"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Joen tekemisestä

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Joen tekemisestä

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Modulaarinen pelipöytä työn alla ja jotta siitä olisi hyötyä pitää siinä tottakai olla syvyyttä hyödyntäviä maastonkappaleita(muuten miksi vaivautua modulaarisen pöydän kanssa?). Ensin meinaan tehdä joen(juoksuhautoja myöhemmin) mutta tuli pieni tenkkapoo.

Eli teen joen leikkaamalla(tuskaisesti. Finfoam on inha materiaali leikata ja kuumalankaleikkuri 150km päässä joten silläkään ei voi testata) itse joen maahan. Sitten maalaan(ja laitan erikeepperiä suojakerrokseksi seuraavaa vaihetta varten) ja lopuksi kippaan kirkashartsia(finfoam jopa ilmeisesti kestää sitä. Ainakin nyt tuntuisi järven kohdalla toimineen) päälle.

Ongelma: Tuo joki tottakai jatkuu useamman osan yli joten reunoilla on aukko. Kirkashartsi nestettä joten aukko+hartsi=valuu reunoilta yli. Ei kiva!

Miten pahuksessa tuon hartsin saisi pysymään siellä? Yritin teipata styroksipalaan(millä ensin testasin tuota erikeepperisuojakerros temppua) ohuen läpinäkyvän muovinpalan ja laittaa viellä erikeepperikerros reunan päälle mutta ei tuntunut tehoavan vaan sitä pääsi tuonkin läpi reunan yli ja sulatti styroksin alta pois. Plus hartsi kovettui tuon alueen kohdalla huonosti.

Eli mahtaisiko keneltäkään löytyä parempaa keinoa pitää se neste siinä kourussa? Joki on epäsäännöllinen joten minkään tapin leikkaaminen ja liimaaminen ei oikein onnistu :-( Ei täytä läheskään kyllin tasaisesti kyseistä kohtaa.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Avatar
Rutabaga
Valvoja
Viestit: 1071
Liittynyt: Ti 10.09.2002 18:20
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja Rutabaga »

Koitin kovin hahmottaa tuota sinun styroksi-erikeeper-läpinäkyvä muovinpala-viritelmää, mutta en oikein osaa kuvitella mikä siinä kusi.

Itse olen tuon tavaran kanssa tehnyt muutaman joenpalasen sillä tavalla, että laitoin CD:n kannet reunoille ja puristimen väliin. No siitä ei tullut mitään, hartsi pääsi pienenpienistä koloista joita sittenkin oli jäänyt hiekkapohjaani ja poltti kapalevyn sisuksen, samoin se pääsi CD:n kansien välistä reunoille.
Toinen joenpala onnistui paljon paremmin. Laitoin huomattavan paksun kerroksen erikeeperiä pohjalle ja hiekkaa päälle, reunoille laitoin taas CD:n kannet, mutta tällä kertaa en säästellyt erikeeperissä ja pursotin CD:n kannet kiinni joen uomaan. Sillä tavalla se säilyi eheänä.

Tosin sen CD:n kannen irroittaminen hartsista on toinen juttu ja siitä ei tule kaunista, varsinkin kun käytin hommassa sahaa.

Ja mitä foamiin tulee, niin uskoisin senkin sulavan hartsin hellässä myrkkysyleilyssä, ainakin kapalevyn sisus suli.
Väitteesi on hyvä...mutta olet väärässä.
http://jarecsblog.blogspot.com Melko aktiivista seurantaa askarteluistani.
Avatar
Silveri
Viestit: 3554
Liittynyt: Pe 03.10.2003 14:10
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja Silveri »

Itselleni tuli mieleen pistää pala LVI-teippiä pöytäpalan molempiin päihin muodostamaan allasta hartsinkaatoa varten. Mikäli se kuitenkin pullistuu liikaa, niin sitä voinee lisäksi tukea jollakin - vaikkapa juuri tuolla CD-kannella.
Minä olen kalamies, minä olen kalamies, minä olen tursas! Ïa, ïa, fhtagn!
Tosimiehet käyttää pitsiä ja sukkahousuja!
Avatar
tneva82
Viestit: 8786
Liittynyt: To 15.08.2002 11:51
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja tneva82 »

Rutabaga kirjoitti:Ja mitä foamiin tulee, niin uskoisin senkin sulavan hartsin hellässä myrkkysyleilyssä, ainakin kapalevyn sisus suli.
Ei sula tai sitten olen tullut sokeaksi ja vain kuvittelen näkeväni :D

Tasainen väri siellä hartsin läpi näkyy eli ei pätkääkään sulamista. Tosin välissä on myös ohut erikeepperikerros mutta tuo ei suojannut polystyroksia.
https://middleagedstrategybattlegamers.home.blog/ <- Turun suunnan LOTR pelaajien blogi
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”