"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Aspat, kessut ja sensemmoiset.

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Fluffin mukaan jos mentäisiin, kaaosmarine olisi reippaasti kovempi jätkä kuin lojalistivastineensa, koska useimmilla kaaossotureilla on se 10 000 vuoden kokemus taustallaan, marineiden kovimmaatkaan veteraanit ylittävät harvoin 1000 vuoden ikää. Tämä selittää sen, miksi veteran skillit ovat saatavilla jokaiselle kaaosmaralle.

Ld10 ilman ATSKNF:ia lienee GW:n mielestä hivenen huonompi kuin Ld9 ja ATSKNF, joten siksi aspa on hivenen lojalistikollegaansa halvempi. Optioiden saatavuudesta ei sinänsä joudu maksamaan.

Minusta virhe on juuri siinä, että Kaaos nykyisellään on pääosin ilkeä lojalistiarmeija tietyin eroin (demonit yms.) sen sijaan, että se olisi fluffinmukainen kaaosarmeija. LatD on lähellä sellaista kuin Kaaoksen kuuluisi olla, mutta tavallisen kaaosmarinen kuuluisi olla reippaasti harvinaisempi ja kovempi kuin nykyisin.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Thelacan
Viestit: 2011
Liittynyt: Ma 03.05.2004 17:59
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Thelacan »

The Captain kirjoitti:.

Ld10 ilman ATSKNF:ia lienee GW:n mielestä hivenen huonompi kuin Ld9 ja ATSKNF, joten siksi aspa on hivenen lojalistikollegaansa halvempi.
Siis ATSKNF on kova, ainakin minun mielestä. Tietty se Ld 10 rerollattava on jo kanssa aika hyvä vastine sille ATSKNF:lle.
mutta tavallisen kaaosmarinen kuuluisi olla reippaasti harvinaisempi ja kovempi kuin nykyisin.
Totta. Mutta sekin olisi aina varmaan legioonakohtaista ja tilanteiden mukaan. Esim. Iron Warriorit toimivat yhä Grand Companynä. Orjat ovat vain tykinruokaa ja juoksuhautojen kaivamista varten.
Tietty Alpha Legioona on kova käyttämään kultisteja, vaikka codeksissa onkin annettu erikseen kultistit niin kyllä se LatD olisi niille sopivampi.
- Kynä-ääliö
LordDemon
Viestit: 352
Liittynyt: Ti 13.04.2004 17:47
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja LordDemon »

The Captain kirjoitti: Minusta virhe on juuri siinä, että Kaaos nykyisellään on pääosin ilkeä lojalistiarmeija tietyin eroin (demonit yms.) sen sijaan, että se olisi fluffinmukainen kaaosarmeija. LatD on lähellä sellaista kuin Kaaoksen kuuluisi olla, mutta tavallisen kaaosmarinen kuuluisi olla reippaasti harvinaisempi ja kovempi kuin nykyisin.
Onko syynä ehkä se, että GW haluaa mariinien olevan niitä "cooleimpia" ja "kovimpia" tyyppejä pelissään? Kuitenkin mariinit, eritoten lojalistit, ovat se GW:n mallikuva jolla peliä markkinoidaan. Ei kai siitä tulisi mitään, että kaamosmarsut olisivat samaa tasoa kuin perusmarojen komentajat. Eikä moinen tekisi hyvää edes myynnille, kun anssi aloittelija ostaa 10 mariinin boksin, konffaa niistä 100 pisteen "super kaaos mariineita", ja omaa yhtäkkiä 1000 pisteen armeijan.

Ehkä seuraavassa kaaos kodeksissa pitäisi olla erikseen alkuperäisiä ja myöhempien aikojen petturimariineita, joista ensimmäiset olisivat pari numeroa kovempia, ja jälkimmäiset vastaisivat nykyisiä. Tähän kun lisää demonit ja kultistit, ei pitäisi olla joukko valinnoista pulaa.
”ceterum censeo delendas esse Legiones Astartes”
"Veni, vidi, aleam ieci" - Thrawnille kiitokset latinan avusta
shiwan8
Viestit: 551
Liittynyt: To 21.10.2004 06:18

Viesti Kirjoittaja shiwan8 »

LatD on itseasiassa loistava paketti tonnin sotiin jolloin se kuvaa mainiosti ainakin minun käsitystäni siitä millainen kaaos on taistelussa. Sen yli ei juuri kannata edes miettiä asiaa jos haluaa marineita kentälle järkevässä mittasuhteessa. Henkilökohtaisesti toivoisin että cultisteja saisi ns. peruslistaankin kuvaamaan, no, cultisteja, mutta kaikkeahan ei voi saada.
Jos haluat väitellä asiasta, pistä yv. Jos pistän vastakommentin tänne niin aihe suljetaan välittömästi. Such is life.
Avatar
Maybach
Viestit: 160
Liittynyt: La 28.05.2005 21:24
Paikkakunta: Kuopio

Re: Aspat, kessut ja sensemmoiset.

Viesti Kirjoittaja Maybach »

shiwan8 kirjoitti:
Niin... Anteeksi että kysyin. En tiennyt että se on kiellettyä. Vai johtuuko tämä edellisen sanasodan tuoksinassa kärsimästä tappiostasi? Id....sinäkin tajuat että kyse on pelistä. Yritin vain ottaa selvää asioista. Vielä kerran anteeksi oi suurin ja mahtavin.

Älä nyt hermostu. Yritän vain vastata samalla järjen käytön asteella kuin sinäkin.
Asia nyt vain on niin että monet alkavat menettää hermonsa kanssasi.

Miellätkö sinä nämä jätteikkäät argumenttisi sanasodaksi, jonkinlaiseksi kilpailuksi? Yrität vain aikaansaada täällä keskustelua, niinsanottua väittelyä? Provosoit ihmisiä mukaan keskusteluihin, joiden lopputuloksella ei ole mitään merkitystä. Täysin turhanpäiväisistä asioista. Saatko todella jotain kiksejä, kun "voitat" näitä oman pääsi sisällä käytäviä sanasotia? Vai onko tarpeesi päteä vain niin kova?

Sinunkaltaisiasi ihmisiä on internet täynnä, olette aivan oma kastinne, teihin pitäisi oppia suhtautumaan ja jättää kommentoimatta tällaisiin viesteihin. Itse en kuitenkaan (näköjään) siihen pysty.

Mutta se siitä, suoristakaa rillinne, laittakaa tuuletin päälle ja jatkakaa henkevää keskustelua. =/
Zymeth Salkir Dkhan
Viestit: 1750
Liittynyt: Pe 05.07.2002 00:12
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan »

shiwan8 kirjoitti:LatD on itseasiassa loistava paketti tonnin sotiin jolloin se kuvaa mainiosti ainakin minun käsitystäni siitä millainen kaaos on taistelussa. Sen yli ei juuri kannata edes miettiä asiaa jos haluaa marineita kentälle järkevässä mittasuhteessa. Henkilökohtaisesti toivoisin että cultisteja saisi ns. peruslistaankin kuvaamaan, no, cultisteja, mutta kaikkeahan ei voi saada.
Viime kodeksin aikanahan sai ja itsekin kaipaan niitä takaisin.
We will march, until whole world is in his colours, his glory and his madness.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”