"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Kumpi on armeijassa tärkeämpää; mahti vai massa?

Varo, ettei Sauron saa vallattua Keski-maata! Vai onko se kenties juuri se, minkä haluat tapahtuvan?
Avatar
Sauron
Viestit: 443
Liittynyt: Ke 03.12.2003 12:27
Paikkakunta: Tampere

Kumpi on armeijassa tärkeämpää; mahti vai massa?

Viesti Kirjoittaja Sauron »

Nykyään tulee joskus listoja tehdessä mietittyä, kumpi on oikeasti tärkeämpää. Kun tätä alkaa miettiä, on ensin mietittävä hyvät puolet molemmille:
1. Mahti:
+ Paljon mahtia takaa sen, että saat yleensä tehdä kaiken ensin ja taktikoitua paremin.
-massan vähyys.
2. Massa:
+jos massaa on tarpeeksi (48-50) saat yleensä aikaan ylivoiman. Tästä hyötyä on se, että jos kärsit huonosta tuurista, armeijasi ei välttämättä kaadu pieneen joukkojen menetykseen. Ja saat tietysti enemmän ampujia
-vähän mahtia

Haluaisin siis tietää, kumpaa pidätte tärkeämpänä. Ja myös sen, paljonko mahtia pyritte armeijaanne saamaan...heh!
Avatar
OneManArmada
Viestit: 412
Liittynyt: To 05.05.2005 13:46
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja OneManArmada »

Tasapainotus olisi tärkeää, mutta jos ei muuta voi niin mahti varmaankin, etu massaan aloituksella on iso etu!
Mitenkä kirjoitan? Pistä sähköpostia jos ottaa päähän.
Avatar
Pollari
Viestit: 1047
Liittynyt: Ma 20.12.2004 22:53
Paikkakunta: Espoo, Kilo

Viesti Kirjoittaja Pollari »

Hmmh. Noh jos noista on pakko valita niin massa. :)
Pelasin paripäivää sitten kaverin kanssa pelin, Jossa sai olla 750 pisteellä nappeja. Otin listaani mukaan 5 heroa. ja lopulta kääpiö welffi armeijan massa oli vain 36! Ja sain SacC:ilta kunnolla nokkaan. Mahti on vain hyvä, jos haluat esimerkiksi tehdä Heroic moven? tmv. :)

Edit: Ja siinä listassa minulla oli Veljesten, legolaksen, Balinin ja Dainin mahdit.. Voit jo laskea monta niitä on! :D
Zarec
Viestit: 1224
Liittynyt: Ma 12.01.2004 17:50

Viesti Kirjoittaja Zarec »

itse pyrin aina tasapainoittamaan listani. pyrin massaan: eli pahiksilla 43-50 figua ja hyviksillä jos ei ole haltioita niin 35-50. ja mahdin suhteen poikkeuksetta koitan saada 6. mutta myös 5 riittää. 4 on jo liian vähän. on minulla myös massa listoja jotka sisältävät 9 mahtia
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

bottiins kirjoitti:itse pyrin aina tasapainoittamaan listani. pyrin massaan: eli pahiksilla 43-50 figua ja hyviksillä jos ei ole haltioita niin 35-50. ja mahdin suhteen poikkeuksetta koitan saada 6. mutta myös 5 riittää. 4 on jo liian vähän. on minulla myös massa listoja jotka sisältävät 9 mahtia
Heroja noin 6 mightin verran (+- pari), lopuilla massaa (ja lippu). Suurhaltioillani on 9 mightia (vellokset ja Glorfindel) sekä lippu, joten porukka jää pieneksi (22 modelia), mutta kolme kovaa sankaria korvaa helposti massan. Vastaavasti haradilaisillani on vain 4 mightia (mahud ja hasharin), mutta mukana on yksi ISO massa...
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
makkarafolio
Viestit: 815
Liittynyt: Ma 14.07.2003 21:36
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja makkarafolio »

Tämä onkin mielenkiintoinen kysymys. Itse olen luottanut aina massaan puhuttiin sitten hyvistä taikka pahoista. Pahoille tulee yleensä enempi mahtia, sillä kolmen mahdin kapteeneita on tarjolla ja massa on halpaa. Siipä itselläni kerääntyy pahiksiksi n.5-6 mahtia ja massaa paljon päälle. Massapakkomielteeni johdosta hyviksilläkin mahti on jämähtänyt siihen kolmoseen, vaikka se joskus oli viitosen paikkeilla.

Kyllähän mahdilla pärjää useissa skenaarioissa, se on varmaa. Toisaalta esimerkiksi kukkulan kuninkaassa parilla tunkeutuvalla herolla saa vain sen "minorilla pataan" ympärysvoimat tahtovat tuollaisessa kuolla. Piiritetyssä taasen kolme heroa alkaa olla aika vaikeaa ohittaa, mutta toisaalta herot pääsevät tuossa skenaariossa oikeuksiinsa vain, jos massa on pidättelemässä vastustajaa. Herot on helppoa sitoa. Perusmättöskenut taasen vierittäisin massa-armeijoille.

Täysin asennekysymys sanoisin. Molemmilla pärjää.
Avatar
voi
Viestit: 512
Liittynyt: La 08.01.2005 19:58
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja voi »

Massa on kyllä tärkein kyllä mightit loppuu nopeasti jos vastassa on pari kymmentä goblinia.

Lähitaistelu on lotrissa muutenkin vain nopan heitto peli, goblinkin voi voittaa balrogin tai sauronin.

Mutta onhan se mightikin keksitty mutta ei se aina pelasta.
Chuck Norris has already been to Mars; that's why there are no signs of life there.
Avatar
Karu
Viestit: 2875
Liittynyt: To 29.01.2004 17:13

Viesti Kirjoittaja Karu »

Väittäisin että massa on parempaa. Massa vs mahti-mittelössä sankarit vain jumitettaisiin ja jäljelle jääneet heppulit teurastettaisiin raa'asti. Pelasimme taannoin kotonamme pienimuotoisen 250pts ja viiden hengen turnauksen, jossa massa-goblinini jyräsivät ylivoimaisesti kaikki.
Sisius
Viestit: 513
Liittynyt: La 18.12.2004 20:33
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Sisius »

Molempia. Tästä bottinssin kommentista olen vähän erimieltä että sitä pitäis hyviksiin saada 6. No kaikilla tyylinsä. Itse yritän saada semmosen 3-6 hyviksiin. Kolmekin riittää vallanmainiosti. Etenkin haltioilla sillä hehän omaavat tämän juustotus fightin jonka seurauksena... Sanoisin että hyviksissäkin riittää semmonen 4. No pelailen yleensä haltioilla. Toisaalta bottinssin kanssa samaa mieltä siitä 6 voin olla muissa armeijoissa mm. minas tirith jossa saa mahtia jo ihan pelkällä faramir+kapu combolla ´ja massaakin saa. Haltioillakin pitäisi saada sitä massaa edes hiukan. No jos esim. haltioilla tyytyy 1 kapuun niin kyllä niillä jousilla ja f 6 niin ne mordorin mega massa miehet jyrätään.
Pahoilla taas sitä mahtia tuleekin väistämättä enemmän. Löytyy mm. Gorbag ja Shagrat. Kapuillakin saa halpaa mahtia. Toisaalta mordorin 50 modellin armeija on pelottava näky.

Epä selvästä tekstistä huolimatta sekä kommentin ''Molempia'' huolimatta mielipiteeni kallistuu hiuskarvan verran massaan.
Elrondin Fight Paremmaksi!

Minut tunnettiin? nimellä SacC.
Avatar
Gondorin Marko
Viestit: 193
Liittynyt: Su 11.01.2004 13:53
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja Gondorin Marko »

skenu & turnauspelit: fiksusti käytetty mahti
aloittelijoiden "FaBa" -pelit: massa

kaikki pelit: muista objective

Pelaan LotRia lähinnä skenaariopeleinä ja turnauksissa jotka myös perustuvat skenuihin. Yleensä mahti on se jolla nuo pelit voitetaan kunhan armeijaa valittaessa on tehnyt oikeita päätöksiä ja käyttää mahtinsa oikeissa tilanteissa. Mahti on todella voimakas ase kunhan yrittää saada sen käytön vastustajalle aiheuttaman tuhon aina maksimoitua. Siis käytä mahtia päästäksesi skenun objectiveen, listiäksesi vastustajan kovimmat sankarit, päästäksesi chargettamaan isolla ratsujoukolla yms.

Pelkkä mahdin laskeminen pistearvona ei kuitenkaan kerro vielä mitään armeijan tehokkuudesta. Kolmen mahdin armeija voi olla paljon tappavampi kuin kuuden vaikka sankareihin tai muuten vain tehokkaisiin hahmoihin olisikin käytetty sama pistemäärä. Tärkeää on valita sankarit ja joukot jotka toimivat hyvin yhteen.

Massa on se aloittajaystävällinen tapa pelien voittamiseen. 50 ukon armeija mahdollistaa (mahtia useammin) voittamisen vain onnekkaaseen nopanheittelyyn perustuvalla pelityylillä. Etenkin jos pelaa vain FaBa -tyylisiä mättöpelejä joissa kaksi armeijaa törmää keskellä kenttää ja taistelee kunnes toinen kuolee. Toki "mahtiarmeijassakin" on tärkeää saada paljon joukkoja sankareita tukemaan, mutta siinä tuetaan hieman enemmän sankareiden toimiin kuin massa-armeijassa.

Silloin kun olen pärjännyt peleissä kyse on ollut yleensä kahdesta asiasta:

1. Mahdin käyttö oikeissa tilanteissa

2. Pyrin skenun voittoehtoihin, vastustaja ei

Yllättävän usein turnauksissakin (noin puolet peleistä) vastustajat ovat jääneet puuhailemaan joitain aivan ihme juttuja. Aina jos on tilaisuus chargettaa joukkojeni kimppuun, se myös tehdään. Lähes kaikki yrittävät tiputtaa peikkoja ja jousiampujia yms. vaikka sillä ei olisi mitään merkitystä voittoehtojen kannalta. Suosittelen siis oman armeijalistan ja mahtien viilailun lisäksi lukemaan ajatuksella myös skenaarion voittoehdot ja pyrkimään niihin. Se auttaa kummasti pisteiden saannissa ja jopa pelin voittamisessa.
"The unit attacked on the back do not enjoy the protection of their shield."
Elrohir
Viestit: 1569
Liittynyt: Ti 24.08.2004 19:16
Paikkakunta: Helsinki (=Suomen Los Angeles)

Viesti Kirjoittaja Elrohir »

Hmm...tämäpä on mielenkiintoinen (vaihteeksi ;)) topicci.Massan voi tuhota mahdilla ja toisinpäin.Kun yrittää tehdä listaa, jossa olisi kumpiakin niin siitä tulee sellanen 5 Capua ja jotakin perusmassaa, muttei eliittiä...Eipä taida 500 pisteellä saada sellaista listaa, jossa olisi mahtia, massaa ja eliittiä.Haltiat kattavat näistä kaksi, örkit saavat valita kuin myös Gondorin häiskät...Jokainen saakoon itse valita kumpi on tärkeämpi.

Mahti on kyllä aika "heikkoa", se kun vaatii sankarin hengissä pysymisen.Massassa ei oikein heikkouksia ole paitsi roduttain kuten örkit kun ovat sellaisia surkimuksia ja puolittuessaan ne karkaavat suuntaan jos toiseen.

Yhteenvetoni tästä epäselvästä sönkötyksestä, joka ei kaikin paikoin edes liity aiheeseen on seuraava:Sankarit omaavat mahtia ja sankareita tuetaan massalla ja toisinpäin...Mutta taivun kumminkin massan puoleen.
Loppiainen hyvin, kaikki hyvin
Avatar
TrollChieftain
Viestit: 544
Liittynyt: Su 02.01.2005 21:14
Paikkakunta: Espoo, Nöykkiö
Viesti:

Viesti Kirjoittaja TrollChieftain »

Massa on tärkeämpää. Viittaan tuhon Kappalaisen viestiin, jossa Goblinit jyräsivät muut silkalla massalla.
250pts peleissä Gobbot ovat erittäin kannatttava armeija, koska armeija voi olla:

25 Goblins w. shields 125pts

25 Goblins w. spears 125pts

Epäilen vahvasti lista olleen tämä.

Massa on parempaa, ja se näkyy näissä 250pts peleissä, kun armeijan saa koostumaan pelkästä massasta. Toki voi siellä olla kapukin tai pari,
mutta se heikentää jonkin verran listaa. 500pts peleissä tilanne onkin eri. Siellä tulee tuo 50 figun raja vastaan, kun yhtäkkiä huomaakin, että:
"Hei, gobbonihan vievät vain puolet pisteistä, ja figuja on jo maksimimäärä." Silloin on pakko turvautua heroihin.
Herotkin maksavat joskus pisteensä takaisin, mutta se on harvinaisempaa kuin massalla. Etenkin haltioilla kannattaa panostaa massaan,
koska perusmonsutkin omaavat saman fightin kuin yleensä herot. Maaginen F6, joka on mielestäni kyllä liikaa perusmassalle.
Silloin ei heroja tarvitakkaan enää vastustajan mättöherojen nokittamiseen, kun fight on parempi massalla, kuin vastustajan mättöherolla. Pahojen ainoat herot, joilla on yli F6, ovat vissiin Balrog, Sauron ja Troll Chieftain. Heittäkää kivellä, jos olen väärässä. Kuitenkin F6 herot ovat vähäisiä, ja Balrog:kaan ei täysin pääse hyötymään F10:stään, kun sillä ei ole yhtään mightia, ja kenelläkään hyviksellä ei ole F9:ää. Loppujen lopuksi, massa on IMO tärkeämpää lähes kaikilla armeijoilla.
Köyhillä ei ole varaa.
Avatar
Garoth
Valvoja
Viestit: 3965
Liittynyt: Ke 17.07.2002 02:59
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Garoth »

Troll Chieftain kirjoitti: 250pts peleissä Gobbot ovat erittäin kannatttava armeija, koska armeija voi olla:

25 Goblins w. shields 125pts

25 Goblins w. spears 125pts

Epäilen vahvasti lista olleen tämä.

Massa on parempaa, ja se näkyy näissä 250pts peleissä, kun armeijan saa koostumaan pelkästä massasta. Toki voi siellä olla kapukin tai pari,
mutta se heikentää jonkin verran listaa. 500pts peleissä tilanne onkin eri. Siellä tulee tuo 50 figun raja vastaan
Niin no, kyllä armeijassa tulee normaalisti vähintään yksi hero, ja luonnollisesti 250pts pelejä kannattaa pelata 25 figun rajoituksella. Itse en aikakaan tuota 50 gobbon listaa vastaan kävisi pelaamaan, kun siitä näkee jo heti, kuinka rikki se on.


Itse uskon melko pitkälti massan voimaan ns. normaalimätössä. Sen takia tässä pelissä on ylipäätään tuo figuraja, että sitä massaa ei pääse hyödyntämään liikaa. Sen sijaan muutamassa turnauskenussa Mightilla voi tehdä kummia...
Phil Kelly says "No!"
Sisius
Viestit: 513
Liittynyt: La 18.12.2004 20:33
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Sisius »

No mutta garoth kumpaa pidät siis tärkeämpänä? Kyllä se sinullakin toiseen suuntaan kallistuu edes vähäsen? Itse sanoin jo aikaisemmin massa.
Elrondin Fight Paremmaksi!

Minut tunnettiin? nimellä SacC.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “LOTR: Yleinen keskustelu”