Ensimmäisellä kierroksella sain vastaani Jussi Kartastenpään(?) Marinet. Armeija sisälsi jump packilla varustetun pomon, ison termisporukan, pari ampuvaa tacticalia, assault marineita, mopoja, devastatorit parilla missilellä sekä predatorin. Disruption hoiteli suurimman osan jengistä reserviin tai pinniin ja sain ensimmäisen vuoron. Ensimmäisen bright lancen räjäyttäessä yllättäen vastustajan ainoan tankin (ja samalla ainoat pöydällä olleet lascannonit), uskalsivat vyperitkin tulla esiin hakemaan jalkaväkeä muun armeijan tuella. Sain putsattua avoimemman puoliskon vastustajan deployment zonesta aika nopeasti ja vastustajan tuodessa reservinsä piiloon pöydän toiseen nurkkaan isohkon talon taakse sain liikutettua lähes koko jalkaväkeni rauhassa vastustajan alueelle. Starcannonit niittivät porukkaa ja talon kautta vihollisen niskaan juosseet avatar ja pari wraithlordia saivat viimeisteltyä viimeisetkin piileskelevät marinet. Eldarit kärsivät myös jonkin verran tappioita, mutta vastustajan tuhouduttua ja jalkaväen tienaamilla lisäpisteillä peli päättyi tulokseen 20-0.
Ensimmäisellä tauolla vitsailimme Jukka Halmeen kanssa (jota vastaan olen pelannut melkein jokaisessa turnauksessa viimeisen vuoden ajan), että näinköhän pääsemme tässäkin turnauksessa vastakkain. Ja niinhän siinä kävikin, että pääsimme ottamaan mittaa toisistamme jo heti toisella kierroksella.
Päivän viimeiselle kierrokselle sain vastaani Roope Oksasen ampuvat Eldarit. Armeijassa oli avatar, mopoileva farseer, pari howling bansheeta, warp spidereita, lukuisia guardian squadeja, pari vyperiä, 2 wraithlordia ja falcon kaikilla herkuilla. Kentän reunoilla oli pieniä paloja metsää, keskellä pöytää oli näkyvyyttä peittävä iso rakennus. Disruption ei tehnyt mitään kovin kummoista, pari ryhmää lähti reserviin ja pari satunnaista unittia pinnasi. Sain aloittaa pelin ja noppa pyöri todella hyvin. Lähdin etenemään talon takaa ampuen reunimmaisia yksiköitä. Ensimmäisillä vuoroillani sain pari porukkaa jalkaväkeä alas. Falconin lentäessä esiin pääsivät kahdet rangerini ampumaan siihen 2 perättäistä glancing hittiä(!) hiljentäen sen hetkeksi. Vähän ajan päästä se sitten tuhoutuikin kun bright lancejen muutaman vuoron räiskinnän jälkeen. Cover savet ja ampumiset onnistuivat hyvin, kun taas vastustaja epäonnistui Ld-testeissään. Koko vastustajan armeija taisi olla pyyhitty pöydältä vuorolla 5, jolloin kaikki neljännekset olivat hallussani. 20-0 voitto.
Ensimmäisen päivä meni siis ihan mukavasti, 57/60 pelipistettä. Tässä vaiheessa alkoi tosin jo hieman pelottamaan millaisia vastustajia saisin vastaani seuraaviin peleihin. Illalla tuli käväistyä koululla pelaamassa lautapelejä ja tapaamassa tuttuja. Sitten yöksi kotiin nukkumaan.
Neljänteen peliin sain vastaani tutun pelaajan edellisen vuoden viimeiseltä kierrokselta, joskin tällä kertaa toisella armeijalla. Sain vastaani Joona Lassilan Chaos Marinet. Pöytä oli todella avoin, kummallakin puolella oli yksi rakennus. Joonan listassa oli tällä kertaa demoniprinssi, infiltroiva speed-luti, pari ampuvaa perusryhmää, 2 ryhmää demonetteja, moporyhmä, sekä parit havocit ja defiler. Luti ryhmineen sekä pari ampuvaa yksikköä lähti reserviin ennen peliä. Vastustaja otti ensimmäisen vuoron. Peli oli alussa aika tasaista laukausten vaihtoa, oma jalkaväkeni oli toisella puolella kenttää vastustajan ollessa vastakkaisessa kulmassa. Escalationin takia reserviin jääneiden joukkojen saapuminen toi kaivattua lisäapua joukoilleni, joskin unohdin siirtää yöllä kelloani ja pelästyin että peli loppuisi jo 3 kierroksen jälkeen.
Viimeiselle kierrokselle sain vastaani Sebastian Selvarajanin isojen mörköjen Tyranidit. Armeijassa oli lentävä ja kävelevä hive, 3 eliittifexiä, pakolliset gauntit, 3 raveneria, 3 zoanthropea ja 2 ampuvaa isompaa fexiä. Kenttä oli keskeltä aika avoin ja reunoilla oli pieniä metsäpaloja. Vastustaja sai valita puolen ja voitti aloitusheiton antaen aloituksen minulle. Disruption ei tehnyt oikeastaan mitään, taisi sieltä lentävä tyrantti sentään lähteä reserviin. Skenaarion special rule osoittautui varsin ikäväksi sen tuhotessa jokaisen vyperini, kun taas itse sain vain yhden woundin toiseen isoista fexeistä. Peli oli hyvin pitkälti piileskelyä, kun kumpikaan ei raaskinut tehdä kovin rohkeita liikkeitä. Pieni lähitaistelu nähtiin path-findereiden jouduttua parin ravenerin kohteeksi, jonka jälkeen avatar ja pari wraithlordia hoiteli ötökät hengiltä. Muutoin peli keskittyi lähinnä ampumiseen, jossa olin itse lähinnä ottavana osapuolena mokaillessani Ld-testejä ja nidien ollessa metsän takana hyvässä suojassa. Kun peliajan loppuminen alkoi lähestyä uhkaavasti, liikuin kaikilla kykenevillä joukoillani kohti objektiivia. Sebastian ampui niistä osan alle scoring-vahvuuden tasoittavalla vuorollaan, mutta sain silti yksiköitä objektiivin viereen sen verran, että peli meni victory pointeissa vain 90 pisteellä vastustajan hyväksi. Tuloksena siis tasapeli, 10-10.
Kokonaissaldo turnauksesta oli siis 87/100 pelipistettä, 22/25 maalauspistettä (joista kiitokset maddogille), sekä 5/5 reilun pelin pistettä, jotka riittivät ensimmäiseen sijaan ja biotitaaniin.
Kiitoksia erittäin paljon kaikille vastustajille, sekä tapahtumaa järjestäneille henkilöille. Erityiskiitokset vielä Munterille turnauksen mahdollistamisesta ja Miikalle jälleen kerran loistavista maastoista. Näkyillään taas tulevissa turnauksissa!