"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

huussendaalin Fabatic-reissu Heinolan sydämeen

Voit lähettää oman kertomuksesi omista sotakokemuksistasi. Kuvat taistoista ovat raporteissa aina ehdottoman suotavia.
Hollo
Sotavasaran WHFB-tarinamestari
Viestit: 1154
Liittynyt: Su 29.09.2002 23:39
Paikkakunta: Helsinki

huussendaalin Fabatic-reissu Heinolan sydämeen

Viesti Kirjoittaja Hollo »

Elikkäs turneessa käyty ja mukavata oli. Leppoisaa porukkaa ja sain yhden Milky Way-minipatukan Valhallallalta. Listani oli seuraava.

Lords and heroes
Lahmian Vampire Lady –285
- Winged nightmare +175
- Crown of the Damned +35
- Sword of might +20
- Magic level 3 +50
- Innocence Lost +25
- Black Periapt +15
=605 pts

Necromancer –65
- Magic level 2 +35
- Dispel Scroll +25
- Book of Arkhan +25
=150 pts

Necromancer -65
- Dispel Scroll+ 25
- Magic level 2 +35
- Dispel Scroll +25
=150 pts

Core units

9 Ghouls=72pts

9 Ghouls=72pts

10 Skeletons
- Light armour +20
=100 pts

Special units
8 Black Knights –184
- Barding +16
- Musician +8
- Standard Bearer +16
- Hell Knight +16
- Banner of Barrows +45
=285 pts

3 Spirit Host –195 pts
4 Fell Bats –80 pts

Rare units
Black Coach –200 pts
Banshee –90 pts

= 1999pts


1. Matchor. Sovittu vastustaja Oskari "Blackguard" Onninen ja hänen Dork Elfinsä.

Armeijaan kuului highborn mantikorella, noblet kärryssä ja pegasoksella, rullakuski cold one-ryhmä, dark rider-ryhmä, harpyijat, warrior-blokki, 3 boltteria, crossbowman-ryhmä.

Alku oli aika sykähtelevä, kun jo toisella mätsikkivuorolla Lahmian-hempukkani menetti miscastilla mätsikköintikykynsä. Sain joukkoni suojatuiksi jotenkuten bolttereilla, joten ne ampuivat pari haavaa siivekkäälle painajaismaiselle lännenratsulleni. Sitten alkoi tapahtua jotain erikoista: Power fisti mantikoremies ei pääse vuorossa bansheesta läpi ja saa Spiritit kylkeen, jotka taas saavat cold onet kylkeen. Myöhemmin ritarit jysäyttävät lordin reariin ja alkaa hieman ihmetyttämään, miten kova se 5+ wardi voi todella olla, kun yhden haavan saan läpi kaikilla iskuilla yhteensä Spiritien kanssa. Ilkeä haltsu kuorii ritariryhmän ja joukot alkavat sulaa. Noh, boltterit saadaan hajotettua, mutta Ladyn siivekäs painajainen ammutaan palasiksi.

Loppupuolella tapahtuu maailmassa pari hyvinkin ihmeellistä asiaa, se hämmästyttää kummastuttaa pientä kulkijaa. Skeleduunarit sambaavat Spirittien lukittamien cold onien kylkeen, voittavat tappelun ja nakertavat nämä kiinni. Myös Ilkeä namusetädelffikin pakenee, sitä ei harmi saada kiinni ja vielä harmillisempaa, että se rällytti seuraavalla vuorolla.

Toisaalla minun jalkaisin hyppivää Ladya vastaan asettuu kummatkin noblet. Hempukka rynnii pegasosnobleen ja kärrynoble saa kylkeensä minun pikku kaverini, kauhistuttavan Mustan Valmentajan! Kummatkin tapetaan. Seuraavalla vuorolla vampyyrini saa päällensä crossbow-yksikön, joka voittaa tappelun, kun vamppini tappaa vain kaksi(!) ja yksi ainut molopää haavoittaa kaikesta huolimatta hempukkaa. Häviän musicantin takia ja meikit alkavat valua mamman kasvoilta. Noh, onneksi sentään toisella tappelukierroksella sentään voitan tappelun, mutta molokypärähaltsut eivät breikkaa. Kuitenkin kaikki päättyy hyvin ja pari molokypärää päätyy Lahmia vampin vällyjen alle.

Tuloksena tasuri, pisteet 10-10.


2.Matchor. Vastassa Tuomo Siikanen ja hänen limaiset liskonsa.

Armeijaan kuului Viisas kasa läskiä, skinkkipappi, slimming pants-saurushero, saurus-blokki, pari skinnkkiryhmää, chameleon skinkit, kroxigoreja, terradoneja, saurus cavalryä ja salamantereita.

Pelissä reservit käytössä. Vastustaja pisti kroxit, cavalryn ja salamimanterit reserviin. Minä taas, ruskean reiän ritarit, spiritit ja bansheen.

Peli alkoi laiskasti. Salamurhaajaskinggeboyt ampuivat heti pari haavaa vamppiini ja tämän uskolliseen ratsuun. Chargasin lentoliskoihin kaatuvilla lepakoillani, jotka eivät saaneet mitään aikaan. Ghoulit möngersivät skinkkeboyryhmään, jossa oli slimming pants-saurus, tappelu päättyi tasuriin. Mätsikki tyrehdytettiin molemmilta puolilta ja minun ensimmäinen miscastini oli vain alkua.

Ilotyttövamppini liihotteli Läskisammakon ryhmän vierelle ja Musta valmentaja kävi valmentamassa mustasti terradonit ulos kentältä. Ghoulit hävisivät ja pinkoivat suolenpäät tiukkoina karkuun. Sitten tapahtui toinen miscastini, joka antoi vastustajan heittää oman taikansa ilmaiseksi takaisin ja Nagashinkatselemaan esille tullut nekroni kärähti. Reservistä tullut banshee kiroili chameleon skinggeboyt karkuun.

Seuraavaksi tapahtui pelin ihmeellisimmän asian alku, kun housukauppias-saurus rynni ilotyttöäni päin. Noh, minun ilotyttönipä raottaa hieman mekkoaan ja näin kerkeää huiskia ensin, mutta savun hälvettyä en saanut haasteen heittäneeseen saurukseen mitään aikaiseksi: osuminen 3+, woundaus 2+. Noh, eunukkisaurun napsi siivekkään painajaisen nakkimakkaroiksi ja vamppin meikit alkoivat valua. Sitten alkoi hirrrrmuinen rumba: vamppini paranteli itseään ja saurus sen kun raiskasi. Tätä toistoa oli pari vuoroa kunnes vihdoin ilotyttönen keksi nykäistä lihaksikkaalta liskolta housut alas voittaen tappelun. Valmentaja valmensi skinkeistä kinkkua rynniessään vampin avuksi kolmea pikkuliskoa vastaan. Näin vamppi ja kärri olivat molemmat Viisaan läskisammakon flankin puolella.

Toisaalla saurus cavalry kävi liikkumislipun avulla sulattamassa bansheen ja joutui samassa reservistä tulleiden Henki-isäntien himokkaiden silmien ja rupareiänritareiden kohteeksi. Hostit jammailivat itsensä saurus cavalryn perään ja myöhemmin ritarit vetkuttivat luisevat takapuolensa etupuolelle nakittaen liskot kuoliaiksi. Salamanterit kuolasivat mälleillään toisen ghouliryhmän kerrasta kuoliaaksi.

Lopussa Sammakon ryhmä liikkui karkuun ja kroxit hyppäsitvät puolustamaan mafiosopomoaan. Vamppi ja Musta Valmentaja rynnivät kroxeihin ja kärryn upealla 6 törmäysiskulla pyörähti komeat 3 ykköstä haavoitukseen, joten yksi jäi isolisko jäi pirstomaan sen prinssinakeiksi. Onneksi sentään Ilotytölle maistui yhä kylmäverinen liha, joten hän teki ensimmäistä kertaa elämässään jotain härskiäkin ja tappoi pari arskaliskoa.

Tuloksena tasuri. Pisteet 10-10


3. Matchor. Vastassa Sasu Silvennoinen ja hänen karrrvaiset tykkimiehensä.

Armeijassa kolme tykkiä ja helvetinblastaaja. Pari blokkia köyhiä ritareita, toisessa Ukkimestari. Pari taikuriluttista, pegasoskapteeni, pari militiablokkia, käsigunnariryhmä, metsästäämiesryhmä.

Deploymentissä olin piilottanut kummatkin large targettini ja ne jäivät nysväämään pusikkoihin kahdestaan. Mätsikkivuorolla nostatin lähes objektiiville kerinnyttä skeleduunariblokkia vain isommaksi.

Toisella vuorolla banshee ja lepakot hoitelivat yhdet tykit ja Henget niiden takana piilottevien rupareiänritareiden kanssa lähestyivät nopeasti kohti helvetinblastaajaa, joka misfiretti, ja Ukkimestarin ritariryhmää.

Kolmannella vuorolla olin jo saanut kaikki sotakoneet alas ja kärryllä terrorisoin toisen riatriblokin karkuun. Nyt Lahmian kuuluisan bordellin toiseksi suosituin hilavitkutinkin uskalsi näyttäytyä. Mätsikit poksahtelivat kääröihin ja banshee laukaisi äkkinäisellä huudollaan toisen rullakuskin pakonomaisen reaktion, joka johti väistämättä hänen housujensa kastumiseen.

Viimeinen vuoro oli jopa kriittinen, kun vastustaja oli tuonut kaksi militiablokkia objektin viereen. Liikutin skeleduunariblokin toisen militiablokin sivustalle, jotka sitten jammailivat itsensä kiinni lihalliseen nautintoon ja opettivat näillekin break-dancen salat. Samalla Mustan Valmentajan terrorisoima ritariryhmä pinkaisi pöydältä pois. Vastustaja luovutti hänen neljännen vuoronsa loputtua, kun olisi ollut aika heittää nopalla pelin jatkumista.

Massacre-voitto. Pisteet 20-0


Loppujenlopuksi sain maalauspisteitä 8/9 ja sijoituin viidenneksi(5)

Turnaus oli mukava pelikavereita myöten. Harmi vain, että minulla ei ollutkaan niin nälkä siellä ja eväitä jäi paljonkin syömättä. Noh, niitä olen nyt sitten kotona mässyttänyt.
Viimeksi muokannut Hollo, Su 22.05.2005 22:21. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Kiva raportti, onnittelut sijoituksesta top 5:een. Ainakin asiat oli raportissa hauskasti kerrottu.

Ainakin tämän lukeminen vahvisti epäilykseni, olet todellakin pervo.
Avatar
Blackguard
Viestit: 1568
Liittynyt: La 28.02.2004 09:40
Paikkakunta: Heinola - Porojen Maa

Viesti Kirjoittaja Blackguard »

Se Milky way oli alunperin minun, ja sain sen Mae'varilta, Valhallalla takavarikoi sen minulta ja antoi sinulle :D

Törkeästi loukkasit minun haltioitani :)
"Jazz on imperialistien ideologinen ase vallankumouksellisten kansojen degeneroimiseksi." - Kim Il Sung
Avatar
puolisukeltaja
Viestit: 1007
Liittynyt: To 09.01.2003 16:42
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja puolisukeltaja »

Pervo tosiaan olet... Mutta anyway, todella hyvä raportti, tätä oli suorastaan ilo lukea. :D
Hollo
Sotavasaran WHFB-tarinamestari
Viestit: 1154
Liittynyt: Su 29.09.2002 23:39
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Hollo »

Blackguard kirjoitti:Se Milky way oli alunperin minun, ja sain sen Mae'varilta, Valhallalla takavarikoi sen minulta ja antoi sinulle :D

Törkeästi loukkasit minun haltioitani :)
Ahaa, eli taisitte arvatakkin että kierrätyskama kelpaa kavalille savolaisille ;)
Dimensus
Viestit: 395
Liittynyt: Ti 05.10.2004 22:40
Paikkakunta: Lahti/Orivesi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Dimensus »

Kaksi kertaa aikaisemmin olen täällä lukenut raportin, ja silloin kyllä kävi mielessä etten tee sitä enää koskaan. NOh, nytpä saatan sen tehdä useamminkin, kun tiedän että ainakin tuollainen likainen pervosetä osaa niitä kirjoittaa. Todella hauska raportti, joskin mielikuva liskosta raiskaamassa lahmiaa oli vähän...
hevi on kuin luoti tai moukarinisku, se vain kolahtaa koviin jätkiin.

"paikkakunta: Kempele"

-Omenapoika
Hollo
Sotavasaran WHFB-tarinamestari
Viestit: 1154
Liittynyt: Su 29.09.2002 23:39
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Hollo »

Hmm. Oikeastaan minulla oli mielessäni tätä rustatessani kirjoittaa jotain hieman rivoa mukaan, mutta päätin kuitenkin tyytyä tekemään vain jotenkuten viihdyttävän.

Nyt luettuani tämän huomasin tämän olevan aivan helvetin laimea raportti. Joten nakit takaisin taskuihin...
Avatar
Coridus
Viestit: 1020
Liittynyt: La 05.10.2002 15:36
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Coridus »

Onnittelen menestyksestä, ja jään odottelemaan sitä ihmettä kun Huussi kirjoittaa jotain mikä on kokonaan asiallista.
Mechanized Salamanders
Tau
Ravenwing
Iron Warriors

40k since third edition.
Valhalla
Viestit: 443
Liittynyt: Ke 05.11.2003 20:58

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

Blackguard kirjoitti:Se Milky way oli alunperin minun, ja sain sen Mae'varilta, Valhallalla takavarikoi sen minulta ja antoi sinulle :D

Törkeästi loukkasit minun haltioitani :)
Legenda milky waysta? :D
"Se joka sanoi että rahalla ei saa onnea, ei osaa ostaa oikeasta paikasta"
Avatar
Satanic Bunny
Viestit: 184
Liittynyt: To 19.08.2004 19:43
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Satanic Bunny »

Kerrassaan nerokkaan humoristisesti kirjoitettu raportti! :) Niin ja onittelut siitä 5. sijasta. ;)
Remember remember the fifth of November
Gunpowder, treason and plot.
I see no reason why gunpowder, treason
Should ever be forgot...
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Taisteluraportit”