Eldar farseer jälleen kerran

Muut kuvat kuin miniatyyrien kuvat. Piirustukset, maastonpalat, pelipöydät, jne.
Avatar
Eini
Conitress
Viestit: 139
Liittynyt: To 26.02.2004 20:02
Paikkakunta: Kauniainen

Eldar farseer jälleen kerran

Viesti Kirjoittaja Eini »

Ei mitään erityisen uutta minulta, taas kerran uusi ja (toivottavasti) parempi versio farseeristä. Väreissä tällä kertaa. Duh.

http://img394.imageshack.us/my.php?image=farseer3hm.jpg

Eipä ihmeellisempää.

Eini
State of harmony, the absence of hostility.
Avatar
Attila
Viestit: 1015
Liittynyt: La 12.02.2005 17:35
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Attila »

Oooh, nättiä.

Mutta onko hän mies- vai naispuolinen? Kasvot viittaisivat mieheen, mutta rintakehä on lievästi sanoen outo. Oikeanpuoleinen (näytön takaa katsoen) silmä tuntuu jotenkin väärään paikkaan osuneelta, ja hiusten pitäisi minusta heittää sen päälle enemmän varjoa. Viikate on tyylikäs, mutta kaksiulotteinen, ja koska kaverin hiha ei roiku hänen kätensä päällä vaan leijuu ilmassa, hän näyttää itsevän itseään nilkkaan.

Mutta nuo ovat vain pikkuvikoja. Piirtojälki ja yksityiskohdat ovat kerrassaan mainioita, ja värien määrä ja pehmeät vaihtelut ovat niin tyylikkäitä, että tässä menee ihan sanattomaksi.
Taktiikka? Minä olen täällä heittämässä noppaa.
hyytelöperuna

Viesti Kirjoittaja hyytelöperuna »

Oikein tyylikäs työ. Väritys mainiota, mutta ehkä liian "haalea". Jotain teräviä ja synkkiä värejä voisit joskus kokeilla.

Eniten piirroksessa haittasi jalat. Ennen kuin rullaa kuvaa alaspäin luulisi että jalat olisivat hiukan enemmän levällään. Nyt asento on aavistuksen liian staattinen. Jos jalat eivät olisi noin kinni toisissaan, kuvaan tulisi ehkä enemmän liikettä. Ase lähes huutaa hyökkäävämpää asentoa.

Sukupuoli on itsellenikin mysteeri ;) Itse veikkaan miestä.
Avatar
Oikolukuhirvi
Viestit: 1742
Liittynyt: Ti 29.10.2002 19:26
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Oikolukuhirvi »

Se on mies jolla on kusihätä? :D

Eniveis, todella hieno.

*peukku pystyyn*
Griffon on suomeksi griippi tai aarnikotka. "Griffoni" on tarmokas, vankka ja maatiaismaiselta vaikuttava koirarotu.
Avatar
Putte
Viestit: 340
Liittynyt: Ke 18.02.2004 18:49
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Putte »

Todella hienoa jälkeä. Millä teit värityksen? Asento on mainio (jalatkin, kuvan ja hahmon luonnehan muuttuisi jos tämä jalat harallaan, viikate iskuvalmiina ottaisi vastaan hyökkäystä), väritys kaunista ja hahmon ympärille voisi kirjoittaa tarinan. Ase on hienosti suunniteltu, se näyttää sirolta ja kauniilta kuten kuuluukin, vaikka viikatteen kaltaisesta varusteesta olisi helposti tullut sopimaton tällaisille olennoille. Hienoa työtä.

Ja kaukonäkijähän on selvästi mies? Luulisin, että vaate vain liehuu saaden rintakehän ehkä näyttämään hieman naiselliselta, mutta ei vaivaa minua ainakaan.
Skrixqueek

Viesti Kirjoittaja Skrixqueek »

ihan ok. mangamaisuus häiritsee hieman. Haltioista tosin tulee helposti mangamaisia.

minäkin veikkaisin että mies. haltiachycksit käyttää enemmän meiikkiä...
Avatar
Lihamestari
Viestit: 2758
Liittynyt: Pe 04.02.2005 11:49
Paikkakunta: Valkeakoski

Viesti Kirjoittaja Lihamestari »

Skrixqueek kirjoitti:ihan ok. mangamaisuus häiritsee hieman. Haltioista tosin tulee helposti mangamaisia.

minäkin veikkaisin että mies. haltiachycksit käyttää enemmän meiikkiä...
[pilk.nus.]Kun tämä ei ole haltia, vaan Eldari.[/pilk.nus.]
Maailmojen Tuhoaja, Elävien Jumala, Taivaankannen Kannattaja, Vuori Kultainen,
ne nimiä on vain ja nimet otetaan nyt pois!
Jos kasvoillesi lankeat,
se mitä pelastaa?
Avatar
Heretic
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3009
Liittynyt: La 12.03.2005 22:36
Paikkakunta: Oulu/Tornio

Viesti Kirjoittaja Heretic »

nätti kuin porsas pienenä...olet kyllä erinomainen piirtäjä
Ville Oulusta.
Frostgrave, Mordheim, 40k&30k, Kings of war, Lotr, Guild ball, Necromunda ja Blood bowl
applepie
Viestit: 505
Liittynyt: Ma 06.09.2004 22:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja applepie »

Putte kirjoitti:Todella hienoa jälkeä. Millä teit värityksen? Asento on mainio (jalatkin, kuvan ja hahmon luonnehan muuttuisi jos tämä jalat harallaan, viikate iskuvalmiina ottaisi vastaan hyökkäystä), väritys kaunista ja hahmon ympärille voisi kirjoittaa tarinan. Ase on hienosti suunniteltu, se näyttää sirolta ja kauniilta kuten kuuluukin, vaikka viikatteen kaltaisesta varusteesta olisi helposti tullut sopimaton tällaisille olennoille. Hienoa työtä.

Ja kaukonäkijähän on selvästi mies? Luulisin, että vaate vain liehuu saaden rintakehän ehkä näyttämään hieman naiselliselta, mutta ei vaivaa minua ainakaan.
Veit kyllä täydellisesti sanat suustani, en tiennyt että eini sai sen jo tänään valmiiksi. Tuo viikate on kyllä tosi onnistunut ja piristävä yksityiskohta, eikä se onneksi näytä miltään heinänleikkuuvälineeltä. :D Tosi jännästi muuten väritetty, melkeen pelkkiä kylmiä sävyjä ja jokaisessa pinnassa on varmaan ziljoonaa väriä, mutta silti se ei näytä nykytaiteelta.

Ei tosta kyllä ees väkisin keksi mitään negatiivista, ehkä toi hassusti pullistuva kangas, mutta siitä nillittäminen alkaisi jo olla välimerkkifilian puolella joten annetaan olla :P

@Eini: Ai muka oli menossa pilalle ;), täähän on ihan älyhieno.


Ainiin, tuo on muuten väritetty tusseilla, unohtui melkeen mainita. Voisi muuten tässä toivottaa hyvää huomenta kaikille(katoin äsken kelloa).
To be Ulverized...
Avatar
Yrittäisit Edes
Viestit: 368
Liittynyt: Su 06.03.2005 16:57
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja Yrittäisit Edes »

Vaikka melkein kaikki on jo sanottu, niin toistetaan sitä vielä lisää:

Kuva on oikeasti hieno, varsinkin se viikate joka on mainittu moneen kertaa(minkäs teet, kun piirtää/tussaa noin hyvin). Ellun kasvot ovat kyllä kieltämättä oudon näköiset kun tuo oikea silmä on jotenkin väärässä kulmassa ja"väärästä" kohtaa liian isoksi avautunut...
Hiuksissa on sitä jotakin kun olet saanut ne näyttämää kevyiltä mitä niiden tulee ollakkin. Tuosta Riimu panssarista tähän loppuun, minua häiritsee tuossa vyön ja panssarin "risteys" kohdassa vyön "solki" ei ole panssarin kärjen kohdalla, jossa sen (minun mielipiteeni) kuuuisi olla, mutta kyllä tämä on lositava, koulu arvosanana n.10-
Welcome to freak show. It`s called life.
Sinulla on pää, mutta niin on nuppineulallakin.
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rune »

No niin, ensimmäistä moneenkohan päivään edes käväisee täällä, ja jo on toinen väkertänyt uuden työn. Kaikenlisäksi parhaan ikinä tähänastisista.

Todella, vaikea sanoa enää mitään muuta. Sen siitä saa kun postaa myöhässä, itse ei ennätä sanoa mitään kun kaikki ovat vieneet sanat jo suusta. ;) Kyllä, ehdottomasti paras mitä olet tähän asti piirtänyt, minun mielestäni. Väritys on samaa laatuluokkaa kuin aina.

...näin ihmisten kielellä: "Hitto miten ihq!1"
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
shadowdancer
Viestit: 488
Liittynyt: Ke 08.10.2003 10:17
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja shadowdancer »

Kyllä se on hieno. Manga tyylillä piirretty...kai :D Värit ovat sopivan 'haaleat' ja piirto jälki on tasaista. Lisää kiitos :D
Liian kauan yritit pitää kiinni,
tiukempi ote saa minut vajoamaan
kauaksi pois.
Niihin varjoihin kaukaisiin
kaikkoavat kasvoni kalpeat .
Avatar
OneManArmada
Viestit: 412
Liittynyt: To 05.05.2005 13:46
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja OneManArmada »

voi juma miten ihana! so so so good! good!
Mitenkä kirjoitan? Pistä sähköpostia jos ottaa päähän.
viinikukko
Viestit: 94
Liittynyt: Ti 12.04.2005 21:41
Paikkakunta: Ulthuan....

Viesti Kirjoittaja viinikukko »

siis tää on kyllä nätti...siis nimenomaan NÄTTI!
To me, sons of sigmar, For the emperor!!

- Ja kaikki empiren soltut laitettiin halki, poikki, pinoon
Avatar
Finklestein
Viestit: 581
Liittynyt: La 18.12.2004 18:00
Paikkakunta: Imatra

Viesti Kirjoittaja Finklestein »

Aika tylsä manga töherrys.
"mul on pieni marine armeija jos on ; vast 10 marinee ja 1 tankki" -nöhö
viinikukko
Viestit: 94
Liittynyt: Ti 12.04.2005 21:41
Paikkakunta: Ulthuan....

Viesti Kirjoittaja viinikukko »

no,siinäkö se lopullinen tuomio nähtiin?
To me, sons of sigmar, For the emperor!!

- Ja kaikki empiren soltut laitettiin halki, poikki, pinoon
Avatar
Finklestein
Viestit: 581
Liittynyt: La 18.12.2004 18:00
Paikkakunta: Imatra

Viesti Kirjoittaja Finklestein »

kyllä.
"mul on pieni marine armeija jos on ; vast 10 marinee ja 1 tankki" -nöhö
Avatar
WereWolff
Viestit: 203
Liittynyt: Ke 12.10.2005 15:43
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja WereWolff »

ohhoh ihan tyylikkään näköinen.Ai viimeinen tuomio meni jo......
Avatar
Finklestein
Viestit: 581
Liittynyt: La 18.12.2004 18:00
Paikkakunta: Imatra

Viesti Kirjoittaja Finklestein »

:D...Miten sen nyt ottaa. OWNED
"mul on pieni marine armeija jos on ; vast 10 marinee ja 1 tankki" -nöhö
raven
Viestit: 394
Liittynyt: Su 28.12.2003 20:56

Viesti Kirjoittaja raven »

Malakian kirjoitti::D...Miten sen nyt ottaa. OWNED
Pitikö tuon nyt olla hauskaa vai mitä? Minä en ainakaan tajunnut vitsiä...

Sitten kuvaan: Tuossa alkaa nyt nuo mittasuhteet olemaan melkoisen hyvin kuosissa. Pieni mangamaisuus ei tässä haittaa vaikka itse tuohon japsikamaan olenkin jo melkoisen kypsynyt. Tottahan se on että kyllä tuo mangan sirous vain sopii eldarien luonteeseen. Viikate erittäin tyylikkäästi toteutettu ja kankaatkin ovat pirun hyvännäköisiä. Tuota piirustustaitoa kun on niin haluaisin todella mielelläni nähdä kun joskus ihan huviksesi alkaisit leikittelemään erilaisilla tyylilajeilla. Dramaattisempi väritys voisi olla myös toimiva tyylikeino, mutta tuo vesivärimäisyys sopii tuohon loistavasti. Koitappa joskus ihan vaan huviksesi, olisi mukava nähdä. :)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maastot ja pelipöydät”