"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Kaartin jääkärirykmentti.

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
Cannonfodder
Viestit: 172
Liittynyt: To 14.04.2005 22:55
Paikkakunta: Imatra

Kaartin jääkärirykmentti.

Viesti Kirjoittaja Cannonfodder »

Kuva


Kas tässä ensimmäiset figuni. Etualalla kersantti Ramilles, Kevyt ryhmä, 144 Sodan ajan sijoitus: Armoured fist squad.

Tähän mennessä kaartia valmistunut 1.8 sentineliä ja nyt 10 käppänää jalkaväkeä. Näissäkään ei sinäällään mitään ihmeellistä ole, mutta kun on tullut tähän astisistakin tuotoksista läheteltyä kuvat ja palautettakin saatu, niin miksei näistäkin. Kelvanneevat pelifiguiksi, vaikka tein ainakin N+100 tuskallista virhettä kokoamisen ja maalaamisen aikana. Paljon viisastuneena osaan nyt lähteä maalailemaan seuraavaa ryhmää hieman fiksummin ja paremmilla välineillä.

Väriteema mukailee Codexin "pre-M38" varustusta. Ainoat oleelliset muutokset ovat: Mustat aseet punapiste tähtäimin ja scorched brown camo raidoitus normaalin desert yellow vaatetuksen päälle.

Olisi tietysti ollut kiva kokeilla jotain omaa ja niin teinkin, mutta kun mikään muu teema ei sopinut yhtä hyvin maasto suunnitelmiini, oli pakko valita tämä. Vetäisin tosin lopuksi basejen reunoihin kevyttä dry brushausta kun olivat niin pirun tylsän näköiset. Joka basen taka reunasta löytyy lisäksi taistelijan nimi.

Armeija kuvien merkeissä palailen taas seuraavan kerran varmaankin Combat patrol porukan maalauksen valmistuttua.
"Only the dead have seen the end of war."
Otso
Viestit: 90
Liittynyt: Ti 29.07.2003 20:02
Paikkakunta: Tuusula

Viesti Kirjoittaja Otso »

Mielestäni aika kauniita. Oletko drybrushannut tuon vihreän? Näyttää ainakin siltä. Kuva ei tosin ole kaikkein paras arvosteluun. Jatka vaan samaan malliin.
Alea iacta est.
Avatar
Synnin niittäjä
Viestit: 529
Liittynyt: Ti 27.04.2004 16:02
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Synnin niittäjä »

Minustakin mukavan näköisiä, takana tuo sentinel näyttää aika makealta.
Pesis kirjoitti:Työmotivaatiota Rommellin sanoista: "Sweat saves blood, blood saves lives, and brains save both."
Solid
Viestit: 181
Liittynyt: Pe 12.08.2005 21:17

Viesti Kirjoittaja Solid »

..
Viimeksi muokannut Solid, La 10.01.2015 08:08. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Guardsman
Viestit: 2054
Liittynyt: Ti 21.01.2003 17:49
Paikkakunta: Salo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Guardsman »

Muistan kuvat tuosta sentinelistäsi, jo silloin näytti se iin hyvältä, että uskoin sinun saavan aikaan hyvän näköisen armeijan. Näköjään maalausnopeutesi kulkee samoissa aika määrissä kuin minullakin, mutta hiljaa hyvää tulee...

Jatka vain samaan malliin,
-Guardsman
Our navigators consider it highly probable that they'll end up here.
Avatar
Scoundrel
Viestit: 1911
Liittynyt: Ke 10.08.2005 12:36
Paikkakunta: Uusikaupunki

Viesti Kirjoittaja Scoundrel »

Onko tuossa senitelin panssarissa tutun näköinen sinivalkoinen tunnus? Vai näenkö vain väärin?

Hyvin hoksattu, though. Ja hienosti maalattu.
Turun huonoimmaksi rankattu 40k-pelaaja 2012!
Tiistaisin 40k:ta Turun Fantasiapeleissä!
Avatar
mr.tp
Viestit: 854
Liittynyt: Pe 29.11.2002 15:08
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja mr.tp »

Hyvältä näyttää, väri skaalaa olisit hieman muokannut omaperäiseksi. Saisi sen oman silauksen siihen armeijaan.
Jc42
Viestit: 515
Liittynyt: Pe 23.01.2004 08:35
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Jc42 »

Hienoja figuja, mukava idea laittaa ne "luonnolisesti" eli kuvata maaston kanssa. Basejen drybrush idea oli hyvä, näyttävät mukavilta tuollaisina, paljon parempi kuin tylsä tasainen ruskea. Sopii hyvin "nuhjuiseen" tunelmaan. Hyvällää tavalla nuhjuiseen ;). Drybrushin(?) takia nuo näyttävät hiukan suttuisilta, toisaalta mukavan "lämpimiltä". Itselläni on sama ongelma. Hienoja nappeja, Ig:stä en tiedä, joten en tuomitse värivalintaasi puolin enkä toisin.
BioHazard
Viestit: 799
Liittynyt: Pe 08.04.2005 15:30
Paikkakunta: Taipalsaari (15min.lappeenrantaan)

Viesti Kirjoittaja BioHazard »

Nättejä. Etenkin sentinel. Ootkos harrastanu pitkäänki???
Tol Cormp Norz Norz Norz
ankkuri.gif
Viestit: 150
Liittynyt: La 01.10.2005 17:19
Paikkakunta: KPO

Viesti Kirjoittaja ankkuri.gif »

Kerrassaan upeita figuja, mukava nähdä hieman erinlaisia basejen reunoja. Sentinelin tahtoisin nähdä kokonaan, se näyttää todella hienolta. Keep it going ---->
Avatar
Cannonfodder
Viestit: 172
Liittynyt: To 14.04.2005 22:55
Paikkakunta: Imatra

Viesti Kirjoittaja Cannonfodder »

Kiitoksia taas kommenteistanne ja palautteestanne.
Seuraa nopea review ja vastauksia muutamiin kysymyksiin:
Oletko drybrushannut tuon vihreän?
Vihreä tuli tosiaankin drybrushattua, itseasiassa melko tökerösti vieläpä. Todennäköisesti aion kuitenkin jatkaa drybrushausta vastaaviin alueisiin myös jatkossa, mutta hieman toisenlaisin menetelmin.
...Ootkos harrastanu pitkäänki???
Joskus tuossa keväällä ostin 2 Sentineliä, nämä olivat ekat ukkoni jotka sain maaleihin. Kyllä, olen hidas. Ja yritän vieläpä tehdä maastoa samalla.
Onko tuossa senitelin panssarissa tutun näköinen sinivalkoinen tunnus?
Onpa hyvinkin, -liittyy joukkojeni fluffiin. Kuvan taustalla näkyvästä sentinelistä postailin kuvia aikaisemmin, hieman keskeneräisessä vaiheessa vielä, löytyvät täältä:
http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... hp?t=43911

Malli sama, valaistus ja vaihe hieman eri, nyttemmin olen parannellut tuota saadun palautteen ja havaittujen virheiden perusteella, otan varmaankin tuosta uudet kuvat armeija kuvien yhteydessä kun combat patrol listallinen porukkaa on maaleissa. Kuvista vielä todettakoon, että en oikein ole vielä edennyt sille tasolle, että voisin ottaa tekeleistäni kuvia valkoista taustaa vasten ilman, että lopputuloksen katseleminen kirvelee silmiä, joten kuvaan taistelutoverini omassa elementissään. Ainakin saadaan vähän vaihtelua kuviin.
"Only the dead have seen the end of war."
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”