"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Miten voitan Nurglella Eldarit ja örkit??

Jos sinua askarruttaa, kuinka pärjätä ystäväsi voittamattomalle porukalle, täältä voit saada vinkkejä armeijasi kokoonpanoon sekä vastalääkkeitä erilaisten vihollisyksiköiden kohtaamiseen.
Horus
Viestit: 12
Liittynyt: Su 12.06.2005 22:32
Paikkakunta: Rymättylä

Miten voitan Nurglella Eldarit ja örkit??

Viesti Kirjoittaja Horus »

eli mul on paha tapa hävitä Deathguardilla örkeille ja Eldareille.Miten voitan ne?
OK, OK, we´ll kill him first, and then have tea and bisquits!
Avatar
Drâyhèn
Viestit: 907
Liittynyt: Ke 23.03.2005 16:44
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Drâyhèn »

Jos örkeille häviää nurglella niin on joku asia pelissä pahasti vialla,laitas listaa tuleen.
"I saw your precious Emperor. A handful of times, back in the age before he betrayed us all. And he was no god. Perhaps not a man. But never a god."
Lassek
Viestit: 3315
Liittynyt: Ma 05.07.2004 21:04

Viesti Kirjoittaja Lassek »

Gom kirjoitti:Jos örkeille häviää nurglella niin on joku asia pelissä pahasti vialla,laitas listaa tuleen.
Jos ei tuon parempaa kommenttia sormista irtoa niin on korvien välissä jokin pahasti vialla.

Kerrohan Horus, että mikä tarkalleen menee peleissä pieleen ja mitä ukkoja ja aseita on ollut käytössä, niin auttaminen on paljon helpompaa.
Avatar
Pariah
Viestit: 1426
Liittynyt: To 13.11.2003 20:25
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Pariah »

Yleisenä neuvona voisi sanoa että Örkkejä ei saisi päästää lähitaisteluun täysilukuisena, vaan kannattaa käyttää boltterien rapid fireä hyödyksi pehmentääksesi niiden ryhmäkokoja, koska jo 10 örkin ryhmä tappaa helposti ryhmän mariineja. (~3 hyökkäystä chopalla per modeli tekee gutaa power armorille).

Eldareilla suurin uhka on starcannon, kuten muillekin kaaosarmeijoille. Plaguebearerit ovat omiaan avatarin ja wraithlordin tuhoamiseen. Bansheetkaan eivät pelota niin paljon koska ne woundaavat vasta kutosella. Sido pahimmat uhkat Nurglingeilla, ja boltterit tehoavat näihin avaruuspitkäkorviin lähes yhtä hyvin kuin örkkeihinkin, ellei jopa paremmin.

Great Unclean One on ehkä parhain Greater Daemon ja sitä kannattaa hyödyksi, koska se on myös halvin ja kestävin.
Give a warjack coal and you warm him for a day. Give a warjack an axe, and you warm him for his whole life... with coal ripped from the cold dead boilers of his enemies.
Horus
Viestit: 12
Liittynyt: Su 12.06.2005 22:32
Paikkakunta: Rymättylä

Viesti Kirjoittaja Horus »

mun armeija

Lordi:D.strength,D.essence,Plaguesword,combibolter,terminator armor,MON

bodyguard:4terminaattorii(2powerfist ja 2power weapon) 2marinee

Luti :Manreaper,D.strength,D.mutation,D.spawn,plasma pistol,MON

7possessed marinee :MON

kolme 7sällin plaguemarine squadii joissa kaikissa 1plasmagun:MON

10plaguenbearers :MON

8nurglings:MON

Defiler : D.possession,havoc laungher

Dreadnought:autocannon,D.possession

ja örkit voitan just ja just mut eldareita vastaan on vaikeuksia,Avatar ja Wraithlord on ikävästi jääny aina henkiin mut muuten ei ole ongelmia. Eräs kaveri on alottanu IG:tä keräämään ni voisitteko siihenkin kertoa taktiikoita? kiitos
OK, OK, we´ll kill him first, and then have tea and bisquits!
Avatar
Pariah
Viestit: 1426
Liittynyt: To 13.11.2003 20:25
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Pariah »

Nurgle´s Rot on pelin parhain Daemonic gift hinta-laatu suhteeltaan (imho), joten se kannattaa ottaa kaikille championeille ja charactereille, se toimii kuin kuuma veitsi voihin kaikkiin pienen saven omaavia armeijoita, kuten juuri eldareita, örkkejä ja IG:tä vastaan.

Mikäli laskin oikein, sinulla on Lord + bodyguard yksikössä 7 modelia joten saat siihenkin ryhmään ilmaisen championin, joten siihenkin saat pistettyä Rotin. Muutenkin kannattaa käyttää ilmaisia Championeita hyväksi ja pistää kaikkiin Plaguemariinisquadeihin ilmainen championi vähintään Rotilla. Sitten vaan pitää muistaa käyttää sitä... (myös Plague bearereilla on se).

Jos saisit jostain 4 Plaguebeareria lisää, voisit jakaa ryhmän mahdollisesti myös kahteen 7 ryhmään, tai pitää yhden ison 14 ryhmän. Kannattaa pitää isoisä Nurgle tyytyväisenä niin saat bonuksia summoniheittoihin. Ja ylimääräiset PBearerit ovat hyödyksi myös sikäli jos vihollisesi käyttää sekä Avataria että Wraithlordia samassa armeijassa.

IG:tä vastaan toimivat enemmän tai vähemmän samat taktiikat kuin örkkejä ja eldareita, boltteri tappaa talossa ja puutarhassa. Mutta ongelmat alkavat kun hän hankkii enemmän kuin yhden tankin, tällöin tarvitset jonkun nopean elementin armeijaasi, kuten esim. Rhinoja, koska HQ:sikaan ei pääse Deep Strikettämään koska joukossa on myös Power armor choseneita.
Give a warjack coal and you warm him for a day. Give a warjack an axe, and you warm him for his whole life... with coal ripped from the cold dead boilers of his enemies.
Da Purpla
Viestit: 119
Liittynyt: Ti 07.12.2004 18:07

Viesti Kirjoittaja Da Purpla »

Pariah kirjoitti:Yleisenä neuvona voisi sanoa että Örkkejä ei saisi päästää lähitaisteluun täysilukuisena, vaan kannattaa käyttää boltterien rapid fireä hyödyksi pehmentääksesi niiden ryhmäkokoja, koska jo 10 örkin ryhmä tappaa helposti ryhmän mariineja. (~3 hyökkäystä chopalla per modeli tekee gutaa power armorille).
Riippuu aikalailla örkki ryhmästäkin, slugga ryhmä iskee nurgle mariineja 6+ (Strena 3) ,Skarboyt ovat sitten asia erikseen. vaarallisinta siinä slugga ryhmässä on nobi power klawilla, en suosittele että pistät loordiasi slugga ryhmän kimppuun koska slugga ryhmän perusvarustukseen kuuluu yleensä nobi power klawilla. (en ole varma sitten kuinka hyvin se retinue auttaa asiaa, klawit tekee aika pahaa jälkee terminaattoreihin, nääs..)
Jahas..
Avatar
Leksa
Viestit: 301
Liittynyt: Su 21.11.2004 08:46
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Leksa »

Mutta chargettaessa ne 10 perusörkkiä heittävät sen 40 hyökkäystä, kyllä niitä kutosia alkaa tulla. ;)
There are 10 types of people in the world: those who understand binary and those who don't.
Da Purpla
Viestit: 119
Liittynyt: Ti 07.12.2004 18:07

Viesti Kirjoittaja Da Purpla »

Hmmph...
Mutta kun niistä 40 atakista karsiutuu WS heitoissa, ja sitten se 6+ to wound, ja sitten vielä 4+ save, en ole varma miten tilastollisesti on mahollista tuhota yhtä 7 ukon nurgle mariini ryhmää, mutta luulen että mahollisuudet eivät ole suuret. (Tosin eihän sitä kokonaan tartte tappaa, mutta eikös Mark of Nurgle tee hemmoista fearlessejä?, epäilen ettei seuraavalla lähis vuorolla oo enään 10 örkkiä ja se taitaa olla sitten morale chekin vuoro josta en ala kommentoimaan)
Jahas..
Avatar
Pariah
Viestit: 1426
Liittynyt: To 13.11.2003 20:25
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Pariah »

Örkitkin ovat pelottomia kun niitä on tarpeeksi monta (mob checki onnistuu automaattisesti kun on yli 12 örkkiä ryhmässä), joten senkin takia kannattaa harventaa ryhmiä, ja death guarditkin woundaavat örkkiä vain 4+:lla joten kyllä ne kestävät, ellei mukana ole strengthillä tai fistillä varustettua championia.
Give a warjack coal and you warm him for a day. Give a warjack an axe, and you warm him for his whole life... with coal ripped from the cold dead boilers of his enemies.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Taktiikat”