"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Örkit ja niiden yksiköt

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Morglun voittamaton
Viestit: 128
Liittynyt: La 03.07.2004 08:45
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja Morglun voittamaton »

vastaan noihin kysymyksiin jotka kirjoitit myöhemmin.Warbyggyt ovat omien pelieni perusteella parempia kuin biket.Byggyjä kannattaa ottaa ainakin yksi kolmen mobbi.

Grotteja voi käyttää lihamuurina örkkien edessä tai vaihtoehtoisesti örkit ilman megaarmouria voivat kävellä niiden ylitse difficult terrainilla.Itse lähetän grotteja minefieldeille.


Jos et örkkiklaaneista löydä mieluista,kokeile freebooterseja.Niilla itsekin pelaan.
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

Grotit on must massa -jalkaväkiarmeijassa... Goff -pelaajana olen tottunut niitä käyttämään ja jos jotkut muistavat ekan 3 . edikan battle reportin, niin siinä grotit pelastivat päivän Adi Woodille... :D
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Avatar
beari
Viestit: 70
Liittynyt: Su 11.07.2004 11:11
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja beari »

Thorin kirjoitti: Grotit? Onko ne ihan turhia (niinkuin luulen) vai voiko niillä oikeasti saada jotain aikaan?
25-30 joukoissa antavat mukavasti suojaa ja voivat sitoa yhden vastustajan pahan unitin moneksi vuoroksi jos tuntuu siltä, että sitä ei tapettua saa. Tämä tosin vaatii sen, että slaverilla on houndi mukana, jolloin saadaan rerollattua LD.
Thorin kirjoitti: Warbuggy? Miten se toimii? Kannattaako sitä käyttää jonkin bike mobin mukana?
Bikejen mukana ei, yksinäisenä varustettuna twin-linked big-shootalla hyvä pitämään neljänneksiä. Kolmen buggyn ryhmä taas blokkaa kivasti LOS:ia ja twinkkari rokkiteilla pyyhkii mukavasti vähän kaikkea.
Thorin kirjoitti: Mad Dok Grotsnik? Spessu charruna, miten sitä käytetään? Kannattaako se pitää jossakin Slugga tiimissä vai jossain kaukana takana?
En ole koskaan käyttänyt, mutta tosiaan johonkin sluggaboyz ryhmään se kannattaa liittää niin voi korjailla boyzzeja siinä samalla.
Thorin kirjoitti: Looted vechilet? Mikä kannattaa ottaa? Se tavallinen Lemann Russ vai joku vähän erikoisempi?
Aaah...lootattua kamaa ei vaan voi olla liikaa. Helpoin tankki käyttää on varmaankin Basiliski, joka piilotettuna jonkin metsän tms. taakse ampuu ilkeää indirectiä vastustajan niskaan.

Leman russ on hyvä perustankki. Tässä on tosin se, että yksinäinen leman russ tippuu huolimatta AV 14 etupellistä yllättävän nopeasti. Mikäli tämä sattuu hyppysiin IG-armya ryöstettäessä, kannattaa ottaa rinnalle jotain muutakin tarjoiltavaa lascannoneille.

Mikäli horde-armeijoita tulee paljon vastaan, kannattaa miettiä myös Hellhoundia. Inferno cannon kun tykkää pyyhkiä oikeastaan mitä vain pois, eikä örkkien huono BS haittaa ihan _niin_ paljoa.
Thorin kirjoitti: Niistä klaaneista olisi vieläkin kiva saada lisätietoa.
(Mitä nyt ite tuolla GW:n sivuilla kattelin niin ei mikään heimo erityisesti iskenyt joten saa se klaanin valinta jäädä huomiseen.)
Lisäyksenä edellisten kirjoituksiin, voisin sanoa että vaikeimmat klaanit pelata ovat varmaankin Death Skullz ja Blood Axes. Mikäli haluaa ampuvan armeijan, niin Bad Moon sopii silloin. Noille hurjille saa niin paljon rokkittia ja big-shootaa että oksat pois. Mikäli haluaa kovan lähitaistelevan armeijan, niin silloin Snakebitet ovat oikea valinta madboyzzien kanssa. Snakebiteillä peliteho on ainakin omasta mielestä tällä hetkellä aivan huippuluokkaa, eli jos haluat voittaa, niin suosittelen niitä >:]

Klaanin valinta. Kannattaa miettiä mitä harrastuksesta haluaa. Itsellä oli tuossa aluksi tärkeintä että alkaisi pikku hiljaa voittamaankin niitä pelejä örkeillä, joten kasasin ensin Kult Of speedin. KOS tosin rampautettiin tässä 4.editionissa, minkä jälkeen sitten snakebites oli vuorossa seuraavana millä sitten alkoikin kaatua vaikka mitä.

Nyt kun niitä voittojakin on niihin peleihin jo saanut muutaman upotettua, niin on alkanut armeija siirtyä Death Skullzzeihin. Konvertointi on itselle tärkein osa tätä harrastusta ja tuo klaani tarjoaa siihen parhaimmat puitteet.
--
Aikainen karhu marjastajan nappaa
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”