Razze kirjoitti:Steam tank, Gyrocopter ja Warp Fire-systeemi eivät noudata warmachine sääntöjä, mutta sotakoneisiin vaikuttavat systeemit (taijat yms.) vaikuttavat niihin. Ja gyrocopter ei voi tehdä stand & shoottia breath weaponin takia joka sillä on. Chariotit eivät ole millään tavalla sotakoneita, koska niissä ei ole minkäänliasta koneistusta (huomatkaa tämä!!! Älkääkä myöskään vitsailko niistä hevosista koiranleuat

!),joten sotakone säännöt eivät MILLÄÄN TAVALLA vaikuta niihin.
Onko kukaan edelleenkään löytänyt muita loitsuja jotka vaikuttaisivat sotakoneisiin kuin tuo commandment of brass, joka vaikuttaa myös chariotteihin. Jos ei niin kyse on edelleen ja vain ja ainoastaan siitä, tulisiko kyseisen loitsun vaikuttaa myös gyroon ja weapon teameihin, vaikkeivät ne olekaan sotakoneita. Näihin erilaisiin sääntökirjasta löytyneiden epämääräisten viittausten joukkoon voidaan lisätä seuraava löytämäni viite: "Chariot's of the Old World are massive, lumbering war machines..." (s.127)
Eli noudatammeko aikaisempaa perinnettä ja tulkitsemme tämän yhä kumoamattoman viitteen perusteella, että chariotit ovat sotakoneita, mutta noudattavat chariottien sääntöjä. Kaikki toivottavasti ajattelevat yhteen ääneen: "EMME TIETENKÄÄN" ja tähän itsekin yhdyn. Huomatkaa että tarkoitukseni ei ole ilkeillä, vaan ainoastaan osoittaa eräs mielenkiintoinen ajatteluumme liittyvä seikka.
Teemme edellisen päätelmän, vaikka se onkin ilmeisessä ristiriidassa sääntöjen kanssa, koska käytämme maalaisjärkeä. Teemme kivuttomasti sen oletuksen, etteivät chariotit ole sotakoneita, koska se tuntuu luontevalta. Yhtä kivuttomasti varmasti useimmat (minä mukaan lukien) ovat alunperin tehneet sen oletuksen, että gyrot ovat sotakoneita, koska ne ovat koneita, joita käytetään sotimiseen. Viimeistään Steam Tankin pitäisi karistaa tämä fakkiintunut oletus pois sen sijaan, että yritämme pitää alussa päähämme pinttyneestä oletuksesta kynsin hampain kiinni luomalla tulkintoja, joita emme kykene perustelemaan.
Debaattia kannattaa käydä siis enää kahdesta asiasta:
1. Vaikuttaako Commandment of Brass gyroon (ja weapon teameihin. Jos muita vastaavia loitsuja ilmenee, tarkastellaan niitä erikseen.)
2. Pitääkö gyro deployata muiden sotakoneiden mukana.
Omat vastaukseni:
1. Kyllä. Loitsun sanamuodosta huolimatta sen on mielestäni tarkoitus vaikuttaa kaikkiin monimutkaisiin mekaanisiin laitteisiin, ei pelkästään sotakoneisiin ja kärryihin.
2. Ei. Gyro ei ole sotakone. Jos ohitamme skenaarioiden kuvauksien tarkan sanamuotoilun edellisen vastauksen tavalla, tulemme siihen johtopäätökseen, että tarkoitus olisi deployata kaikki raskaat piirityskoneet, kuten vaikkapa kanuunat ja bolttarit samaan aikaan, ei kaikki monimutkaiset mekaaniset laitteet samaan aikaan.
Edelleen otetaan vastaan muita (luonnollisesti perusteltuja) mielipiteitä.