"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Nyypälle apua tehosteissa

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
osirvio
Viestit: 4
Liittynyt: La 28.05.2005 14:26

Nyypälle apua tehosteissa

Viesti Kirjoittaja osirvio »

Olen katsellut kuvia eri figuureista ja se vain on kasvattanut paineita siinä, että noihin kannattaa tehdä erilaisia tehosteita jotta ne näyttäisivät pätevämmiltä.

Eli voisitteko kertoa ohjeita noihin eri tehosteisiin esim. highlighteihin ja muihinkin? Katselin täällä olevia ketjuja ja juuri tuota "Maalaustekniikoista" topiccia ja selaillut tusinan eri nettisivuja asiaan liittyen ja olen päässyt joissain asioissa jo ihan jyvällekkin, mutta silti kaipaisin vinkkejä ja opastusta vielä teiltä.
"Replace this by a string of characters."
Avatar
Rectunator
Viestit: 1451
Liittynyt: Su 09.05.2004 00:01
Paikkakunta: Raahe, Suomi Finland perkele!

Viesti Kirjoittaja Rectunator »

Käytä ohuita maaleja. Highlaitteja tehdessä kannattaa todella ohentaa maaleja.
"For the love of god and all that is holy, MY ANUS IS BLEEDING!!!"

Kynä-ääliö
Viljanderi
Viestit: 418
Liittynyt: Ma 15.12.2003 19:00
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja Viljanderi »

Rectunator kirjoitti:Käytä ohuita maaleja. Highlaitteja tehdessä kannattaa todella ohentaa maaleja.
Ja ettei aivan heti heittäisi hanskoja tiskiin kun maalit valuvat aivan eri paikkaan kuin pitäisi, kannattaa pitää pensselin maalimäärä pienenä. Vaikka pyyhkäistä nopeasti paperiin ennen kuin tökkää figuun.
"Always play on one and don't fake the funk." -Bootsy
hyytelöperuna

Viesti Kirjoittaja hyytelöperuna »

Hyvä tapa oppia on katsella muiden tuotoksia tarkkaan. Sekä aina kannattaa kysyä miten ja millä maaleilla toi ja toi on maalattu, jos siltä tuntuu.

Ei kannata ottaa liian isoa palaa, opettelee ensin drybrushit ja muut ja sitten siirtyy toisiin tekniikoihin jne. Eli ei heti alkuu ala opetella mitään NMM:ia(tai miksi ei, tällä voi saada ihan hyvät ja yksinkertasetkin metallit aikaan).

Periaatteessa figu näyttää hienolta kun siinä on varjostukset ja korostukset. Näin katsoja näkee heti että millaisia muotoja figussa on. Varsinkin pelifiguissa varjostusten ja korostusten tekeminen on melko tärkeätä, pelikentällä kun katsotaan figua metrin parin päästä, niin niitä 20+ kerroksen blendejä ei ehkä näe. Mutta katsoja näkee ja huomaa paremmin figun johon on pistetty paljon korostuksia. Tällöin ne erottuvat paremmin ja kaukaakin katsova näkee helposti minkälainen figu on kyseessä ja silloin se myös näyttää hienommalta. Tai jotain sellaista.

Ensikertalaiselle hyvä tapa varjostaa ovat musteet(inkit). Ensin se näyttää vetiseltä maalilta, joka peittää aika huonosti ja se valuu kaikkialle. Mutta kun hiukan ohentaa inkkiä(ei yleensä koskaan purkista suoraan), ja sivelee sitä kuin maalia niihin paikkoihin johon varjot menisivät, tai vaihtoehtoisesti koko alueelle, saat aikaan varjoja. Tämä ei vielä auta, joten ota värialueen alkuperäinen väri, ja sivele sitä figuusi niin että koloihin/syviin kohtiin/varjoisiin paikkoihin jää inkkiä. Tadaa! Ensimmäiset varjostukset! Tästä voit mennä vielä eteenpäin, ota alkuperäinen väri ja sekoita siihen jotain vaaleampaa sävyä väristä. Eli esim. goblin greeniin vähän scorpion greenia. Tätä sitten sivelet värialueen korkeimpiin kohtiin/reunoille/muille paikoille johon valo todennäköisesti osuisi. Välillä kannattaa ottaa figu käteen ja katsoa sitä vähän matkan päästä, ettet vain vahingossa korosta koko figua! Eli ensin vähän korostuksia, lisää jos siltä tuntuu.

Eli, yksinkertaisesti näin:
1. Ensin goblin greenia, ohennetaan maalia hiukan ja pistetään tarpeeksi kerroksia jotta peittää
2. Dark green inkkiä, ohennetaan ja sivellään varjoihin.
3. Korjataan hutiloidut alueet goblin greenilla.
4. Sekoitetaan goblin greenia ja scorpion greenia, ja korostetaan.

Siinä oli aika perusasiaa, voi olla että tiesit jo tämän kaiken mutta kirjotin nyt huvikseni. Ja voihan tästä olla apua muillekkin ;)

Niin ja vielä maalien sekoituksesta: Kun sekoittelet maaleja, tarvitset paletin. Käyttämällä sotun hakua, keskittämällä hakualue maalaus, konverttaus ja maastonteko alueelle, ja pistämällä hakusanaksi paletti, saat paljon vastauksia.
Avatar
Maybach
Viestit: 160
Liittynyt: La 28.05.2005 21:24
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Maybach »

Olen aina hoitanut varjostukset vesitetyllä chaos blackilla, onko tulokset inkillä huomattavasti parempia? onko sen koostumus jotenkin niin erillaista, että jälki on parempaa?
hyytelöperuna

Viesti Kirjoittaja hyytelöperuna »

Maybach kirjoitti:Olen aina hoitanut varjostukset vesitetyllä chaos blackilla, onko tulokset inkillä huomattavasti parempia? onko sen koostumus jotenkin niin erillaista, että jälki on parempaa?
Varjostaa nyt voi ihan millä tahansa värillä. Yleensä varjostan lisäämällä joko saman värin tummempaa sävyä, washeilla tai lisäämällä jotain toista väriä, kuten vihreeseen punasta. Inkit on vain helppo tapa. Itse käytän inkkejä vain metalleissa.
Inkithän ovat vain maalia jossa paljon vettä ja pintajännitys on kadonnut. Sama hoituu tavallisille maaleille lisäämällä vettä ja nestemäistä saippuaa. Mut jokainen voi käyttää mitä käyttää, eiköhän se ole maalaajan taidoista kiinni eikä siitä mitä käyttää. Varmasti joku huippumaalari saisi vain inkeilläkin upeaa jälkeä aikaan sopivaan figuun.
Avatar
Matti
Valvoja
Viestit: 3155
Liittynyt: Ke 21.08.2002 09:27
Paikkakunta: Espoo, Etelä-Leppävaara

Viesti Kirjoittaja Matti »

hyytelöperuna kirjoitti: Inkithän ovat vain maalia jossa paljon vettä ja pintajännitys on kadonnut.
Inkit eivät itseasiassa ole maaleja joissa paljon vettä + pintajännitys pienempi. Tällöinhän efekti olisi sama kuin ohentaisi vedellä maalia ja poistaisi pintajännityksen esim. flow improverilla. Inkkien ero normaaleihin maaleihin nähden on myös se, että inkit eivät muodosta peittävää täysin peittävää kerrosta vaikka maalaisi useat kerrat päälekkäin. Asiaa voisi verrata siihen, että lasin päälle maalatessa maalilla peittyy lasinpinta ennemmin tai myöhemmin ja näyttää maalipinnalta, inkeillä maalatessa taas lasi lähinnä näyttäisi värjätyltä inkkikerroksien jälkeen.
Tuon takia inkit sopivat mm. metallien varjostukseen niin hyvin.
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
Avatar
Matti
Valvoja
Viestit: 3155
Liittynyt: Ke 21.08.2002 09:27
Paikkakunta: Espoo, Etelä-Leppävaara

Viesti Kirjoittaja Matti »

Tuli mieleen, että oletkos lukenut Markon (sotussa Minisaarnaaja) mainion maalausoppaan?

Onko jotain erityistä asiaa, mihin kaipailisit tarkemmin vinkkejä tai selvennystä?
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
Avatar
Omenapoika
Viestit: 513
Liittynyt: Pe 10.06.2005 22:33
Paikkakunta: kempele

Viesti Kirjoittaja Omenapoika »

Onhan inkissäkin pintajännitys :P.

esim. örkkien armeijakirjassa on todella hyvä maalausopas. Jos jollain kaverillasi on niin pyydä toki lainaan.
kuunnelkaa nyt marinepelaajan neuvoa
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”