"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Tankilla yli!!!

Aloittelijoille ja vasta-alkajille tarkoitettu palsta, jossa uskaltaa kysyä vähän yksinkertaisempiakin asioita pelistä ja pelaamaan ryhtymisestä ilman tönimistä. Kokeneet vastaavat.
chaos boy
Viestit: 5
Liittynyt: Ke 15.06.2005 10:29
Paikkakunta: Parola

Tankilla yli!!!

Viesti Kirjoittaja chaos boy »

Voiko esim: chaos landraiderilla ajaa vastustajan joukon yli vai pitääkö joukko kiertää. (Tämä olisi oikeassa sodassa aika järjetöntä!)
"Elämässä ei ole muuta kuin kaaosta!"

http://s10.invisionfree.com/parolan_40k_games
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

Sääntökirja s 70.

Saattaa kuulostaa järjettömältä, mutta entäpä jos kyseinen ryhmä onkin juuri kaivanut maahan pari panssarintorjuntamiinaa? Mitenkäs sitten suu laitetaan kun vaunu räjähtää ilmaan?
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Pancake

Viesti Kirjoittaja Pancake »

Järjetöntähän se onkin, varsinkin kun 40k:ssa ei voi panssarintorjuntamiinoja kaivaa. Mutta gw:n peli, gw:n säännöt. Ja en usko että joku land raider pahemmin piittaa parista miinasta, eiköhän sen armour value 14 pitäisi riittää lähes jokaiseen miinaan. (jos niitä miinoja siis voisi kaivaa)
Avatar
Samsson
Valvoja
Viestit: 3359
Liittynyt: To 30.05.2002 14:32
Paikkakunta: Kauniainen

Viesti Kirjoittaja Samsson »

Voi kaivaa. On olemassa sellainen ekstra sääntö nimeltään Mine Fields... Tai sitten voit helpoiten ampua Whirlwindillä miinakentän jonnekin... Mutta tämä on kaikki OT:tä...

Sääntökirja s.70
Avatar
figunarkki
Viestit: 2135
Liittynyt: To 05.08.2004 19:37
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja figunarkki »

Telamiinallahan koitetaan saada telaketju poikki, ja kevyemmille tankeille mahdollisesti jotain extravahinkoa. Mutta 40koossa voidaan fluffikkaasti selittää että miinat on unohdettua teknologiaa ja jos joku menee puhumaankaan sellaisista niin inkvisiittimet paikalle.
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

figunarkki kirjoitti:Telamiinallahan koitetaan saada telaketju poikki, ja kevyemmille tankeille mahdollisesti jotain extravahinkoa. Mutta 40koossa voidaan fluffikkaasti selittää että miinat on unohdettua teknologiaa ja jos joku menee puhumaankaan sellaisista niin inkvisiittimet paikalle.
Paitsi että 40k kirjallisuudesta mokomat mainitaan.

Sen sijaan voisi sanoa että millekkään kurjille perusmokuille niitä anneta joten ei myöskään laitella kesken peliä.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

Harvemminhan perustehtäviin edes miinat sopisivat.

"Käykää tiedustelemassa tuon kukkulan laki. Emme tiedä onko siellä mitään, mutta ottakaa silti kaikki 2 telamiinaa kantoon."

Joukot jotka ovat erikoistuneet sissisodankäyntiin ( Catachan, Feral Orkit ) voivat asetella miinoja johtuen siitä että pojilla tiedustelujoukot ovat uber-eliittia. Muut joukot voivat käyttää vain jos tehtävä sallii niiden asettelun.

Lantikka on sen verran vahva ettei ihan perusmiinaan tuhoudu mutta 20kg Jumppakuutio ( Hävityspanos ) on riittävän vahva repimään jopa Land Riderin telat irti.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Avatar
Drâyhèn
Viestit: 907
Liittynyt: Ke 23.03.2005 16:44
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Drâyhèn »

Voistteko vastata tuohon kysymykseen voiko land raider ajaa trooppien yli jollain erikois säännöllä.
"I saw your precious Emperor. A handful of times, back in the age before he betrayed us all. And he was no god. Perhaps not a man. But never a god."
Avatar
figunarkki
Viestit: 2135
Liittynyt: To 05.08.2004 19:37
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja figunarkki »

Gom kirjoitti:Voistteko vastata tuohon kysymykseen voiko land raider ajaa trooppien yli jollain erikois säännöllä.
Ei tarvi mitää speciaali sääntöä, tank shock, sääntökirjan sivulla 70.
Avatar
Varjonkutoja
Viestit: 1065
Liittynyt: La 27.09.2003 22:43
Paikkakunta: Lohja

Viesti Kirjoittaja Varjonkutoja »

Gom kirjoitti:Voistteko vastata tuohon kysymykseen voiko land raider ajaa trooppien yli jollain erikois säännöllä.
Ja varmaan löytyy yllättävääkyllä esim sääntökirjasta tai codexista
''Quar'valsharess del veldrinn lueth bwael''.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Perusteet”