuorolla lähtevän nuolikuuron, jotta pääsisin sitten itse ampumaan heitä. Reiksguard-ritarit siirtyivät hieman eteenpäin, pysytellen Handgunnereiden takana, ja mahdollisimman kaukana Bolt Throwerista.
Lohikäärme oli vasemmalla sivustallani, joten siirsin Flagellantit kauemmas Tykkimäestä, kohti 'käärmettä. Pistolierit vedin turvaan metsän taakse.
Magiavuoro alkoi hienosti. Sain tehtyä Master of Stonen Irresistible Forcella Bolt throweriin. Ikävä kyllä yhdeksästä osumasta huolimatta vain toinen miehistönjäsen menetti henkensä. Itse laitteeseen tuli kyllä kaksi haavaa, mutta sekään ei vaikuttaisi Pultterin ampumiseen.
Tykkituli oli tehotonta: Mortar scatteroitui jonnekin pöpelikköön, ja tykinkuula pysähtyi tuuman päähän Lohikäärmeprinsseistä. Toinen tykki ampui misfiren josta heitin 2, eli vain yksi tykki ampuisi seuraavalla vuorolla.
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/1/01.JPG
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/1/02.JPG
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/1/03.JPG
1. vuoro, High Elves:
Hävisin tietysti aloitusheiton vaikkei se nyt paljoa harmita, ehtii sitä edetä myöhemminkin ja jäisihän minulle tasoittava vuoro pelin päätteeksi.
Alku näytti hienolta, Empire tulitti vain Boltteriani kaikella ja Tykeistäkään ei ollut pelkoa. Harmitti vain taikominen kun hankalaa dispellata niitä IR-taikoja
Eli etteenpäin vaan! Etenin tasaisesti vasemmalla laidalla Ratsuväellä ja Kärryillä. Keskusta pysyi paikallaan ja Lohikäärmeloordi lensi tapansa mukaan Helvetintulittajan eteen toivoen kestävänsä re-rollattavan 2+ haarniskapelastuksen ja 4+ wardinsa avulla.
Velhot liittyivät Tiedustelijoiden poppooseen päästäkseen turvallisesti ensivuorolla torniinsa taikomaan ilman tykkivaaraa. Kotkat tietysti lentelivät asemiin päästäkseen ensivuorolla sotakoneiden kimppuun.
Magiavuoro meni hiukan persiillen, ensimmäinen taika ei onnistunut ja toisesta tuli tietysti hutitaikominen, onneksi kuitenkin heitin kahdeksikon eli taikavuoro vain päättyi ilman mies- tai naisvahinkoja. Empire tietysti sitten säilöi noppiansa seuraavaa magiavuoroaan varten yhden Taikurin keppiin... Ei olisi pitänyt myydä sitäkään esinettä niille, haltiatek(n)oa kun sekin esine on.
Ampumisvuorolla ei mitään kummaa. Boltteri ei osu kertalaakilla Miekkamiehiin ja Lohikäärmeen liekki ei kanna. Jousiampujatkaan eivät saa vahinkoa aikaan kun kantama jäi tuumasta vajaaksi kalliolla kyttääviin Käsiampujiin.
Ilman tappeluita päätin siis vuoroni.
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/1/04.JPG
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/1/05.JPG
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/1/06.JPG
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/1/07.JPG
2. vuoro, Empire:
Noh, siitähän selvittiin helpolla. Kaksi kuollutta Handgunneria, ei paha. Paitsi että joku ihme lohikäärme oli ilmestynyt vasemmalle sivustalleni, epämiellyttävän lähelle linjojani. Siirsin Flagellantit yhä lähemmäs 'käärmettä, ja käänsin Reiksguardit kohti otusta. Heitin myös pistolierit takaisin metsän vasemmalle puolelle. Ovela suunnitelmani oli ensin taikoa pirusti jotta vastustajani käyttäisi kaikki dispelinsä, jonka jälkeen käyttäisin Orb of Thunderia (Bound spell -esine joka estää lentämisen). Olin taktisesti jättänyt Orbin käyttämättä viime vuorolla, jotten paljastaisi sen olemassaoloa liian aikaisin (eli siis unohdin).
Siirsin miekkamiehien detachmentin takaisin pääyksikkönsä lähituntumaan, ja liikutin Valkosusia hieman eteenpäin metsän oikealle puolelle.
Maguavaihe alkoi taas hienosti: Ensin sain Second Sign of Amulista yhden re-rollin, ja sitten Uranon's Thunderboltin Irresistible Forcella toiseen Hopeakypäräyksikköön. Ikävä kyllä Amulin suomasta re-rollista huolimatta vain yksi Hopeakypärä käristyi.
Loput taiat dispellatiin, ja Orbiin haltiat käyttivät dispel scrollin. Se siitä suunnitelmasta sitten, joutuivatpahan polttamaan yhden käärön.
Sitten siirryttiin ampumiseen. Aloitin mörssärillä, joka tällä kertaa päsäytti suoran osuman toisen Tiranoc-kärriin, tehden siihen yhden haavan. Yritin keksiä ainoalle toimintakuntoiselle tykilleni maalia, ja päätin sitten yrittää lohikäärmettä. Arvaus meni kohdalleen, samoin tykistönoppa - ratsastajan 4+ ward save ei. Tuloksena siis yksi kuollut haltiaprinssi, ja kirosanoja vastustajalta.
Avasin tulen pienemmällä Handgunner-yksiköllä vastapäisiin jousimiehiin - kolme osumaa, kolme kuollutta. Jousimiehet kuitenkin onnistuivat myöhemmin paniikkitestissään. Suurempi Handgunner-yksikkö tykitteli toista Tykkimäkeä lähestyvistä kotkista, aiheuttaen sille kaksi haavaa.
Lopuksi tyhjensin Helblasterin lyhyellä matkalla olevaan ratsastajattomaan lohikäärmeeseen, tehden siihen neljä haavaa.
Ei paha vuoro, ei ollenkaan.
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/2/02.JPG
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/2/03.JPG
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/2/04.JPG
2. vuoro, High Elves:
Ei P****een P*****e H******n P*****e!!! No jes, Käärmelordin 2+ re-rolalttavasta armoursavesta ja 4+ wardista olikin sitten h*****in paljon apua Tykkiä vastaan. Tietty wardi munattiin ja kuusi (6) woundia ratsastajaan. Todellakin haltioden pitäisi kehitellä dishooting scrolleja. Siis ihan vanmaista kun joku Tykki vaan anpuu Prinssin... Sitten Helvetintykittäjä vielä tekee neljä haavaa Käärmeeseen, kun Lord ei ole imemässä osaa osumista. Kaiken lisäksi Käärme kämmäsi vielä Ld-testin ja jäi vartioimaan Lordin ruhoa, toisinsanoen ensivuorolla Hellblaster tappaisi sen. Ei kestänyt tässä pelissä osumaa, joku toinen kerta sitten tapetaan kaikki Tykit ja aiheutetaan terroria. Mutta onhan minulla vielä toinen rintama ja toinen Lordi Taikabolttiksellaan.
Noh, sitten rynnäköitä. Kotkilla tietysti lennellään Tykkien kimppuun ja kolmannella Handgunnerien kimppuun, kun ei muuallekkaan yllä. Muita rynnäköitä ei sitten olekkaan tehtävissä.
Lopuilla joukoilla sitten vaan edetään. Reaverit yritin laittaa mukavasti Valkosutten flankkiin, josta pääsisivät avittamaan Lohikäärmeprinssejä hyökkäyksessä ensivuorolla. Kärrit Hopeakypärien kanssa eteenpäin, jotta ensivuorolla pääsisi piskuisen Swordmanyksikön kimppuun. Läpihän pitäisi kahdella Kärrillä ja yhdellä Hopeakypäräyksiköllä helposti päästä jopa frontista. Velhoilla sitten torniin tykkitulta piiloon ja Scoutit asemiin että pääsisi hyödyntämään Taikaboltteria.
Noh, sitten taikomista. Ensin yitetään Amulia ja tietysti tulee se ykkönen ja kakkonen. Sitten neljällä nopalla Komeettaa vihollisen keskelle. Tietysti taas miscast, jo on kumma kun yleensä ikinä heitä miscasteja ja tähän peliin kaikki kerääntyivät. Onnekseni tulos oli taas vain kahdeksan ja taikavaihe päättyi siis siihen. Empiretaikurit tietysti sitten varastoivat kolme noppaa taas Kepakkoonsa.
Ampumalla ajattelin vähentää Swordmanien määrää helpottaakseni Ratsuväen rynnäkköä. Kertalaakilla niitä kuolikin sitten maksimimäärä eli neljä, ei hullumpaa. Jousiampujilla taisin sitten unohtaa ampua, ja Bolttisprinssille ei sattunut vielä oikein paikkaa johon ampua.
Mättövaiheessa yksi Kotkista tappoi kaksi Tykkimiestä jotka breikkasivat, toinen Kotka Tykissä ei sitten saanutkaan mitään aikaiseksi ja kolmas sai tapettua vain yhden Käsiampujan, eli tasapeli.
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/2/01.JPG
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/2/05.JPG
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/2/06.JPG
3. vuoro, Empire:
Jahas, se haavoitettu kotka päätti siis kostaa ja jyräsi toisen tykkini. Toinen sentään jumittui urhoollisiin tykkimiehiini.
Handgunneritkin pysyivät hienosti paikallaan sivustaan törmänneestä lokista huolimatta. Tälläsin siis yhdentoista ritarin ja yhden Vaalikreivin verran peltiä sen kylkeen. Battle Standardin vein jäljellä olevan tykin viereen, valmiina rynnäköimään kotkaan seuraavalla vuorolla.
Miekkamiehillä valmistauduin ottamaan vastaan kaksi kärriä ja kaksi joukkoa Hopeakypäriä, jotka olivat luultavasti tulossa päin haltioiden seuraavalla vuorolla.
Pistolierit toin lähemmäs keskustaa, sillä lohikäärmeestä ei olisi enää vaaraa sen epäonnistuttua reaktiotestinsä ja jäätyään paikalleen vartioimaan kuollutta Prinssiä.
Aloitin magiavuoroni räjäyttämällä haavoitetun kärrin sirpaleiksi Master of Stonella, jonka vastustajani jätti jostain syystä dispellaamatta (heitin 12 kolmella nopalla). Kärri räjähti ilmeisesti niin huumaavalla voimalla että ympäriinsä sinkoilevat laudanpätkät (tai no, haltiakärryn tapauksessa balsapuunpätkät) ajoivat lähellä kruisailleen toisen Tiranoc-kärrin pakosalle. Tämän hupaisan tapahtuman jälkeen heitin vaihteeksi Irresistible Forcen - tällä kertaa Casandoran komeetan Lohikäärmeprinssien keskelle.
Suurempi Handgunner-ryhmäni ampui lähempää, täysilukuista Hopeakypäräryhmää ja onnistui tiputtamaan yhden. Helblaster viimeisteli käärmeen. Hölmö otus kun jää seisoskelemaan Helblasterin piippujen eteen, oli siinä jalkojen juuressa sitten kuollut prinssi tai mikä tahansa.
Mortarin murkula taisi scatteroitua taas jonnekin pusikkoon.
Lähitaisteluvuorolla pienempää Handgunner-ryhmää kiusanneeseen kotkaan tintattiin kaksi haavaa (Empiren taistelutaidot... huoh). Otus lähti sentään pakosalle, ja sai Handgunnerit peräänsä. Ritarit eivät tainneet edes tajuta että siinä joskus joku kotka oli, ja pysyivät paikallaan.
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/3/01.JPG
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/3/02.JPG
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/3/03.JPG
3. vuoro, High Elves:
No jes, se Master of Stone sitten tuhosi toisen Kärrin, ajattelin säästää dispelliä muihin ilkeisiin taikoihin, mutta eihän niitä voinut sitten dispellatakkaan kun Irresistiblellä läpi tulivat, hyvä munkkini siis jatkui. Onneksi Komeetta ei kuitenkaan pamahtanut tällä vuorolla. Lisäksi tosin toinen Kärry vielä mokasi testinsä ja lähti paniikissa karkuun (onneksi sentään nyt rallytti). Eli en saanutkaan hyökättyä keskitetysti Miekkamiehiin. Ainoastaan toisella Hopeakypärä yksiköllä uskalsin hyökkiä Detachmentin kimppuun, ne kun vielä saattaisivat hävitä. Ne tosin juoksivatkin karkuun ja jopa ulos kentältä. Mukavaa! Lohikäärmeprinsseillä en sitten hyökännyt kun Valkosudet perääntyivät hiukan enkä pääsisi sivustaan Reavereilla.
Asettelinpa sitten Reaverit ja Lohikäärmeprinssit siten, että edes ensivuorolla pääsisin flankkiin ja eteen hyökkäämään. Hopeakypärillä sitten liikuin vain hiukan eteenpäin, hyökätä kun en uskaltanut täyteen rankatyn Miekkamiesblockin kimppuun.
Taikominen menikin edellisvuoroja paremmin. Yhtään taikaa en tosin saanut läpi, mutta en räjäytellyt omiani miscasteillakaan.
Ampuminen meni sitten hiukka huonommin. Bolt throwerilla unohdin ampua ja sitten Lordini heitti osumiseen kakkosen. Kolmosella kun olisi osunut Ritareihin. No, se siitä ampumisesta.
Tappeluaikanakaan en juuri saanut mitää aikaiseksi ainoassa tappelussa, eli Kotkan ja Tykin välisessä. Se sitten jumittui siihen.
Kovin turha vuoro nimittäin...
Unohdettiin ilmeisesti ottaa kuvat tältä haltiavuorolta.
4. vuoro, Empire:
Komeetta ei tullut vieläkään. Saa nähdä millainen paukku siitä oikein tulee.
Tulipahan kuitenkin säästettyä ihmishenkiä paetessani Miekkamies-detachmentilla. Hyökkäsin miekkamiehillä epäonnistuneella rynnäköllään viereen jääneiden Hopeakypärien kimppuun, mutta mokomat pakenivat. Battle Standardia kantava kapteenini rynnäköi tykkiä kiusaavan kotkan. Siirsin Valkosusia eteenpäin kohti kentän oikeassa reunassa lymyäviä Lohikäärmeprinssejä houkutellakseni ne rynnäköimään. Ei ne raukat sieltä muuten tulisi ikinä. Liikaa karvaa ilmeisesti näkyvissä, tai jotain.
Vasemmalla sivustalla siirsin Flagellantit, pistolierit ja Vaalikreivin ritareineen lähemmäksi keskustaa. Toin myös Helblasterin pois metsiköstä jotta pääsisin vielä ampumaan sillä.
Ratsastava Heavens-maagini tuntui olevan vedossa, sillä hän paukautti pelin kolmannen Irresistible Forcensa - Thunderbolt Ellyrean Reavereihin. Kaksi haltiaa sai epäterveellisen suuren annoksen sähköä. Ruojat onnistuivat kuitenkin paniikkitestissään.
Ampuminen oli menestyksekästä, pienemmän Handgunner-yksikön seitsemän jäljellä olevaa sotilasta jakoivat tulensa kotkaan ja kauempana oleviin haltiajousimiehiin. Valmiiksi kahdesti haavoitettu kotka tippui helposti, ja jousihaltioita kaatui kolme. Jousihaltiat epäonnistuivat paniikkitestinsä ja pakenivat joitain tuumia omaa pöydänreunaansa kohden.
Suurempi Handgunner-joukko avasi tulen vaarallisen lähelle eksyneitä Hopeakypäriä kohden, ja onnistuivat tiputtamaan heistä kolme, jättäen enää kaksi jäljelle.
Mortar ampui suoran osuman keskelle Lohikäärmeprinssejä, muttei saanut ketään hengiltä.
Lähitaisteluvuoro koostui lähinnä siitä kun BSB pätki tykkiä kiusaavan kotkan kilon paloiksi ja ylijuoksi vajaat kymmenen tuumaa eteenpäin, Tykkimäen oikealle laidalle.
4. vuoro, High Elves:
No sieltähän se Komeetta sitten tuli että paukahti. Tappaen kolme Lohikäärmeprinsessaa... Ei vi***ra niitä 3+ kämmättyjä saveja. Jos kerta Marinetkin niillä selviytyvät, niin pitäisi Ritarienkin, mutta ei niin ei.. Sitten rallytys Kärrillä ja Jousiampujilla. Rynnäköitä julistin Keihäshaltioilla Käsiampujiin, Kotkalla irtaallaan jouksevaan IF taikovaan Empiretaikuriin ja tietysti nyt Lohikäärmeprinsseillä Valkosusiin, ja tietenkään ne Reaverit eivät päässeetkään reariin saatika flankkiin... Lisäksi hyökkäsin jäljelläolleella Kärrillä ja kahdella Hopeakypärällä urhoollisesti Ritareihin ja Pistolieereihin kuitenkaan kummallakaan yltämättä. Kuolleita ne kuitenkin jo jokatapauksessa olivat.
Taikavuorothan senkuin paranevat. Molemmat taikani onnistuivat vaikkakin molemmat dispellattiin.
Ampuminen enää ei voisi mennä p*skemmin kuin edellisellä vuorolla, Prinssinihän osuisi 2+ ja Bolttiskin oli tulituskunnossa. No, ainakin luulin... Bolttiksella sain tosin kaksi Miekkamiestä hengiltä, mutta Prinssini heitti osumiseen ykkösen... Juuri kun kuti olisi tullut Ritarien flankkiin. Ei perskuta trallaa vuaan!
Tappelu kuitenkin menisi varmaan paremmin. Keihäshaltiat pilkkoivatkin neljä Käsiampujaa ja ajoivat ne pakosalle. Jee! Kotka tosin pistettiin tuhannen päreiksi Taikurin toimesta. On se kova Loitsija kun osaa tapellakin. Selvästi vääräoppinen Tzeenchin palvoja!
Sitten herkkutaisteluun. Tätä ei voisi hävitä. Urhea Lohikäärmeprinssien johtaja haastoi Valkosudet, mutta kuoli sentään kunniallisessa taistelussa... Tämä taas latisti taistelutahtoa, ja meidän omia poikiahan pilkottiin kuin viimeistä päivää. Onneksi sentään Taistelulipunkantaja selvisi ehjin nahoin lihashaavan saaneena. Lipun avulla hävisin taistelun vain kahdella (eli heitin sitten 2 siitä D6:sta) ja emme juosseet karkuun. Taistelu siis oli hävitty kun emme kerralla läpi päässeet...
Nyt on jo tuhoon tuomittu tämä tornin puollustusyritys. Loppuun asti silti tosin taistellaan!
Yleiskuvia 4. vuorolta:
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/4/01.JPG
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/4/02.JPG
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/4/03.JPG
5. vuoro, Empire:
Tulihan ne Lohikäärmeprinssit sieltä viimeinkin. Eivätpä kuitenkaan onnistuneet pääsemään läpi - mäjäytin peräti yhden haavan niiden Taistelulipunkantajaan. Viimeinen kotkakin kävi tappamassa itsensä IF-Heavens-taikurini miekkaan.
Rynnäköin Reiksguard-ritareilla kentän keskustaan kurvailleen kärrin ja pistoliereilla heidät äsken epäonnistuneesti rynnäköineet kaksi Hopeakypärää. Molemmat haltiayksiköt pakenivat. Kolme keihäshaltioita paennutta Handgunneria onnistuivat peräti uudelleenryhmittymään.
Valkosusien tilanne näytti melko ikävälle: selustaan olisi ensi vuorolla tulossa kolme Reaveria - juuri tarpeeksi antamaan selustabonuksen ellen saisi ketään heistä tapettua. Lisäksi haltiaBSB jatkaisi sen ylimääräisen D6:n lisäämistä haltioiden tulokseen ellen saisi sitä hengiltä. Vein siis varmuuden vuoksi Battle Standardini lähemmäs Valkosusia.
Tällä kertaa ratsastava Heavens-maagini ei heittänyt Irresistibleä, mutta heitti kuitenkin Thunderboltin onnistuneesti Reavereihin, mikä sai haltiat polttamaan jälleen yhden käärön (taisi olla viimeinen käärö, yksi meni toisella vuorolla Orb of Thunderiin ja kaksi muuta poltettiin jossain vuorojen 2-4 aikana, ei tullut merkittyä ylös). Life-maagikin osoitti taitonsa muussaamalla kuusi keihäshaltiaa lentävillä kivenmurikoilla.
Tykkimäellä hengaileva Handgunner-ryhmä niittasi yhden pistoliereja pakenevan Hopeakypärän, vähentäen joukon alle neljäsosaan alkuperäisestä vahvuudestaan ja varmistaen siten pisteet kotiin koko ryhmästä.
Helblasterin metsästä roudaaminen kannatti, sillä se onnistui rei'ittämään kahdeksan (Mehtämiehieni miehittämän) haltiatornin vieressä lymyilevää keihäshaltiaa, vieläpä pitkältä matkalta.
Mortar ampui taas jonnekin pusikkoon.
Lähitaistelussa alkoi jo tapahtuakin jotain. Olin voittanut edellisen vuoron lähitaistelun Lohikäärmeprinssejä vastaan ja läpännyt (=lap around) Valkosusillani molemmille sivustoille. Parrakkaille ritareilleni ei tehnyt tiukkaakaan murjoa haltioiden Battle Standard hengiltä, saivatpa vielä yhden 'prinssinkin tapettua. Suurmestarikin takoi yhden kuoliaaksi. Tappojen, Sotalipun (=Warbanner), Suurmestarin Voitonlaakeriseppeleiden ja läppäyksen suoman kylkibonuksen ansiosta voitin taistelun seitsemällä, mutta eikös sieltä sitten paukahtanut Snake Eyes Lohikäärmeprinssien Break testiin.
Nappasin kuolleen Battle Standardin lipun itselleni ja jäin odottelemaan tulevaa Ellyrian Reavereiden rynnäkköä.
5. vuoro, High Elves:
Eipä pahemmin ollut muuta tehävissä kuin rearcharge Valkosusien kinppuun Reavereilla auttaakseni urhoollisia Lohikäärmeprinssejä! Lisäksi päätin sitten hyökätä myös Hopeakypärillä urhoollisesti Miekkamiesten kimppuun. Keihäshaltioilla sensijaan oli jotain hampaankolossa kolmea selvinnyttä Käsiampujaa vastaan ja rynnäköivät niiden kinppuun. Muut vaan juoksentelivat sitten paniikissa kohti kotikyliään...
Ja taikominenhan senkuin vahvistuu vuorovuorolta, sain peräti Uranon's Thunderboltin läpi oikean laidan ritareihin! Tappaen jopa yhden heistä \o/.
Ampuminen ei enää mitenkään voisi mennä jaskasti, mutta yllätysyllätys, Bolttis ei saa mitään aikaan ja Prinssi heittää taas ykkösen osumiseen.... On se kyllä aika kova poika BS6:llaan osumaan vihollisiin. Taas kun olisi ollut Ritarien kylki tarjolla 2+:lla.
Tappeluvuorolla ei mitään voinut enää odottaakkaan. Hopeakypärät eivät tietenkään onnistuneet tappamaan ensimmäistäkään Miekkamiestä. Karkuun vaan kun niillä vielä Griffonbannerkin sattui olemaan. Keihäshaltiat kuitenkin pilkkkoivat ivalliset Käsiampujat ja mätkähtivät Ritarien kylkeen. Sitten Lohikäärmeprinssien tappelussa en saanut ketään hengiltä. Reaverit juoksivat karkuun kun Lohikäärmeprinsessat teurastettiin viimeiseen mieheen.
Yleiskuvia 5. vuorolta:
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/5/01.JPG
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/5/02.JPG
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/5/03.JPG
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/5/04.JPG
6. vuoro, Empire:
Heh, sehän oli mielenkiintoinen vuoro haltioilta. Viisi Hopeakypärää rynnäköi kahteenkymmeneen Miekkamieheen, eikä yhtään kuollutta. Loput lohikäärmeprinssitkin teurastettiin, ja Ellyrean Reaverit ajettiin pöpelikköön.
Toisella puolella kenttää, haltiatornin varjossa keihäshaltiat yllättäen jyräsivät tiellään olevat kolme Handgunneria, ja jatkoivat siitä Reiksguard-ritareiden kylkeen. Onneksi olin tuonut Flagellantit tarpeeksi lähelle, joten hyökkäsin niillä keihäshaltioiden selustaan.
Miekkamiehet, Valkosudet ja pistolierit pyörivät lähinnä ympäriinsä (se on sitä asemien varmistamista). Vaalikreivin kuitenkin siirsin ritariyksikön vasempaan laitaan pätkimään keihäshaltioita.
Tässä vaiheessa peliä Mehtämiehet tulivat mukaan. Jossain neljännen vuoron tienoilla olin siirtänyt heidät torninsa yläosaan jotta he voisivat ampua ikkunoista, mutta unohdin tietty ampua. Noh, nyt he kuitenkin siirtyivät omaa ja haltiamaagien miehittämää (?) tornia yhdistävälle sillalle, valmiina ampumaan alapuolellaan lymyäviä Varjosotureita.
Loppuvuorolla ei sitten tapahtunutkaan paljoa. Ammuin tykillä tornia jossa haltiamaagit olivat piileskelleet koko pelin (noin viisi tuumaa Mehtämiehistä
Lähitaistelussa Flagellantit yllättäen tappoivat keihäshaltiat. Tai no, champion kyllä jäi henkiin, kiitos hand weapon & shield kombon, muttei onnistunut tekemään mitään. Vaalikreivini teki sitten hänestä Elfwurstia. Flagellantit ylijuoksivat tuuman päähän takanaan olevista Varjosotureista. (Tajusin vasta tässä raporttia kirjoittaessani että overrunithan tehdään aina suoraan eteenpäin. No, mitäs pienistä, kun ei nekään meistä.)
6. vuoro, High Elves:
Viimeinen vuoro. Kentällä ei ollut enää pahemmin ketään joka olisi jotain voinut tehdä. Tappeluun en siis enää pyrkinyt. Nais- ja miesvelhoni tulivat kuitenkin vaaran ollessa poissa tornin katolle katselemaan tilannetta havaiten sen helvetin tukalaksi. Eiväthän he mitään tienneet kun kahdestaan tornin sisätiloissa heittelivät miscastejä ja touhusivat keskenään ties mitä. (Ja huom! Haltioiden - elämä on ihan normaalia! Toinen oli mies ja toinen nainen!! (Strangtenedit: Niin, kokeilivat uusia kesäleninkejä - ihan normaalia.))
Saivathan he sentään yhden Ritarin taas salamalla ihme kyllä tiputettua, se vaan ei mitenkään peliin vaikuttaisi.
Sitten ampuminen. Lordini saisi vimeisen mahdollisuuden. Hänen varjosoturihenkivartiostonsakkin pääsi ensimmäistä kertaa tositoimiin ja he saivatkin ammuttua kiitettävästi kolme hullua Tuomiontoitottajaa. Sitten Lordin vuoro. Sanon tässä välissä että minä ja Strangten tiesimme jo mitä osumaheitosta tulee. Eihän se mitenkään voisi kertaakaan pelissä osua. Näin sitten tapahtuikin - ykkönen jälleen osumiseen. Voitte vain kuvitella sitä kirosanojen määrää ja tilannetta jota en kykene enää kuvailemaan. Tämä on sitten vain ihan teidän lukijoiden parhaaksi etten tätä hetkeä kuvaile. (Tässä ulkomaan kielellä kuitenkin pientä makua (etteivät lapsoset ymmärtäisi ja saisi traumoja): Voiii S***NS P***ELES F**TANS J**LA CP-UNGE S*ITLORD!!!!!!!!!!)
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/6/01.JPG
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/6/02.JPG
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/6/03.JPG
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/6/04.JPG
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/6/05.JPG
http://kotisivu.dnainternet.net/aanimer ... t/6/06.JPG
Siihen se sitten loppuikin...
Laskimme vain haltioiden saamat pisteet, jotka olivat yhteensä:
10 Handgunneria.....80 pts
12 Miekkamiestä.....84 pts
Suurtykki...........100 pts
Yhteensä 264 pistettä! Haltioista taas suurin osa makasi kuolleena maassa, ja hallitsin kahta pöydänneljännystäkin haltioiden nollaa vastaan. Taistelu oli siis selvä Verilöyly.
Praise the Sigmar for Cursing Our Enemies! - Loppusanat, Empire:
Tällainen taistelu sitten tällä kertaa. Ratkaisevin tekijä taistelun lopputuloksen kannalta oli tuuri. Scott heitteli miscasteja, minä heittelin Irresistible Forceja. Scott heitteli ykkösiä osumiseen, minä tuhosin kaiken mitä ehdin ampua (Poislukien Mortar, joka taisi tehdä yhden haavan yhteen Tiranoc-kärriin). Toinen, ei-niin-ratkaiseva seikka oli puolten valinta. Scott ei saanut kallista, haltiaprinssin sisältävää Varjosoturi-yksikköään mihinkään järkevään paikkaan, eikä päässyt käyttämään niitä oikeastaan mihinkään, joten siinä meni monta sataa pistettä hukkaan.
Ja tietystihän minun ylivertaiset taktiset taitoni auttoivat.
Eipä siinä kai muuta. Oli mukavaa kun kerrankin suuret ja kalliit ritariyksikköni onnistuivat tekemäänkin jotain - ainakin Valkosudet. Ei nyt tule mieleen mitään mitä tekisin toisin, omalta osaltani oikein onnistunut peli.
Loppusanat, High Elves:
May the souls of the dead rest in their homeland! And next time: A Eruchîn, ú-dano i faelas a hyn an uben tanatha le faelas!
Ihan jännä peli. Kertaakaan ei vielä näin Paska Munkki (TM) ole ollut. Mutta ei niin paha ettei jotain hyvääkin. Ainakin Strangten menetti turhautumisensa High Elffeihin joka syntyi edellisessä turnauksessa. Hän kun pelasi puolet peleistä HElffejä vastaan (Strangtenedit: Kolme viidestä - hävisin kaikki!). Uusia pelejä siis luvassa häntä vastaan kun suostuu taas haltioita löylyttämään. (Huom, häviöni oli järjestetty ainoastaan tätä silmälläpitäen, itse kun tykkäisin pelailla useammin kuin pelikaverini.)
Lisäksi oli myös oikein mukava testata uutta pelipöytää jolla kokoa ja näköä on paljon enemmän kuin edellisellä.
Kiitos vain Strangtenille pelistä!
---------------------------------------------------------
Että tämmöistä. Antaa tulla kommenttia.