"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Metallin kiilto toiselle maalikerrokselle.

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Arathon

Metallin kiilto toiselle maalikerrokselle.

Viesti Kirjoittaja Arathon »

Otsikko ehkä on hivenen epäselvä, joten kerron perusteellisesti:

Hakua kokeilin, mutta en löytänyt tuloksia.

Onko mitenkään mahdollista saada metallin kiiltoa näkymään metallivärin päälle maalatussa maalikerroksessa? Esimerkiksi: Sinulla on chainmail maalattu haarniskaan, mutta haluat sen päälle mustaa mikä kuitenkin kiiltäisi metallin lailla.

Mielestäni jos laitat ohuen kerroksen vaikka esimerkissä olevaa mustaa, eikös se metallin oma väri jää pahasti paistamaan sieltä alta?Inkit olen jo lähes kokonaan hylännyt. Niin entäs metallin ja vaikka nyt sen mustan sekoitus?

Oletteko itse ikinä kokeilleet, jos olette niin miten teitte sen ja miten onnistuitte siinä?
Goblinisti
Viestit: 584
Liittynyt: Ti 21.09.2004 14:51
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Goblinisti »

Itse ajattelisin, että mustaan pitää sekoittaa aavistus Chainmailia.
Dark Master
Viestit: 86
Liittynyt: Ke 10.08.2005 12:45
Paikkakunta: Helsinki

joo

Viesti Kirjoittaja Dark Master »

Kannattais laittaa sen värin inkkiä siihen metallin väriin
Repetitius Est Marum Studiorum
(tai jotain sinne päin)
raven
Viestit: 394
Liittynyt: Su 28.12.2003 20:56

Viesti Kirjoittaja raven »

Tadaa

Noissa alla DA green, sitten DAG+Shining Gold ja sitten finaalissa sekoitetaan vielä vähän Mithril Silveriä kehiin. Jos tuollaista lopputulosta hait?

Eli. Pohja on hyvä tehdä mattavärillä ja sitten sekoitella metallivärejä. Kokeile itse eri sekoituksia ja käytä sopivinta. :)
Avatar
NetDiver
Viestit: 619
Liittynyt: Ma 02.02.2004 08:57
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja NetDiver »

Vallejolta löytyy myös Model Colorien juokosta Metallic Medium -nimistä tavaraa. Sitä sekoitetaan normimaaleihin ja kuivuessa lopputulos on metallinenhohtoinen väri johon mediumia sekoitettiin. Ei henkilökohtaisia kokemuksia, mutta vaikuttaa ihan pätevältä kamalta. Lisäinfoa: http://www.acrylicosvallejo.com/ -> English -> Auxiliary -> valikosta metallic medium. Tavaraa myy ainakin Hobby Point Helsingissä, löytyy varmaan muualtakin.
Comebackia pelaamisen eturintamaan...
Avatar
Lighthammer
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1460
Liittynyt: Ti 05.04.2005 20:19
Paikkakunta: Eurajoki

Viesti Kirjoittaja Lighthammer »

GWn Mithril Silveriä on myös täysin mahdollista sävyttää hileitä sisältämättömillä maaleilla. itse asiassa kaikissa paitsi M.Silverissä on väripigmenttiä mukana muuttamassa väriä.

Toimii varmaan aika pitkälti samalla tavalla kuin tuo yllä oleva Vallejon M.Medium.
Set fire to the family tree.
Arathon

Viesti Kirjoittaja Arathon »

Niin tosiaan paikkakunta kun on Rauma niin Helsingissä tulee ainakin käytyä TODELLA harvoin.

Onko tuolle mitään hintaa en itse ainakaan löytänyt tuolta sivulta? Ja sekin vielä että en tarvitse kuin yhteen figuun eli joku vähän kotitekoinen idea olisi ehkä parempi, mutta jos muu ei toimi niin miksei nyt vaikka pientä rahan käyttöäkin. Hobby Pointteja ei näköjään ole muualla kuin Helsingissä?

Jotain kuvia tuon metallic mediumin toimisesta olisi kyllä kiva saada ennen kuin ostan pöntöllisen kenties turhaa tavaraa?

Niin ja kiitos vielä näistä kaikista ideoistanne!

PS. Raven vähän tuollaista mutta tottakai nyt on helpompi saada vihreä kiiltämään kuin musta?
Avatar
Mika
Viestit: 254
Liittynyt: Su 21.11.2004 22:08

Viesti Kirjoittaja Mika »

Älä ihmeessä luovu inkkien käytöstä, varsinkaan GW:n silla ne toimivat loistavasti. Sekoitat vaan mustaa inkkiä ja boltgun metallia kunnes sävy on sopivan musta. Metallivärin tulisi poistaa inkin kiilto myös suht´tehokkaasti, mutta kannattaa silti ohentaa lopputulosta vedellä.
Silver Warrior

Viesti Kirjoittaja Silver Warrior »

Siis taikasana on glazing siitä löytyy varmaanki monta topiccia. Ideahan on se että maalaat sen metlalin päälle muita värejä läpikuultavina niin että se metallia kuultaa sieltä alta. Just tää metalli mestari jacob nielsen tekee sen metallit tolla tekniikalla pääasiallisesti.

Kokeile vaikkapa jonkin roska figuun niin että maalaat ensiksi metallin pelkästään chainmaililla, sitten rupeat varjostamaan sitä runsaasti vedellä ohennetulla ruskealla tai mustalla, niin että otat sitä vetistä maalia siveltimeen mutta pyyhin sitä pois niin paljon että sitä ei pitäisi valua juuri ollenkaan figuun osuessa. Tee monta tollasta kerrosta tolla teknikalla samanlailla kuin ihan normaalistikkin paksuilla maaleilla blendatessa, mutta nyt sun ei tartte kokoajan vaihdella värisävyjä vaan voit samalla sävyllä maalata kokoajan vedät vaan niihin kohtiin mihin haluat tummaa monta kerrosta ja niihin mihin haluat vaaleaa vaan muutaman tai ei yhtään. Muista aina odottaa edellisen kerroksen kuivumista ennen kuin maalaat uuden. Jos oikein teet ton niin kerroksen ei pitäis kuivua about muutamaa sekunttia kauemmin, suurissa alueissa voi mennä kyllä kauemminkin.

Samaa tekniikkaa voit käyttää kun luot monivärisiä metalleja mihin teet poikkeavan värisiä heijjastuksia.
http://www.coolminiornot.com/pics/pics6 ... 49a9ba.jpg
http://www.coolminiornot.com/pics/pics6 ... 7758cd.jpg
Niinku esim noissa. Maalattu vaan perusmetalli väri ja sitten ruvettu maalaamaan erivärisiä ohuita kerroksia päälle.

Teet noi kerrokset siis vaan niin ohuiks että se metallia kuultaa sieltä alta. Nopeestihhan ei voi tehdä mitään mega siistiä metallia. Eli ainoa keino on vaan siis nyhvätä noita kerroksia todella monta, mutta tollaseen tasaseen pintaan niinku haarniska tai joku ase se on aika helppoa ;).
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”